Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie Przeponowe + Reduktor = Wariujący Manometr


pstr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam niemały problem w kotłowni. 

Mam zamontowany reduktor ciśnienia, który jest ustawiony na 3bar. Dalej zmiękczacz wody. 

Za zmiękczaczem jest zbiornik CWU 300L oraz naczynie przeponowe zamontowane przed tym zbiornikiem. 

Nad naczyniem jest zamontowany manometr. 

 

Kiedy odkręcam ciepłą wodę (im większy pobór tym gorzej) manometr zaczyna wariować. Wskazówka lata jak głupia od 0 do 4 bar.

Wydaje mi się, że następuje coś takiego. Nagły pobór wody - reduktor musi się dostosować czyli następuje spadek ciśnienia - membrana w naczyniu przeponowym wypycha wodę - wzrost ciśnienia i tak w kółko. Reduktor wpada w "rezonans" z naczyniem przeponowym. 

Ciśnienie na naczyniu przeponowym przerabiałem różne od 3,2 bar przez 3 bar teraz będzie z 2,7 bar. Im mniejsze tym wskazówka wolniej lata ale i tak jest źle. Wskazówka uderza o odbojnik i słychać jakby ktoś włączył wiertarkę udarową w pokoju obok. 

 

Jak ustawione było ciśnienie 4bar to było ok ale z kolei był za duży wzrost ciśnienia przy podgrzewaniu wody (naczynie było za małe).  

 

Według instrukcji Reflexu, ciśnienie powinno być równe ciśnieniu ustawionemu na reduktorze - 0,2bar. Czyli w moim przypadku 2,8bar. 

 

Jakieś pomysły jak rozwiązać problem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie 18L, wiem powinno być więcej, ale takie miałem pod ręką. Temp w zasobniku 55-60 stopni.

Ogólnie problemów z cieknącym zaworem bezpieczeństwa nie mam bo temp w zasobniku jest stała (ogrzewany na bieżąco), więc nie ma takiego wzrostu ciśnienia. 

 

Wieczorem zmniejszę do 2bar i zdam relacje. 

 

Czy takie zachowanie może być spowodowane wadą manometru ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność naczynia jest OK, natomiast mogą być spadki ciśnienia w instalacji - za rury o za małym przekroju, spadek ciśnienia na zmiękczaczu wody , jak jest filtr za reduktorem to na nim też jest spadek ciśnienia podczas przepływu

Czy jest zawór zwrotny na zasilaniu bojlera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, obserwowałem prace tego manometru.

"wariowanie" polega na tym że wskazówka manometru spada do 0 obija się głośno o odbojnik następnie wraca do 3bar i tak bardzo szybko w kółko (tak szybko, że ledwo ją widać). 

Zjawisko występuję tylko przy średnim poborze wody tzn jak mało odkręcę kurek to cicho, jak odkręcę na max to też cicho, pośrodku jest wiertarka. 

Spuściłem powietrze na naczyniu przeponowym do 2,2bar, później do 2bar nadal to samo. Z wykręconym naczyniem przeponowym jest ok. 

Czy to może być manometr walnięty ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej wskazówki producenta i ustaw ciśnienie w naczyniu na 4 bary, wtedy naczynie zacznie "pracować" rzadziej, bo tylko w sytuacjach zbliżania się ciśnienia do maksymalnego (6 bar). Ciśnienie poniżej 3 bar nie jest niebezpieczne dla zbiornika i niech się naczynie do niego nie wtrąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie pomylę rozmiarów to naczynie jest na plastiku 22 a reszta na plastiku 28 czy coś w ten deseń. Naczynie jest powieszone ok 1,5m od trójnika który wpina je do instalacji. 

Na razie nabiłem naczynie do 3,5bar i jest spokój, ale mam przez to mniejszą objętość roboczą naczynia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.