Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie Przelewowe I Odpowietrznik


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Chciałem zapytać czy na górze naczynia przelewowego może/powinien być odpowietrznik?

"Fachowcy" jakiś czas temu zrobili instalację, której do tej pory nie możemy odpowietrzyć. Powietrze jakby krąży po kotle, jego najbliższej okolicy, a czasem zabulgocze w naczyniu. Na jego górze jest odpowietrznik. Ma on jakiś sens w ogóle? Czy może w czymś szkodzi.

Opublikowano

Tak też myślałem, choć z drugiej strony wydaje mi się też, że powietrze powinno sobie spokojnie wychodzić przez rurkę, którą wypływa ewentualny nadmiar wody. Dobrze myślę? Jeśli nie, to zabieram się za demontaż tej zabawki.

Opublikowano

daj foto to odpowiem gdzie jest zasadniczy bład

bo raczej jak znam zycie to nie jest sprawa tylko odpowietrzenia

Opublikowano

post-5278-1231243667_thumb.jpg post-5278-1231243679_thumb.jpg post-5278-1231243689_thumb.jpg post-5278-1231243696_thumb.jpg

 

Samo naczynie przelewowe znajduje się ponad wszystkimi elementami instalacji, czyli jest ok. Podłączone jest przed wszystkimi grzejnikami jakieś dwa metry za piecem (nie widać na zdjęciach). Samo naczynie to mniej więcej coś takiego:

post-5278-1231244013_thumb.jpg

Zdjęcia nie zrobię, gdyż jest teraz dość szczenie ocieplony - znajduje się pod nieocieplonym dachem.

 

Generalnie problem polega na tym że nie możemy odpowietrzyć do końca układu. Tak jak pisałem, czasem, zwykle przy wzroście temperatury przez kocioł i pompkę od C.O. przepływa przez chwilę zwiększona ilość powietrza. W rurce prowadzącej do naczynia przelewowego słychać wtedy ruch powietrza. Po unormowaniu temperatury jest już cicho - słychać tylko delikatne pluskanie na wężownicy w bojlerze, którą to wg fachmanów trudno odpowietrzyć:]

Instalacja wykonana jest w starym domu, podzielonym jakby na 2 części. Przejście z jednej do drugiej jest wykonane nad drzwiami czyli jest ono wyżej niż grzejniki. Na przejściu są odpowietrzniki. Co dziwne dość często pozbywamy się powietrza z dwóch pierwszych grzejników(najbliżej pieca), natomiast te za przejściem nigdy nie dostają powietrza i grzeją dobrze.

Mam nadzieję, że nie pogmatwałem za wiele.

Moja wiedza na temat ogrzewania jest niestety mizerna i trudno mi to jakoś lepiej opisać. Przydałoby się jakoś poradzić z tym problemem, gdyż już mamy dość dzwonienia do tych szpeców. Dodam jeszcze, że po uruchomieniu instalacji było w niej dość sporo powietrza, które miało "samo zniknąć".

Opublikowano

popierwsze bo pompa CO w poziomie po drugie zbiornik jest podzony za pompa a nieprzed i to szereg problemów pozdrawiam

Opublikowano
...

Samo naczynie przelewowe znajduje się ponad wszystkimi elementami instalacji, czyli jest ok. Podłączone jest przed wszystkimi grzejnikami jakieś dwa metry za piecem (nie widać na zdjęciach)....

Witam,

 

W pokazanym układzie z naczyniem przelewowym wykonane jest błędna połączenie.Należy wymontować odpowietrznik samoczynny z naczynia przelewowego i w miejsce to zainstalować rurę odpowietrzającą.Tym sposobem będzie najprościej pozbyć się problemu nie zwiększając dużo roboty.Odpowietrznik samoczynny zainstalowany na naczyniu w podczas zwiększającej się temperatury i rozszerzalności wody,uniemożliwia wydostawanie się powietrza.Woda zwiększając swą objętość podnosi pływak w odpowietrzniku, co w konsekwencji daje takie skutki.Rura odpowietrzająca powinna mieć swoją wysokość aby w przypadku podniesienia się poziomu wody,nie nastąpił wyciek przez nią.Nie wiem jaki jest przekrój od przelewu,zainstaluj śred.3/4 cala z odprowadzeniem do kanalizacji ze spadkiem w kierunku odpływu wody.W takim układzie wysokość ok 1 m będzie wystarczającą długością rury.Rura odpowietrzająca może mieć średnicę 1/2 cala lub 3/4 cala.Co do bojlera sprawdż czy został zawieszony w poziomie, oraz czy nie ma zawiasu pomiędzy zasileniem w pionie na kolanie w kierunku bojlera i połączeniem z nim.

O ile jest dobrze wyprowadzony spadek w kierunku odpowietrznika, nie powinno być już problemu.

Opublikowano

Ok. Czyli w najbliższym czasie pozbędę się odpowietrznika i założę rurkę. Odpływ z naczynia do kanalizacji wygląda na poprawny. Prosiłbym jeszcze o wytłumaczenie pojęcia "zawias" - lajkonik jestem.. I jeszcze pytanko - czy ta rurka odpowietrzająca może iść ze zbiornika najpierw w bok a później w górę? Chodzi o to że zbiornik jest w takim miejscu, że jest już prawie pod samym skosem dachu - 1 metra tam nie zmieszczę. Było to tak zrobione ze względu planowaną rozbudowę poddasza.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Rura zasilająca na której jest zainstalowany zbiornik uzupełniający, może posiadać zmianę kierunku .Ważną rzeczą jest to aby wznosiła się do góry,by umożliwić swobodne wydostanie się powietrza.Zawias jest to jest to miejsce, w którym jest wykonany błędny spadek i poprzez to w miejscach tych powstaje torba powietrzna, powietrze jest lżejsze i blokuje swobodny przepływ wody.W miejscu takim należy rozłączyć układ i zainstalować trójnik z odpowietrznikiem ,odpowietrznik musi być najwyższym punktem układu w miejscu gromadzonego się tam powietrza.

Opublikowano

Jeszcze kilka słów. Skoro odpowietrznik jest zainstalowany na naczyniu tak jak narysowałem to chyba jednak nie ma możliwości, żeby woda go zamykała, gdyż rurka odprowadzająca do kanalizacji jest nieco niżej. Tym samym woda zanim zamknie odpowietrznik to wypłynie.

Opublikowano

jeszcze jedno czy masz przy piecu zawór bezp 1,5 bara ,bo jak para zamarznie w odpowietrzniku i w rurce spustowej toooo bum jesli nie masz to go natychniast zamontój

Opublikowano

no i kolego tą pompę po lewej masz zile zmontowaną rura za pompą powinna być wpięta zaraz za różnicówką a nie taki kawał drogi ma woda by go zamknąć zawór nie spełnia zadania.

Opublikowano

Odpowietrznik w naczyniu pzelewowym bardzo smieszne.

 

1. Odpowietrznik jest zbudowany z dopasowanego pływaka i zaworu igełkowego (w starych zaworach czesto kamień go blokuje). Normalnie woda wypiera pływak i zawór igełkowy jest zamknięty gdy dostanie sie powietrze pływak na chwile otworzy zaworek i wypusci powietrze. Wkęcajęc odpowietrznik w miejsce gdzie nie ma wody powoduje że pływak opada na dno i zawór jest cały czas otwarty. W twoim przypatku zamieniając odpowietrznik na rurę nic nie zmieniłes poza zwiękrzenem przekroju który i tak jest ci do niczego niepotrzebny, naczynie odpowietrza się wystarczająco przez rurę przelewową (chyba że masz na niej zamknięty zawór w twoim przypadku nic mnie już nie zdziwi).

 

2. Naczynie przelewowe podłańcza się normalnie 3 rurami (poszukaj na forum jest fajnie wytłumaczone).

- rura na dole do powrotu

- rura na górze do zasilania

- rura na srodku przelew

Taka kolejnosć gwarantuje schładzanie gotującej się wody i szansa na zamarzniecie jest mniejsza (zawsze zamarza rura a nie zbjornik).

 

3. Napowietrznie wody w układach otwartych jest zjawiskiem normalnym gdyż roszpuszczalnoć gazów (tlenu, azotu) zależy od temperatury. Jak woda jest zimna gazu zmiesci sie więcej jak gorąca gaz jest z wody wydalany (odgazowanie) i jesli nie są zachowane spady instalacji w kierunku naczynia przelewowego to gromadzi się on w najwyzszych lokalnych punktach i blokuje przepływ. Dlatego układy zamkniete są lepsze (dochodzi jeszcze praktycznie brak korozji).

 

4. Kolejnosć podzespołów w instalacji jest poprawna. Jedynie układ mógłby być bardziej "zwarty" zgadzam sie że zawór zwrotny (zielony ) jest za daleko ale jesli włączysz pompę i słyszysz jak kulka zamyka przepływ to nic bym nie zmieniał.

 

5. Mylsę że w twoim przypadku pompy zabierają sobie wodę. Układ wymaga po prostu regulacji i kryzowania.

Opublikowano

Witaj,

Nie wiem co fachowcy zrobili (może fotka?), naczynie wzbiorcze powinno być wyposażone w rurę odpowietrzającą a nie odpowietrznik, najczęściej rurę tą montuje się razem z rurą przelewową, do otworu poniżej rury bezpieczeństwa jeżeli naczynie ma tylko trzy otwory, a tak często się zdarza.

Załączyłem Polską Normę 02413, powinieneś po jej przeczytaniu wiedzieć czego gdzie szukać.

PN_91_B02413_bud_instal_co.pdf

  • 1 rok później...
Opublikowano
3. Napowietrznie wody w układach otwartych jest zjawiskiem normalnym gdyż roszpuszczalnoć gazów (tlenu, azotu) zależy od temperatury. Jak woda jest zimna gazu zmiesci sie więcej jak gorąca gaz jest z wody wydalany (odgazowanie) i jesli nie są zachowane spady instalacji w kierunku naczynia przelewowego to gromadzi się on w najwyzszych lokalnych punktach i blokuje przepływ. Dlatego układy zamkniete są lepsze (dochodzi jeszcze praktycznie brak korozji).

 

Witam, to znaczy że będę miał problemy z ogrzewaniem podłogowym w układzie otwartym. Starszy temat ale może ktoś podpowie Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.