Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy Multimax


maszka18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy ktoś z Was użytkuje ten kocioł??? Mam kilka pytań z nim związanych. 

Kocioł użytkuje od września tego roku. To mój pierwszy piec, w domu, w którym mieszkamy od sierpnia (stary dom). Chciałam dopytać czy to NORMALNE, że spala mi aż 40 -50 kg na dobę przy obecnych temperaturach (Boże, a co będzie jak będzie duży mróz). Na zaworze 4d mam na 5 ustawione w 9 stopniowej skali. Temperatura na wyjściu to 42 stopnie wg. termometra zainstalowanego na rurce, zadane 50 stopni, powrót ok. 45-50.

Dom mam nieocieplony, parter do piętro i nieocieplony strych. Mam świadomość, że jest duże zapotrzebowanie na ciepło. W domu szału nie ma, temperatura 19-20 stopni, łazienka 23.

Piec Rakoczy Multimax 22kW, sterownik st37 z PID. Próbowałam różnych mozliwości palenia. Z PID i bez. W tym drugim przypadku mam problem z ustawieniami (piec nie osiąga temperatury zadanej). Z PID osiąga bez problemu. Piec non stop "chodzi". Ja wiem, ze zadaniem PID jest utrzymywanie temperatury. Piec nie przechodzi w tryb nadzoru (wg. instrukcji przechodzi gdy temp. jest o 5 stopni wyższa od zadanej).

Tyle tych informacji... Temperatura spalin ok. 140-150 stopni, węgiel 22kJ, ładnie się wypala. Czopuch mam przykręcony na 2 ząbek.

Gdy było cielej skręcałam zawór 4d na 3, wówczas mniej paliło ok. 30 kg, ale i było cieplej na zewnątrz.

Jakie Wy macie doświadczenie z tym piecem? Czy jest szansa na zmniejszenie zużycia opału? 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze opis. Dom o powierzchni użytkowej ok. 160 m2, mał piwniczka pod schodami, 8 okien nowych, 5 drewnianych do wymiany (w 3 pomieszczeniach, gdzie są okna do wymiany nie ma grzejników). Instalacja Co w tylko 2 pomieszczeniach wymieniona (łazienka, mały przdpokój i duży garaż - razem. 4 grzejniki stalowe nowe), reszta to rurki chyba stalowe czy żeliwne i reszta to grzejniki żeliwne (bez żadnych głowic regulujących ciepło) - 7 grzejników. Zawód 4 D ręcznie sterowany, bojler 250 l. (przygotowany pod kolektory słoneczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to w pierwszej kolejności wełna lub styropian na strych, można zacząć od 10 cm a jak fundusze pozwalają to 25-30, a jak nie to można etapami po 10 cm.  najwięcej ciepła ucieka właśnie tam, znacząco podniesie komfort i obniży spalanie, a masz z czego. kolejna sprawa to termostaty na grzejnikach, zawsze można obniżyć temp w pomieszczeniach w których nikt nie przebywa, a to również wpływa na spalanie. Z tym PID`em też uda się urwać trochę, zacznij od 1:10 czyli 5 sek podawanie i 50 sek przerwa, dmuchawa 40% i obserwuj to co dzieje się na palniku, a jak kocioł nie osiąga zadanej ale jest blisko to niech tak zastanie, a jak nie to zawsze ktoś pomoże. Kol Timon z pewnością doradzi płci pięknej.

Opał może też nie należy do uczciwych i to również wpływa na ilość spalanego opału

 

Głowa do góry dasz rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie z mężem myślimy nad ociepleniem dachu, ale to będzie powoli, własnymi siłami roboczymi. Termostaty mamy na nowych 4 grzejnikach, z czego 2 grzejniki są zakręcone, 2 są skręcone na 3. Na żeliwnych, jak nam powiedział hydraulik nie ma szans założyć - takie są te grzejniki. Docelowo, nie wiem, czy w następnym roku czy za 2 lata będziemy modernizować resztę instalacji co. Opału też dokupimy, ale o znacznie większej kaloryczności.

Spróbuje wystartować z podanymi ustawieniami jutro.

Dziękuje za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam ten sam problem. Kocioł Multimax 22 kW spala mi o 50 % więcej niż niż kocioł zasypowy

30 kW tego samego producenta. Producent sugeruje wymianę na Multimax 32 kW. Czy jest

szansa na oszczędniejsze ogrzewanie.

Pozdrawiam.   Stanisław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszka 18 na grzejnikach żeliwnych można założyć termostaty,ja mam też żeliwne mają chyba ponad 30lat i hydraulik dał rade.Sam zresztą mi to zaproponował .Zrób zdjęcie swoich grzejników i wrzuć na forum niech się wypowiedzą fachowcy czy Twój hydraulik ma racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.