Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła


chmiela1991

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zwracam się do Was z prośbą w doborze kotła CO. Aktualnie posiadam kocioł z 2004 r. w którym palę węglem metodą tradycyjną. Problemem w mojej sytuacji jest mała stałopalność i wychładzanie mieszkania przez noc. Chciałbym wymienić kocioł na kocioł zasypowy dolnego spalania. Przeczytałem, że takie kotły zapewniają stałopalność i mają możliwość dokładania opału bez konieczności wygaszania kotła i ponownego rozpalania. Dzięki stronie http://cieplowlasciwie.pl/ wyliczyłem, że potrzebuje kocioł o mocy 13-15kW (niezbędna moc grzewcza 11kW). Tutaj prośba do znawców tematu o polecenie konkretnych, sprawdzonych modeli. Kocioł z podajnikiem niestety u mnie odpada ze względy na małą kotłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie jeszcze o paleniu i wybierz co Ci pasuje.

http://czysteogrzewanie.pl/

Z dolniaków to na obecny moment najciekawsze są MPM DS II w twoim przypadku albo 8-10 kW albo 12-14kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia ma tylko 1,20m x 1,20m x 2,50m. Jest strasznie mała, niestety w moim mieszkaniu nie ma innego pomieszczenia w którym mógłby się znajdować kocioł. Patrząc na wymiary i ogólną ocenę myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł KSGW Zgoda. Posiada wymiennik poziomy i jest wyższy ale za to zajmuje mniejszą powierzchnię. Kolejne pytanie to czy komin długości 4,5m wystarczy do takiego kotła (producent podaje w wymaganiach 7m komin) 
 

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kociołek ma być w mieszkaniu to  z DS-a  będzie mocno waliło smołą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin będziesz musiał zrobić wyższy o 2m,KSGW Zgoda nie większy jak 11kW.

Poczytaj wątek o tym kotle,jakie należy zrobić usprawnienia i powinno być OK.

Ale tak jak kolega wcześniej napisał może śmierdzieć,wtedy GS odpalany od góry lub metoda boczno-krocząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario1969 dzięki za informację. Tak kocioł będzie w mieszkaniu w mniej więcej centralnej części więc muszę wziąć ten problem pod uwagę. 

Ogólnie to moim celem jest kocioł, który da radę wytrzymać z grzaniem do rana. Chodzi o wstawanie w komfortowych warunkach. Rozumiem, że w takiej sytuacji GS należałoby w godzinach wieczornych ponownie rozpalać z pełnym załadunkiem + przy pierwszym rozpalaniu w okolicach godziny 15 dobrać taką ilość opału, żeby zdążyło się wypalić przez te 5-6h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pracy odpalisz od góry 1/2 zasypu,a wieczorem przesuniesz żar w kierunku drzwiczek i na tył kotła dołożysz opału tyle,żeby starczyło do rana i to będzie spalanie kroczące(wygodne),nie trzeba czekać na całkowite wypalenie wsadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz mieszkanie  bądź podaj link z wynikiem z ciepławłaściwego. GS w miarę dobrze dobrany  na mocnym paliwie i odpowiednio prowadzony grzeje kilkanaście godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje mieszkanie znajduje się w starym budynku chyba jeszcze przedwojennym na 1 piętrze, powierzchnia 72mkw, wysokość pomieszczeń 2,50m. Pod sobą mam mieszkanie ogrzewane chyba piecem kaflowym, nad sobą strych o wysokości ~160-60cm. Dach płaski kryty papą, nieocieplony, strop nieocieplony. Ściany grubości ok 40cm z cegły pełnej. Mieszkanie docieplone od wewnątrz styropianem/wełną mineralną gr 5cm. Okna stare podwójne (jeszcze w tym roku zostaną wymienione na plastiki 2 szybowe). Lokalizacja: Sosnowiec.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalna lipa z tym strychem, ciepło wręcz ***  z mieszkania i masz zimne niedogrzane mieszkanie. Gdybyś na zimę mógł rozłożyć najtańszą wełnę nad lokum o gr.15-25cm  to w 2t węgla na zimę  mógłbyś się zmieścić i 22-24stC w mieszkaniu.  A kociołek settlans 9kW . Ta wełna w 1-3 sezony się zwróci w węglu  i robociźnie przy 25cm wełny to pewnie max kilkanaście razy w zimie musiałbyś odpalać dwukrotnie lub zastosować palenie kraczące, może nawet  wcale.

Przy takiej grubości wełny to pewnie i gaz by nie wyszedł drogo. Sąsiedzi nade mną 48m2 też strych powyżej i 10cm wełny z opłatami stałymi przy 21stC w 250zł się zmieścili.  W sumie ja trochę im dogrzewałem bo u mnie 23-25stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym nawet zainwestować w docieplenie już w tym sezonie. To zawsze już rok oszczędności do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarazem mniejszy tańszy i oszczędniejszy kociołek.

150mm najtańszej wełny z castoramy :

Rolka 18m2 gr 50mm =54(zł) x4 (szt połać) x 3 (warstwy)= 648 zł+ 2sztx54zł  na "zaprawki = 754zł to śmieszny koszt w porównaniu z komfortem cieplnym.

Każda warstwa więcej to 208zł

Wełna 150mm Isover KT40 ok 1.000

Isover 200mm kt40 1350.

najdroższa Isocer Uni-mata ok 1600

liczyłem 72m2 z nawiązką

 

kupisz kociołek teraz na styk ja ocieplisz będzie przewymiarowany. W najtańszej opcji to tona węgla zaoszczędzona czy zwrot w tym samym sezonie.

Zobacz plusy : tańszy bo mniejszy kociołek (przez to oszczędniejszy) zysk na ilości zużytego węgla przez ocieplenie, mniej wychłodzone mieszkanie.

Przykład z własnego podwórka . U kuzynki nad pokoikiem rozłożyłem 15 cm najtańszej wełny. Rano jak wstawała (można nie wierzyć) potrafiło być ok 13 stC  po ogaceniu strychu 18  to minimum. http://www.castorama.pl/produkty/sezon/ogrzewanie/izolacja-cieplna/izolacja-stropow-i-poddaszy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kocioł to mniejsza, ważne dodatki tzn nowoczesny  podajnik..... cały żeliwny,dobry sterownik z funkcjami na dni i godziny, zawór czterodrożny, a najważniejsze to trafić na dobry ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wopi6 ty,tak poważnie do pakamerki metr na metr  w środku mieszkania chcesz podajnikowca zmieścić, no nie wiem ,może? . Ciekawe jak hałas podajnika będzie działał na właściciela. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.