Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobry Opał


AdamGuitar

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba już nie, albo ja się z nim nie spotkałem. Wszystko już jest kraszone. Węgiel, miał, olej opałowy, benzyna ,olej napędowy a nawet gaz. Sam używam węgla i niestety nic dobrego nie mogę powiedzieć. Z roku na rok jest coraz gorzej. W węglu i miale węglowym coraz więcej kamienia wapiennego. Pośrednicy mieszają frakcje aby zarobić choć parę złotych więcej. Bierzesz worek opału do spróbowania - pali się . Bierzesz w dobrej wierze opał bo dobry a tu szajs. Opał ma kamień miał i Bóg wie co jeszcze ale to nie to samo co brałeś do spróbowania. I to właściwie chciałem tylko napisać. A co w gazie ? Co jakiś czas więcej azotu i już spółka gazowa ma oszczędności.

Eh.. co w tym kraju się dzieje. Swój swojego oszukuje i to na coraz szerszą skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Azot tani, bo częściowo traktowany jest jako odpad przy produkcji tlenu ze skroplonego powietrza. Nawet tlen nie jest jakoś tam nadzwyczajnie drogi, za butlę płaci sie ok. 50 zł. po rozprężeniu jest tam zdaje się 40 m3 tlenu.

 

Dlaczego właściwie dodają ten azot do gazu ziemnego ?

Jak pamiętam, żeby osłabić jego właściwości wybuchowe, oryginalnie to

prawie sam metan, zbyt niebezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki plan, aby w tym roku kupić węgiel od dostawcy, który przywozi do domu (na telefon). Wczesną wiosną dokupiłem pół tony i było OK, sąsiadka, która bierze stale - również chwali. Trzeba trafić na dostawcę, który ma szansę stać się naszym stałym i trzymać się go - póki się nie zepsuje :).

 

pozdrawiam,

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki plan, aby w tym roku kupić węgiel od dostawcy, który przywozi do domu (na telefon). .....

 

No my na Śląsku mamy o tyle dobrze że można tak właśnie zamówić węgiel, bez przewalania przez skład. W zeszłym roku też zamówiłem ekogroszek u gościa, który wiózł mi go prosto z kopalni (zadzwonił, że właśnie zjeżdża z wagi i za pół godziny będzie u mnie). Groszek suchy jak pieprz, świetnie się spalał no i zużycie na sezon 5t na 230m2. W przyszłym tygodniu znów u niego zamówię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
No my na Śląsku mamy o tyle dobrze że można tak właśnie zamówić węgiel, bez przewalania przez skład. W zeszłym roku też zamówiłem ekogroszek u gościa, który wiózł mi go prosto z kopalni (zadzwonił, że właśnie zjeżdża z wagi i za pół godziny będzie u mnie). Groszek suchy jak pieprz, świetnie się spalał no i zużycie na sezon 5t na 230m2. W przyszłym tygodniu znów u niego zamówię :)

 

Jestem z Orzesza proszę o namiary na dostawcę groszku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Heso zagail: Jak pamiętam, żeby osłabić jego właściwości wybuchowe,

 

--Heso, stary Szpiegu, co piłeś ?? Płacimy za kubik o określonej mocy. JAk jest za mocny to moze trzeba by go rozcieńczyć, ale to nie o wybuchy idzie.

Hej!

 

Ze strony Elgazu:

 

PGNiG SA dostarcza swoim klientom dwa rodzaje gazu ziemnego:

 

1. gaz ziemny wysokometanowy (GZ-50):

 

ciepło spalania - 38,147 MJ/m3

wartość opałowa - 34,43 MJ/m3

skład:

metan (CH4) - 98,14%

etan, propan, butan - 0,91%

azot (N2) - 0,84%

dwutlenek węgla (CO2) - 0,11%

 

2. gaz ziemny zaazotowany (GZ-35):

 

cieplo spalania - 26 MJ/m3

wartości opałowa - 25 MJ/m3

skład:

metan (CH4) - 69,4%

azot (N2) - 29,21%

dwutlenek węgla (CO2) i inne - 1,39%

Zachodzi pytanie, czy ten azot w gazie występuje naturalnie, czy trzeba go dodawać ?

 

Znalazłem jeszcze taki tekst:

 

"Gazy ziemne występujące w przyrodzie charakteryzują się bardzo zróżnicowanym składem chemicznym. W ostatnim okresie odkrywa się złoża gazów ziemnych o wysokiej zawartości azotu, wahającej się w szerokich granicach. Bezpośrednie zużywanie tych gazów jest kłopotliwe gdyż wymaga stosowania specjalnych palników dla poszczególnych typów gazów."

 

I dalej jest o metodach pozbawiania gazu azotu...

 

Tak więc możliwe, ze nie chodzi o wybuchy.

Chociaż skądinąd wiem, że np podobny gazowy węglowodór- acetylen, nie toleruje

sprężania ponad 0,15 Mp i podwyższonej temperatury, bo grozi to wybuchem.

No, ale metan to nie acetylen. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to nie tyle dodaje, co rozpuszcza się acetylen w acetonie, w ciśnieniowych butlach. Dodatkowo butla jest wypełniona porowatą masą

na bazie lekkiego betonu.

 

Odbiegliśmy, jak widać od głównego tematu... O czym my to ? A- prawda: o węglu naszym powszednim. Coraz gorszym ale za to coraz droższym. A ja tradycyjnie: bez węgla. Pozdrawiam HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.