Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Usprawnienie Procesu Spalania W Kominku Z Płaszczem Wodnym


macx

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli można się wtrącić.

 

Teoretycznie wszystko się trzyma kupy,przepływ spalin,podawanie powietrza tak jak w kotłach DS.

Spalał będziesz czyściej,gazy powinny się dopalić,tylko co się wydarzy w 'komorze zasypowej" Twojego kominka czy też będzie smoła,czarna szyba i inny syf taki jak w DS.

Mam niestety takie obawy ale spróbować warto.

Jak na razie nie napisałeś jak wygląda wnętrze kominka jak szybko brudzi się szyba itd.,paląc bez tych zmian.

Być może będzie potrzebna na górze przegrody np.2 cm szczelina oddymiająca(znowu hybryda górno -dolna? :wacko: )

W tej chwili mam przerobiony kominek jak niżej na rys:

 

Wnętrze kominka jest w smole, szyba trzeba czyścić po około 5 paleniach. Sugerowałem się kominkami bezrusztowymi i widzę że jeżeli długo nie wybieram popiołu to żar mam jeszcze po 12 godzinach od wygaśnięcia. Czy w takim układzie jak mam jest sens puszczenia PP wzdłuż szyby

post-32722-0-69699300-1413963692_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macx

 

Nie zrozum mnie zle,ja nie podważam i nie neguję tego pomysłu.

Warto spróbować i przekonać się jak to wygląda w praktyce.

Pewne obawy wynikają z tego jak użytkownicy kotłów DS opisują swoje spostrzeżenia odnośnie wyglądu komory zasypowej i nic więcej.

Życzę Ci,żeby się to zamierzenie powiodło.

 

W swoim drugim domku jeszcze nie zamieszkałym,mam zainstalowany kominek powietrzny.

Powierzchnię rusztu zmniejszyłem o 60-70% płytkami szamotowymi 3 cm.

Tak jak u Ciebie boki kominka są wyłożone szamotem na wys. 12cm.

PP pod ruszt,a PW z pomieszczenia nad szybą(wycięty sznur doszczelniający prawie na całej szer. górnej krawędzi drzwiczek)

Do tej pory po kilkunastu przepaleniach efekt jest zadowalający,wnętrze kominka czyste,z komina nie widać dymu.

Przy rozpalaniu jak zimny jest komin,widać dym przez 15-20 min.

Szyba się nie brudzi,liczę na to,że podczas normalnego codziennego użytkowania będę czyścił 1x na tydzień.

 

Kominek z płaszczem wodnym to trudniejszy temat.

Gdyby nie wypalił Twój pomysł z tą przegrodą,może warto byłoby tylną ścianę wyłożyć szamotem do samej góry,żeby woda nie schładzała spalin oraz pokusić się o montaż również szamotowego deflektora(nie doczytałem jaki masz zamontowany).

Żeby było bezpiecznie wspomniany deflektor można ubrać w ramkę z kątownika 20.(żeby się nie rozpadł i nie uszkodził szyby)

Mam nadzieję,że szamot na tylnej ściance nie ograniczy zbytnio odbióru ciepła przez wodę.

Czekam na efekty Twoich zmagań.

Sukces może pomóc innym użytkownikom kominków wodnych

PW spróbuj podać  nad szybą na całej jej szerokości.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

udało mi się przerobić tak jak na rys poniżej, Spalanie odbywa się dobrze może małe problemy z rozpaleniem od góry (trochę się dymiło). Problem moim zdaniem jest ze zbyt wysoką temp na wylocie z komina (na górze komina mam zamontowany czujnik) 120 st  C, wydaje mi się zbyt wysoka, tym bardziej że w poprzedniej wersji miałem w okolicy 80 st C, co o tym sądzicie?

post-32722-0-51551300-1415820828_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Moja Lechma 190PL UZ zasysała dosłownie płomienie, zmniejszanie ciągu nic nie dawało, zastosowałem szamot na bokach paleniska i z tyłu, lekka poprawa pompy pracowały dłużej,  później zastosowałem cegły szamotowe na opłomikach i w końcu znacząca poprawa, pompy pracują znacznie dłużej i wyższa temp. na płaszczu o 2-3*C. Polecam wszystkim użytkownikom Lechmy, moim zdaniem jest to błąd konstrukcyjny. Gazy nie mają żadnej przeszkody ida prosto w komin.

post-61551-0-55894000-1422630644_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam!

Tylko po bokach w sumie zostawiłem szamot, ponieważ z tyłu bardzo mnie ograniczał z długością polan. Na dzień dzisiejszy mam tylko po bokach płytki szamotowe, daje mi to wypalanie do zera żaru, zostaje sam popiół, nie ma żadnych niedopalonych kawałków drewna czy zwęglonych resztek. Jeżeli chodzi o temp. spalin, to nigdy nie sprawdzałem i nie mam zamiaru, palę w sumie ostro, komin jak czyściłem to miałem bardzo mało sadzy, żadnej smoły, mam komin systemowy, szamotowy fi200. Jak chcesz mierzyć temp. spalin, to mierz zaraz za czopuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po płytce na stronę, wymiary cegły, a grubość 1/2 cegły.

 

Miałem po dwie po bokach i z tyłu, tj. wspomniałem, jednak z tyłu wyciągnąłem, bo mnie ograniczały. Po jakimś czasie wyciągnąłem również po jednej z boku (do czegoś tam potrzebowałem i nie wróciły), nie dokładałem, bo się okazało że nie ma różnicy w dopalaniu żaru. Są ułożone na dłuższej krawędzi, pierwszy moje próby z szamotem to było układanie płytek na stojąco. Możesz tak spróbować, koszt znikomy, a może dużo poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-32722-0-29149700-1413639862.jpgZostałem przy tej opcji, pali się bardzo dobrze, praktycznie cały poprzedni sezon grzałem tylko kominkiem, w tym roku też tak zamierzam. Szyba nie brudzi się, dopala się do końca, myślę że jedynie temperatura na górze komina jest tochę za wysoka bo około 120 st C ale to chyba tylko lepiej dla niego. Cegły szamotowe zostały tylko od dołu paleniska, jak dla mnie działa to dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.