Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Parametryzacja sterownika


Rafalsms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stałem sie szczesliwym posiadaczem kotla Malejko 25kW z podajnikiem. Piec sterowany jest za pomoca ST-37. Caly uklad posiada jedna pompke - C.O tak wiec problem z CWU odpada.

 

Piec ma do ogrzania powierzchnie okolo 160 m. Sciany docieplone, okna "plastiki" kilkuletnie.

 

Panowie po zamontowaniu pieca i wykonaniu calej instalacji rozpalili piec. Ustawili nastepujace parametry.

 

Temperatura zadana - 60 stopni

Czas podawania - 20 sekund

Przerwa podawania - 40 sekund

Przedmuch - 30 minut

Wentulator - 10 (skala 1-10)

Temperatura zalaczenia pompy CO - 40 stopni

 

Polozenie zaworu trojdroznego ustawione jest na 5 - polozenie srodkowe. No i przy takich ustawieniach piecyk fajnie pracowal jednak w domu bylo troszke zimno. Postanowilem podniesc temperature poprzez podniesienie temperatury na piecy do 70 stopni ale wowczas wegiel byl non-stop podawany o dojscie do temperatury 70 stopni zajmowalo kilkanascie minut a co za tym idzie spalana byla duza ilosc wegla.

 

Ponadto wegiel nie byl spalany jak przy temperaturze nizszej tzn zamiast proszku na okolo paleniska pojawily sie niespalone bryly, jakby zuzel.

 

I teraz moje pytania.

 

1. Ktore parametry nalezy zmienic na sterowniku ST-37 ?

2. Gdzies wyczytalem ze duzy przedmuch wentylatora ( 10 ) nie jest zbyt dobry bo wtedy duzo zimnego powietrza jest dawkowane ?

3. Czy jest sens regulacja temperatury zaworem trojdroznym ?

 

 

Z gory dziekuje za odpowiedzi

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m77 chodziło raczej o to, że temperaturę powinieneś regulować przede wszystkim zaworem 3d a nie zamianami temperatury na kotle. Chcesz cieplej - przekręć zawór 3d tak, aby więcej ciepła szło na kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi

 

Jeszcze jedno pytanie. Czy regulujac temperature zaworem 3d nie powinienem mimo wszystko zwiekszyc temperature na kotle ? Pan na "przeszkoleniu" sugerowal ze roznica temp na kotle i w instalacji powinna wynosic 15 - 20 stopni - podobno wtedy ogrzewanie jest optymalne. Czy tez spotkaliscie sie z taka opinia ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

I teraz moje pytania.

 

1. Ktore parametry nalezy zmienic na sterowniku ST-37 ?

2. Gdzies wyczytalem ze duzy przedmuch wentylatora ( 10 ) nie jest zbyt dobry bo wtedy duzo zimnego powietrza jest dawkowane ?

3. Czy jest sens regulacja temperatury zaworem trojdroznym ?

 

 

Osobiście preferuję takie ustawienia / na teraz +- 0 stopni na dworze:

1. temp. pieca 75 stopni

czas podawania 2 sek.

czas przerwy 13 sek piec nie powinien przesypywać paliwa

2. dmuchawe tak ustawić ,aby płomień był w miarę zółty nie za jasny/ biały/ ani zbyt czerwony/ u mnie na 12 pozycji mam 5

 

3. oczywiście regulowac zaworem /ale mniejszą temp. na dłuższy czas ngrzania/ mam nastawiona max 50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorecho co do Twoich pytan

 

1. czas podawania, przerwa w podawania, histereza, sila nadmuchu, czas przedmuchu ... generalnie wszystkie ktore sa

2. tez to slyszalem i gdzies spotkalem sie z opinia ze dmuchawa powinna pracowac na okolo 70 % mocy

3. wlasnie tez nie wiem i sie nad tym zastanawiam .... moim zdaniem zawor trojdrozny sluzy bardziej w celu oszczednosci spalania kiedy nie jest to wymagane a temperature mimo wszystko nalezy dzwigac na piecu - choc moge sie mylic

 

 

 

A co do Twoich ustawien to czytalem sporo i znalazlem ze cykl podawania i przerwy powinien zajmowac 60 sekund. Jestem ciekaw na ile masz nastaiony zawor 3d przy temp na piecu 75 stopni i ile masz stopni w pokojach.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Nie jestem specjalistą, ale:

temperatura załączania pompy 40 - trochę mało (moja załącza sie przy 60, wyłącza przy 50)

wentylator w skali 1-99 chodzi na 17, podawanie 27:60

utrzymywana tem. 66

zdecydowanie steruj zaworem

u mnie zawór 4d, obecnie na 7 (1-10),

1. - zawory przede wszystkim mają służyć ochronie pieca (właściwa temp.)

2. można śmiało regulować na max jesli masz za zimno, na początku piec będzie rozgrzewał całą instalację, a później podtrzymywał temp.

uważaj na tą temp załączania pomp - zdecydowanie za wcześnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.