Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ważne Pytanie O Instalacji Działanie


Paulina82

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze,

Projekt instalacji CO załączony do projektu mojego domu został zmieniony na etapie adaptacji przez lokalnego projektanta, niestety z wieloma błędami, które po części sama skorygowałam. Najciekawsze "kwiatki" to chociażby grzejnik o wysokości 90cm pod oknem, gdzie parapet jest na wysokości 80cm oraz źle dobrana moc. Nie wspomnę o braku projektu kotłowni, ale ja już nie mam sił do tego człowieka, więc spróbuję ogarnąć temat samodzielnie.

Przeliczyłam grzejniki i podłogówkę zgodnie z bilansem ciepła z projektu i z grubsza mam to opanowane, ale będę chciała się poradzić w kilku innych kwestiach.

Mam taką sytuację (na razie ogólny zarys):

- kocioł na pellety SAS Slim z palnikiem Multiflame,

- bojler z płaszczem grzewczym,

- na piętrze grzejniki w układzie rozdzielaczowym,

- na parterze grzejniki w układzie rozdzielaczowym oraz podłogówka.

Mam zatem 3 rozdzielacze + bojler, czyli w sumie 4 obiegi grzewcze.

Dużo jest schematów kotłowni, którymi można się inspirować, ale zacznę temat od dyskusji nad schematem uproszczonym, który został pokazany w instrukcji sterownika kotła:

 

post-54474-0-41659300-1380523399_thumb.jpg

 

Moje pytanie jest następujące: czy jest sens stosowania 3 zaworów 4-drogowych z siłownikami (na razie obydwa rozdzielacze grzejnikowe traktuję jako jeden obieg grzewczy)? Mam elektronikę, która to obsłuży, mam możliwość regulacji temperatury w każdym obiegu, no i mam ochronę temp. powrotu kotła. A wady? Cenę pomijam.

Mam wprawdzie inny pomysł na tę instalację, ale najpierw chciałam poznać opinie na temat stosowania zaworów 4-drogowych w takim układzie.

Pozdrawiam serdecznie :)

post-54474-0-41659300-1380523399_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa do wygrzania powrotu zabudowana na bypassie tuż za kotłem. Do tego grzejniki na zaworze 3D z siłownikiem, podłoga kolejny 3D termostatyczny jeśli to mała podłogówka lub z siłownikiem jeśli to cały parter. Zawór 3D z napędem w odróżnieniu od terrmostatycznego, pozwala na sterowanie pogodowe.

 

Boiler bezpośrednio w kocioł. Nie wiem jaką rolę miałby spełniać ten 4D ze schematu. Jedyny pomysł, to rygorystyczne podejście do ochrony powrotu kotła, gdzie ma ona bezwzględny priorytet. Aż takiego schłodzenia to tam raczej nie będzie, chyba że zasobnik miałby z 500l. Nawet wówczas można sobie z tym poradzić wrzucając pompę CWU na wyższy bieg, tak by goniła wodę z dużą prędkością i przechłodzenia na długości wężownicy nie będzie.

 

Schemat jest rysowany raczej pod kątem sterownika i jego urządzeń sterowanych i opierałbym sie na nim w kwestii hydrauliki. Trudno nawet powiedzieć czy to układ otwarty, czy zamnkięty. Ty też musisz przy projektowaniu kotłowni wyjść od decyzji jaki to rodzaj układu będzie. Później wiele od tego zależy.

 

P.S.

Lepszym punktem wyjścia byłby schemat producenta kotła. Powinie być w DTR. Będą tam też ważne informacje jak dopuszczalne ciśnienie robocze i rodzaj układu z jakim kocioł może współpracować, wytyczne co do minimalnej ochrony powrotu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj na wstrzymanie z tymi 4D w zupełności wystarczy Ci 1 i do tego 3D na podłogówkę. Na podgrzewacz cwu 4D jest zbędny podobnie jak pompa na powrocie. Zresztą proponuję popracuj jeszcze nad tą koncepcją (nazwanie tego projektem było by nadużyciem). To co narysowałaś jest mocno przekombinowane i będzie trudne do regulacji. Proponuję Ci zastosowanie laddomatu lub innego zaworu termoregulacyjnego dla ochrony powrotu wtedy zbędne staje się stosowanie zaworu 4D, na podłogówkę trzeba zastosować 3D i zastosuj kolektor z którego rozprowadzisz obiegi. Kolejna sprawa to zabezpieczenia kotła i instalacji które nie wiem czy świadomie czy przez przeoczenie pominęłaś a bez tego w kotłowni masz bombę nie kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mak, dziękuję za Twoją odpowiedź, ale zwróć uwagę, że ja tego nie rysowałam. Tak jak mówisz, to nie jest projekt (ja zawodowo projektuję duże instalacje przemysłowe - mam porównanie :) bez urazy :) To jest tylko przeklejona koncepcja producenta sterownika, firmy Tech. Chodzi mi tylko o ocenę zasadności stosowania aż tylu zaworów 4D. Ale dzięki za podpowiedź z tym Laddomatem - temat do przemyślenia.

Kolego kiminero, wytyczne producenta kotła są takie, aby kocioł i instalacja pracowały w układzie otwartym, ew. kocioł w otwartym, a instalacja w zamkniętym + wymiennik. Ma to sens z technologicznego punktu widzenia, ale mam wątpliwości ze względu na: 1) koszt wymiennika i dodatkowej pompy, 2) konieczność okresowego czyszczenia wymiennika.

Mój pomysł jest taki, aby cała instalacja pracowała w układzie otwartym. Ano właśnie, i tu pytanie: jak to jest z tą korozją, sprawnością itp.? Co zyskam, zamykając obiegi pod ciśnieniem? Czy gra jest warta świeczki? Wyznaję zasadę, że im prostszy układ, tym lepiej.

Proszę o radę w tym temacie, zanim przejdziemy dalej do schematu.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 X TAK dla układu otwartego. To moja opinia. Pozostaje pytanie jak go wykonać. Jeśli nie jest problemem wyniesienie naczynia odpowiednio wysoko, to stosowanie wymiennika jest nieracjonalne. Laddomat owszem, ale to przerost formy nad treścią i jakby nie patrzeć to też dodatkowa pompa. Dla małego kotła pracującego na rzecz uzupełniania bieżących strat energii, Laddomat jest wg mnie zbędny. Jeśli już to zawór 3D termostat do ochrony powrotu, tylko on też pompy własnej wymaga.

 

Propozycję podałem wcześniej. Układ z pompą kotłową do nadzoru i stabilizacji pracy kotła oraz cała reszta jako rozdzielne układy. Prościej się nie da. Jedyna alternatywa, na której zaoszczędzisz na jednej pompie, to zawór 4D (nazwijmy go głównym), gdzie obieg kotłowy "napędzałby się" grawitacyjnie. Jest to mniej pewne, a koszty podobne, ponieważ musisz zastosować 4D dużej średnicy, który kosztuje tyle co pompa.

 

Zamykanie układu po stronie odbioru to chyba tylko dla ewentualnego podpięcia kotła gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jakby lekka nuta drwiny...

"Schemacik" to nawet za dużo powiedziane. Raczej rysunek oddający ideę.

 

A czy on "mój", to bym się nie zgodził. Byćmoże może spod mojego laptopa, ale sam "kotlet" odgrzewany jest do znudzenia. Może być punktem wyjścia do rozwiązań wykonawczych. Pozostaje skonfrontować go z oczekiwaniami użytkownika.

 

W podanej wersji jest to układ bardzo elastyczny w sposobie sterowania. Każdy obieg może być regulowany stałotemperaturowo jak i pogodowo. Dalej to już wybór urządzeń peryferyjnych do nadzoru ewentualnych stref grzewczych lub nawet poszczególnych pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo zawór 4D o średnicy wylotu z kotła (5/4") albo mała pompka z zaworem zwrotnym jako bypass, np. coś takiego:

 

 

 

I jeśli się nie mylę, to jest nawet Twój schemacik, kolego kiminero :)

Układ mieszający na grzejniki jest zbędny. Pompa mieszająca też może być, pozostaje otwarte czym będziesz nią sterować. Możliwości są dwie albo jest funkcja w sterowniku albo trzeba kupić gotowy zestaw pompy mieszającej z własnym sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę TECH ma sterowanie pompą kotłową. Układ mieszania na grzejniki ma być. Dzięki niemu temperatura wody powrotnej nie "buja" z dużą amplitudą, co jest korzystniejsze dla kotła. Komfort odczuwalny jest wiekszy gdy grzejnik jest stale rozgrzany, niż gdy pracuje "falami". Obecność siłownika daje też możliwość pogodowej regulacji. Bez niego ta opcja jest niedostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze,

Projekt instalacji CO załączony do projektu mojego domu został zmieniony na etapie adaptacji przez lokalnego projektanta, niestety z wieloma błędami, które po części sama skorygowałam. Najciekawsze "kwiatki" to chociażby grzejnik o wysokości 90cm pod oknem, gdzie parapet jest na wysokości 80cm oraz źle dobrana moc. Nie wspomnę o braku projektu kotłowni, ale ja już nie mam sił do tego człowieka, więc spróbuję ogarnąć temat samodzielnie.

Przeliczyłam grzejniki i podłogówkę zgodnie z bilansem ciepła z projektu i z grubsza mam to opanowane, ale będę chciała się poradzić w kilku innych kwestiach.

Mam taką sytuację (na razie ogólny zarys):

- kocioł na pellety SAS Slim z palnikiem Multiflame,

- bojler z płaszczem grzewczym,

- na piętrze grzejniki w układzie rozdzielaczowym,

- na parterze grzejniki w układzie rozdzielaczowym oraz podłogówka.

Mam zatem 3 rozdzielacze + bojler, czyli w sumie 4 obiegi grzewcze.

Dużo jest schematów kotłowni, którymi można się inspirować, ale zacznę temat od dyskusji nad schematem uproszczonym, który został pokazany w instrukcji sterownika kotła:

 

 

 

Moje pytanie jest następujące: czy jest sens stosowania 3 zaworów 4-drogowych z siłownikami (na razie obydwa rozdzielacze grzejnikowe traktuję jako jeden obieg grzewczy)? Mam elektronikę, która to obsłuży, mam możliwość regulacji temperatury w każdym obiegu, no i mam ochronę temp. powrotu kotła. A wady? Cenę pomijam.

Mam wprawdzie inny pomysł na tę instalację, ale najpierw chciałam poznać opinie na temat stosowania zaworów 4-drogowych w takim układzie.

Pozdrawiam serdecznie :)

pompa powrotu super,zawór 4d na CO może być ,ładowanie zasobnika na ostro bez zadnych zaworów 4d i do podłogówki zawór 3d termoststyczny lub jeśli chcesz z siłownikiem to trójdrożny z siłownikiem i sterownikiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę TECH ma sterowanie pompą kotłową. Układ mieszania na grzejniki ma być. Dzięki niemu temperatura wody powrotnej nie "buja" z dużą amplitudą, co jest korzystniejsze dla kotła. Komfort odczuwalny jest wiekszy gdy grzejnik jest stale rozgrzany, niż gdy pracuje "falami". Obecność siłownika daje też możliwość pogodowej regulacji. Bez niego ta opcja jest niedostępna.

Podtrzymuje co napisałem. Na CO 3D jest całkowicie zbędne, wystarczą na grzejnikach zawory termostatyczne a jak ktoś się uprze to prosty termostat pomieszczenia wystarczy. Oczywiście wybór jest inwestora bo to on płaci, ale z doświadczenia wiem że "zbyt duża ilość grzybów w barszczu" jest czasem niestrawna. To samo tyczy się ilości układów mieszających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynamy z pierwszą przymiarką. Poniżej rysunek koncepcyjny:

 

post-54474-0-53258900-1380609164_thumb.jpg

 

Myśłałam o bypassie z pompą, o którym wspominał kolega kiminero, ale sterownik kotła niestety nie obsługuje tej pompy w trybie zabezpieczenia temp. powrotu. Myślę, że w tym przypadku, aby wykorzystać dostępne funkcje tego sterownika, zastosuję zawór 4D z siłownikiem do regulacji temp. zasilania i zabezp. temp. powrotu. Pytanie tylko, czy w tej sytuacji nie będzie potrzebna dodatkowa pompa na powrocie kotła? Czy liczyć na grawitację?

Na grzejniki i podłogówkę wrzuciłam zawory 3D termostatyczne. Bojler ładowany "na ostro", jak to już ktoś fajnie nazwał :)

Pogodówki na razie nie przewiduję.

Proszę o komentarze, zanim przejdziemy dalej.

post-54474-0-53258900-1380609164_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie zawór 4D jest tam zbędny, poczytaj forum a się przekonasz, że nie zawsze on działa tak jak tego chcemy. Teraz masz OK pompy obiegowe za zaworami 3D plus pompa ładująca CWU. Brakuje jedynie pompy kotłowej o której wspomniał automatyk. Steronikiem do niej się nie martw bo to zwykły termostat za 50 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego automatyk, masz na myśli taki wariant?

 

 

 

 

 

Kolego Digitrax, masz na myśli taki wariant?

 

 

 

 

 

 

Kolego Andrzej_M_, tych kilka kresek wysmarowałam w Eplanie P8 2.2, bo to mam zawsze pod ręką. Nie siliłam się na symbole rodem z P&ID, na potrzeby dyskusji taki szkic wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki ten patent tez jest dobry ale myślałem o zaworze 4 d pompe na powrocie do kotła ,zez zaworu 3d na grzejniki ,wtedy zaworem 4d sterojesz temperatura powrotu jak i temperatura na grzejniki a do podłogówki zawsze ciepełka wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.