Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dziwne Zachowanie Pieca Na Eko Groszek Do C.o.


ŁukaszK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

Mieszkam w domu o powierzchni ok. 170m2 (stare budownictwo - lata osiemdziesiąte, ocieplony dach i wymienione okna na plastikowe). Dom jest ogrzewany piecem LING 25 (25kW) na eko groszek, sterownik do pieca - Geco G-403-502, a pompa C.O. 25POr40C (o mocy: I bieg - 30W, II - 45W, III - 60W) ustawiona jest na WYJŚCIU z pieca. W domu znajdują się kaloryfery w postaci aluminiowych żeberek - 187sztuk (162 wysokich na 56cm, a pozostałe - 42cm). 104 żeberka (w tym 10 mniejszych) znajdują się na ok. 3-3,5m powyżej linii wody wypływającej z pieca, a reszta na ok. 1m. Do pieca jest dodatkowo podłączony boiler C.W.U. niestety nie wiem jaką moc ma pompka podłączona do niego, jeśli będzie to istotne to być może dam radę to sprawdzić. Układ ogrzewania NIE zawiera rozwiązania z zaworem 4-d.

 

A teraz wszystko po kolei:

 

Piec został zamontowany w lutym 2006 i na początku sprawował się dobrze - kaloryfery ładnie grzały i w domu można było chodzić wręcz na krótki rękaw. Wiem, że nieco później były jakieś problemy i piec nie mógł zaskoczyć. To chyba było podczas zamiany na tryb letni, ale czy zaraz w następne lato niestety nie pamiętam. W końcu jednak udało się jakoś ustawić, ale podczas następnego sezonu grzewczego w domu nie było już tak ciepło. Przez cały czas mnie nie było na miejscu i piecem zajmował się mój ojciec, w razie czego mogę podpytać na czym mogła polegać owa "awaria". W każdym razie kaloryfery były ciepłe do połowy. W związku z tym ojciec wymienił pompę do C.O. na taką o większej mocy 25POr60C (I bieg - 45W, II - 65W, III - 90W). Niby się poprawiło.

 

W tym sezonie są problemy prawie od początku. Temperatura na piecu była podnoszona z 60, na 65 i teraz na 70, podczas gdy temperatura na dworze była ok. 0 st. C. Podnoszenie temperatury właściwie nic nie zmieniało. Ojciec postanowił kupić jeszcze mocniejszą pompę. Ale teraz akurat jestem na miejscu i miałem okazje nieco zapoznać się z całą sytuacją.

 

A wygląda to tak:

 

Całych grzeje tylko 66 żeberek (większość jest na wysokości ok 3,5m). Chciałem załączyć odpowiedni schemat, ale instalacja założona w domu nie jest taka prosta do narysowania. Jeśli jednak okazałaby się pomocna, to mogę wykreślić coś na podobieństwo:).

W każdym razie 1 stycznia jak na dworze było ok. -2 st.C w "najcieplejszym" pokoju było jedynie 18 st. C (a na piecu 70) - wtedy zacząłem działać. Zabrałem się za ustawienie parametrów pieca, bo uważam, że sokoro wszystko chodziło dobrze zaraz na początku, to tak powinno pozostać bez dokładania kolejnych pomp. Ojciec chciał zainstalować prawdziwego potwora albo dołożyć drugą pompę (a nawet jeszcze dwie!), która wyciągałaby wodę z niektórych grzejników - tak żeby grzały całe. Obawiał się natomiast dotykania sterownika (poza ustawianiem temperatury na piecu), "żeby niczego nie zepsuć". Czytałem na tym forum, że instalowanie dodatkowych pomp może się skończyć tak, że cały obieg wody skupi się wyłącznie na nich.

 

Ustawienia pieca jakie odczytałem zanim zacząłem "zabawę", były następujące:

u0 - zadana temperatura wody wypływającej z pieca - 70 st. C

u1 - czas podawania węgla - 12s

u2 - czas postoju podajnika węgla - 50s

u3 - czas podtrzymywania - 55min.

u4 - opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu - 51s (ustawiałem ten parametr na 43s, ale nie widziałem różnicy)

 

Popiół był w większości w postaci proszku, ale było też trochę żużlu (ale rozgniatałem go i w środku był wypalony).

 

Sporo czytałem o ustawianiu tych parametrów na forum i bezpiecznie zmieniłem na początku tylko czas podtrzymywania u3 - na 20min., tak jak najczęściej macie to ustawione u siebie. Tak naprawdę trudno powiedzieć, czy coś się zmieniło. Wydawało mi się, że tak - w domu było niby cieplej. Woda z kranu byłą wyraźnie cieplejsza.

Potem doczytałem, że ma być ładny "kopczyk":huh: powyżej linii rusztu. U mnie natomiast był to bardziej naleśnik. Więc stwierdziłem - trzeba dać więcej węgla, a przy okazji zmniejszę czas między podawaniami:

 

u0 - 70 st. C

u1 - 21s

u2 - 43s

u3 - 20min.

u4 - 51s

 

Zostawiłem tak piec na jakieś 3h, a jak wróciłem to oczom nie wierzyłem - na piecu było 58 st. C. Stwierdziłem "dobra - zamieniam wszystkie parametry tak jak ktoś z Was podawał":

 

u0 - 70 st. C

u1 - 23s

u2 - 37s

u3 - 20min.

u4 - 60s

 

Dodatkowo zmniejszyłem bieg pompki na I (było II)

 

I faktycznie, jak się zaczęło hajcować, to temperatura skoczyła na 70 st. C. Patrzyłem do pieca - był kopczyk i był płomień, że ho ho (wcześniej paliło się tak niemrawo). Płomień cały czas miał żółty kolor. Doszło do 70 st. C, tryb automatyczny się wyłączył i piec przeszedł w tryb podtrzymywania. Temperatura rosła - 72st. C (wcześniej też tak jakoś rosła, ale się nie przejmowałem, bo pomyślałem - bezwładność:)), tyle że tym razem zatrzymała się dopiero na 83 st. C! Otworzyłem drzwiczki, żeby w piecu "trochę" się ochłodziło. I w końcu się ochłodziło (drzwiczki w międzyczasie zamknąłem). Jak zaczęło spadać to zatrzymało się na 56! I zaczęło się wszystko od nowa.

 

Teraz wróciłem do początkowych ustawień (zanim zacząłem grzebać):

u0 - 70 st. C

u1 - 12s

u2 - 50s

u3 - 55min.

u4 - 51s

 

Ale jest to samo - nagrzeje się do 70, wyłączy tryb automatyczny, ale temp. rośnie do 78, a jak zacznie spadać to do 53 st. C. Pompka od C.O. wyłącza się poniżej temperatury 64 st. C. Wygląda to tak, że układ ogrzewania wpadł w drgania (o amplitudzie 23 st. C).

 

A kaloryfery cały czas nagrzewają się do połowy... Byłbym bardzo wdzięczny jak pomoglibyście mi wrócić do normalnego stanu pracy i przy okazji rozwiązać zagadkę kaloryferów nagrzewających się do połowy (na pewno nie są zapowietrzone). Chciałem wezwać majstra, który to zakładał, ale ojciec twierdzi, że on sam chyba nie do końca wie, jak to wszystko ma tam działać (kiedyś już go wzywał). Ale kto wie?

 

Z góry dziękuję Wam za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj ratowałem taki przypadek w nocy wiec na swiezo i tu był problemm banalny czujnik nie w piecu tylko na rure na wyjsciu z pieca i bezwładnsc sie zmniejszy mam nadzieje ze pomogłem jesli jeszcze cos to daj znac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Witam.

Jeśli "kiedyś" było w porządku to teraz masz chyba za mały przepływ wody przez grzejniki. Zwiększenie mocy pompy trochę /piszesz/ poprawiło grzanie. Ale musi działać też dobrze na małej pompie. Gdzieś bedzie zatkana instalacja???

Sprawdzałes na filtrach przy pompie ?? czy w ogóle są?? Masz instalacje z 2006 roku wiec powinny być sitka. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po wysłaniu wiadomości zszedłem do pieca i okazało się, że wygasł. Temepratura na piecu musiała tak spaść, że sterownik przestał podawać węgiel i wyświetlił alarm 5 (brak paliwa).

 

Zanim przejdę do konkretów, to najpierw uzupełnię nieco informacje na temat instalacji.

 

Sama instalacja była wykonana w 1999 roku do pieca na olej opałowy. W 2006 w kotłowni pojawił się piec na eko groszek, więc instalacja C.O. jest nieco starsza od samego pieca.

 

Jak się już dokładnie dowiedziałem, to problemy z nagrzanymi do połowy kaloryferami były od samego początku założenia instalacji. Przy piecu na eko groszek nic się nie zmieniło, ale mimo to ładnie nagrzał w domu.

 

Owa awaria (sprzed paru lat), o której wspominałem była podobno związana z boilerem, więc ma jednak znikome znaczenie.

 

Jeszcze parę słów o instalacji. Woda wypływająca z pieca jest z jednej strony kierowana do pompy i dalej do boilera, a z drugiej na zawór trójdrożny - "mieszacz". Zawór ten z jednej strony kieruje wodę z powrotem do pieca (łączy się ona kolejno z wodą wracająca z boilera i z wodą wracająca z kaloryferów), a z drugiej strony woda jest kierowana do pompy C.O. i dalej do kaloryferów.

 

Muszę przyznać, że instalacja jest uboga. Zawory odcinające są tylko przy pompie od boilera! O filtrach wody można pomarzyć (nigdzie nie znalazłem), więc można wykluczyć możliwość zapchania się filtra.

 

Natomiast jeżeli chodzi o czujnik temperatury, to tutaj faktycznie jest niezła ciekawostka!! Na piecu ustawiam 70 st. C. Wg instrukcji jest to "temperatura zadana wody wylotowej z kotła". Gdy ta temperatura zostaje osiągnięta, to piec się wyłącza - przechodzi w tryb podtrzymywania. W instalacji zaraz za pompą C.O. jest wskazówkowy miernik temperatury - w odległości jakichś 60cm od wyjścia rury z pieca. Miernik wskazuje 50st. C! Nic na razie nie zmieniałem, więc pomimo włączonego trybu podtrzymywania (podajnik i wentylator nie chodzą) temperatura starym zwyczajem rośnie do 78st. C - piec, 55 st. C - miernik wskazówkowy. Wcześniej myślałem, że ten miernik ma po prostu przekręconą skalę, ale już w to nie wierzę. Automatyk, wydaje mi się, że Twój pomysł jest bardzo dobry. Czujnik temperatury mierzy temperaturę, ale nie wiadomo czego. Bezwładność też powinna faktycznie się zmniejszyć. Postaram się przełożyć ten czujnik i napisać jaki był efekt (najpierw będzie przeprawa z ojcem, bo już mi powiedział, że idą mrozy aja rozbiorę pół pieca...). A może lepiej kupić nowy czujnik? Gdzie dokładnie go umieściłeś? Na rurze jeszcze wewnątrz pieca, czy na zewnątrz zaraz za piecem? Czym go przyczepiłeś i czy używałeś jakiejś pasty termo przewodzącej albo czegoś podobnego?

 

Jeszcze kwestia komina - rura wychodząca z pieca jest gorąca, a w czasie grzania automatycznego jest bardzo gorąca. Nie ma regulacji ciągu, bo nie ma szybra.

 

Ponadto ojciec uparł się, żeby zawór trójdrożny mieszacz zaraz za piecem ustawić w pozycji odcinającej bezpośredni odpływ ciepłej wody z powrotem do pieca, żeby wszystko szło w kaloryfery. Tak też było ustawione wczoraj jak pojawiły się te duże wahnięcia temperatury. Jak powinien być ustawiony ten zawór - pół na pół? Jednak tym się będę bawił po załatwieniu sprawy z czujnikiem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Witam Wszystkich,

 

Mieszkam w domu o powierzchni ok. 170m2 (stare budownictwo - lata osiemdziesiąte, ocieplony dach i wymienione okna na plastikowe). Dom jest ogrzewany piecem LING 25 (25kW) na eko groszek, sterownik do pieca - Geco G-403-502, a pompa C.O. 25POr40C (o mocy: I bieg - 30W, II - 45W, III - 60W) ustawiona jest na WYJŚCIU z pieca. W domu znajdują się kaloryfery w postaci aluminiowych żeberek - 187sztuk (162 wysokich na 56cm, a pozostałe - 42cm). 104 żeberka (w tym 10 mniejszych) znajdują się na ok. 3-3,5m powyżej linii wody wypływającej z pieca, a reszta na ok. 1m. Do pieca jest dodatkowo podłączony boiler C.W.U. niestety nie wiem jaką moc ma pompka podłączona do niego, jeśli będzie to istotne to być może dam radę to sprawdzić. Układ ogrzewania NIE zawiera rozwiązania z zaworem 4-d.

 

A teraz wszystko po kolei:

 

Piec został zamontowany w lutym 2006 i na początku sprawował się dobrze - kaloryfery ładnie grzały i w domu można było chodzić wręcz na krótki rękaw. Wiem, że nieco później były jakieś problemy i piec nie mógł zaskoczyć. To chyba było podczas zamiany na tryb letni, ale czy zaraz w następne lato niestety nie pamiętam. W końcu jednak udało się jakoś ustawić, ale podczas następnego sezonu grzewczego w domu nie było już tak ciepło. Przez cały czas mnie nie było na miejscu i piecem zajmował się mój ojciec, w razie czego mogę podpytać na czym mogła polegać owa "awaria". W każdym razie kaloryfery były ciepłe do połowy. W związku z tym ojciec wymienił pompę do C.O. na taką o większej mocy 25POr60C (I bieg - 45W, II - 65W, III - 90W). Niby się poprawiło.

 

W tym sezonie są problemy prawie od początku. Temperatura na piecu była podnoszona z 60, na 65 i teraz na 70, podczas gdy temperatura na dworze była ok. 0 st. C. Podnoszenie temperatury właściwie nic nie zmieniało. Ojciec postanowił kupić jeszcze mocniejszą pompę. Ale teraz akurat jestem na miejscu i miałem okazje nieco zapoznać się z całą sytuacją.

 

A wygląda to tak:

 

Całych grzeje tylko 66 żeberek (większość jest na wysokości ok 3,5m). Chciałem załączyć odpowiedni schemat, ale instalacja założona w domu nie jest taka prosta do narysowania. Jeśli jednak okazałaby się pomocna, to mogę wykreślić coś na podobieństwo:).

W każdym razie 1 stycznia jak na dworze było ok. -2 st.C w "najcieplejszym" pokoju było jedynie 18 st. C (a na piecu 70) - wtedy zacząłem działać. Zabrałem się za ustawienie parametrów pieca, bo uważam, że sokoro wszystko chodziło dobrze zaraz na początku, to tak powinno pozostać bez dokładania kolejnych pomp. Ojciec chciał zainstalować prawdziwego potwora albo dołożyć drugą pompę (a nawet jeszcze dwie!), która wyciągałaby wodę z niektórych grzejników - tak żeby grzały całe. Obawiał się natomiast dotykania sterownika (poza ustawianiem temperatury na piecu), "żeby niczego nie zepsuć". Czytałem na tym forum, że instalowanie dodatkowych pomp może się skończyć tak, że cały obieg wody skupi się wyłącznie na nich.

 

Ustawienia pieca jakie odczytałem zanim zacząłem "zabawę", były następujące:

u0 - zadana temperatura wody wypływającej z pieca - 70 st. C

u1 - czas podawania węgla - 12s

u2 - czas postoju podajnika węgla - 50s

u3 - czas podtrzymywania - 55min.

u4 - opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu - 51s (ustawiałem ten parametr na 43s, ale nie widziałem różnicy)

 

Popiół był w większości w postaci proszku, ale było też trochę żużlu (ale rozgniatałem go i w środku był wypalony).

 

Sporo czytałem o ustawianiu tych parametrów na forum i bezpiecznie zmieniłem na początku tylko czas podtrzymywania u3 - na 20min., tak jak najczęściej macie to ustawione u siebie. Tak naprawdę trudno powiedzieć, czy coś się zmieniło. Wydawało mi się, że tak - w domu było niby cieplej. Woda z kranu byłą wyraźnie cieplejsza.

Potem doczytałem, że ma być ładny "kopczyk":) powyżej linii rusztu. U mnie natomiast był to bardziej naleśnik. Więc stwierdziłem - trzeba dać więcej węgla, a przy okazji zmniejszę czas między podawaniami:

 

u0 - 70 st. C

u1 - 21s

u2 - 43s

u3 - 20min.

u4 - 51s

 

Zostawiłem tak piec na jakieś 3h, a jak wróciłem to oczom nie wierzyłem - na piecu było 58 st. C. Stwierdziłem "dobra - zamieniam wszystkie parametry tak jak ktoś z Was podawał":

 

u0 - 70 st. C

u1 - 23s

u2 - 37s

u3 - 20min.

u4 - 60s

 

Dodatkowo zmniejszyłem bieg pompki na I (było II)

 

I faktycznie, jak się zaczęło hajcować, to temperatura skoczyła na 70 st. C. Patrzyłem do pieca - był kopczyk i był płomień, że ho ho (wcześniej paliło się tak niemrawo). Płomień cały czas miał żółty kolor. Doszło do 70 st. C, tryb automatyczny się wyłączył i piec przeszedł w tryb podtrzymywania. Temperatura rosła - 72st. C (wcześniej też tak jakoś rosła, ale się nie przejmowałem, bo pomyślałem - bezwładność :) ), tyle że tym razem zatrzymała się dopiero na 83 st. C! Otworzyłem drzwiczki, żeby w piecu "trochę" się ochłodziło. I w końcu się ochłodziło (drzwiczki w międzyczasie zamknąłem). Jak zaczęło spadać to zatrzymało się na 56! I zaczęło się wszystko od nowa.

 

Teraz wróciłem do początkowych ustawień (zanim zacząłem grzebać):

u0 - 70 st. C

u1 - 12s

u2 - 50s

u3 - 55min.

u4 - 51s

 

Ale jest to samo - nagrzeje się do 70, wyłączy tryb automatyczny, ale temp. rośnie do 78, a jak zacznie spadać to do 53 st. C. Pompka od C.O. wyłącza się poniżej temperatury 64 st. C. Wygląda to tak, że układ ogrzewania wpadł w drgania (o amplitudzie 23 st. C).

 

A kaloryfery cały czas nagrzewają się do połowy... Byłbym bardzo wdzięczny jak pomoglibyście mi wrócić do normalnego stanu pracy i przy okazji rozwiązać zagadkę kaloryferów nagrzewających się do połowy (na pewno nie są zapowietrzone). Chciałem wezwać majstra, który to zakładał, ale ojciec twierdzi, że on sam chyba nie do końca wie, jak to wszystko ma tam działać (kiedyś już go wzywał). Ale kto wie?

 

Z góry dziękuję Wam za pomoc!

 

 

Witam

niedogrzewanie całości grzejnika może być spowodowane trzema czynnikami tzn. brakiem wody z pompy(pompa pracuje na zbyt niskim biegu-nie podnosząc wodę do określonej wysokości- co skutkuje jego zapowietrzeniem), fizycznego zapowietrzenia grzejnika lub braku wody wystarczającej do odprowadzenia ciepła.

Proponuje :

1-sprawdzić ilość wody w układzie (pozwolić się jej przelać przez"przelew"po dolaniu)

2-sprawdzić jak zachowa się instalacja po włączeniu pompy na wyższym biegu(zmusza to wodę do szybszego ruchu i usunięcia ewentualnych cząstek powietrza z układu).Żądany efekt nie wystąpi od razu.Należy poczekać kilkanaście minut nim pompa "rozgoni" wodę w układzie.Należy też pamietać o zaworach przy grzejnikach, które mogą być fizycznie zbyt mocno przykręcone tamując przepływ.

3-jeżeli w układzie równoległym do pompy jest zawór klapowy proponuję sprawdzić czy nie "przepuszcza" gdyż może mieć uszkodzoną klapkę i wtedy brak odbioru wody ciepłej z kotła(pompa "mieli" wodę w sobie.)

4-rozchwianie parametrów moze być spowodowane awarią sterownika, gdyż każdy producent kotła ustawia tzw.hiestrezę odpowiednio do swego kotła.Najczęściej ten parametr jest w menu serwisowym niedostępnym dla użytkownika. Brak regulacji temperatury na kotle może być spowodowany nierównomiernym " odbiorem" ciepła co skutkuje np wygaszeniem kotła(przekroczona temp. bezpieczeństwa na kotle-stop nadmuch i podawania węgla)

Odpowietrzenie grzejnika może być troche kłopotliwe ale jeśli przez pewien czas układ pracował poprawnie to proponuję założyć że układ jest ok.

Co do nastaw kociołka nie będę się wypowiadał bo go dokładnie nie znam.

podobne problemy z niedogrzanym grzejnikiem miałem w przeszłości ale tam pomógł automatyczny odpowietrznik jako ostateczne panaceum po wykonaniu czynności które opisałem powyżej.

poadrawiam

kazimip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

niedogrzewanie całości grzejnika może być spowodowane trzema czynnikami tzn. brakiem wody z pompy(pompa pracuje na zbyt niskim biegu-nie podnosząc wodę do określonej wysokości- co skutkuje jego zapowietrzeniem), fizycznego zapowietrzenia grzejnika lub braku wody wystarczającej do odprowadzenia ciepła. (...)poadrawiam

kazimip

 

Nie wydaje Ci się, że równie istotny jest taki drobiazg, jak odpowiednio wysoka moc kotła, tak by nagrzać całe grzejniki ? Jak kocioł będzie za słaby, lub straci z różnych powodów tzw. sprawność, ( a jakże- b. wysoką w danych katalogowych ...) to nie będzie w stanie rozgrzać całej instalacji.

 

Nawiasem mówiąc, grzejniki wcale nie muszą ZAWSZE być gorące na całej powierzchni. Ważne, żeby w domu było ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

w zapytaniu kolega był łaskaw powiedzieć że kocioł pracował poprawnie i nagle powstał problem.Tak więc założyłem że kocioł jest dobrany adekwatnie do zapotrzebowania na ciepło domu.

Grzejniki mogą być istotnie niecałkowicie ciepłe - mam taki objaw w swoim domu ale u mnie są termostaty. Przy nagrzaniu się pomieszczenia i zamknięciu termostatu grzejnik stopniowo stygnie.Po wychłodzeniu znowy się nagrzewa.U kolegi grzejnik był ciągle niedogrzany.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.