Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka W Całym Domu Czy Tylko Na Parterze ?


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

W 2016 jak wszystko dobrze pójdzie będą tynki i wylewki, trzeba się zdecydować jaki system grzania wybrać.
Na początku miało być ogrzewanie podłogowe w całości na parterze a na poddaszu grzejniki ścienne, do tego podłogówka w łazience.Potem pomysł, w całości podłogówkę. Rozmawiałem z osobą który sama nie dawno się wybudowała. Doradził aby zrobić tak jak chciałem na początku, ponieważ ciepło unosi się do góry i co podłogówka z dołu odda na poddasze, to grzejniki mniej będą grzały dzięki głowicom termo. Uzasadnił to komfortem i oszczędnościami.
Dla mnie najważniejsze jest, tak jak dla każdego, komfort, awaryjność ,koszta wykonania i eksploatacji.
Jeżeli ma to znaczenie to ogrzewanie będzie na ekogroszek lub gaz, na dole będą w większości płytki , część salonu panele. Na poddaszu wszędzie panele oprócz łazienki

Co zrobić ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszędzie podłogowe i śmieje się z tych co spalaja 2x więcej węgla ode mnie mając kalafiory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nex1983 nie bądź taki dowcipny......

zapotrzebowanie budynku i nic więcej, można tanio ograć i tym i tym. ludzie sami sobie komplikują życie niepotrzebnie i stąd biorą się problemy, nic więcej, budynek wciągnie tyle samo energii na podłogę i na grzejniki tyle że jeden w podłogę a drugi w grzejniki.

problemy są przy ogrzewaniu mieszanym czyli ogrzewanie podłogowe i "kalafiory", bo jest więcej możliwości popełnienia błędu bo instalacja bardziej skomplikowana i tu jest sedno problemu oraz przy budynkach nowych i starych. przy nowym jest ciepło przy zasilaniu na poziomie ok 40 st C na kaloryfery, a przy starych zimno przy 40 na ogrzewanie podłogowe.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem podłogówka w całym domu jest najlepszym rozwiązaniem, pod warunkiem, że będziesz mieć możliwość sterowania układem.

Mnie ostatnio posiosła fantazja i rozgrzałem podłogę gdzie śpię do 29 st,  miałem wrażenie, że łóżko parzy ;)

Nie podałeś zapotrzebowania na ciepło domu, ale jak masz możliwość to tylko gaz albo pellet do ogrzewania podłogowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze co niektórzy maja siano w głowie piec od 2 miesiecy i uwazaja sie za fachowców ale do sedna.

Kolego @rustin wal wszedzie podłoge i tak jak napisał@qprmark sterowanie układem musi byc bo inaczej to komedia np.salus ma takie sterowanie bezprzewodowe

nadajnik w kazdym pomieszczeniu odbiornik w kotłowni podłaczony do siłowników na rozdzielaczu i gotowe :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad podlogowka musisz się zastanowić, nim podejmiesz decyzję. Podlogowka ma to do siebie, że beton ma dużą bezwładność, tzn jeżeli się nagrzeje do powiedzmy zadanej temperatury i w domu Masz abstrahuje 22 stopnie, to nie jest tak jak Ci tutaj piszą ze regulatorem pokojowym jesteś w stanie szybko obniżyć temperaturę np na noc. Zadając np o 22 temperaturę 20 stopni, odetnie Ci pętlę danego pokoju, ale nim temperatura w pomieszcEniu spadnie do 20 to minie koło doby. Przy ogrzewaniu podłogowym najlepiej ustawić sobie metodą prób i błędów preplywomierze na listwach i dopasować odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu na stałe. Konieczne jest przy podlogowce zastosowanie zewnętrznego czujnika pogodowego który w raz z silownikiem zaworu 3 drogowego, będzie zmieniał Ci temperaturę wody w zależności od temperatury na zewnątrz u zadanej krzywej grzewczej. Regulatory pokojowe nijak się mają przy podlogowce - nie będzie Ci to działać tak jak byś chciał. Mam podlogowke w całym domu i mogę Ci co nieco powiedzieć jak to działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę , że regulator pokojowy przy podłogówce to nie porozumienie co spec audilhr proponował. Tylko pogodówka.

 

nex1983 jako , że masz podłogówkę w całym domu to możesz ją mi polecić ?

 

Zastanawiałem się na jedną sprawą, reguluję się przepływem aż osiągnie sią zadowalająca temp w domu. A co jak temp spadnie np o 10' , od początku trzeba regulować aż się trafi w odpowiedni przepływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego regulator to nie porozumienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam podlogowke, to super sprawa. Chodzenie po płytkach i panelach bajka, czuje się to dopiero jak stanie się w miejscu gdzie jest np kawałeczek nieogrzewany . Spalanie węgla również bajka, ja przy 112m2 domu, gdzie kotłownia bez podlogowki ma 21 stopni od samego pieca, 30m2 dół nieuzytkowy 19-20 stopni, góra 72m2 uzytkowe 22 stopnie w tym łazienka 24. Spalam 8kg eko dziennie. Dom ocieplony. Płyty również. Co do regulowania to po prostu ustawiasz krzywą gzewcza w sterowniku pieca, a wygląda to tak: na zewnątrz +10 stopni , zadana wody 25. 0 na zewnątrz, zadana 29, zewnątrz -10, żądaną 32, -20 zewnątrz, zadana 35. Ja mam tak ustawione. Ty musisz sobie dopasować temp zadane metodą prób i błędów w zależności jak chcesz mieć ciepło w domu i ustawić zadane pod siebie. Siłownik sam sobie zwiększa stopniowo temp wody na podłogę, kiedy zmienia się temp na zewnątrz. *** sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego regulator to nie porozumienie?

Bo duża bezwładność i znacznie opóźniona reakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieudacznik13 poczytaj na forum , sam zakładałem taki temat. Pokojowe sterowanie do kaloryferów bo jak odetnie dopływ ciepłej wody to szybko kaloryfer ostygnie i temp np spadnie. Przy podłogówce jak to sobie wyobrażasz gdzie jej wystygnięcie trwa kilkanaście godzin ? Regulator da sygnał, że jest już dana temp , odetnie/zmniejszy dopływ wody do podłogówki i co to da jak ona będzie jeszcze dłuuuugo ciepłą i nadal ogrzewała dom. Zresztą nie o tym temat.

 

zakładając , że nie ma się pogodówki to można raz ustawić przepływ na podłogówkę aby całą zimę była podobna temp czy trzeba latać i zmieniać w zależności od temp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba latać i kręcić zaworem 3 drogowym, albo mając na nim siłownik elektroniczny, samemu zmieniać zadaną temp wody - nie polecam. Czujnik zewnętrzny nie jest drogi, siłownik coś ponad 300zł. Nie interesuje Cię pogoda na zewnątrz a w domu stała temperatura (jednego sezonu musisz tylko dostosować zewnętrzną do zadanej i na zawsze masz spokój). Nie wyobrażam sobie podłogówki bez tego. Jeden stopień na podłogę więcej i już odczujesz w domu jeżeli na zewnątrz taka sama temperatura. Ja np przy 0 stopni na zewnątrz miałem wcześniej zadana 30 na podłogę, było za dużo bo w domu utrzymywało sie prawie 23 stopnie. Kwestia dopasowania w jednym sezonie pod siebie zadanej/zewnętrznej i masz spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja od Defro dostałem nawet czujnik zewnętrzny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłogowe ogrzewanie wszędzie razem z regulatorem pokojowym i nie widzę problemu. Nie mam przegrzanego pomieszczenia żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 1 regulator ktory steruje pompą czy w każdym pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam chodzi o to że podlogowka nie da się sterować w każdym pomieszczeniu z osobna zmienną temperatura na już. Nie da się mając 22 stopnie w pokoju zejść w godzinę np 2 stopnie w dół jak to może mieć miejsce przy grzejniku. Nie da się na życzenie mieć zadanej temperatury ponieważ jest duża bezwładność i trzeba czekać długi czas. Grzejnikiem dogrzejesz z 22 do 24 stopni w chwilę, a podlogowka musiał byś czekać całą noc i to nie wiem czy nie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w każdym pomieszczeniu regulator pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.