Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Moc żeberka stalowego jest o ok. 20 do 40 w mniejsza niż żeliwnego w zależności od wymiarów (głębokość i wysokość żeberka). Np. przy rozstawie przyłączy 500mm, głębokości grzejnika 150mm, przy parametrach 90/70/20 grzejnik stalowy (jedno żebro) ma 90W, żeliwne 107W. Przy głębokości 200mm i tych samych parametrach zasilania jak w poprzednim przykładzie; stal ma 110W, a żeliwo 134W. Dodam jeszcze żeberka o głębokości 220mm, i tu odpowiednio stal 121W, żeliwo 151 W

Edytowane przez AdamGuitar
  • 4 lata później...
Opublikowano

Wrócę do tematu. Czy jest sens wymieniać taki stary stalowy chudy grzejnik na nowy aluminiowy ? Czy byłaby jakaś oszczędność lub większą wydajność grzewcza? Bo z tego co przeczytałem o żeliwnych wynika że wymiana nie ma jakiegoś większego sensu poza estetyka.

Opublikowano

A co sądzisz o wymianie żeliwnych na aluminiowe ?

W domu ma c.o. kocioł na wegiel,drewno mpm 18kw i część grzejnikow jest żeliwnych a druga część to grzejniki stalowe takie jak na zdjeciu. Zastanawiam się nad wymianą ale czytałem że nic na tym nie zyskam

Opublikowano

Tu bardziej istotne jest, czy puszczasz w grzejniki 80-90 C z kotła węglowego, czy jest wstępnie mieszacz. Inaczej zachowuje sie grzejnik aluminiowy a inaczej żeliwny przy dużych skokach temperatury. 

Opublikowano

Twoje pytanie z pierwszego postu trzeba rozbić na dwie części, "Czy byłaby jakaś oszczędność ? - nie byłoby  bo musisz do pomieszczenia dostarczyć tyle ciepła ile wynoszą jego straty a tu grzejnik bardzo niewiele ma do zrobienia ( promieniowanie czy konwekcja ale to niewiele daje),   Czy byłaby większa wydajność grzewcza? - była by a więc np. pożytek w łazience bo przed prysznicem przekręcasz głowicę na 5 i masz szybciej ciepło itp.

Opublikowano

Ok, a więc w moim przypadku podobnie sprawdza się i te stare żeliwne i te stare stalowe i wymiana nie ma większego sensu? 

To jeszcze jedno pytanie. Jak przy takich grzejnikach sprawdza się głowice termostatyczne ? Zawory są zamontowane, bym musiał tylko dokupić głowice

  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano
W dniu 29.12.2015 o 10:18, AntekBoryna napisał:

Jaką moc na żeberko ma taki stary chudy grzejnik? Obok wisi klasyczny grzejnik żeliwny. Ten stary stalowy ma prawie 2x tyle żeberek na mb co ten żeliwny ale chyba nie mają tyle samo mocy?

post-62724-0-98828800-1451380541_thumb.jpg

Trochę lat upłynęło ale może ktoś odpowie? Pytanie było nie o wydajność ani o sens wymiany, tylko o moc. A mnie interesuje moc żeberka, konkretnie czy moc żeberka wąskiego a głębokiego po prawej (głębokość 200 szerokość 5) jest w tych samych warunkach mniejsza a może równa żeberka po lewej o głębokości 130  a szerokości 82. Jest to istotne przy rozliczaniu kosztów ogrzewania za pomocą podzielników, gdyż w rozliczeniu brana jest pod uwagę liczba żeberek a nie rozmiar całego grzejnika.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.