Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Grzanie Kominkiem Rzeczywiście Jest Tanie


Rekomendowane odpowiedzi

Natrafiłem na takie porównanie kosztów ogrzewania domu w 2016 roku i jeśli chodzi o nowe domy bardzo fajnie prezentuje się kominek. Z tego porównania wynika, że zwykły kominek daje kWh na poziomie 12 groszy. Wychodzi praktycznie połowę z tego co kocioł kondensacyjny + ogrzewanie podłogowe. Kominek jest w prawie każdym nowym domu. Czy naprawdę grzanie nim wychodzi 2 razy taniej niż gazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli będzie to kominek bez płaszcza wodnego to jest taka szansa ,jesli bedzie to kominek 3 generacji to zejdziesz jeszcze nizej  z kosztami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł HG wychodzi rewelacyjnie ,bufor zbedny przy instalacji z duzym zładem  ,a kominek 3 generacji to praktycznie ta sama klasa spalin te same temp spalin wiec można przyjąć że to samo tylko kwestia rozprowadzenia ciepła z takiego wielkiego akumulatora z szamotu ,podobne wyniki uzyska sie obecnie na pompie ciepła powietrze woda plus fotoogniwa plus taryfa g12W/R z net metering  ale na wyniki przyjdzie nam poczekać bo to dopiero wchodzi  a pierwsze umowy sa dopiero uruchomione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbudować kominek lub piec III generacji wg wzorów z Finlandii podałem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21222-kominki-i-piece-z-finlandii/.

Sprawności takich konstrukcji są wysokie, problemem jest praktyczny brak rozprowadzenia ciepła na inne pomieszczenia/

 

Natomiast interesuje mnie jak się określa moc typowego wkładu kominkowego bez płaszcza wodnego?

Co oznacza np "wkład kominkowy żeliwny o mocy 15kW" ?.

Gdzie jest te 15kW? na palenisku, na wytworzeniu ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natrafiłem na takie porównanie kosztów ogrzewania domu w 2016 roku i jeśli chodzi o nowe domy bardzo fajnie prezentuje się kominek. Z tego porównania wynika, że zwykły kominek daje kWh na poziomie 12 groszy. Wychodzi praktycznie połowę z tego co kocioł kondensacyjny + ogrzewanie podłogowe. Kominek jest w prawie każdym nowym domu. Czy naprawdę grzanie nim wychodzi 2 razy taniej niż gazem?

Bardzo dziwne sprawności w niektórych przypadkach w tym zestawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to złom a nie pompa i ten co robił tą tabele w linku o kosztach opoału  to tez jakis niedouczony

nie w temacie ale dla wyprostowania podaje post-4676-0-60413300-1456057982_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt jest zalezny od mocy i opcji co ma być grzane ale to na inny atek

tak to jest powietrzna dlatego widac takie zaleznosci od temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Może uściślijmy. Zwykły/tani/marketowy wkład kominkowy w obudowie z gips kartonu, bez odzysku ciepła ze spalin i "palony tradycyjnie" - od dołu jest drogim źródłem ogrzewania.

Co innego markowy wkład kominkowy zabudowany w "ciepłej obudowie" może być tanim źródłem ogrzewania. Ale na pewno nie będzie tańszy od kotła HG z buforem i ogrzewaniem niskotemperaturowym jak OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kominka, nie raz się zastanawiam czy nie szkoda ze go nie mam w salonie bo i tak pe drzewem lub brykietem ale jak widzę ile popiołu jest z drzewa to nie mogę sobie wyobrazić tego w salonie . Mam piec plus bufor ciepła i jak piłem ostatniego sezonu brykietem za 500 zł tona to potrzebowałem 250 zł na miesiąc zimą aktualnie pale teraz drzewem które kosztowało 50 zł jak nie mnie w lesie a sądzę że spokojnie mi starczy do lutego może marca wiec prawi całą zimę plusem kominka z płaszczem wodnym to ze ciepło mamy w domu a jak mam ciepło w kotłowni i tylko tego mi szkoda ale bałaganu nie mam w domu ta tabela wygórowana jest na ostro . Ciekawy jestem waszych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij palić wunglem wtedy zobaczysz ile jest popiołu w domu plus atmosferze .Swoją drogą nie próbowałem palić drzewem w kominku, nie mieściło się w drzwiach wejściowych do domu. Ale żarty na bok jest to bardzo ekonomiczne i ekologiczne paliwo,szczególnie jak mieszkasz obok plantacji desek .poz. Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej jak temp spalin przy piecu HG? Bo mi się zdaje, że oprócz strat na instalacji to przy tej samej temp spalin (i zakładając że spaliny są dopalone w porównywalnym stopniu) powinna być podobna sprawność - w sumie jest różnica 5% na korzyść HG...

 

RR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A ja mam kociol gazowy  ,kociol na eko plus bufor,kominek z plaszczem plus bufor,piec wolnostojacy-tzw koze oczywiscie nie w jednym miejscu.a jeszcze zapomiałem o kotle co elektrycznym 9kw tak w razie W.Kazde z tych żródeł ogrzewania jest dobre no może oprocz kotła co elektrycznego.Z wielu lat doswiadczen palenia wszystkim i we wszystkim na dzien dzisiejszy wybralbym kociol gazowy plus piec wolnostojacy.W takiej kozie palac od góry mozna wygenerowac sporo ciepła z niewielkiego wsadu.A kociol gazowy ,bezobslugowo ,czysto i jak dom dobrze ocieplony to niedrogo.W wyborze zrodel ogrzewania wszyscy biora pod uwage cene paliwa a malo kto liczy naklady na kotlownie, ilosc zajetego miejsca,przechowywanie opalu,itd.Znam ludzi ktorzy sa niewolnikami swojej kotlowni tylko po co ,chyba ze ktos ma duzo wolnego czasu i ogrzewanie jest priorytetem dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam kominek z pw 14/12 kw i w listopadzie zuzyłem brykietu za 220 zł i jakieś 1,5 m3 drewna z szalunków i palet. utrzymywałem temperaturę 21 do 22 st. przez cały dzień, w nocy min. 20 st. do tego na grzałce prądowej 130 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekko ponad 110 m2, tylko parter, też mam bufor, nie mam jeszcze skończonego ocieplenia poddasza i przez to pewnie mam może straty ale na komfort cieplny nie mogę narzekać jeśli regularnie się pali się w kominku, powiedzmy 6 rano pełny wkład, następnie jedna lub dwie małe dokładki, następnie znów o 16 pełny wkład i znów jakaś dokładka na wieczór.

Duże straty mam jeszcze na samym baniaku, muszę lepiej poocieplać przyłącza i niektóre rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.