Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawność Kominków


Rekomendowane odpowiedzi

Niektóre źródła mówią o sprawności bez problemu 70% np tu:

 

Urządzenia dostępne na rynku wykazują sprawność minimum 70% podczas normalnej pracy, osiągając nawet 83% przy pracy zredukowanej (tzn. przy ograniczonym wlocie powietrza do spalania). Oznacza to, że minimum 70% energii powstającej podczas spalania drewna jest odzyskiwana w postaci ciepła (dla porównania w kominkach tradycyjnych ok. 15 - 20%).

 

http://www.e-instalacje.pl/porady-budowlane/jaka-jest-sprawnosc-wkladow-kominkowych-818.html

 

Jak jest w rzeczywistości? Czy kominek spala drewno efektywniej niż kocioł??

 

W moim odczuciu wcale tak nie jest bo jak jestem u znajomych, którzy mają kominek to mam wrażenie że większość ciepła leci w komin... natomiast gdy dorzucę ciepła do kotła CO to grzejniki są chociaż ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli jest to kominek z akumulatorem i dopalaniem gazów to sie zgodzę ze ma te 70-80% ale zaden inny nie osiagnie nawet 50% no i jeszcze wazna kwestia jaki mamy komin jak tradycyjny murowany to super jak wymysły w wkładami to porażka kompletna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki popularny w PL kominek z Castoramy - Leroya za 1500 zł jaką będzie miał sprawność? Podają okolice 70% a ile realnie?

 

Te z płaszczem wodnym mają sprawność wg sprzedającego nawet 80%. A ile realnie?

 

I dlaczego taki kominek miałby mieć dużo większą sprawność grzewczą podczas palenia drewnem niż zwykły zasypowy kocioł? Przecież nie jest nawet kotłem dolnego spalania. A może promieniowanie przez szybe mu tak bardzo pomaga zwiększyć sprawność? A może producenci kłamią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno mówic o sprawnosci ale mam klienta ktory ma kominek na pietrze i ogrzawał nim około 100m2 powierzchni

jakies 6 lat temu montowałem mu HG i co sie okazało że drewna idzie mniej a ogrzewał cały dom 280m2 i do dnia dzisiejszego jest mega zadowolony

wiec zakładając sprawność HG na poziom w okolicach 90% to oszacuj sobie prawnośc kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kolejna sprawa czy kominek jest lepszy do spalania drewna niz zwykly gorniak?

Żadne. Oba to są urządzenia do utylizacji opału przy czym w tym pierwszym robimy to efektownie (nie mylić z efektywnie). Rozpalajac od góry zwiekszamy trochę sprawność.

Aby jeszcze poprawić sprawność do GS możemy zamontować zbiornik akumulacyjny a do kominka masę akumulacyjna (czyt. ciepła obudowę szamotowa).

Drewno to jest w około 80% paliwo gazowe i wymaga wysokich temp. spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka sprawność urządzeń grzewczych wynika z podawania ich dla mocy nominalnej. Spróbuj tak palić w domowych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę palić w warunkach domowych w odpowiednio wykonanym kominku murowanym / piecu ze sprawnością rzędu 70-80% ,

ale takie urządzenie to koszt rzędu 10 tys lub więcej i waga do 2t.

 

Jak będę miał czas to jutro podam jak zbudować  taki piec / kominek rodem z Finlandii, kraju w którym najlepiej takie rzeczy robią i wciąż je unowocześniają.

 

Ostatnie modele spełniają fińskie normy emisji spalin z 2011r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę że jest to nie możliwe w ogóle. Nie jest to tylko wykonalne w skrzynce z marketu do utyluzacji opału zwanej dumnie "kominkiem".

Sama zmiana metody rozpalania w takim kominku na górne powoduje wzrost sprawności. Dokladamy do tego ceramiczny zawirowywacz spalin i mamy sprawność koło 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadzilem badań w tej sprawie wiec nie mam pojęcia. Przyjmijmy optymistycznie 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Wam podam swoje wyniki dla kominka z płaszczem +masa akumulacyjna ,Spalanie oleju opałowego ze sprawnością 0,9  od 1200 do 1300  co daje zapotrzebowanie  od 13 MWh do 14 MWh  w zależności od zimy . Spalanie drewna olchowego w wyżej wymienionym kominku od 10 do 11 m3  wartość opałowa drewna olchowego około 2100 kWh na m3 .Teraz sami wyliczcie średnią sprawność sprytnego kominka .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ile kosztował ten kominek? Nawet niezła ta sprawność

To nie kominek jest dobry tylko to co za nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowiec policz jeszcze raz tylko bez błędów w założeniach Przeczytaj opis,potem zmniejsz wynik o jakieś 4-6% inne warunki termiczne w domu . poz. Hermogenes

 

Sama skrzynka była tania dałem okazyjnie 1500 zł osiem lat temu gościowi a właściwie jego żonie nie podobało się że będzie brudno.Potem coś tam przeczytałem ,popatrzyłem na stare ryciny , zmarnowałem trochę cegieł zaprawy szamotowej ba nawet złamałem palec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak będę miał czas to jutro podam jak zbudować  taki piec / kominek rodem z Finlandii, kraju w którym najlepiej takie rzeczy robią i wciąż je unowocześniają.

 

Ostatnie modele spełniają fińskie normy emisji spalin z 2011r

 

Trochę trwało, ale jest https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21222-kominki-i-piece-z-finlandii/?do=findComment&comment=247935

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Mój sposób na zwiększenie sprawności spalania w kominku to:

1.. Podlaczenie kominka do komina murowanego za pomocą 2,5m komina stalowego fi 200mm. Szacuję źe ok. 15 % ciepła więcej zostaje w domu. Pomieszczenie z rura stalowa w pionie 2 m i 0,5 w poziomie (pokój nad kominkiem ,nad salonem) jest najcieplejszym pokojem).

2.Założenie na pierwszym odcinku wylotu dymu z kominka rury stalowej z radiatorami (skrzydełkami) na długości 1 mb. Najcieplejsze gazy z kominka na pierwszym odcinku zostają efektywnie wylapane w komorze kominka-zostaje odebrane ciepło.  Dodatkowo wyłapane ciepło rzędu 10%.

3. Aby nie dopuścić do dużej temp.  w komorze nad wkładem kominkowym zamontowałem wentylator do wydmuchu cieplego powietrza. Wentylator jest w miarę cichy i podłaczony jest wraz z czujnikiem temp. Załacza sie w temp.35 C i wylącza w temp.30 C.Zysk ok.3%.Za pom. dodatkowej rury tym samym wentylatorem wentyluję teź drugą komorę _tę pod sufitem. Wentylator wtlacza tez poweitrze do rozprowadzenia powietrza do innych pokoi.

Przy okazji wykonalem tez filtr powietrza 0,3 na 0,4 m z tkaniny filtracyjnej dla wyłapywania kurzu na wlocie powietrza. 

4.Do kominka zamotowałem plytę docieplającą gr. 3 cm z wermukulitu (jest np. w Leroy).z 3 stron kominka. Powoduje wzrost temp. spalania. Mokre drewno lepiej się pali,  mniej kopci szyba. Wzrost sprawnosci 3 %.

W sumie odzyskałem poza kominkiem szacunkowo 30% ciepła. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.