mikołajp Opublikowano 11 Czerwca 2014 #1 Opublikowano 11 Czerwca 2014 Witam. Czy ktoś z Państwa ma w domu ściany grzewcze? Czym, się to rózni od standardowych grzejników?
AdamGuitar Opublikowano 12 Czerwca 2014 #2 Opublikowano 12 Czerwca 2014 Sciana grzewcza to takie ogrzewanie podłogowe w scianie.
mikołajp Opublikowano 13 Czerwca 2014 Autor #3 Opublikowano 13 Czerwca 2014 A jak jest z wydajnością? Lepsze to niż standardowe grzejniki? Domyślam się, że ładniej się prezentuje
sambor Opublikowano 13 Czerwca 2014 #4 Opublikowano 13 Czerwca 2014 Prawidłowo policzone i wykonane ogrzewanie płaszczyznowe ma jednakową wydajność a prezentuje się jak pusta ściana - nawet obrazka nie powiesisz. Natomiast jest kłopot z porządnie wykonanym tynkiem, zwykły pęka a specjalny jest drogi. Dodatkowo jak jest wykonane na ścianie zewnętrznej to ściana powinna być dobrze ocieplona aby ciepło nie uciekało na zewnątrz.
mikołajp Opublikowano 13 Czerwca 2014 Autor #5 Opublikowano 13 Czerwca 2014 Czyli w mojej sytuacji (brak ocieplenia) lepsze tradycyjne ogrzewanie, chociaż i do tego by się przydało ocieplenie ;) Jakie firmy polecacie?
Gość paloma1l Opublikowano 18 Czerwca 2014 #6 Opublikowano 18 Czerwca 2014 Od kilku osób słyszałam o firmie Kermi ale może ktoś z was mógłby coś powiedzieć na temat tej firmy ?
mikołajp Opublikowano 26 Czerwca 2014 Autor #8 Opublikowano 26 Czerwca 2014 Zapoznałem się z ofertą firmy Kermi i z tego co widzę, to ściana grzewcza przypomina tradycyjny grzejnik (a nie jak ktoś wyżej napisał, że to ogrzewanie w ścianie), którą robią na wymiar i specjalnie tną "Kilkakrotnie złamane, zagięte, wygięte lub zaokrąglone". Przy okazji trafiłem na grzejniki płytowe therm-x2 i są to grzejniki energooszczędne. Piszą, że jest to pierwszy i jedyny na świecie grzejnik płytowy z przepływem szeregowym, który oszczędza do 11% energii zapewniając jednocześnie 100% komfortu cieplnego. Czy ktoś z was wie jak to wygląda w praktyce? Faktycznie się na tym oszczędza?
Juzef Opublikowano 26 Czerwca 2014 #9 Opublikowano 26 Czerwca 2014 Piszą, że jest to pierwszy i jedyny na świecie grzejnik płytowy z przepływem szeregowym, który oszczędza do 11% energii zapewniając jednocześnie 100% komfortu cieplnego. Czy ktoś z was wie jak to wygląda w praktyce? Faktycznie się na tym oszczędza?Opis działania ma sens. Większy udział promieniowania - czyli to takie lekkie oszukanie naszych odczuć jak w promiennikach IR gdzie nie grzeje się powietrza, ale podczerwienią świeci po ogrzewanych przedmiotach. Do tego dochodzi ograniczenie strat w ścianę za grzejnikiem, bo przeważnie tylnia płyta jest zimna i ekranuje przednią. Brzmi to sensownie, ale nie znaczy z automatu, że każdy u siebie w domu poczuje i zobaczy te 11% na swoją korzyść. Chwalą się też szybkością nagrzewania grzejnika, ale to będzie miało znaczenie w nowych, energooszczędnych domach.
sambor Opublikowano 26 Czerwca 2014 #10 Opublikowano 26 Czerwca 2014 Ja mam Kermi therm X2 - one faktycznie szybciej się nagrzewają, ale czy to takie ważne, jak kupowałem to była promocja to kupiłem w cenie zwykłych dwupłytowych. Może nie widzę dużej różnicy, gdyż mam zasilanie tych grzejników do max 60C. Przy wyższych temp zasilania może być bardziej odczuwalne szybsze grzanie takim grzejnikiem Pozdr.
Gość paloma1l Opublikowano 14 Lipca 2014 #11 Opublikowano 14 Lipca 2014 Podobno grzejniki z technologią X-2 są bardzo oszczędne, czy to się sprawdza ? Chodzi głównie o to, że grzeje się stopniowo najpierw płyta przednia od góry i im bardziej trzeba nagrzać, tym większa powierzchnia płyty czołowej się grzeje i jak cała już jest rozgrzana to dopiero rozgrzewa się płyta tylna. Pomieszczenie ogrzewane jest tylko na tyle ile trzeba. W takim wypadku piec w domu może pracować na minimalnym trybie, a to chyba rzeczywiście pozwala zaoszczędzić ?
Remi Opublikowano 20 Września 2014 #12 Opublikowano 20 Września 2014 Witam :) Mam pytanie bo po pewnych lekturach z książek o ogrzewaniu promieniowym myślę czy nie zrobić sobie w jednym pokoju o 12m² ogrzewanie ścienne lub tez zwane ogrzewanie płaszczyznowe :) kolega vernal z tego co znalazłem zrobił u siebie takie coś :) Chce z likwidować wnękę po kaloryferze i w to miejsce wstawić rozdzielacz i się w piąć w miejsce starego żeliwnego kaloryfera. Skłony jestem zrobić to z PEX 16 rur ponieważ 2/3 tańsze niż miedziana rurka 15mm czy nawet 12mm. Tylko teraz pytanie jak zabezpieczyć ten PEX przy rozdzielaczu na wypadek przegrzania się instalacji ? Co tu trzeba dodać ? Na powrocie myślę wstawić zawór RTL bo w instalacji przeważnie temp zasilanie jest na ok 60°C lub w bardzo mroźne dni wyżej. Ogólnie tylko dwie lub jeden obieg na ścianie powstanie. Choć to wyjdzie przy układaniu rur. Cały montaż myślę zrobić miedzy stelaż drewniany na 3-4cm pod płyty GK. Miedzy ten stelaż chce zatynkować przestrzeń tynkiem wapiennym z domieszka szamotu (ma lepsze przewodzenie ciepla, ideał był by sam szamot). I potem to wszystko plytami GK zakryć i gotowe. Mam nadziej ze ktoś pomoże z tym zabezpieczeniem o przegrzanie PEX'a :)
sambor Opublikowano 20 Września 2014 #13 Opublikowano 20 Września 2014 Co do budowy ściany grzejnej to najlepiej rurę układać na taśmach mocujących lub na specjalnej macie z wypustkami, tynk najlepiej mocno cementowy , gdyż wapno i gips są złymi przewodnikami ciepła, najlepszy byłby jastrych anhydrytowy - taki do podłóg , można to zrobić gęstsze i zaprawić rury, na to siatka aby nie było pęknięć i znowu zwykły tynk lub anhydrytowy , do zaprawy obowiązkowo dodatek do betonu - taki do podłóg grzanych. Płyty z k-g są nie zalecane , gdyż izolują cieplo, lepiej zrobić gładź gipsową . Co do zaworu RTL to musi być co najmniej 3/4", a samo ogrzewanie wykonaj z podziałem na 2 pętle i dwa zawory RTL.
rpc Opublikowano 21 Września 2014 #14 Opublikowano 21 Września 2014 Ta widziałem coś takiego w realu i powiem szczerze jak żona zechce przybić ramkę to życzę szczęścia :) Klient wszystko kleił bo nie wiedział gdzie są rurki a że one z plastyku to niewykrywalne.
SONY23 Opublikowano 21 Września 2014 #15 Opublikowano 21 Września 2014 To ja przy okazji może z innej beczki... Mam w przedsionku kawałek posadzki a na niej terakotę i myślę o zrobieniu tam podłogówki. Kucie terakoty i robienie tradycyjnie odpada ( mała wysokość pomieszczenia) i pozostaje tylko podpięcie się od dołu ( z piwnicy) grubość stropu z terakotą jakieś 8-10 cm. Powierzchnia jakieś 2m/2. Może macie koledzy jakieś pomysły ?
automatyk Opublikowano 21 Września 2014 #16 Opublikowano 21 Września 2014 przybijasz wąz od spodu nastepnie na klej przyklejasz płytę GK i tyle
Remi Opublikowano 21 Września 2014 #17 Opublikowano 21 Września 2014 Co do wieszania obrazu to akurat na tych ścianach nic nie będzie bo i nigdy nie było :D Obrazy i inne rzeczy wiszą akurat na innych częściach pokoju wiec ten problem odpada :) Co do długości to ok 30m rury się zmieści na te fragmenty ściany. Szukałem jeszcze po sieci i jakoś nie potrafię na Pex poszukać jakiś patent na zabezpieczenie rurek w razie gotowania się wody :( Choc moze sie sklonne to zrobic jednak w miedzi bo za 250-300zl można dostać 100m Pex lub za 350zl rolkę 25m miedzi :D Akurat przyłącze od starego kaloryfera jest 3/4" wiec tez myślałem przy takiej średnicy pozostać :) Hmm i co do tynku to chyba faktycznie najłatwiej będzie to otynkować jakimś tynkiem co dobrze przewodzi ciepło żeby promieniowanie oddawało lepsze bo to jest główna zasada działanie tego wszystkiego :) Aha i z tego co jeszcze wyczytałem to dużo osób radzi jak się stosuje miedz na rozgrzanej instalacji tynkować ??
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.