piotrek1234 Opublikowano 18 Grudnia 2014 #1 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Witajcie. Mam duży problem . Czytałem kilka innych tematów. Ogólnie jakieś 3 tygodnie temu był u nas kominiarz, ładnie wyczyścił komin, choć nie było dużo sadzy. Około 2 tygodnie temu zaczęło się strasznie dymić z pieca, tak jak na filmiku i nawet więcej. Przedtem tak nie było. Teraz dym wydobywa się nawet gdy wszystkie drzwiczki są zamknięte. Okno w pomieszczeniu z piecem jest non stop uchylone, oraz są otwarte drzwi do garażu żeby dym nie szedł na piętro. Na filmikach nagrałem jak wygląda sytuacja. Piec przed rozpaleniem wyczyściłem, tata czyści go regularnie co tydzień lub co 2. Moim zdaniem jakoś dym zakręca nad samym kominem, widać to na 2 filmiku. https://www.youtube.com/watch?v=L0izmDaj9Ns&feature=youtu.be Pomóżcie.
piastun Opublikowano 18 Grudnia 2014 #2 Opublikowano 18 Grudnia 2014 ale co wyczyściłeś? Czopuch kominiarz wyczyscił, wybrał sadzę z wyczystki? Czy w trakcie palenia dym wydostaje się z komina? No i dobra rada zmień kominiarza albo zainwestuj w wycior, odważnik i stalową linkę i zrób to samemu.
piotrek1234 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Autor #3 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Tak, jak ja się boję na blachodachówkę wejść żeby nie zjechać . Kominiarz jest zaufany, pracuje u nas od lat. Wyczyściłem wszystkie komory od góry do dołu i tam przy kominie ( w tym czopuchu co od pieca wychodzi) . W trakcie palenia przy pozamykanych drzwiczkach nie, podczas rozpalania za to leci mnóstwo, a tego nie było kiedyś, piec ma zaledwie 4 lata. Na kominie dym tak się zakręca: https://www.youtube.com/watch?v=KjfMr_5BJ0s&list=UUmozGdasufGnkno67JZSBXQ Może trzeba rurę dołożyć ? Jak myślisz ?
piastun Opublikowano 18 Grudnia 2014 #4 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Opisz w punktach po kolei co robisz krok po kroku rozpalajac w kotle. Sprawdz stan komina na strychu czy nie popękany, sprawdz czy wyczystka jest szczelna. Masz w kotłowni stały dostęp do świeżego powietrza? Czy to dymienie występuje teraz za każdym razem czy jak wystąpią jakieś konkretne warunki atmosferyczne?
piotrek1234 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Autor #5 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Za każdym razem, ale czasem mniej tylko nieznacznie. Jak rozpalam w kotle to najpierw papier , później trochę kartonów, suche drobne drzewo , na to większe kawałki. Przy rozpalaniu mam tylko ostatnie dolne drzwiczki uchylone. Na strychu był dobry komin, w tamtym roku było wykończane poddasze.
Gość jacek61 Opublikowano 18 Grudnia 2014 #6 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Jeżeli to dymienie się nagle pojawiło to przyczyną może być kawałek cegły lub tynku który ukruszył się w kominie ewentualnie czasem ze smoły/sadzy w narożnikach kanałów kominowych robią się takie łaty które spadają przy czyszczeniu. Komin wyczyścić ponownie albo wołać kominiarza. Pozdrawiam
piotrek1234 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Autor #7 Opublikowano 18 Grudnia 2014 A co myślisz o dołożeniu rury na kominie (takiej kwasówki czy czegoś podobnego) może to polepszyłoby cug ?
piastun Opublikowano 18 Grudnia 2014 #8 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Jeżeli komin jest drożny i jest kratka nawiewna do kotłowni to nie powinno się tak dymić i tyle w temacie. Sprawdz stan komina albo znajdz nowego kominiarza i patrz mu na ręce bo teraz wszędzie jest pełno oszustów i cwaniaków. Jeszcze jedno pytanie czy przypadkiem nie masz zamkniętego szybra w czopuchu?
mac65 Opublikowano 18 Grudnia 2014 #9 Opublikowano 18 Grudnia 2014 piotrek1234 Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka . Pierwsza i chyba najważniejsza to sposób palenia w kotle produkujący ogromne ilości sadzy . Ujawnił się w tym roku bo ciąg kominowy zdecydowanie słabszy przy takich warunkach atmosferycznych jakie mamy w tej chwili . Kolejna to za niski komin w stosunku do wysokości i kształtu dachu .Poszukaj o kominach na forum jest to dokładnie wyjaśnione bo Twój kominek ma te minimalne 40 cm ale od blachy w wyższej strony skosu . Taka wysokość może być jeżeli komin jest w szczycie budynku a nie w połowie dachu skośnego i to jeszcze po stronie zawietrznej . No i już chyba ostatnia i niezależna od Ciebie to kierunek wiatru z za domu po drugiej stronie komina . Możliwa do zniwelowania przez podwyższenie komina . Jako misja ratunkowa to wsadż nawet kawałek 1,5 m rynny blaszanej w ten komin zostawiając 1m nad obecnym kominem uszczelniając wełna szpary i zobacz co się będzie działo . Jeśli proteza zadziała to znaczy że komin musisz przebudować -podnieść .Na jaka wysokość znajdziesz na forum .
tommy07 Opublikowano 18 Grudnia 2014 #10 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Powiem tak lustereczko prawdę Ci powie , łapka z lusterkiem w wyczystkę i widzisz co i jak z kominem (oczywiście jak jest jasno) Z tym czopuchem to nie ma bata lepiej samemu sprawdzić u mnie kiedyś kominiarz wyczyścił sadzę w kominie wybrał z wyczystki a czopuch był zawalony i miałem ten sam efekt co u Ciebie
exponat Opublikowano 18 Grudnia 2014 #11 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Czy ja dobrze widzę, czy Autor Tematu ma w drzwiczkach zasypowych klapkę powietrza głównego? Istotne: 1. Słaby ciąg kominowy (od czopucha włącznie) 2. Nie widać jakim kanałem dochodzi powietrze główne od dołu. 3. Przeładowany piec - najprawdopodobniej drewnem(drzewem?)
tommy07 Opublikowano 18 Grudnia 2014 #12 Opublikowano 18 Grudnia 2014 To nie jest klapka o jakiej myślisz to jest tak mi się wydaje klapka antywybuchowa żeby komina nie rozdup... jak kocioł wystrzeli
marcus312 Opublikowano 19 Grudnia 2014 #13 Opublikowano 19 Grudnia 2014 Przy takiej metodzie palenia i przy slabym ciagu komina to kominiarza trzeba wzywac jak tylko pojawia sie problem z dymieniem ;) :) To nie jest klapka o jakiej myślisz Ja tez myslalem na poczatku ze to jest PG i przerobka na'' very mery'' ale to chyba GS bo w tym dymie slabo widac :)
gersik Opublikowano 19 Grudnia 2014 #14 Opublikowano 19 Grudnia 2014 Piotrek1234. Przeczytałeś co pisze na etykiecie kotła? Kocioł miałowy! Pal od góry i przymknij PP.
gondoljerzy Opublikowano 19 Grudnia 2014 #15 Opublikowano 19 Grudnia 2014 ... jakieś 3 tygodnie temu był u nas kominiarz, ładnie wyczyścił komin, choć nie było dużo sadzy. Około 2 tygodnie temu zaczęło się strasznie dymić z pieca, tak jak na filmiku i nawet więcej. Przedtem tak nie było. Sam sobie odpowiadasz gdzie szukać rozwiązania problemu.
gersik Opublikowano 19 Grudnia 2014 #16 Opublikowano 19 Grudnia 2014 Włóż gazetę do wyczystki kotła i podpal. Ma ją porwać do komina razem z dymem.
bartolii Opublikowano 20 Grudnia 2014 #17 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Witam was serdecznie, chciałem się was zapytać czy niezbędne jest montowanie nasad kominowych w domu jednorodzinnym. Ostatnio byl u nas kominiarz i powiedzial ze są potrzebne. Sam nie wiem czy to naciąganie czu tak jest? czytałem troche o tym i sa jakies wymogi, ale nie wiem czy one tez obowiązaują domy jednorodzinne.
gondoljerzy Opublikowano 21 Grudnia 2014 #19 Opublikowano 21 Grudnia 2014 Cytująć za internetem: ,,W świetle Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie wymagań jakie powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690), przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach, na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu. W budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, na przewodach dymowych i spalinowych należy stosować nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu. Nasady mogą być również stosowane na innych obszarach, jeśli wymagają tego uwarunkowana topograficzne. " Nie widać tu jakiegolwiek rozgraniczenia dotyczącego wielkości budynku. Strefy obciążenia wiatrem: http://www.oknostyl.pl/pobieralnia/Atesty/Mapa%20stref%20obciazenia%20wiatrem.pdf Łódz z pewnością nie leży w wymienionych strefach. Chyba, że coś spaparane w budowie komina, albo obok masz wysokie budynki lub drzewa.
Gość jacek61 Opublikowano 21 Grudnia 2014 #20 Opublikowano 21 Grudnia 2014 Z tego co kol gondoljerzy podaje mieszkam na granicy takiej strefy która wymaga stosowania nasad ale nikt ich w mojej okolicy nie stosuje. Generalnie jak wieje wiatr halny czyli wiatr spadający to często w kotle zasypowym chwilowo wyrzucało dym, w obecnym też pewno wyrzuca ale jest szczelniejszy i tego nie widać. Jeżeli kocioł jest w pomieszczeniu z którego dym może rozchodzić się do części mieszkalnej to założył bym takie nasady. Pozdrawiam
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.