Skocz do zawartości

Piorus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kolejny dzień eksperymentów:

Wczoraj wieczorem przed waszymi sugestiami ustawiłem 

95 s przerwa w podawaniu 

i zmniejszyłem nadmuch na 45 %

 

Rano zaglądam do kotła - wygasł w nocy 

 

Rozpaliłem kocioł i ustawiłem 

60% nadmuch i 70s przerwa w podawaniu i po malutku zwiększałem

 

Obecnie mam ustawienia:

podawanie: 10s

przerwa: 90s

nadmuch: 60%

 

i zauważyłem kolejny problem. 

Temp nie zaworu 4d nie wzrasta do żądanej 45C (zawór sterowany poprzez sterownik Defro) 

Temp zaworu raz ma 32 , 35 , 36 , najwięcej 40C (ustawione mam ochronę powrotu min 40C) 

 

Wcześniej było o.k - przypominam że palę nowym ekogroszkiem

Nie wiem czy mi się dobrze wydaję ale mój płomień w palenisku jest taki chudziutki wąski :) ale wysoki

 

Co Panowie teraz pozmieniać ?  aby zwiększyć temp. zaworu ? 

 

post-60623-0-24933100-1421342325_thumb.jpg

post-60623-0-05762500-1421342492_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz minimalne otwarcie zaworu 4D? Zwieksz zadana kotla 60-65℃ i bedzie mial czym dzielic mieszacz/ 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piorus

dlaczego wygasło?

przesypało niedopał czy raczej zszedł żar i był alarm podajnika?

zrobiłeś 2 duże korekty jednocześnie a nie powinieneś

napisałem wydłuż przerwę a Ty oprócz tego obniżyłeś nadmuch i to dość znacznie bo aż o 25% z 60 na 45

jeśli wydłużasz przerwę to zostaw nadmuch jak był.

ruch który wykonałeś mógł sprawić że to obniżenie nadmuchu było mocniejsze niż wydłużenie przerwy i w efekcie miałeś mniej wiatru niż było przy wyższym nadmuchu i krótszej przerwie

koryguj TYLKO JEDEN parametr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz minimalne otwarcie zaworu 4D? Zwieksz zadana kotla 60-65℃ i bedzie mial czym dzielic mieszacz/ 4D.

Moje ustawienia zaworu 4d (tu od zakupu kotła nic nie zmieniałem)

Czas otwarcia: 60s

Skok jednostkowy: 8%

Minimalne otwarcie: 6%

Zmieniłem temp. zadaną na 60C - tak jak radziłeś (obserwuje) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piorus

dlaczego wygasło?

przesypało niedopał czy raczej zszedł żar i był alarm podajnika?

zrobiłeś 2 duże korekty jednocześnie a nie powinieneś

napisałem wydłuż przerwę a Ty oprócz tego obniżyłeś nadmuch i to dość znacznie bo aż o 25% z 60 na 45

jeśli wydłużasz przerwę to zostaw nadmuch jak był.

ruch który wykonałeś mógł sprawić że to obniżenie nadmuchu było mocniejsze niż wydłużenie przerwy i w efekcie miałeś mniej wiatru niż było przy wyższym nadmuchu i krótszej przerwie

koryguj TYLKO JEDEN parametr

 

 

 

 

Przesypało niedopał.

Nie wiem jaki był komunikat błędu bo małżonka wyłączyła kocioł bo piszczał  :)

Za bardzo przekombinowałem (za dużo przycisków - palce świerzbią  :) )

Byłem własnie kotłowni i teraz robię skoki w przerwie w podawaniu +5s co jakieś 3-5 h (obecnie mam 95 s przerwy) 

 

Obecne ustawienia:

Temp. zadana CO: 60C

Czas podawania: 10s

przerwa w podawaniu 95s 

Nadmuch: 60% 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas otwarcia ustaw taki, jaki jest podany na silowniku zaworu 3/4D. Otwarcie min. daj z 15% co by za bardzo nie przymykalo (w twoim przypadku 6%) zaworu gdy splynie wiecej wychlodzonej wody do kotla, co jednoczesnie skutkuje duzym spadkiem temp. zadanej na grzejniki i zawor zaczyna "tanczyc" . Gdy zadana CO jest niska, ustawiona ochrona powrotu plus wyzsza temp. na grzejniki, to wtedy zaczyna sie cyrk i brakuje ciepelka na jednoczesne utrzymanie tych trzech parametrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas otwarcia ustaw taki, jaki jest podany na silowniku zaworu 3/4D. Otwarcie min. daj z 15% co by za bardzo nie przymykalo (w twoim przypadku 6%) zaworu, co jednoczesnie skutkuje duzym spadkiem temp. zadanej na grzejniki i zawor zaczyna "tanczyc" .

 

O.K - już idę zmienić otwarcie na 15%

 

Co do siłownika to pamiętam że dopłacałem troszkę $ bo instalator mówi że w hurtowni jest taki afriso który ma zakres 60-120s wiec jaki czas otwarcia mam ustawić ?? im szybciej tym lepiej czy niekoniecznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie wolniejsza zmiana % polozenia skutkuje mniejszymi naglymi skokami temperatur zadanych ktore ma utrzymac zawor 3/4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam 120 ESBE kupilem ten o dluzszym czasie otwierania

U mnie tak wyglada praca kociolka z zaworem

post-57283-0-16901300-1421357254_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przesypało niedopał.

Nie wiem jaki był komunikat błędu bo małżonka wyłączyła kocioł bo piszczał  :)

Za bardzo przekombinowałem (za dużo przycisków - palce świerzbią  :) )

Byłem własnie kotłowni i teraz robię skoki w przerwie w podawaniu +5s co jakieś 3-5 h (obecnie mam 95 s przerwy) 

 

Obecne ustawienia:

Temp. zadana CO: 60C

Czas podawania: 10s

przerwa w podawaniu 95s 

Nadmuch: 60% 

 

czyli jak pisałem - obniżenie nadmuchu było bardziej drastyczne niż wydłużenie przerwy podawania.

zostań przy korygowaniu przerwy a nadmuchu nie ruszaj, myślę że spokojnie wyciągniesz ponad 110sek zanim zniknie niedopał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon temat spalania mam już chyba opanowany

 

Wczoraj wieczorem przed snem zwiększyłem przerwe podawania na 100 

Piec nie wygasł temp. trzymał ładnie ale żar był lekko widoczny tak jakby się zapadał

temp. spalin: 68C na czopuchu / spalanie ekogroszku - popiół idealnie

 

Zmieniłem dzisiaj rano przerwę na 90 sekund i myślę że to będzie już tak optymalnie. 

 

Ale następny problem mi się pojawił:

Nie osiąga mi temp. zadanej zaworu ustawiłem na 40C tak jak ma nasz kolega wwoytek

Temp zaworu oscyluje ciągle od 31-36 C / Powrót jest utrzymywany taki jak jest zadany

W łazience mam grzejnik z termostatem ustawionym na 5 a grzejnik jest lekko ciepły

 

W jaki sposób mogę ustabilizować podnieść temp zadaną zaworu ??

 

 

Obecne ustawienia zaworu:
Temp zadana zaworu: 40C
Temp powrotu: 45C (Załączona ochrona powrotu)
Czas otwarcia: 120s (Posiadam zawór 
Skok jednostkowy: 8%
Minimalne otwarcie: 15%
Posiadam siłownik zaworu AFRISO Siłownik elektryczny 3-punktowy, 230 V AC, ARM 323, 60 s

post-60623-0-91075000-1421394250_thumb.jpg

post-60623-0-15930000-1421394262_thumb.jpg

post-60623-0-33043000-1421394265_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zrobić to w ten sposób: zwiększyć zadaną na CO 63-65stopni i piecyk będzie miał więcej ciepełka aby się podzielić ;-) da ile trzeba na grzejniki i zostanie mu ciepełka na odpowiednią temperaturę powrotu (sprawdź podnieś zadaną i zobaczysz co się dzieje masz 4D to i tak nadmiar ciepła/ bufor będzie krążył na krótkim obiegu utrzymując wyższą temp. powrotu, co napewno będzie to lepsze dla kondycji pieca i stabilności temp. zadanej na grzejniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to jest jak się chce mieć ciastko i zjeść ciastko

albo ochrona powrotu albo zasilenie albo temperatura na kotle

inaczej to zawór się rozleci od ciagłego szarpania głowicą w ta i spowrotem

silownik zglupieje bo będzie co chwila przeskakiwał z zasilania na powrót

 

najprościej jak radzi wwoytek zadana do góry to będzie miał więcej ciepła do podziału

 

a jak dla mnie to wywalić siłownik i ustawić zawór na sztywno w jedynm położeniu i zapomnieć, zwłaszcza że masz termostaty

 

a grzejnik w łazience może byc chłodny z zupełnie innego powodu- np w wyniku złej regulacji przepływów lub z braku wogóle wyregulowania instalacji przez hydraulika po jej wykonaniu.

sprawdź zakręcając jakiś kalafior bliżej kotła czy się podniesie temperatura tego grzejnika w łazience i będziesz wiedział co jest przyczyną takiego stanu rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak radził Wojtek 

Zadałem temperaturę 65 C ale mimo wszystko kocioł nie chcę podnieść temp. zaworu nawet do 40C pracował całą noc. 

Temp zaworu 32-35 / powrót 48 C  - i nic tu nie pomogło nawet zwiększenie temp. zadanej kotła do 65C

przy wcześniejszym ekogroszku nie miałem takiego problemu z temp. zaworu osiągało nawet 50C

 

Wiec długo nie czekając jakieś czas temu wyłączyłem siłownik i zacząłem ustawiać go ręcznie na oko specjalisty :)

Udało mi się ustawić 40C zaworu i 45 powrotu.  Zawór ustawiłem na 3

Zauważyłem że przy ręcznym ustawieniu są małe odchyły od temp. kotła , Jak automaty sterował zaworem temp. potrafiła mi spać nawet o 10-13C 

Tylko to jest tak jak pisał Timon "tak to jest jak się chce mieć ciastko i zjeść ciastko..."  jak podwyższę temp zaworu to automatycznie spadnie temp. powrotu.

 

Jakieś rady, sugestie Panowie ? :)

 

post-60623-0-18007500-1421441057_thumb.jpg

post-60623-0-93389900-1421441058_thumb.jpg

post-60623-0-83891700-1421441061_thumb.jpg

post-60623-0-30490000-1421441062_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz dodatkową możliwość sterowania temperaturą w domu poprzez termostaty

możesz zatem ustawić zawór tylko na pilnowanie powrotu i podnieść zadaną, resztę doregulują zawory na kalafiorach. jak będzie za ciepło to się przymkną a jak chłodniej to otworzą. podejrzewam że ciepła na dom nie powinno zabraknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką chcesz?

może to być 40 może 60

to i tak według  mnie jest bez znaczenia bo temperatura powrotu to nie jedyny powód powstawania korozji kwasowej

jeśli masz suchy opał to myślę że 40st wystarczy- mozesz do tego zatrudnić siłownik a możesz ustawić na stałe z palca

zerknij też w warunki gwarancji i jeśli nie odbiegają zbytnio od tych 40st to możesz pod nie ustawić tylko wtedy będzie zapewne potrzebna wyższa temp kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ustawia sie min. otwarcie, a posiadasz silownik zaworu 3/4D i widze, ze nie masz odczytu temperatury z czujnika zaworu?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ustawia sie min. otwarcie, a posiadasz silownik zaworu 3/4D i widze, ze nie masz odczytu temperatury z czujnika zaworu?.

Tzn.minimum czy między innymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalne otwarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polu "typ zaworu" wbudowany ma być wyłączony czy załączony(przy załączonym mam komunikat o uszkodzonym czujniku,który po zresetowaniu załacza się po kilkunastu sekundach0

Ja nie mam możliwości ustawienia otwarcia(idzie na max.tazn 100%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.