Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Ogniwo Eko Plus M 26 - Opinie / Użytkowanie / Za I Przeciw.


AdamJas

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz o sterowaniu kotlem z tak duzym zladem wodnym polaczonym z instalacja zaworem 4D .

Ja mam prymitywny sterownik , zapoznajac sie eCoalem to poczulem sie jakbym sie dostal do

nieba , uwierzycie czy nie ale naprawde jest taka roznica , dostep do tylu funkcji

dowolnie mozemy sobie skonfigurowac i dostosowac do prawidlowo dzialajacej instalacji

a umnie to nawet histeryza jest ukryta w ustawieniach serwisowych , tutaj histeryza

jest bardzo istotna .

Ja eksploatuje kociol na mocy max ( na pograniczu pieca hutniczego , nie POWIELAC , to

wymaga stalego nadzoru , bo skutki moga byc nieprzewidywalne ) o mocy 25 KW ogrzewa

powierzchnie ponad 100 m2 i uwazam ze nie jest przewymiarowany w moich warunkach .

Dlatego tak jade bo otrzymuje najlepszy efekt ekonomiczny i ekologiczny .

Kociol ma potworny palnik przy obecnych warunkach raz spali 15 kg a innym razem okolo

20 kg Retopalu na dobe , tak zmienne wystepuja w nim warunki spalania - nie do opanowania .

 

Zawor 4D ( PRAWIDLOWY ) tworzy dwa niezalezne obwody wodne w instalacji :

Jeden obwod to kociol + obwod CW podlaczony przed zaworem 4D i tu dodatkowo mamy ochrone

powrotu i uzyskujemy temp CW rowna temp zadanej kotla lub nizszcza jezeli chcemy .

Drugi obwod to instalacja grzewcza i tu po aptekarsku zaworem 4D regulujemy temp.

czynnika grzewczego .

 

Najtrudniej jest uruchomic taki zlad wody i ustabilizowac , u mnie to trwa kilka dni ,

dzieja sie wowczas rozne cuda , zapowietrzanie pompy , zaworu 4D .

 

U mnie nad temp. zadana czuwa histeryza ustawiona na 1 st.C i to jest za duzo conajmiej

0,5 st.C

I np , gdy osiagniemy juz temp. zadana i ta temp. spadnie o 1 st.C , histeryza powoluje

kociol do grzania i kociol znowu grzeje do temp. zadanej i tak w kolo .

Proste co ?

 

W Ogniwie Eko PlusM ma sie do dyspozycji cale spektrum ustawien i mozna to zrobic

o wiele lepiej .

 

Życze wesołych , szczesiliwych swiąt !

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • av-3430.jpg?_r=0
  • Stały forumowicz
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 310 postów

Napisano dziś, 13:30

Kolego witaj w klubie,

 

Dzieki za mile powitanie !

                                          Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Po drugie wentyl chodzi ciągle , spaliny jak już kiedyś rysowałem wędrują do tyłu, w dół i do góry a potem już komin ,,,,

 

To, że Ty tak narysowałeś obieg spalin w komorze spalania i dopalania, wcale nie znaczy, że te spaliny taką drogą podążają. 

 

Nie wędrują do tyłu, tylko opadają w dół.

W dół opadają cząsteczki gazów spalinowych, które utraciły swą energie (ciepło). Zdarza się i to często, że niektóre z nich zawracane są z powrotem do góry (wewnętrzna recyrkulacja spalin).

 

 

,,,, -droga spalin jest za krótka, ,,,,

 

Przenikanie ciepła z strugi spalin, nie tylko zależy od powierzchni wymiennika, ale także od "warstwy izolacyjnej" jaka istnieje pomiędzy tą strugą spalin a wymiennikiem ciepła kotła.

Grubość tej "warstwy izolacyjnej", zależy między innymi od szybkości przemieszczania się spalin względem wymiennika kotła.

 

Gruba "warstwa izolacyjna" gazów spalinowych w komorze spalania i dopalania jest zjawiskiem pożądanym, "izoluje, odgradza" procesy dopalania gazów od chłodnego wymiennika kotła. W tej części kotła przenikanie ciepła następuje przede wszystkim na drodze promieniowania cieplnego.

 

Natomiast w wymienniku rurowym "warstwa izolacyjna" jest zjawiskiem nie wskazanym, utrudnia przenikanie ciepła z strugi spalin do wymiennika kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bietka

•Stały forumowicz

•333 postów

 

 

Napisano dziś, 14:09

 

 

Jeżeli jest potrzeba to wymienimy

 

 

Bietka , nie podejmuj pochopnych decyzji , eCoal nie jest przystosowany do wspolpracy z zaworem 3D , tylko 4D z siłownikiem , ale

 

jak to będzie dzialac w takiej instalacji to ja nie wiem , ja mam sterowanie reczne 4D i to nie wymaga stałego nadzoru .

 

Najlepiej twa instalacja będzie dzialalac na zaworze 4D ( zawor 3D to jakies niporuzumienie,) u mnie to się sprawdzilo 101 % a mam podobna instalacje , u Ciebie jest tylko bardziej rozlegla , uważam ze był by tylko większy problem z rozruchem instalacji do czasu ustabilizowania się ukladu .ale to nie problem wielki .

 

Napisalem wcześniej dwa posty , jeden o zaworach mieszających , drugi o sterowaniu w takich instalacjach i jak to u mnie wyglada

 

i przeczytaj to w spokoju kilka razy i przemysl .

 

Nic Ci nie narzucam nie sugeruje , tylko opisałem najprawdziwsza prawde , decyzje musisz podjąć sama

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

           Kocioł idzie w odstawkę póki co.Pali się bardzo bobrze nawet na perle. Spalanie znacznie spadło. Nie latam tam co chwila gmerać na palniku.Jest naprawdę bardzo dobrze i to tylko dzięki operatorowi.

 

WESOŁYCH  I RADOSNYCH ŚWIĄT życzy moja rodzina wszystkim forumowiczom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Ty tak narysowałeś obieg spalin w komorze spalania i dopalania, wcale nie znaczy, że te spaliny taką drogą podążają. 

 

Nie wędrują do tyłu, tylko opadają w dół.

W dół opadają cząsteczki gazów spalinowych, które utraciły swą energie (ciepło). Zdarza się i to często, że niektóre z nich zawracane są z powrotem do góry (wewnętrzna recyrkulacja spalin).

 

 

Przenikanie ciepła z strugi spalin, nie tylko zależy od powierzchni wymiennika, ale także od "warstwy izolacyjnej" jaka istnieje pomiędzy tą strugą spalin a wymiennikiem ciepła kotła.

Grubość tej "warstwy izolacyjnej", zależy między innymi od szybkości przemieszczania się spalin względem wymiennika kotła.

 

Gruba "warstwa izolacyjna" gazów spalinowych w komorze spalania i dopalania jest zjawiskiem pożądanym, "izoluje, odgradza" procesy dopalania gazów od chłodnego wymiennika kotła. W tej części kotła przenikanie ciepła następuje przede wszystkim na drodze promieniowania cieplnego.

 

Natomiast w wymienniku rurowym "warstwa izolacyjna" jest zjawiskiem nie wskazanym, utrudnia przenikanie ciepła z strugi spalin do wymiennika kotła. 

Zgadzam sie w 100%, trzeba jednak wziąć poprawkę na ciąg kominowy, który odkrzywi nam strumień gazów i przy mrozach może spowodować , że niestety opadania po dopaleniu nie będzie jak w laboratorium, przecież ten kocioł przy 140C był badany na pełną moc, podejrzewam, że nie miał na wyjściu takiego komina jak tutaj. Ostatnie pytanie do Bietki o wielkość i typ zaworu 3D do moich notatek:). Można powiedzieć, że wyczucie czasu mamy dobre i załatwiliśmy to na prezent przed Świętami. Miłych , spokojnych i zdrowych na ciele i duchu Świąt życzę. Toż to Karoka się ucieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby starzy górale mieli takie wynalazki jak Ogniwo epm 26kW to by też mieli RCK a nie szyberek.

Tu idzie a prawidłowe powietrze do spalania podawane tylko wentylatorem, a nie innymi metodami , a przykręcanie szyberka to  możliwość powstawania czadu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrotem do bujania wykresami. Cieszmy się , że Bietka ma ustawione na dom coś koło 39C , jest wiosna,  przeczyszczony kocioł, itd. O rozpalaniu jeszcze napiszę, zauważ , że kocioł jeszcze dochodzi do siebie, z tym też sobie poradzimy. Proszę odrobić lekcje:). Na święta zagadka, czemu nie możemy podgrzać powrotu do kotła obiegiem CWU , pozdrawiam. Przypominam, że mogę się mylić, podajnikowca oglądałem w sklepie. Zmywam się.

Edytowane przez Mancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę odrobić lekcje:).

Na święta zagadka, czemu nie możemy podgrzać powrotu do kotła obiegiem CWU

 

Dobrze panie profesorze :]

Zagadki to nie moja domena... wolę wiedzieć niż zgadywać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówiłem Sas solid i nie było by problemu. 

Oczywiście żartuje sam mam defro smart i się zastanawiam czy mój sterownik nie jest uszkodzony idzie to jakoś sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co wygrzałem wylewki anhydrytowe i wygasiłem w piecu. Ogólnie nie widziałem problemu po za ogromnymi spiekami no ale zrobiłem korektę dmuchawy i spieki są do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też palę czarną perłą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy z tym zładem wody? Mam kocioł spięty bezpośrednio z buforem 400l kocioł ciągnie wodę z dołu a podaje w połowie wysokości. Mam kocioł 10kW po świętach wróciłem w domu było 14oC bufor miał 29oC. Wygrzanie instalacji i domu 400l bufor + 7 grzejników panelowych + podłogówka zajęło około 18h.  W sumie niech będzie 550-600l wody.

Kociołek pogoniłem na grupowym 16kW ( połowa mocy?? max 30kW w ustawieniach) spaliny max 140oC i już

https://esterownik.pl/statystyki/6959tu można to zweryfikować.

 

Owszem u mnie jest 4D i pompa mieszająca ale nie zmienia to faktu że mój kocioł to 10kW i pewnie porównywalny zład wody. Działalność gospodarcza ocieplona 2 cm styropianu dach 5 cm wełny, jak to w działalności drzwi się otwierają i zamykają a czasami ktoś nie domknie zapomni a opał leci.

 

Coś ta instalacja przekombinowana że M-ka nie daje rady a śmiem twierdzić że moje 10kW na wiosnę poradzi poradzi sobie jeszcze z tunelem foliowym 18m2 aby tam utrzymać temperaturę powyżej 5oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, Bietka zamontowała termometr zewnętrzny. Od razu lepiej pracuje kocioł(żart) ;). 

BTW, czemu cały czas sypiesz po 25kg? Zawiesza się jak jest nasypany pełny zbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, Bietka zamontowała termometr zewnętrzny. Od razu lepiej pracuje kocioł(żart) ;). 

BTW, czemu cały czas sypiesz po 25kg? Zawiesza się jak jest nasypany pełny zbiornik?

Bo zasobnik błędnie pokazuje % opału i mimo że jeszcze jest z 1/3 to piszczy ze pusto to mu wirtualnie dosypuję by nie wył i sms nie przysyłał.

A ojciec od czasu jak nam wygasł bo % zaufałam sam dosypuje codziennie po swojemu.

Edytowane przez bietka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale to trzeba skalibrować, ustawić te minuty czy co tam jeszcze. Karoka chyba to tłumaczył jak zrobić. Pewnie z lenistwa nie chce się :).  Poza tym jak tam Mka radzi sobie z minusowymi temperaturami, ciepło w domu? W sumie to dopiero od piątku będzie poniżej -10. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.