Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Opinię O Ekogroszku Z Energo


grzesiek3210

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś z Was palił ekogroszkiem z Energo? Wiem, że mają 2 rodzaje standard i extra kl. 26-9-05, jest to węgiel rosyjski ale nie wiem czy warto. W zeszłym roku sporo spaliłem Sobieskiego (bardzo dobrze się spalał ale trzeba go często podawać) i podobno ten rusek ma być zdecydowanie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w ubiegłym sezonie spaliłem 1t standard i 1extra, dobry bezproblemowy węgiel, na ten sezon kupiłem 3 tony standard. jak kupowałem to był po 659zl z dostawą, teraz trochę więcej  http://wegiel.nazwa.pl/pl/p/Ekogroszek-Standard-8-25mm-23-MJkg/148

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Postanowiłem się podpiąć tutaj żeby nie dublować tematów.

Jako, że Retopal poszedł w górę i w moim przypadku cena sięgnęła 965 zł za tonę postanowiłem poszukać czegoś tańszego.

I tak lokalnie mam w cenie 800 zł brutto ekogroszek Extra od Energo.

Na początek zdjęcia frakcji (wizualnie ZDECYDOWANIE ładniejszy wzrokowo niż Retopal), worków [(jakby mnie solidniejsze od tych z PGG i przy załadunku na składzie jeden się rozerwał - może był naderwany, a może szajs, trudno ocenić po jednorazowym epizodzie) (otwory wyłącznie u góry i od spodu, a nie jak w PGG podziurkowany cały worek)], wilgotności (tylko jeden worek z pięciu był wilgotny i brudził dłoń) i dokumentu, który otrzymałem przy zakupie.

Waga KAŻDEGO worka to równe 25,3 kg. Ani mniej, ani więcej. Jak Oni to robią?

Według sterownika zasyp planuję na pojutrze. Wtedy napiszę jak się pali, ile popiołu, sadzy, itp.

 

 

Retopal 965.png

20190311_190050.jpg

20190311_190139.jpg

20190311_190239.jpg

20190311_190324.jpg

20190311_190343.jpg

20190311_190436.jpg

20190311_190520.jpg

20190311_190535.jpg

20190313_121128.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@saphire rozumiem, że będziesz porównywał do retopala?

Jestem zainteresowany tym eko, bo polskich "chrzczonych" eko mam już dość.  W tamtym roku kupiłem w obi Silver z Bartexu i teraz go palę, ale popiołu nie jak deklarują 6%, tylko około 10%. Najgorsze to, że wygląda na jakąś mieszankę czegoś mocniejszego z greenpalem, bo około 20% takiej drobnicy jak greenpal i zależy czego więcej się na palnik dopcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spaliłem pierwsze 125 kg. Zasyp był w dniu 2019-03-14  o godzinie 20:04, czyli wystarczył na 8,5 doby. Przy tej temperaturze spalanie wyszło podobnie do Retopalu.

Na pewno trzeba podkręcić dmuchawę. Tak jak w przypadku Retopalu miałem stłumioną tak tutaj trzeba dawać więcej wiatru, ale to chyba na plus, bo jest znacznie mniej sadzy n iż przy Retopalu (gdzieś czytałem, że im mocniej się dmucha tym mniej sadzy).

Popiołu wyszło 8 kg 250 g. Ten spoko, bez spieków, itp.

No i na sam koniec wisienka na torcie - 260 g kamieni! Niestety podczas zasypu ich nie widać. Dopiero w popielniku się ujawniają. I to użyłem sitka.

Dzisiaj rano zasypałem kolejną partię 125 kg. Ta wilgotniejsza niż poprzednia, tj. porównywalna z Retopalem. Tańsza, bo 780 zł/t. Kobieta na składzie ostrzegła jednak, że już cena raczej nie spadnie.

1 (2).jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszku Energo extra spaliłem już ponad 6t. Nigdy nie przesiewałem popiołu żeby sprawdzić czy są kamienie. Ale czasem słychać że ślimak coś zmielił, nigdy się jednak nie zablokował. Nie mam zwykłej zawleczki tylko elektroniczną, i jeszcze nie piszczala. Z czystej ciekawości sprawdzę popiół z ostatniego zasypu. U mnie schodzi tego groszku około 3,25t na sezon grzewczy. Pali się nieźle, nie spieka(to dla mnie jest najważniejsze). Podejrzewam, że z deklarowanej kaloryczności to bliżej mu do tej mniejszej liczby podanej na opakowaniu, nie zmienia to faktu że jest to całkiem bezproblemowe paliwo. W moim regionie jest jednym z tańszych workowanych chociaż o takiej cenie jak u kolegi to mogę pomarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde. To gdzie wy macie takie ceny? Ja mieszkam pod Białymstokiem czyli już nie tak daleko do ruskich, a mam na lokalnym składzie po 820 luzem. 850 workowany. I teraz się zastanawiam czy warto brać czy może szukać innej opcji...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pankiew masz dokładny adres. Powiększ fotkę. Jak przefiltrujesz oferty na OLX po miejscowości to i telefon znajdziesz.

Nie napisałem, ale druga partię też ważyłem i każdy worek to idealne 25,2 kg. Nie wiem czy to czasami nie powód do obniżki ceny.

Ja Retopalu na pewno nie kupię. 185 zł na tonie to już nie są żarty. Może Ci z PGG się opamiętają jak Im ubędzie kupców.

W tym sezonie mam już spalone 3t Retopalu i 250 kg (obecnie zasypane) Energo. Myślę, że jeszcze raz czy dwa zakupię 125 kg i podejmę decyzję. Szkoda, że w tym temacie nie wzięli go na warsztat: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?209486-Ekogroszek-testy-i-ranking-wg-SUSPENSER

Może byłoby łatwiej podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mariuszekf napisał:

A jak z kamieniami w Energo? Bo chwalą się na workach zero kamienia. 

Kamienie w Energo zawsze były i pewnie zawsze będą ale nie wpływa to na trudności w podawaniu ( nie zrywa zawleczki ) ani na spalanie .

Popiołu więcej niż z Retopala ale sadzy wyrażnie mniej .

Cena zdecydowanie niższa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości wyeliminowania kamieni nie mając płuczki. To co pisze Energo, to bzdury. Mają jedynie wpływ na zakup węgla z jakościowego złoża, a samo sortowanie nigdy nie wyeliminuje kamienia. W Retopalu go nie ma, bo wszystkie polskie kopalnie mają zakłady przeróbcze na których są płuczki. Zrozumcie raz na zawsze, że w rosyjskim węglu zawsze w mniejszej lub większej ilości będzie kamień, bo ten węgiel przychodzi do Polski jako surówka i jest tylko sortowany na sitach i kruszarkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o zakupie w Energo ale tego drobnego orzecha. No ale czy on też nadziany jest tymi kamykami ? Palił ktoś tym cudem? Obecnie w tym sezonie spalilem 5 ton orzecha rosyjskiego no name ale kamyków to było może kilkanaście sztuk. Spoko węgiel, jedyna poważna wada to lasowanie. Brałem ładnie przesiany a obecnie zauważam sporo "eko"...Dlatego miałem nadzieję że niby taki gwarantowany powinien być bez niespodzianek.

Dołączam fotkę jak wyglądał tegoroczny zakup.20180520_090007.thumb.jpg.99fa926a25eef6eaaaa17931c178488a.jpg20180520_085851.thumb.jpg.7d6a4e4f6b5506d5e26ab98c5ac2a913.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.