Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Wam ! ostatecznie przeforsowałam swoje zdanie tym wszystkim fachowcom i nie będzie 24 kw , kocioł wybieramy sami 12 kw choć to i tak za dużo , ale jak to się ma do 24 ...Pieklorz wyjaśnił co i jak w kotłach Skam, więc tylko teraz wybrać palnik... Dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje i szacunek za przekonanie męża i nie danie się instalatorowi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do gratulacji. Na dyskusję trafiłem ciut za późno, ale aby Cię utwierdzić w słuszności wyboru napiszę, że od niedawna palę w kotle zasypowym, ogrzewając dom 130m2 spalając przy obecnych temperaturach poniżej 15 kg na dobę węgla 25MJ, lub ca 10 kg węgla i 10-15 drewna (niespełna koszyk). Daje to zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 4kwh. Gdzie do 25kW.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazu

Wiem co czujesz :). Przechodziłem przez podobne dylematy, i nadal niektórzy nie wierzą, że 12kW daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Dziękuję Wam ! ostatecznie przeforsowałam swoje zdanie .......Trochę późno ale jednak przeczytałem cały wątek i

Trochę późno ale jednak z wypiekami na twarzy przeczytałem cały wątek. Ja przed taki samym dylematem byłem dwa lata temu

Dom z końcówki lat 90, około 230m podłogi do ogrzania, okna PVC szyby w oknach 1,1 sciany trójwarstwowe 8 cm styropianu w środku z zewnątrz pustak żużlowo betonowy a od środka 19 cm kratówki kozłowickiej, strop około 10-20 cm wełny oraz 6 cm styropianu. Częśc na podłogach, cześć na grzejnikach.bojler CWU 140l.  Jednak u mnie było troszkę inaczej, najpierw czytałem forum a potem szukałem pieca i instalatora. Kierowałem się wstępnie na 25 KW, lecz po ostatecznym nakierowaniu przez kolegę Timonna ostatecznie skończyło się na 19 KW Witkowskiego ( bez rusztu wodnego i to też zasługa tego forum) z mala ekoenergią i sterownikiem Cobra. Po 1,5 sezonu palenia mogę stwierdzić, że Timon miał rację i mogłem jeszcze zjechać do 17 KW, lecz oczywiście i tak jest dobrze. W okresie od 15 grudnia 2013 roku do 01 maja 2014 roku spaliłem około 3 ton miału, nie wiem jaka kalorycznośc. Załóżmy, że 23 MJ/kg a więc chyba nie ma tragedii

Jak że by inaczej hydraulik kręcił głową , że w domku będzie zimno bo potrzeba jak nic 25 KW.  No i pewno jest zimno, lecz na pewno nie w moim :)

Jeszcze raz chylę glowę przed użytkownikami tego forum, którzy ciągle i wciąż wspierają mało doświadczonych w dokonaniu dobrego wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skam ? pamiętaj że w skamie nie można palić chwałowicami, wesoła i boberkiem... czytajac dtr-ke się o tym dowiesz...

to nazwy źródeł pochodzenia ekogroszku? dzieki będę mieć na uwadze, a że nie maiłam pojęcia jak znaleźć dobry kocioł na własną rękę , to skam z powodu miejsca w rankingu na czysteogrzewanie.pl, bo producent blisko miejsca zamieszkania i cena niewygórowana , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dobry kocioł, a kolega trochę sarkastycznie napisał.

 

Producent Skama podaje jakich węgli unikać gdy nie ma się doświadczenia w paleniu w kotle z podajnikiem bo z tymi węglami będzie trudniej w każdym takim kotle.

 

Szkoda, że inni tego nie piszą bo by się ludzie w Bobrka nie ładowali w pierwszym sezonie tylko wzięli coś mniej kalorycznego, łatwiejszego np. Barter czy czeski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 7.01.2015 o 13:01, balbulus napisał:

Czytając powyższą wypowiedź, chyba niechcący trafiłem "w punkt", bo:

 

- zapotrzebowanie budynku licząc maksymalnie 60W/m2 mam (po doliczeniu CWU) 17kW 

- piec ma powierzchnię wymiennika 2,2m2 - czyli moc nominalna kotła zapewne w okolicach 18-20 kW

- palnik ekoenergia mała 15-25 kW (na groszku 28MJ, na gorszym groszku 24MJ z proporcji wychodzi 13-21,5kW)

 

17kW zapotrzebowania x 130% (czyli nieszkodliwe przewymiarowanie) = 22kW - mieszczę się z moim 18-20kW

 

18-20 kW wymiennika x 120% (czyli zalecane przewymiarowanie palnika) = 21,5-24 kW - mieszczę się z małą ekoenergią.

 

Dodam, że dobór wielkości kotła oraz palnika odbył się - jak to często bywa - bez głębszego rozeznania tematu i przed wykonaniem przynajmniej przybliżonego OZC...

Cud??

a powierzchnia  do ogrzania jaka, ile przyjałeś mocy na cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.