Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Ogniwo Eko Plus M 26 - Opinie / Użytkowanie / Za I Przeciw.


AdamJas

Rekomendowane odpowiedzi

A jak to się ma do wypowiedzi o mocy 7,5kW na FM ?

Przecież są definicje mocy kotła.

Ale co mi tam, kiedyś Ogniwa polecałem, ale tego niestety nie mogę nikomu polecić.

 

Znasz te definicje? Przypomnę Ci:

Nominalna moc cieplna - maksymalna moc trwała ustalona przez producenta według wymagań niniejszej Normy Europejskiej dla każdego rodzaju paliwa (źródło: EN 303-5:2012)

Podtrzymuję swoją wypowiedź na FM, którą zacytowałeś. Te wypowiedzi nie są ze sobą w sprzeczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...odpowiadając na pytanie Verb-a bo akurat nadarzyła się okazja, która nie zdarza się co dzień. Zostawiłem dom z wygaszonym kotłem bo wyjechałem w góry, dom klocek, 3 kondygnacje, ocieplenie jak u Bietki...

Ale to nadal nie wyjaśnia zasadności zmiany 3D na 4D. Chodzi o podgrzewanie powrotu ?

Gdy instalacja zostanie poprawiona, sterownik sobie z tym poradzi bez zaworu 4D. Tym bardziej że: jeśli chronimy powrót, nie panujemy nad zadaną za zaworem, gdy panujemy nad zadaną, nie możemy chronić powrotu.

Na sztywno, w tym sterowniku nie da się ustawić zaworu. Da się oczywiście odłączyć sterowanie i nastawić ręcznie, ale nie można narzucić nikomu jak ma mieć w domu. Na sztywnej nastawie, trudno byłoby utrzymać względnie stałą temperaturę czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bietka, cofnij się do początku tematu, tam gdzie było o instalacjach + tematy o zimnym powrocie. czego nie będziesz wiedziała to dopytasz, z pewnością dostaniesz właściwą odpowiedź. zwróć uwagę że producent tego kotła obwarował/zalecił temp powrotu na poziomie 55 st C. da się to wszystko poskładać w odpowiedni sposób, będziesz cieszyła się ciepłem i co najważniejsze spokojem. dobrze się przygotuj, tak abyś nie dała sobie wmówić, że coś jest lepsze od czegoś, albo że mam klienta który tak ma i jest zadowolony. bo to są argumenty z d...py.

a jak już jest ustalona koncepcja to nie wahaj się i ją pokarz, może się okazać że znowu kogoś poniosła ułańska fantazja na Twój koszt

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec jak lubisz podglądać- to podglądaj i pokaż sterownik ( jest ich około 9tys ) w którym zawor 4D prawidłowo spełnia funkcję ochrony powrotu i zapewnia komfort(wystarczającą regulacje na instalację grzejnikową). Niestety ale wykresy w sterownikach pokazały ze albo rybki albo akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do temp powrotu to to Zalecana temperatura w celu prawidłowego prowadzenia procesu spalania to nie obwarowanie ani nie zalecenie.

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, piszę co mam a nie co jest na sterownikach. 7 lat grzeję w kotle z 4D. Jak nie było ocieplenia grzałem ciągle, sterowałem zaworem pogodowo plus czujka pokojowa , w kotle non stop 60-65 powrotem nie zjeżdżałem poniżej 50C, mili panowie przeprogramowali mi Estymę na moje potrzeby i było fajnie, na CO puszczałem ile było potrzeba do zapewnienia komforu. Od 5 lat mam trochę styropianu, przepalam raz dziennie do -10, poniżej 2 razy, utrzymuję podobne temperatury tylko skróciłem czas pracy kotła a zawór ręcznie przestawiam. Zobaczcie na temperatury 3h po odpaleniu kotła w takich warunkach, ja naprawdę nie jestem czarodziejem. Zakładając pracę ciągłą zmienią się proporcje i będzie 60 powrót 40 CO, załączam stan aktualny, na kotle 63C zadana. Nie piszę, że działało tak od początku, wiedzę chciałem przekazać przez 2 tygodnie, teraz mi się już nie chce, pozdrawiam. 

post-3430-0-87459700-1451683597_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZawiJan możesz zaglądnąć w moje ustawienia??pale czarną perłą, przy dużym nadmuchu robią się spieki tylko teraz piec nie wchodzi w stan podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bietka a co zrobiłaś z czarną perłą i ile ci jej zostało oraz jakim masz porównanie z obecnym węglem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?

Edytowane przez pab11o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też.

Ale bietka się tym nie ogrzeje.

Ma jeszcze kominek w ,którym można palić w większe mrozy ,więc powinna spokojnie to przetrwać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie -Mam ciepło non stop a właśnie na tym mi najbardziej zależało.Przy słabym opale i błędach w instalacji operator i tak dokonuje cudów i WIELKIE DZIĘKI MU ZA TO.

Po sylwestrze będą poprawki.

Nie patrzcie na mój obiekt jak na swoje domy.Nie możecie przeliczać swoich metrów pomnażając je razy 2 lub 3 by wyszły moje bo to bez porównania.To jak jazda starym samochodem paliwożernym a nowym eko.Tym  i tym pojedziesz ale koszty inne za km.

 

 SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO RKU życzę

A wiec witam was w nowym roku... Tak czytam ten wątek jak mam czas i ..to masakra :( .Tylu znawców tematu,pięknie doradzają . Tylko większość ma doświadczenie z domków małych/dobrze ocieplonych. Domy duże z dużym zapotrzebowaniem na ciepło inaczej się prowadzi. 

Bietka jeśli mogę ci poradzić ,miej jednego prowadzącego kociołek ["mentora" od węgla :)] .Wtedy jest duża szansa że będziesz miała ciepło,komfortowo i w miarę ekonomicznie.Oczywiście należy pytać pomagającego co,jak i dla czego tak..Kiedyś pomagał ci Karoka a teraz jak rozumiem to Verb. Obydwoje mają wiedzę,doświadczenie,cierpliwość. Więc zadaj im dużo pytań,zrozumienie zasady działania kotła zaowocuje pełną samodzielnością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bietka a co zrobiłaś z czarną perłą i ile ci jej zostało oraz jakim masz porównanie z obecnym węglem? 

 

Jeszcze z tona perły lezy. Teraz palę syberyjskim ekobranem.http://www.ekobran.pl/  Ten lubi wysoki nadmuch więc u mnie się sprawdza. Operator zasugerował zwiększenie nadmuchu -tak zrobiłam i po nocy mam mniejszego kalafiora z tyłu. Ilość popiołu porównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się schemat, żeby było wiadomo jak nie spinać układu skoro jest do poprawki, tak dla potomnych.

Nie mam zdolności plastycznych, ale myślę że jest czytelnie:

 

post-50748-0-67268400-1451714880_thumb.jpg

 

Co bym zrobił prócz poprawki ?

Zastosował bufor z wydajną wężownicą CWU, zamiast zasobnika - po to, by zwiększyć pojemność układu po stronie produkcji, bez nadmiernego rozp.... istniejącej instalacji.

 

PS: Na podstawie rzeczywistego zużycia opału/dobę, przy założeniu 80%, kocioł produkował wczoraj 19,3kW.

Edytowane przez verb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu jest schemat, dzięki Verb, teraz widać czemu pompa CWU która była kiedyś na 3 biegu nie mogła dogrzać powrotu. Schemat powinien się pojawić 1000 postów temu , ucięłoby to różne spekulacje, podtrzymuję żeby zostawić na razie 3D gdzieś w okolicach 25% bo regulacja nim nie ma sensu aż do chwili zmiany układu. U mnie przy -10 potrzeba ok 8-9 kW, jeśli Bietka ma licząc z nawiązką 500m2 to wyjdzie coś koło 20 kW. Jedno muszę przyznać, że gdzieś umknęła mi informacja o zmianie pompy z tej starej na  Alpha2. 

Edytowane przez Mancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...podtrzymuję żeby zostawić na razie 3D gdzieś w okolicach 25% bo regulacja nim nie ma sensu aż do chwili zmiany układu...

Powinna to napisać bietka, ale napiszę: nastawa 25% jest niewystarczająca - w obiekcie byłoby zimno.

Napisałem wcześniej, że nie ma pełnej kontroli nad układem, co nie znaczy że nie ma żadnej kontroli :)

 

PS: Prognozowana produkcja na dziś: 27,2kW

Edytowane przez verb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zdolności plastycznych, ale myślę że jest czytelnie:

 

attachicon.gifszkic.jpg

 

Co bym zrobił prócz poprawki ?

Zastosował bufor z wydajną wężownicą CWU, zamiast zasobnika - po to, by zwiększyć pojemność układu po stronie produkcji, bez nadmiernego rozp.... istniejącej instalacji.

 

PS: Na podstawie rzeczywistego zużycia opału/dobę, przy założeniu 80%, kocioł produkował wczoraj 19,3kW.

O tym buforze to już ze 3razy pisałem, moim zdaniem dla takiego obiektu jest to najlepsza inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym buforze to już ze 3razy pisałem, moim zdaniem dla takiego obiektu jest to najlepsza inwestycja.

Jeżeli pompa w całym obiegu grzewczym jest włączona "na sztywno" czyli cały czas miesza wodę  , to bufor jest zbędny przy i tak już dużej ilości wody w obiegu.

Wpiąć bojler CWU żeby lądował się  grawitacyjnie ,założyć  zawory na grzejnikach  i zmienić zawór 3D na 4D ale sterować nim ręcznie.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bietka wyłączyła dostęp publiczny czy nowe konto żeby nikt nie zaglądał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pompa w całym obiegu grzewczym jest włączona "na sztywno" czyli cały czas miesza wodę  , to bufor jest zbędny przy i tak już dużej ilości wody w obiegu.

Wpiąć bojler CWU żeby lądował się  grawitacyjnie ,założyć  zawory na grzejnikach  i zmienić zawór 3D na 4D ale sterować nim ręcznie.

Ehhh..  ręce opadają. User doświadczony, a tu takie kwiatki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie kwiatki Panie niestety, ja ogrzewam ponad 400 m2 :D

 

Co da Wam bufor jeżeli całą energię ,którą wytwarza kocioł pracujący na maxa  rozbiera zaraz instalacja na pniu? 

Zład wody w rurach jest już buforem!

 

Da na pewno dodatkowe straty ciepła magazynowania wody (izolacja bufora ).

 

Termomodernizacja tak ,sterowanie ciepłem wytworzonym czyli dostarczanie go tylko tyle ile potrzeba do wszystkich pomieszczeń również.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zawsze sądziłem że bufor pozwala na lepszą pracę przewymiarowanego kotła, żeby odbierał nadmiar ciepła a później powoli oddał w instalację. Tutaj nie ma nadmiaru a deficyt. Chyba ze chodzi o to aby kocioł był stabilniejszy i miał więcej zapasu energii i był mniej wrażliwy na duży zład wody w instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.