Skocz do zawartości

Piorus

Rekomendowane odpowiedzi

nie musisz odsuwac kotła- wycinasz dziurę w rurze dymowej odpowiedniej średnicy i wsuwasz RCK

możesz też zamontować model do wyczystki- poszukaj na alledrogo - coś dopasujesz bez problemu.

 

co do obliczeń ze strony to nijak się mają do tego co opisałeś pod avatarem. tu piszesz że grzejesz 250m2 a tam wychodzi 402m2

coś źle wprowadziłeś- obejrzyj dokładnie tą część odpowiedzialną za ilość pięter i ilość kondygnacji ogrzewanych.jeśli podpiwniczenie jest np pod częścią domu jedynie to zrób 2 wersje obliczeń. jedną bez piwnicy a drugą z piwnicą i wynik średni wtedy. ten kalkulator nie widzi częściowego podpiwniczenia niestety. wiem bo mam takie i wychodzą kwiatki.

 

licząc jednak z samego zapotrzebowania 41W/m2 będzie dla 250m2  10,25KW + niewielki zapas na CWU

kociołek 12KW ogarnąć powinien

zatem następny wybieraj takiej mocy

dla potwierdzenia

aby osiągnąć 12KW średniej dobowej mocy trzeba spalić około 57kg/dobę wegla o kaloryczności 28MJ ze sprawnością 65%

wątpię abyś kiedyś miał takie spalanie- będzie raczej niższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz odsuwac kotła- wycinasz dziurę w rurze dymowej odpowiedniej średnicy i wsuwasz RCK

możesz też zamontować model do wyczystki- poszukaj na alledrogo - coś dopasujesz bez problemu.

Ja mam RCK zamontowany na rurze czopucha, to nakładka z opaską mocująca, wystarczy wyciąć otwór ok 8x8cm i na to zamocować zaciskowo opaską nakładkę z RCK, dodatkowo uszczelnić silikonem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi nadal w podobnych granicach- tym razem 49W/m2 czyli można nawet zaokraglając do 50 policzyć i wyjdzie 12,5KW dla 250m2

jak widać zatem kociołek "ciut" za wielki

to są niestety tylko szacunki ale dają obraz wielkosci potrzeb i jak widać sa one na niezbyt wysokim poziomie

następny kocioł do 15KW nie większy

napisz ile najwięcej spaliłeś na dobę to się policzy ile KW Twój reaktor wypluł z siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwiecej poszło 35 kg/dobę.

Czyli skoro mam zbyt mocny kociołek, to oznacza ze bedzie spalał mi więcej niż gdybym miał np. 15 kW ? . Niewiedza kosztuje

Teraz na mocy 12kW kocioł ustabilizował bardziej temperaturę. Nie przeciąga juz znacząco ponad zadana. Tylko te wiatry cały czas mieszają. Mam czopuch całkowicie zamknięty i wtedy pali sie w miarę OK. Gdy go tylko otworze to wiatr strasznie hula, temperatura znacząco sie podnosi ponad zadaną i zapada mi sie palenisko. Dlatego liczę na to ze ten RCK cos pomoże.

W takim razie szukam odpowiedniego RCK dla siebie

 

Znalazłem właśnie ciekawy artykuł:

http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/modyfikacje-kotla/#Regulator_cigu_kominowego

 

Jest w nim napisane ze nie wolno montować RCK jeśli praca kotła steruje dmuchawa.

 

I druga sprawa. Jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja w kotłowni? U mnie przy silnych wiatrach jak wchodzę do kotłowni z mieszkania to aż czuc zasysanie drzwi.

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak czytam Wasze posty i postanowiłem swój kocioł uruchomić w trybie automatycznym PID 

 

Mam problem z wyregulowaniem go.

Temperatura strasznie mi skacze na automacie i mam spieki oraz lekko niedopalony węgiel.

 

Moje nastawy:

KOCIOŁ DEFRO DUO 20KW (POWIERZCHNIA DO OGRZANIA OKOŁO 170M2)

 

CO - 55 C

CWU - 45 C

Temp zaworu zadana 4d - 45 C

Temp powortu 43 C

Współczynnik wentylatora: 5

Współczynnik mocy kotła -1

 

Tryb nadzoru:

Czas podawania: 7s

Przerwa w podawaniu: 5 min

Czas pracy wentylatora: 30s

Czas przerwy wentylatora: 2 min

Siła nadmuchu: 40 bieg

 

Chciałbym ustabilizować mój wykres tak aby temperatura nie skakała tak drastycznie a częściej wchodził w tryb nadzoru i utrzymywał się.

Proszę o jakieś porady  - wszystkie sugestie przetestuje .

 

post-60623-0-09677700-1421003519_thumb.jpg

post-60623-0-34293500-1421003521_thumb.jpg

post-60623-0-40544700-1421003523_thumb.jpg

post-60623-0-65445300-1421003525_thumb.jpg

post-60623-0-43277800-1421003526_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokład

kocioł pracuje z tym wyższą sprawnością im bliżej mu do mocy maksymalnej

u Ciebie ta moc to 20KW a nie będzie pracował wystarczająco długo z taką mocą nawet jeśli go tak ustawisz bo zwyczajnie nie masz tak dużych potrzeb i będzie się odstawiał zanim złoże osiągnie optymalną temperaturę

zgadza się niestety- będzie spalał więcej niż mniejszy bardziej dopasowany. mozesz jednak tak dobrać moc aby pracował jak najdłużej i wtedy ta sprawność może się utrzymywać na przyzwoitym poziomie.

 

Piorus

za mocno przeciąga bo zbyt duża moc

dodatkowo przewęglony palnik ponieważ za mało powietrza do ilości opału

sugeruję

wsp mocy obniżyć do poziomu -5 na początek bez ruszania wsp wentylatora

poczekać na efekty- najpierw musisz ustawić poprawne dopalanie opału 

jak nie będzie niedopalonego węgla dopiero zaczniesz dalej obniżać wsp mocy i do tego również wsp nadmuchu aby zmniejszyć moc i sprawić by pracował bardziej stabilnie bez takich przeciągnięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszek mi dopala całkiem fajnie tylko co jakiś czas temperatura kotła spada zbyt nisko. Kilka ładnych cykli od 57C-62C i nagle zjeżdża mi do 48. Wtedy chwile trwa i dochodzi znowu do zadanej. Dlaczego sie tak dzieje ???

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w kotłowni i ustawiłem tak jak mi radziłeś

Moc kotła -5 

Wentylator +5 

 

Będę obserwował zachowanie kotła .

 

Co do ostawień nadzoru nic nie zmieniać ???

 

 

Własnie wróciłem z  kotłowni.

Kocioł wygasł (płomień) a groszek przesypywał się.

Zmniejszyłem ustawienia mocy kotła do - 3 wentylator +5

Rozpalam na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszek mi dopala całkiem fajnie tylko co jakiś czas temperatura kotła spada zbyt nisko. Kilka ładnych cykli od 57C-62C i nagle zjeżdża mi do 48. Wtedy chwile trwa i dochodzi znowu do zadanej. Dlaczego sie tak dzieje ???

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

a sprawdzałeś czy w tym czasie nie grzeje CWU np albo nie otwiera się gdzies jakiś termostat na skutek zwiększonego zapotrzebowania na ciepło?

poza tym to nic złego że czasem spadnie kilka stopni niżej- ważne że sobie z tym spadkiem radzi a jeszcze ważniejsze jest aby po tym poradzeniu nie szalal i nie przebijal tylko szedł stabilnie tak jak przed tym spadkiem

 

Własnie wróciłem z  kotłowni.

Kocioł wygasł (płomień) a groszek przesypywał się.

Zmniejszyłem ustawienia mocy kotła do - 3 wentylator +5

Rozpalam na nowo.

skoro przewęgliło palnik to powinieneś moc kotła jeszcze obnizyć bo jest za dużo opału względem powietrza a Ty zrobiłes odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem właśnie ciekawy artykuł:

http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/modyfikacje-kotla/#Regulator_cigu_kominowego

 

Jest w nim napisane ze nie wolno montować RCK jeśli praca kotła steruje dmuchawa.

 

I druga sprawa. Jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja w kotłowni? U mnie przy silnych wiatrach jak wchodzę do kotłowni z mieszkania to aż czuc zasysanie drzwi.

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

A orientuje sie ktoś odnośnie mojego wcześniejszego pytania. Bede bardzo wdzięczny.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

Piorus

 

Przy uruchamianiu sterownika lub w menu serwisowym masz do wyboru moc palnika. Ustaw tak jak mi doradził TIMON120777 na 12kW RET i nie zmieniając pozostałych ustawień zobacz jak sie pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat RCK w tym artykule dotyczy kotłów zasypowych

myslę że w instalacj z  kotłem z zasobnikiem nie ma przeciwskazań do montazu RCK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje

 

 

Odnośnie moich ustawień udało mi sie juz znacząco ustabilizować temp. kotła. Jak uda mi sie to utrzymać to zrobię kilka fotek.

 

Po nocy pojawił sie jedynie problem ze w wyczystce pojawiła sie duża ilośc wody. Ale podejrzewam ze to wina zbyt mocno zamkniętego czopuchu. A wiatry w nocy ustały.

Czopuch otworzyłem juz na maxa.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sprawdzałeś czy w tym czasie nie grzeje CWU np albo nie otwiera się gdzies jakiś termostat na skutek zwiększonego zapotrzebowania na ciepło?

poza tym to nic złego że czasem spadnie kilka stopni niżej- ważne że sobie z tym spadkiem radzi a jeszcze ważniejsze jest aby po tym poradzeniu nie szalal i nie przebijal tylko szedł stabilnie tak jak przed tym spadkiem

 

skoro przewęgliło palnik to powinieneś moc kotła jeszcze obnizyć bo jest za dużo opału względem powietrza a Ty zrobiłes odwrotnie

 

Nic nie rozumiem....

po przestawieniu ostawień na -3 moc kotła i +5 wentyl. kocioł nie zgasł. (oczywiście spieki i niedopalony ekogroszek został ale trzymał się całą noc) 

Jednakże temp. na zaworze 4d utrzymywała się 36-38 C a zadana była 45 C

 

Więc skoro powinienem zrobić odwrotnie i jeszcze obniżyć moc kotła np. do - 10 to chyba ponownie wygaśnie, chyba ze coś złe robię ,,, nie wiem ...

 

Oczywiście mogę zmienić moc kotła w ustawieniach serwisu na np. 15KW  i wyzerować moc kotła 0 , wentylator - 0 tylko czy od tego teraz zacząć ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w czasie kiedy wygasł nie było zwiększonego obciążenia kotła?

moze teraz pracuje w niskich zakresach mocy i nie przewęgla palnika a wczoraj popracował z wyższą moca i już do niej zabrakło mu nadmuchu i stąd niespalony opał i brak ognia- wszystko zrzuciłow popielnik zanim się spaliło

na odległośż nie potrafię odczytać co było przyczyna i mogę tylko przypuszczać stąd moja sugestia jak czytam o węglu niespalonym że za dużo go było do danego nadmuchu.

z wykresu widac ze oscyluje w dość dużym zakresie temperatur czyli ma za dużo mocy, to dodatkowy argument aby obnizyc wsp mocy zamiast podnosić wsp wentylatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Musiałem dać sobie spokój z ustawieniem PID'a gdyż skończył mi się obecny ekogroszek pieklorz i zacząłem palić nowym od lokalnego sprzedawcy(ekogroszek jest suchy sezonowany) i pojawił się wielki problem ze spalaniem

 

Mój problem polega na nie spalającym się ekogroszku. Robią się jakby spieki "sople" ale węgiel jest czarny a nie siwy.

Próbowałem różnych ustawień (zwiększałem ciągle czas przerwy)

 

Proszę zerknijcie drodzy koledzy i pomóżcie z ustawieniami ręcznymi

 

Temp zadana:

CO - 55 

CWU - 45

Podawanie: 10S

Przerwa 70S

Nadmuch: 50 bieg

 

Co mam zwiększyć , lub zmniejszyć aby węgiel był na pył.

Muszę obecnie wybierać węgiel i przesiewać poprzez sito.

 

Z góry dziękuje mądrym ludziom :)

 

post-60623-0-77929400-1421169871_thumb.jpg

post-60623-0-39975100-1421169879_thumb.jpg

post-60623-0-38485100-1421169883_thumb.jpg

post-60623-0-05379100-1421169886_thumb.jpg

post-60623-0-28117300-1421169895_thumb.jpg

post-60623-0-68928500-1421169902_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dłuższa przerwa podawania- 70sek przy podawaniu 10 sek to za mało i stąd niedopał

zrób 85-90sek i od tego zacznij

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanika w podtrzymaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

Po ustawieniach jakie mi zasugerował kolega Timon zdecydowanie polepszyło się spalanie. Dzięki wielkie TIMON120777 !

Ale nie jest tak idealnie :)

Dalej mam lekko niedopalony ekogroszek ale tylko momentami 

 

Dzisiaj zmieniłem ustawienia:

Temp zadana:

CO - 55 

CWU - 45

Podawanie: 10S

Przerwa 90S

Nadmuch: 65 bieg (czy aby dobrze robię że zwiększam nadmuch?) 

 

Nie wiem czy prawidłowo mam ustawienia w trybie podtrzymywania:

praca podtrzymywania: 15s

przerwa podtrzymywania: 10min

wentylator:

czas pracy 30s

czas przerwy: 5min

 

Proszę o kolejne sugestie.

Muszę opanować kocioł do niedzieli bo jadę z rodziną na wypoczynek.

post-60623-0-88712700-1421274538_thumb.jpg

post-60623-0-20619800-1421274540_thumb.jpg

post-60623-0-76816300-1421274542_thumb.jpg

post-60623-0-64164700-1421274544_thumb.jpg

post-60623-0-23026300-1421274717_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie podnoś nadmuchu

wydłużaj przerwę podawania- masz długie podawanie aż 10 sek więc możesz spokojnie z przerwą wskoczyć nawet na 120sek tylko nie od razu a malymi krokami

do tego skróciłbym czas podawania w podtrzymaniu do 5 sek i wydłużyłbym przerwę podawania do 20 minut albo nawet dłużej- nie ma potrzeby tak częstego i dużego uzupełniania opału jeśli zar nie schodzi poniżej otworów nadmuchowych- mozliwe że w podtrzymaniu przewęglasz palnik i potem w pracy to wypada niedopalone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zadaną masz 55stopni to co wtedy z powrotem tylko 43stopnie, może podnieś zadana na jakies 60 - 65 i zobacz jak będzie ze spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.