Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Całkowity koszt wykonania instalcji gazowej w domu, dobór ogrzewania 72m2


Sunsu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuję modernizacje swojego ogrzewania w domu. Teraz mam zwykły kocioł zasypowy górno-dolny z wentylatorem o mocy 17,5kw+bojler 120l. W ostatnim sezonie spaliłem około 3 ton węgla listopad-marzec. Spalam raczej bardzo, bardzo nieekonomicznie, mnóstwo węgla wychodzi kominem w postaci gęstego dymu...

Na początku myślałem nad przejściem na pellet, ale fachowiec który u mnie robi instalacje przekonuje mnie do gazu, ponieważ mój dom jest za mały(mniej więcej 72m2), a na dodatek musiałbym postawić jakiś nowy komin systemowy, więc dodatkowe koszta. Jest u mnie w ulicy poprowadzony gaz ziemny, ale nie mam zrobionego przyłącza.

Chciałbym was zapytać, jakie są orientacyjne koszta wykonania instalacji gazowej od samego początku od pozwolenia do instalacji pieca już w domu. Fachowiec wyliczył mi prawie 21 tysięcy złotych(w tym jest wszystko, przyłącze/geodeta/pozwolenia/materiały/robocizna/kocioł), wydaje mi się że to strasznie dużo.

Odległość mojej bramy od nitki z gazem to jakieś 3m, a od bramy do miejsca w którym będzie zamontowany piec to ~10m, ten odcinek na moim podwórku jest nieutwardzony.

obliczenia mojego domu ze strony cieplowlasciwe:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/47ku - Tutaj jest bez ocieplenia stropu, i piwnicy, które będę robić w wakacje.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/47ks - Nowy strop+piwnica, ściany zewnętrzne niestety dalej nieocieoplone, i raczej tak jeszcze parę lat zostanie. Okna nowe 2 szybowe x2, i jedno duże przeszklenie stare, ale w wakcje będzie montowane nowe okno.

Sam dom jest w połowie z lat przedwojennych, a druga połowa to jakieś lata 80. Są bardzo grube mury, piwnica jest tylko w połowie domu(w tej nowej), gruba wylewka na stropie poddasza(nieużytkowe) i piwnicy.

Jeśli chciałbym przejść:

Pellet - ~20 tysięcy(kocioł/komin/robocizna/materiały)

Gaz -  ~21 tysięcy(przyłącze/geodeta/pozwolenia/materiały/robocizna/kocioł)

Znam różnice w jakości obsługi obu sposobów ogrzewania, ewentualny pellet mam gdzie trzymać(duży garaż, teraz jest tam węgiel, nie ma problemów z wilgocią). Przeszedłbym na gaz bez zastanowienia, ale nie rozumiem czemu koszty instalacji są tak duże, i boje się trochę rachunków przez brak ocieplenia ścian, porównywać z obecnym spalaniem się nie da, ponieważ na moje oko to jakieś 60%, albo i więcej węgla idzie w komin, ogólnie palenie w obecnym kotle to tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w trakcie zakladania instalacji gazowej, z tym ze grzejniki i rurki mam juz w mieszkaniu. U mnie koszta sa następujące.

Przylacze z drogi (do 5 metrow) - 2300zl

Opinia kominiarska - 250zl

Projekt - 600 zl

Kierownik budowy - 400 zl

Komin - 400zl

Kociol z zasobnikiem - 5100zl

Jeszcze nie mam fachowca który to wszystko podłączy i nie wiem ile zaplace za poprowadzenie rurki od głównej skrzynki do kotka - jak bede mial projket to wtedy bede pytal o koszta.

Kiedys chcialem pellet ale.niestety u mnie nie mam jak zamontowac wkladu w komin, na strychu mam takie kominy laczace sie w jeden tzw.baby.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki piec sobie wybrałeś? Ja czytam, i czytam, i już sam nie wiem. Wydaję mi się że wystarczy zwykły dwufunkcyjny np.

Termet Ecocondens Silver 20kW

ewentualnie coś z małym zasobnikiem:

Termet Ecocondens 20 Integra II

ale nie wiem, chyba dwufunkcyjny wystarczy dla takiego małego domu, kuchnia, łazienka są obok siebie, i pomieszczenia kotłowni.  Mieszka praktycznie jedna osoba, więc nie będzie problemu z poborem z drugiego źródła ciepłej wody. Chyba 20kw wystarczy na bezproblemowy, gorący prysznic?

Podobno nie mając zbiornika, jest trochę taniej, bo woda grzeje się tylko wtedy, kiedy faktycznie ją zużywamy, ALE znowu czytałem, że częste starty palnika to koszty...

teraz mam cwu 120l.

 

Co do kosztów, to chyba nie zrozumiałem się z fachowcem, będę z nim rozmawiać w tygodniu, dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł będzie w łazience, a do kuchni mam jakieś 5 metrów, jednak kocioł 1F pobiera o połowę mniej gazu do grzania CWU w lato dlatego ja idę właśnie w kocioł 1F plus zasobnik. ( Termet Ecocondens Gold + 20kW ).

Tylko dokładnie nie wiem jakie dokładnie funkcje ma sterownik (czekam na info), bo mnie interesuje grzanie latem CWU w określonej godzinie np.od 18 do 20-tej. Jak to będzie miał to raczej wezmę taki zestaw. Jeśli nie to poszukam innego kotła lub po prostu 2F.

BDW. podobno te integry to padaki.

Co do fachowców to nie wiadomo jaki kocioł Ci zaproponował, ja wybieram taki bo jest tani i serwis mam blisko, a jak padnie nawet za te 5 lat to nie będzie żal gdybym miał dać z 7 tyś.za kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sunsu napisał:

Jaki piec sobie wybrałeś? Ja czytam, i czytam, i już sam nie wiem. Wydaję mi się że wystarczy zwykły dwufunkcyjny np.

Termet Ecocondens Silver 20kW

ewentualnie coś z małym zasobnikiem:

Termet Ecocondens 20 Integra II

ale nie wiem, chyba dwufunkcyjny wystarczy dla takiego małego domu, kuchnia, łazienka są obok siebie, i pomieszczenia kotłowni.  Mieszka praktycznie jedna osoba, więc nie będzie problemu z poborem z drugiego źródła ciepłej wody. Chyba 20kw wystarczy na bezproblemowy, gorący prysznic?

Podobno nie mając zbiornika, jest trochę taniej, bo woda grzeje się tylko wtedy, kiedy faktycznie ją zużywamy, ALE znowu czytałem, że częste starty palnika to koszty...

teraz mam cwu 120l.

 

Co do kosztów, to chyba nie zrozumiałem się z fachowcem, będę z nim rozmawiać w tygodniu, dam znać.

20kw w zupełności wystarczy, mam Termeta Golda 2f 20kw i na brak gorącej wody nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termeta mam zamontowane dopiero od miesiąca, ale prędzej miałem kocioł Saunier Duval, zwykły z otwartą komorą spalania i wtedy latem na ciepłą wodę  gazu szło między 10a15m3 na miesiąc. Myślę że teraz będzie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy piec gazowy kondensacyjny może stać w nieogrzewanym pomieszczeniu? Teraz piec na węgiel stoi na ganku/przedsionku czy jak teraz wyczytałem wiatrołapie. Nie ma grzejnika, temperatura jest niższa niż w domu, czy piec będzie mógł tam pracować bez problemów? Czy może będą jakieś straty cieplne z tego powodu, czyli większe rachunki za gaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.