wojtas222 Opublikowano 8 Lutego 2016 #1 Opublikowano 8 Lutego 2016 Załączam chyba ostateczny schemat. Proszę o dobór przekrojów rur i pompy kotłowej. Siłowniki 3d sterowany z pogodówki i regulatorów pokojowych (1 dla podłogówki i 1 dla grzejników). Ze względu na częste braki mieszkańców w domu na parterze oprócz podłogówki (dłuższe nagrzewanie) też chce grzejniki. Proszę powiedzieć czy Zawór różnicowy na instalacji grzejników zda egzamin przy braku prądu (oczywiście tylko dla piętra)?? Ewentualnie czy dobrze jest wkomponowany. Może lepiej dać 2 rozdzielacze grzejnikowe (piętro i parter) łącznie 10 szt grzejników: parter- 1 łazienka, 2 salon, 1 korytarz, 1 pokój; piętro 4 sypialnie i 1 łazienka. Filtry siatkowe montowane powinny być w poziomie. Jednak przy ZR koniecznie musi być zamontowany w pionie inaczej grawitacja nie zadziała. Instalacja wykonana na PEX 20 i ocynku w kotłowni. Grzejniki wykonane mają być z aluminium i dlatego nie chce kotłowni robić z CU (wypłukiwanie aluminium). Proszę o uwagi jeżeli ktoś ma.
wojtas222 Opublikowano 8 Lutego 2016 Autor #2 Opublikowano 8 Lutego 2016 Naczynie wyrównawcze oczywiście w najwyższym miejscu ponad grzejnikami na piętrze wraz z odpowietrzeniem i przelewem do kanalizacji. Doradźcie w jaki sposób najprościej spuszczać wodę z podłogówki problemem jest zawsze wyżej umiejscowiony rozdzielacz.
odpowietrznik Opublikowano 8 Lutego 2016 #3 Opublikowano 8 Lutego 2016 Pompa kotłowa 40-ka.Jeżeli jest na powrocie to naczynie otwarte od kotła musi być 2,8m nad najwyższym punktem instalacji.Źle usytuowane naczynie przeponowe i ZB(woda kotława się miesza z użytkową)czyli należy zainstalować do dobijania wody do kotła zawór zwrotny oraz zawór odcinający tuż przy kotle najlepiej nie na sztywno. Wątpię aby zadziałała grawitacja na grzejniki.Pompy z autoadapt tylko wtedy jak zawory termostatyczne na grzejnikach lub siłowniki na podłogówce(jak nie ma to wystarczy Grundfos Alpha 2L bez auto-tańsza)
Gość Digitrax Opublikowano 8 Lutego 2016 #4 Opublikowano 8 Lutego 2016 Jakie 2,8 m ? Naczynie otwarte jest po stronie ssawnej pomp, więc wystarczy by dno naczynia było minimum 30 cm powyżej najwyższego grzejnika lub rozdzielacza podłogówki. 2,8 m byłoby gdyby pompa 40 była na powrocie a tutaj takiej nie ma. Nawet kotłowa ssa wodę. Pompa kotłowa wystarczy 40 ale także bym ją dał z przyłączem calowym. Nad kotłem bym wykonał kolektor z rury o średnicy takiej jak kocioł ma przyłącza, np 40. Od niego bym poprowadził calowe rury do pomp. Unikniesz dzięki temu kawitacji. Na powrocie tak samo. Zawór różnicowy w obiegu grzejników bym wywalił. przy rozdzielaczach i grzejnikach z dolnym zasilaniem grawitacja nie pracuje w stopniu umożliwiającym nagrzanie pomieszczenia. Coś tam lekko mogłoby krążyć ale nie ogrzać.
sambor Opublikowano 9 Lutego 2016 #5 Opublikowano 9 Lutego 2016 A pompa kotłowa to gdzie jest ? Na powrocie. W tym przypadku naczynie powinno być zamontowane na wys 0,7 x wys podnoszenia , ale nad elementami krótkiego obiegu - czyli nad kotłem i rurami obiegu kotłowego Co w ponad 90% instalacji jest spełnione
mader Opublikowano 9 Lutego 2016 #6 Opublikowano 9 Lutego 2016 Czemu zz w podlogowce i grzejnikach na powrocie obok 3d a nie za pompami ?
hajtaler428 Opublikowano 9 Lutego 2016 #7 Opublikowano 9 Lutego 2016 CO nie robi się w ocynku. Czarna stal
Gość Digitrax Opublikowano 9 Lutego 2016 #8 Opublikowano 9 Lutego 2016 A pompa kotłowa to gdzie jest ? Na powrocie. Zauważ, że pompa kotłowa nie tłoczy wody w kierunku naczynia i instalacji tylko w obiegu z kotłem. Więc nie mamy tu do czynienia jakoby pompa była zainstalowana na powrocie. Pozostałe pompy także nie tłoczą wody bezpośrednio w powrót kotła lecz przez odbiory ciepła.
odpowietrznik Opublikowano 10 Lutego 2016 #9 Opublikowano 10 Lutego 2016 Podtrzymam jeszcze ostatni motyw.Różne opinie dwóch ekspertów a ja pikuś chciałby wiedzieć kto ma rację)Czy pompa nie tłoczy jak czarna strzałka na schemacie czyli zarówno na instalację jak i do naczynia? Załóżmy że kol.Sambor ma racje to naczynie winno być jak na schemacie poniżej?(ponad najwyższym punktem instalacji?)
Gość Digitrax Opublikowano 10 Lutego 2016 #10 Opublikowano 10 Lutego 2016 Pompa aby wtłoczyć musi zassać, więc tutaj ilość wody przed pompą = ilość wody za pompą. Gdyby napływ wody do pompy byłby jedynie nie z kierunku kotła to wtedy pompa ba tłoczyła wodę przez kocioł do naczynia i wtedy należy naczynie podnieść do 0,7 x wysokości podnoszenia pompy. Np zapchana rurka pozioma bezpośrednio odchodząca od rury bezpieczeństwa. Tutaj mamy obieg kotłowy czyli woda jest wprawiona w ruch pomiędzy zasilaniem a powrotem kotła. Nie będzie ona wpychana do naczynia otwartego, ponieważ ta sama pompa powoduje podciśnienie w rurze bezpieczeństwa czyli wysysa z niej wodę.
wojtas222 Opublikowano 10 Lutego 2016 Autor #11 Opublikowano 10 Lutego 2016 Czemu zz w podlogowce i grzejnikach na powrocie obok 3d a nie za pompami ? Dlatego, że przy otwartych mieszaczach obieg wody z grzejników mógłby iść do podłogówki.
wojtas222 Opublikowano 10 Lutego 2016 Autor #12 Opublikowano 10 Lutego 2016 Pompa kotłowa 40-ka.Jeżeli jest na powrocie to naczynie otwarte od kotła musi być 2,8m nad najwyższym punktem instalacji.Źle usytuowane naczynie przeponowe i ZB(woda kotława się miesza z użytkową)czyli należy zainstalować do dobijania wody do kotła zawór zwrotny oraz zawór odcinający tuż przy kotle najlepiej nie na sztywno. Wątpię aby zadziałała grawitacja na grzejniki.Pompy z autoadapt tylko wtedy jak zawory termostatyczne na grzejnikach lub siłowniki na podłogówce(jak nie ma to wystarczy Grundfos Alpha 2L bez auto-tańsza) Przy kotle jest zawór kulowy widać go na schemacie i to przez niego bedzie dolewana woda. Nie ujęłem Zaworu bezpieczeństwa tylko red. ciśnienia. Gdzie powinien być ZB???Gdzie się miesza woda kotłowa z użytkową?? A co przy braku napięcia co odbierze temperaturę z kotła jeżeli wyeliminuje Zawór różnicowy (nie chce stosować ZR)
hajtaler428 Opublikowano 11 Lutego 2016 #13 Opublikowano 11 Lutego 2016 ZB i naczynie przeponowe na CWU jak najbliżej zasobnika Woda kotłowa ma styczność z użytkową właśnie przy zaworze gdzie dopuszczasz wody do układu. Od strony układu CO powinno to być tak: ZZ--->zawór kulowy-->podłączenie najlepiej nie "na sztywno" (np szybkozłączka i kawałek węża ogrodowego--> zawór kulowy-->instalacja wodna Jeżeli chcesz mieć odbiór grawitacyjny w razie braku prądu to lepiej zrób takie obejście z ZR na CWU (grawitacja na CO na rozdzielaczach może nie działać). I zwiększyłbym na Twoim miejscu średnicę rur od kotła do wyprowadzeń poszczególnych obiegów do 5/4"
hajtaler428 Opublikowano 11 Lutego 2016 #14 Opublikowano 11 Lutego 2016 Poprawka- ZZ przy napełnianiu instalacji od strony instalacji wodnej. Przy układzie ze schematu będzie problem ze spuszczeniem wody z instalacji. Chyba że masz spust w innym miejscu
wojtas222 Opublikowano 12 Lutego 2016 Autor #15 Opublikowano 12 Lutego 2016 Czy teraz jest poprawnie ??? ZR przy CWU w momencie wyłączenie pompy CWU otworzy się i będzie grawitacyjnie krążyć woda co będzie powodowało wychładzanie zasobnika ????
odpowietrznik Opublikowano 12 Lutego 2016 #16 Opublikowano 12 Lutego 2016 Zawór bezpieczeństwa za reduktorem ciśnienia wody zbyteczny.Rury doprowadzające zimną wodę do bojlera w rozmiarze 3/4" zapewne bojler ma takowe wyjścia.
Gość Digitrax Opublikowano 13 Lutego 2016 #17 Opublikowano 13 Lutego 2016 Zawór zwrotny zasilania zbiornika CWU należy zainstalować pod zbiornikiem przed trójnikiem do zaworu bezpieczeństwa i naczynia przeponowego.
odpowietrznik Opublikowano 13 Lutego 2016 #18 Opublikowano 13 Lutego 2016 a rzeczywiście umknęło mi) Wskazany filtr osadnikowy przed reduktorem ciśnienia wody dla jego ochrony przed zanieczyszczeniami.
wojtas222 Opublikowano 15 Lutego 2016 Autor #19 Opublikowano 15 Lutego 2016 Dzięki za cenne wskazówki. Prosze o info jak zabezpieczyć układ przed zagotowaniem wody przy braku zasilania. Czy w ogołe będzie to możliwe, przy braku pracy wentylatora. Piec planuje mieć ustawiony na 60-70*C. Czy grawitacja na CWU nie bedzie powodowała wychładzania zasobnika?? Pompa CWU przy osiągnięciu temperatury wody w zasobniku wyłączy sie a to z kolei spowoduje zadziałanie grawitacji.
odpowietrznik Opublikowano 15 Lutego 2016 #20 Opublikowano 15 Lutego 2016 Zabezpieczeniem układu jest naczynie otwarte+zawór bezpieczeństwa 1,5bara na kotle.Przed brakiem zasilania można się zabezpieczyć "Upieskiem" oczywiscie z pełną sinusoidą + aku
hajtaler428 Opublikowano 15 Lutego 2016 #21 Opublikowano 15 Lutego 2016 No i nie napisałeś jaki kocioł - jeżeli podajnik to w razie braku prądu nie zagotujesz Zasobnika raczej grawitacja nie rozładuje w razie wygaszenia kotłą bo jest w najwyższym punkcie a w czasie pracy kotła podbije jedynie temp CWU do zadanej na kotle
wojtas222 Opublikowano 15 Lutego 2016 Autor #22 Opublikowano 15 Lutego 2016 Zabezpieczeniem układu jest naczynie otwarte+zawór bezpieczeństwa 1,5bara na kotle.Przed brakiem zasilania można się zabezpieczyć "Upieskiem" oczywiscie z pełną sinusoidą + aku jaki sens ma zawór bezpieczeństwa przy układzie otwartym???
wojtas222 Opublikowano 15 Lutego 2016 Autor #23 Opublikowano 15 Lutego 2016 No i nie napisałeś jaki kocioł - jeżeli podajnik to w razie braku prądu nie zagotujesz Zasobnika raczej grawitacja nie rozładuje w razie wygaszenia kotłą bo jest w najwyższym punkcie a w czasie pracy kotła podbije jedynie temp CWU do zadanej na kotle Kocioł zasypowy bez podajnika. W sytuacji kiedy czujnik na zasobniku CWU wyłączy pompę CWU to grawitacyjnie zasobnik będzie łądowany gorącą temp. z pieca (nie potrzebnie) Przy wygaszaniu pieca cieplejsza woda z zasobnika CWU nie powinna płynąć grawitacyjni i wychładzać zasobnika ponieważ zasobnik jest wyżej niż piec. (Czy dobrze rozumiem???) Przy braku napięcia i temp. 65-70 stopni na piecu nastąpi wyłączenie dopływu powietrza a co za tym idzie piec będzie wygaszał się. Nie będzie również odbioru ciepła co spowoduje wzrost temp. na piecu (kwestia o ile stopni). Jedynym odbiorcą ciepła mógłby być zasobnik CWU przez ZR. Czy stosowanie zaworu różnicowego ma sens???, Może woda przy braku zasilania nie wzrośnie do temp. wrzenia???
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.