czystepowietrze Opublikowano 2 Lutego 2016 #1 Opublikowano 2 Lutego 2016 Witam jakie macie opinie na temat szamotu nad palnikiem i do okoła palnika w kotle podajnikowym chodzi mi o to żeby płomień nie uderzał w zimne ścianki kotła tylko w gorący szamot który dopali gazy. Tak wiem że to obniży sprawność i ciepło ucieknie w komin.
radziuszkaa Opublikowano 2 Lutego 2016 #2 Opublikowano 2 Lutego 2016 Dodaj zawirowywacz powietrza to obniży Ci temp wychodzącą w komin, co do szamotu to testowałem różne konfiguracje i słaby efekt przynosiły
sambor Opublikowano 2 Lutego 2016 #3 Opublikowano 2 Lutego 2016 Popatrz się na kotły 5 klasy - one mają w środku dużo szamotu w celu osiągnięcia tej klasy.
karoka65 Opublikowano 2 Lutego 2016 #4 Opublikowano 2 Lutego 2016 Ja mam całą komorę w szamocie i jakoś nie widzę żeby teraz kocioł palił mi więcej jak przedtem na gołej stali. Palę od października 2014, co mogę powiedzieć to od tego czasu komora spalania nie była czyszczona. Jak Sambor słusznie pisze coraz częściej widać że kotły w 5-ej klasie mają elementy ceramiczne a nawet całe komory w ceramice coby tu nie pisali jacyś "technicy" o właściwościach izolacyjnych.
papasmurfek Opublikowano 6 Lutego 2016 #5 Opublikowano 6 Lutego 2016 Ale szamot nie jest materialem izolacyjnym tylko materialem ognioodpornym o dużej absorbcji ciepla. Tak mnie przynajmniej uczono. Może dzisiejszy szamot to coś innego niż kiedyś
Andrzej_M_ Opublikowano 6 Lutego 2016 #6 Opublikowano 6 Lutego 2016 Ale szamot nie jest materialem izolacyjnym tylko materialem ognioodpornym o dużej absorbcji ciepla. ,,,, No dobrze załóżmy, że nastąpiła absorpcja ciepła do przegrody wykonanej z szamotu. Co dalej z tym ciepłem zgromadzonym w tej przegrodzie się dzieje ?.
papasmurfek Opublikowano 7 Lutego 2016 #7 Opublikowano 7 Lutego 2016 Szamot po napełnieniu się ciepłem, zaczyna te ciepło oddawać do otoczenia. Szamot w komorze spalania działa częściowo jak izolator. Owszem zwiększy nam się temperatura gazów ale zmniejszymy również powierzchnię oddawania ciepła, inaczej wzrośnie strata kominowa i zmaleje ogólna sprawność kotła. Forest-Natura na FM pisał czym jest szamot, polecam poszukać. Jak znajdę linka to wkleję.
kociołsam Opublikowano 7 Lutego 2016 #8 Opublikowano 7 Lutego 2016 Wyłożenie szamotem odizolowuje gorące spaliny od ścianek kotła powoduje brak odbioru ciepła przez kocioł ze spalin To totalna głupota . To tak samo jak kocioł obrośnie nagarem to też sprawność spada a tu gruby szamot jest lepszym izolatorem wiec sprawność kotła spada xxx więcej Co innego deflektor nad palnikiem ale wykładać kocioł szamotem :D Sam mam potężny deflektor z żarobetonu zajmujący ok 70% pow w komorze w celu dopalania się ale ścianek kotła w celu pogorszenia odbioru ciepła przez kocioł to bym nigdy nie nie robił A producenci zrobią wszystko aby wypełnić ,,niszę'' i zyskać parę groszy ,,Kołderka z zewnątrz , kołderka wewnątrz ''no ktoś za to płaci Szamot dobry w ,,kaflowym'' albo akumulacyjnym Nagrzać a potem niech oddaje ciepło w naszych kociołkach pali się na okrągło i tu działa jak izolator a nie akumulator
CooleR Opublikowano 7 Lutego 2016 #9 Opublikowano 7 Lutego 2016 kociołsam, mam pytanie, odpowiesz? - jaka temp panuje w komorze spalania i czy ona jest temp przy ściankach tej komory? - do jakiej temp nagrzeje się szamot o gr 2-2,5 cm w komorze spalania?
SUSPENSER Opublikowano 10 Lutego 2016 #10 Opublikowano 10 Lutego 2016 No dobrze załóżmy, że nastąpiła absorpcja ciepła do przegrody wykonanej z szamotu. Co dalej z tym ciepłem zgromadzonym w tej przegrodzie się dzieje ?. Pewnie wymiennik ciepła je odbierze z drugiej strony.
papasmurfek Opublikowano 10 Lutego 2016 #11 Opublikowano 10 Lutego 2016 Pewnie wymiennik ciepła je odbierze z drugiej strony. O ile ten wymiennik ma odpowiednią powierzchnię. Jak Sambor słusznie pisze coraz częściej widać że kotły w 5-ej klasie mają elementy ceramiczne a nawet całe komory w ceramice. Tak tyko te kotły zostały zaprojektowane z użyciem elementów szamotowych.
Landcaster Opublikowano 10 Lutego 2016 #12 Opublikowano 10 Lutego 2016 Zastanawiam się co z ewentualną korozją niskotemperaturowa między w przypadku wilgoci między szamotem a blacha.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.