Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc - Wybór Pierwszego Pieca W Życiu ;-)


Elwood

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam was serdecznie!
Chciałem nieśmiało zapytać  o polecenie kotła do palenia a w zasadzie to też sposobu funkcjonowania w kotłowni.

Poszukuję kotła do nowo budowanego domu jednorodzinnego budowanego w/g projektu Karmelita 2M (domplan)

Parter to około 80m2 podłogówki + grzejnik drabinkowy w łazience i dwa grzejniki w garażu. (pow. ~40m2)

Poddasze (również 80m2) + strych (40m2) to 8 grzejników + jakieś 15m2 podłogówki w łazience (zasilana z powrotu grzejników) i do tego zasobnik na wodę 250l. Dom wybudowany techniką energooszczędną (Ytong) 24cm ocieplony 12cm styropianu na ścianach.

Dach: 25cm wełny na dachu (Isover SuperMata o lambdzie 0.033) i 12cm styropianu pod podłogą parteru.

Obliczone zapotrzebowanie ciepła na dom to wg różnych źródeł 9-11kW. np, tu na szybko

Komin, ceramiczny systemowy, fi200 o wysokości 7,5m

 

Czego szukam?? Sam nie wiem... dlatego zdecydowałem się poprosić o pomoc i radę.

Poszukuję pieca w którym mógłbym palić okazyjnie zarówno węglem (grubym czy groszkiem) jak i drewnem (kominkowe, grubsze wióry, kawałki desek).
Dom generalnie będzie miał alternatywne źródło ciepła w postaci pieca gazowego. Jak pisałem, w piecu będę podpalał w okresach przejściowych oraz częściej zimą (w zależności od dostępności paliwa) żeby zaoszczędzić trochę gazu.
Sugestia jest wręcz taka, żeby grzać w okresach przejściowych gazem, a w momentach zimniejszych piecem węglowym.

Nie zależy mi na automatyce w piecu itp. Przeglądając internet wpadłem na kilka kotłów, np:  Biadała UKS 12kW, Ogniwo S6WC 13kW,  ale zainteresował mnie również  DEFRO optima komfort 10kW. Wszystkie one w wersji bez dmuchaw i sterowników PID to koszt około 2000zł. Zwracam się z prośbą jako laik, kompletny o jakieś sugestie dotyczące doboru kotła.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Opublikowano

Witam.

Jeśli masz ogrzewanie gazowe to daj sobie spokój z węglem.

No chyba że bardzo musisz.I może przed zakupem kotła węglowego spraktykuj jak wychodzić będzie spalanie gazu.

Opublikowano

kol.Maciej napisał Ci w dwóch zdaniach wszystko. Dodać można tyle że jak już bardzo chcesz trochę ognia w domu to kup sobie kominek. Kocioł gazowy i na paliwo stałe w jednej instalacji to niestety problemy ze sterowaniem i to duże ( szczególnie podłogówki). Na poddaszu ta podłogówka zasilana z powrotu to też marny pomysł.

Opublikowano

Jeśli będziesz miał w zapasie kocioł gazowy, to powinieneś zamontować sobie kociołek na paliwo stałe o małej mocy. Wyraźnie mniejszej niż wymienione 9-11kW. Gdy się zdarzą większe mrozy dogrzejesz się dodatkowo gazem.  Chodzi o to, że kociołek pracujący z dużą mocą pracuje z większą sprawnością niż gdy pracuje na ćwierć gwizdka. Duży kocioł trzeba dławić i spalanie jest mniej efektywne. Przydał by się dobry dolniak, z powietrzem wtórnym, ceramicznym kanałem dopalającym, o mocy 5-7kW.  Tylko tego typu zabawek praktycznie nie ma na rynku, poza wyrobami kolegi Przemysław2ar z tego forum.  

Opublikowano

A ja podejdę do tematu z zupełnie innej strony

Dom nowy w trakcie budowy więc czeka Cię jeszcze odbiór techniczny a skoro tak to radził bym trzymać się projektu a unikniesz póżniejszych niepotrzebnych kosztów na zmiany i przeróbki w dokumentacji .

Dwa kotły na różne paliwa to dwa kominy - koszt dodatkowy i to nie mały.

Różna specyfika pracy kotłów . Węglowy i gazowy - to dodatkowa automatyka którą ciężko pominąć .

Kocioł węglowy to dodatkowa powierzchnia na składowanie paliwa i popiołu .

W skrócie ja osobiście bym się w to nie pchał a raczej doinwestował bym troszeczkę instalację  CO gazowa i miał święty spokój z siekierami , rozpałkami ,łopatami ,węglarkami i na końcu z popiołem .

Dom nieduży w nowej technologii , zapotrzebowanie na ciepło niewielkie to co Ty zapłacisz za ten gaz .

Opublikowano

Ja też bym się nie pchał w piec na paliwo stałe. Dom masz nowocześnie i perfekcyjnie ocieplony. Straty energii cieplnej są znikome. Pewnie z tym piecem gazowym co masz będziesz miał ciepło przy -30 i to z małym zużyciem gazu. Gaz jest totalnie bezobsługowy, siedzisz jak pan w fotelu i sterujesz pilotem czy co tam masz na ścianie temperaturą itd. Piec węglowy to same wady tak uproszczając w Twoim przypadku. To co wydasz na kocioł i inne bzdury do niego i później kupowanie węgla to tę kasę lepiej przeznaczać na gaz. Nie wiem, czy ktoś Ci źle podpowiedział czy sam sobie ubzdurałeś ten piec węglowy bo to idiotyczny pomysł.    

Opublikowano

Bardzo serdecznie dziękuję wam za wszystkie opinie. Wierzę, że pisaliście ze swojego doświadczenia...a namieszało mi to w głowie ;-) ale dobrze. Mam nad czym myśleć, znowu.

Faktycznie chyba trochę 'wybuchł' mi w głowie ten pomysł z piecem, bo wydało mi się że to takie super rozwiązanie, ale kubełek zimnej wody na głowę, chyba trochę otrzeźwił mi punkt widzenia. Poczekam z tymi inwestycjami, poobserwuję co i jak, zobaczę przez sezon, dwa jak sprawuje się instalacja z piecem gazowym i czy daje radę całemu domowi. Potem albo kupię kocioł albo będę miał czyściutką kotłownię ;-)

 

Bardzo dziękuję wam za głosy rozsądku.

 

P.S.

kominek jest przewidziany w salonie :)

Opublikowano

Jednak system grzewczy skladajacy sie z kotla na paliwo stale uzupeknione kotlem na gaz moim zdaniem da100% satysfakcji.

U mnie w kotle cichewicz logika jest opcja współpracy kotła wraz z kotlem gazowym.

Jak gaśnie w kotle przelacza sie automatycznie na gaz.

Jednak ja gazu nie mam więc nie wiem jak to w praktyce sie sprawdza.

Ja bym polecał jednak system uniwersalny Nie uzależniać sie na 1 rodzaju paliwo.Nigdy nie wiadomo jakie ceny beda gazu.

Po za tym jak przycisnie -20 to sumienie twoje pewnie będzie spokojniejsze spalając węgiel. A gaz głównie na okres przejściowy jesienno-przedzimowy, zimowo-przedwiosenny.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.