Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie I Ustawienie Pieca


annork

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

mam piec klimosza combi 32kw   dom 200m2, programator pogodowy i pokojowy temp. w pomieszczeniu 22 st. problem polega na tym, iz do końca nie wypala ekogroszku żużluje poza tym piec ciągle chodzi od piątku dziś jest środa spalił 9 worków

ustawienia ma następujące

temperatura co min 47 max 80

tryb grzania 5/22/60 dmuchawa 3/4 zakryta

tryb pracy pompy co ciągły

proszę o pomoc co jest nie tak

Opublikowano

Czy piec pracuje bez przechodzenia w podtrzymanie? Czy wentylator chodzi ciągle bez zatrzymania od piątku? Czy podajnik chodzi także od piątku? Jaką temperaturę osiąga (maxymalną jaka osiągnął) ?  Czy piec wyczyszczony z sadzy ? Może kiepski opał?  Spróbuj zmniejszyć nadmuch na sterowniku.  Podaj jaki masz sterownik.

Opublikowano

piec nie przechodzi w podtrzymanie, wentylator jeśli juz zatrzymuje się na klila sekund i z powrotem chodzi podajnik podaje przzez 5 sek z przewą 22 sek., temperatura min) 50 ( wczoraj późnym wieczorem ustawiona) piec dochodzi do tych 50 po czym spada na 46 i z powrotem przy czym wentylator i podajnik chodzi jak opisywałam, wentylator ustawiony na 40% zakryty  80%. wg bardzo dużo pali i nie wypala węgla żużluje się.

Opublikowano

piec nie przechodzi w podtrzymanie, wentylator jeśli juz zatrzymuje się na klila sekund i z powrotem chodzi podajnik podaje przzez 5 sek z przewą 22 sek., temperatura min) 50 ( wczoraj późnym wieczorem ustawiona) piec dochodzi do tych 50 po czym spada na 46 i z powrotem przy czym wentylator i podajnik chodzi jak opisywałam, wentylator ustawiony na 40% zakryty 80%. wg bardzo dużo pali i nie wypala węgla żużluje się.

Czesc ja nam klimosza ng 15kw sterownik premium pid ng. Czy możesz zrobic zdjecie popiolu oraz dac info jakim eko groszkiem palisz. Ja uzywam chwalawice lub wesola wentylator zawsze od 80 do 95 przeslona na 3/4 podawanie 5s przerwa 38. Wydaje mi sie ze za slabo dmuchasz. Albo dmuchasz tak slabo bo masz bardzo duzy ciag w kominie.
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam

Sprawdz czy masz dobrze zamontowany wentylator, ponieważ w moim kotle wentylator przy wylocie ma klapkę z blachy, która powinna się uchylać jak wentylator dmucha. U mnie zamontowali za nisko wiatrak i klapka nie mogła się otworzyć ( przez 3 dni, kocioł pracował prawie 24h na dobe, nadmuch prawie 90%, nie dopalał węgla, szlakował). Po poprawce z palnika wyrywa opał.

 

Ale teraz szukam sposobu na dopalnie sadzy:

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Niestety nie. Wydaje mi się że te sztaby są tylko do spowolnienia przepływu spalin i jak najdłuższym przetrzymaniu ich w wymienniku kotla. Całe sedno to komora spalania i deflektor nad palnikiem, który rozgrzewając się do wysokiej temperatury powoduje że to co się nie spaliło w palniku to dopala się pod deflektorem (chyba).

Opublikowano

Po konsultacji z Oman7 sztaby te są, aby spaliny skierować jak najbliżej żeber wymiennika kotła, żeby jak najskuteczniej oddały ciepło. Natomiast cały widz dobrego spalania to tak jak wyżej pisałem, komora dopalania spalin, ich przepływ w przestrzeni w której panuje temp > 1000 st C gdzie mogą się dopalić cząstki tzw. dymu (czyli sadza i spółka).

Opublikowano

ustawienia dla Twojego pieca to:

podawanie 5s

przerwa w podawaniu 12s

nadmuch zrób 30% i klapkę nadmuchy na 50%

 

tak jest według zaleceń Klimosza,

Ja ma Klimosz Combi B 20kw i ustawiłem według tabelki tj. 5/22 i piecyk hula aż miło

Luknij w instrukcje pieca tam wszystko jest opisane

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Witam.

Użytkuję piec Klimosz Combi NG 20 drugi sezon.

Moje ustawienia: podawanie 5s, przerwa 43 s, nadmuch 37% klapa otwarta. Temperatura zadana 650, powrót 450. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz spala 20-23 kg na dobę. Paliłem też w PID, efekt podobny. Powierzchnia do ogrzania 200 m2.

Mam ten sam problem co kolega gasparp z czyszczeniem i sadzą. Przyznam że nie jestem zadowolony z tego pieca. Mam prośbę do kolegi gasparp o więcej szczegółów dotyczących komory spalania.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Ja również mam żeliwnego klimosza i szukam rozwiązań jak wyeliminować sadzę ?

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam.

Prześledziłem fora i materiały u sąsiadów. Okazuje się że Czesi rozwiązali problem z sadzą wstawiając rurkę obok retory z powietrzem która dopala sadzę, jak również wstawili ceramiczną skrzynkę (jakby akumulator), tym samym zwiększając sprawność sprawność pieca do 89,3%. Załączam plik z dokumentacji pieca.

7025-CZ_HERCULES_UNO_Navod_k_obsluze_a_instalaci_4_2016.pdf

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Na wskazanym forum są przystawki do rozbudowy pieca o automatyczny podajnik. Natomiast użytkownicy tego forum posiadają żeliwny piec z podajnikiem Viadrus U22 firmy Klimosz i pragną usprawnić jego pracę by pracował efektywniej. Opisują soje doświadczenia z jego pracą jak i usprawnienia budując akumulator czy dociskając spaliny do ścian kotła wstawiając sztaby metalowe do kanałów kotła. Ja też korzystam z porad kolegów i niektóre rozwiązania próbowałem zastosować z różnym skutkiem. Uważam że ten piec powinien pracować efektywniej. W linku  który podałem, Viadrus zastosował rozwiązania to tego pieca U22 podnosząc jego sprawność do 89%, jak również problem z dopalaniem sadzy. Na rysunkach jest widoczny wkład ceramiczny zamknięty od góry, który pełni rolę akumulatora ciepła, zamiast sztab są zawirowacze spalin. Obok retorty, której kołnierz jest obcięty znajduje się rurka z powietrzem skierowanym w stronę deflektora. Powietrze a dokładnie tlen ma dopalać sadzę. Jak to się sprawdza w praktyce, trudno powiedzieć. Trzeba eksperymentować. Z drugiej strony musi być jakiś efekt jeżeli producent te rozwiązania stosuje w swoich produktach. Ja zastosowałem jeden z nich, budując wkład ceramiczny i jest widoczny efekt. Piec pracuje efektywniej i mniej spala paliwa. Zwiększył się czas w podtrzymaniu. Rurka z dodatkowym powietrzem wykracza poza moje możliwości. Kupiłem płyty szamotowe i docinałem je. Uważam że takie wkłady, zawirowacze i rurki do powietrza powinny być dostępne u producenta kotła.

Opublikowano

Witam wszystkich. Kacper mam pytanie do Ciebie ponieważ mam taki sam piec i problem z sadza w nim. Co mam konkretnie zrobić w nim? Sterownik mam Argon 2. Pale czeskim groszkiem.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam. Problemu z sadzą nie rozwiązałem. Koledzy na forum mają większe doświadczenie i dlatego korzystam z ich rad. Kol. gasparp poradził mi bym zaczął od wymiany deflektora na ceramiczny. Zamówiłem w sklepie serwiskotły o średnicy 19 cm. Musiałem otwór do mocowania wywiercić o 2 cm niżej i obciąć górę by wysokość deflektora wynosiła 5 cm. Częściowo to pomogło, gdyż temperatura wzrosła w części paleniska bo deflektor posiada wyższą temperaturę, ale całkowicie sadzy się nie pozbyłem. Zamówiłem 3 płyty ceramiczne docięte na odpowiedni wymiar i wstawiłem je do kotła na ruszt tak by odległość płyty od ścianek kotła wynosiła 2 cm. Efekt od razu jest widoczny. Piec dłużej jest w podtrzymaniu i zauważyłem mniejsze spalanie, ale sadzy nie wyeliminowałem. Jest, może w mniejszej ilości. Wkładałem w płomienniki sztaby szamotowe zamiast metalowych. Musiałem je usunąć gdyż zmniejszył się ciąg spalin. Opał też ma wpływ na powstawanie sadzy. W zeszłym sezonie paliłem innym paliwem i miałem zdecydowanie mniej sadzy.

Nie znam serownika Argon 2. Koledzy na forum podpowiadają by sterownik pracował w trybie ciągłym, nie przechodził w tryb podtrzymania. Zastanawiam się nad rurką z dodatkowym powietrzem. Może to rozwiązanie wyeliminowało by sadzę. Załączam zdjęcia płyt ceramicznych w kotle i po tygodniu palenia.

post-65935-0-90040300-1459589004_thumb.jpg

post-65935-0-79109500-1459589090_thumb.jpg

post-65935-0-55105300-1459589137_thumb.jpg

post-65935-0-38777400-1459589184_thumb.jpg

post-65935-0-43372900-1459589233_thumb.jpg

post-65935-0-16886500-1459589280_thumb.jpg

post-65935-0-95612000-1459589331_thumb.jpg

post-65935-0-39605300-1459589384_thumb.jpg

Opublikowano

Witam. Dan jak rozwiązałeś problem ze sterownikiem?

Opublikowano

Póki co sterownik leży Skzp 02. Musze kupić siłownik do zaworu 3d i czujkę pogodowa, zaworu i powrotu. Pewnie i tak podłączę to we wrześniu? No i jeszcze chce kupić zaprawę szamotowa i zrobić tak jak u Ciebie. Ogólnie wydaje mi się ze za wysoko mam palnik? Mam starsza konstrukcje od Twojego. U mnie brak deflektora. Płomień rozbija się o tą grubą rurę co jest połączona z rusztem.

Opublikowano

Witam. Odległość palnika od rury w moim kotle to 18 cm. Wysokość deflektora ceramicznego po obcięciu wynosi 5 cm, z tego wychodzi że odległość kołnierza retory do deflektora to 13 cm. Posiadam zawór 4D, czujnik temperatury zewnętrznej i temperatury powrotu. Mój sterownik to Klimosz Komfort RT16. Z czujnika temperatury zewnętrznej korzystałem gdy paliłem w trybie automatycznym PID. Obecnie nie korzystam gdyż palę bez PIDu. W jednym jak i drugim trybie  mam sadzę, dlatego też myślę nad wymianą sterownika na SPP v2 lub SKZP-02. Płyty które są na ruszcie zamówiłem na allegro i tam mi też docięli na wymiar. Natomiast płyty wyżej zmontowane kupisz w sklepie Klimosza. Mój piec wewnątrz ma 36x34 cm. Wymiary płyt przesyłam w załączniku.

post-65935-0-52622000-1460289056_thumb.jpg

  • 2 lata później...
Opublikowano

Witam, może odgrzeje kotleta ale proszę o informację czy ktoś już wygrał z tym piecem?? Z sadzą?? Posiadam Combi na sterowniku komfort z wifi RT16. PID czy tryb AUTO to i tak się wytwarza mnóstwo sadzy. Raz na tydzień obowiązkowe czyszczenie. Czy ktoś próbował patent z rurką nadmuchową na deflektor??

Posiadam zawirowacze zygzakowate w górnych kanałach oraz rozbijacz płomieni na wzór tego z projektu wyżej ale z blachy 4mm

Opublikowano

Jak dla mnie czyszczenie kotła z podajnikiem raz na tydzień to obowiązek, jakby rytuał :)

A co to ta rurka na deflektor i czemu ma służyć?

Opublikowano

Też dochodzę do takiego wniosku lecz już w kilku piecach widziałem takie rozwiązanie. To na zdjęciu to rozwiązanie Viadrusa.

Rurka ma na celu podczas pracy dmuchawy dostarczać również powietrza w płomień aby dopalić spaliny. Jestem na etapie projektowania tego patentu w blaszce rewizyjnej komory nadmuchu. Będzie można ją zainstalować podczas postoju pieca. Napisałem tutaj bo kilka osób też się do tego zabierało i czy komuś wypalił ten patent? Jakaś różnica ?

image.png.d58eb98fd3596a23612ba2e067d225ab.png

Opublikowano

Takie doprowadzenie powietrza to chyba będzie strzał w kolano bo pewnie w wiekszym stopniu będzie wychladzac komorę niż dopalacze spaliny bo będzie go za dużo.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.