Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kociol 2 funkcyjny+zasobnik+piec-kominek.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam i prosze fachowcow o ocene schematu wykonanego przez mojego instalatora. Mam zamiar wykonac taka instalacje jak na schemacie , zlecilem wykonanie tej instalacji fachowcowi i wykonal mi schemacik jak to bedzie wygladalo.Ocencie prosze czy to jest dobrze.I jeszcze jedno pytanie czy kolejnosc podlanczania urzadzen do instalacji jest wazna mowa tutaj o zasobniku,kotle gazowym i grzejnikach czy wazna jest kolejnosc przylaczenia.

post-2536-1228325654_thumb.jpg

Opublikowano

Prosisz co prawda fachowców, ale ja wypowiem się jako laik :) . Sądząc z umiejscowienia zaworów zwrotnych zasobnik cwu chcesz mieć tylko dlatego, żeby móc ogrzać cwu kominkiem (wstępnie czy też całkowicie - nie ma znaczenia). Jeżeli tak to ja bym jego wężownicę podłączył przed wymiennikiem łączącym zamkniętą i otwartą instalacje (wymiennik generuje niepotrzebne wtedy straty).

 

Druga sprawa (ale tutaj moje możliwości analityczne są już zupełnie niewystarczające) - rozważ czy w tym układzie wymiennik nie posłuży jako niepotrzebna "chłodnica" gdy kominek nie będzie pracował.

 

Pozdrawiam

Marcin

Opublikowano

Jeżeli odpowiednio rozwiążesz sterowanie "ładowaniem" zasobnika z pewnością nie. Z tego co widzę planujesz tam pompę, która pewno będzie sterowana temperaturą zasobnika. Gdy temperatura w zasobniku osiągnie odpowiednia wartość pompa się wyłączy (tutaj niektórzy proponują jeszcze elektrozawór - zatrzymana pompa nie stanowi 100% oporu dla wody). Generalnie miejsce wpięcia zasobnika w kontekście przegrzewania się wody wg mnie (laika :) ) nie ma znaczenia, natomiast ma znaczenie w kontekście ew. strat energii wytworzonej przez kominek na wymienniku między instalacjami.

Opublikowano

Dzieki

 

Czytajac rozne fora o instalacjach grzewczych spotykalem mnostwo schematow z rozwiazaniami ze baniak byl podlanczany za wymiennikiem, moge podac kilka linkow http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic975858.html

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic951868.html.

Tam wlasnie posilkuje sie schematami, nie odbieraj tego jako cos zlego z mojej strony.Ja poprostu chcem sie dowiedziec jak najwiecej i wykonac instalacje jak sie nalezy.

Opublikowano

Jak już pisałem - nie jestem fachowcem - być może źle myślę i na początku podałeś poprawne rozwiązanie.

Opublikowano
Jak już pisałem - nie jestem fachowcem - być może źle myślę i na początku podałeś poprawne rozwiązanie.

 

Witajcie to schemacik jest wykonany prawidlowo, tak? Zapomnialem zaznaczyc ze zamiast kominka bedzie piec stalopalny ale to nie zmienia koncepcji. Zastanawialem sie sporo czasu i doszedlem do wniosku ze pomysl Marcina bedzie poprawny.Mowiles o elektrozawoze na zasileniu zasobnika czy jest on konieczny, ale jesli podlacze zasobnik przed wymiennikiem nie bedzie innej mozliwosci, boje sie aby nie grzalo tylko zasbnika a grzejniki slabiej. Co radzicie.

Opublikowano

Witam

 

Przedstawie oto taki schemacik z wprowadzonymi poprawkami (pomyslem Marcina) a mianowicie zasobnik podlanczam przed wymiennikiem czy schemacik jest okej.Jesli mozecie to napiszcie jakie zastosowac sterowanie tym ukladem( sterowniki,czujniki,itp.)Pozdrawiam i dziekuje.

post-2536-1228782394_thumb.jpg

Opublikowano

Witam,

 

Schemacik wygląda ok. Można zrezygnować z jednej rury do naczynia wyrównawczego.

 

Ale ja trochę od innej strony. Należy przede wszystkim sobie zadać pytanie co będzie podstawowym źródłem ciepła - kominek? Czy tylko sporadycznie będzie uruchamiany? pamiętaj, że komnek to kotłownia w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu. Jeśli sporadycznie, to zaczyna się poddawanie pod rozwagę ekonomi całego rozwiązania.

Bo kominek z płaszczem, naczynie wzbiorcze, 3 pompy, wymiennik, rury i cała reszta kształtek, zaworów - to nie ma szans sie zwrócić.

 

Przepraszam za pesymistyczne podejście do Twojego pomysłu, ale czasami warto się dwa razy zastanowić...

 

pozdrawiam

 

Wojtek

Opublikowano

Witaj w moim przypadku chcem aby to piec stalopalny byl piorytetem ze wzgledu na bardzo duze koszta ogrzewania przez kociol gazowy, kociol gazowy ma tylko wspomagac uklad i w okresie letnim przejac obowiazki podgrzewania wody cwu w zasobniku. (w zasobniku mam jeszcze grzalke elektryczna wrazie draki.) Jesli to zly pomysl to podaj jakies sensowne rozwiazanie o nizszych kosztach .Pozdrawiam

Opublikowano

OK, ja zrozumiałem, że ten kocioł na paliwa stałe to kominek z płaszczem i do takiego rozwiązania były moje obiekcje.

 

Co do sterowania, to nie wiem, czy znajdziesz jeden na tyle uniwersalny sterownik, zeby nad wszystkim zapanował, tzn nad 2 kotłami i zasobnikiem trzema pompami je obsługującymi, natomiast kazdy sterownik kotła na paliwa stałe ma mozliwość sterowania pompą co - jeżeli jest odpowiednio duża obciążalność wyjścia strujacego tą pompą to można spróbować równolegle podpiąć obie pompy tą przed i tą za wymiennikiem. Jeżeli się nie da tą jedną sterować za pomocą zwykłego termostatu z czujnikiem na wyjściu wody z kotła.

Sterowanie pompą cwu mają niektóre sterowniki kotła, ale jeżeli nie to należy zastosować sterownik różnicowy mierzący temp kotła i zasobnika i na podstawie różnicy tych temperatur steruje pompą, lub - ja tak mam - dwa termostaty szeregowo - jeden na wyjścu od kotła (załącza się po osiągnięciu ustawionej temperatury) drugi z czujnikiem w zbiorniku (załącza się jak spadnie temperatura wody w zbiorniku).

 

Podobnie ze sterowaniem kotłem gazowym - nie wiem na ile pozwala orginalna elektronika, ale generalnie powinien mieć dwa czujniki: jeden na kotle na paliwa stałe - jak za niska teperatura to powinien się załączyć do wspomagania co, drugi w zbiorniku ale z jakąś blokadą - jak za niska temperatura w zbiorniku i kocioł wygaszony to załącza wspomaganie cwu.

 

Wojtek

Opublikowano
Witam i prosze fachowcow o ocene schematu wykonanego przez mojego instalatora. Mam zamiar wykonac taka instalacje jak na schemacie , zlecilem wykonanie tej instalacji fachowcowi i wykonal mi schemacik jak to bedzie wygladalo.Ocencie prosze czy to jest dobrze.I jeszcze jedno pytanie czy kolejnosc podlanczania urzadzen do instalacji jest wazna mowa tutaj o zasobniku,kotle gazowym i grzejnikach czy wazna jest kolejnosc przylaczenia.

 

 

witam

jamam taki układ z dwoma piecami i swietnie sie sprawdza ale zainwestowałem i zamontowałem wymiennik biwalentny z dwoma wezownicami gazem grzeje tylko gorną czesc a piecem weglowym dolną przy czym jest to automatycnie przełaczane jak pali sie wpiecu weglowym to sterownik buderusa steruje odrazu wegłowką i niema zadnych problemów

pozdrawiam

Opublikowano

Witam

Warto, aby bojler podłączony był po stronie kotła na paliwo stałe z kilku względów:

1. ograniczenie strat ciepła,

2. możliwość "odebrania ciepła" z kotła w przypadku braku prądu (o ile wykonasz instalacje tak, aby zachowac grawitację),

3. łatwe sterowanie latem (mozna spalić wytłaczanki lub kartony, by mieć ciepłą wodę)

itd

 

Woda w bojlerze nie przegrzeje się, bez obaw (teoretycznie max. 85 st)

Są dostepne regulatory do sterowania dwoma obiegami cieplnymi ( c.w.u. i c.o.) - 150 zł

Nie podgrzewaj kotłem gazowym wody wypływającej z bojlera (zakamienisz wymiennik w "gazówce")

Schemat "odręczny" bardzo schematyczny, ale bardzo czytelny - gość wie co robi.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Witaj dzieki za odpowiedz i porady.Bardzo bym prosil abysc podal mi moze nazwe tego sterownika i ewentualnie rozwiazanie i zastosowanie czujnikow w odpowiednich miejscach.Poprosu prosze o porade jakie sterowanie zastosowac jakis schemacik podlaczeniowy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.