Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO - Pytania


wla-42

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Instalatorów od CO !

Chciałbym wykonać samodzielnię instalcję co we własnym domku powierzchnia netto 130 m2.

Kocioł na miał STALMARK 25KW, cwu 140 l.

Instalacja systemem rozdzielaczowym.

Instalacja w kotłowni na miedzi, od rozdzielaczy do grzejników miedz, grzejniki płytowe purmo.

Dodatkowo obieg podłogówki na rtl z kapilarą pow podłogówki 12,5 m2 w dwóch pomieszczeniach (kuchnia i wiatrołap - efekt ciepłej podłogi) .

Wszystko na jednej pompie 60.

Bardzo proszę o kilka wskazówek i fachowych porad.

Czy można zastosować rurki pex od rozdzielaczy do grzejników, jeśli można to jak zabezpieczyć tem. maksymalną !

Podejścia do rozdzielaczy wykonam rurką miedzianą 22.

Czy montować wymiennik ?( ewentualnośc rurki pex)

Jak wykonać podłogówkę gdzie co zamontować ? itp itd.

Schemat dołączę później.

 

Pozdrawiam wszytkich forumowiczów i życzę wszystkiego najlepszego w nowym 2008 roku.

 

 

ps. to moje pierwsze forum dlatego jeśli coś nie tak popisałem to prosze o wyrozumiałość :)

Temat wcześniej ukazał się w "wadliwie działających instalacjach" lecz nie ma nim zainteresowania - podtrzymuję temat :D

 

Pozdro dla wszystkich nocnych Marków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co ty - spać nie możesz?

 

1. Zawór mieszający zgadnijcie jaki.

2. Rury bezstresowo z pex ale instalacja w układzie bezwzględnie otwartym. Nie bój sie wtedy wysokich ewentualnie temperatur. Nie izoluj rur od pieca do kolektora, chyba że są to naprawdę długie odcinki lub przechodzą przez ściany, podłogi.

3. Nie montuj wymiennika chyba że jednoczesnie chcesz zainstalować piec gazowy.

4. Na wyjściu rozdzielacza ( tak, tak, rozdzielacz ma wejście i wyjście zwykle 1" ) zredukuj z 1"/ 3/4" i zamontuj TZM 25 - 40 stopni C, czyli termostatyczny zawór mieszający - niezależnie od czterodrożnego. I do niego zamontuj z śrubunkiem drugi kolektor z wyjściami w takiej ilości ile obwodów grzewczych podłogówki, zamontuj zaworki odcinające i regulujące przepływ i od nich prowadz podłogówkę. TZM zapewni ci właściwy przepływ na 6 - 7 obwodów spokojnie.

5. Rury ogrzewania podłogowego muszą: mieć izolację folią 0,4 mm od podłoża, na folię styropian chociaż 6 - 7 cm i być zalane odpowiednią wylewką maks 5-6 cm plus płytki ceramiczne lub kamień.

6. Ogrzewanie podłogowe koniecznie w łazience, pomyśl o przedpokoju.

7. Powodzenia.

8. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzięki za szybką odpowiedź "piotrek automatyk"

Rozpoczynamy dyskusje !!!!! :D

Schemat mojego pomysłu w załączniku. mam kilka wersji, schemat najbardziej optymalny !

1. Odległość kotła od pierwszego rozdzielacza 1,2 m , drugi na pietrze nad pierwszym.

2. cwu - 140 dwupłaszczowy ( opinia ) ???

3. Co do tej podłogówki to coś mi świta - ale jeszcze muszę doczytać :)

 

Proszę o ewentualne korekty schematu, jak i ciekawe udoskonalenia.

 

Spać nie mogłem bo mnie strasznie wciągneła ta instalacja :) :)

 

Powodzonka i szampańskiej zabawiny sylwestrowej !!!!!!!!!!!!!

 

Tym razem z załącznikiem

 

Pozdro :D

post-689-1198940406_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Jednak na schemacie brakuje odpowietrznika kotła a te montuj tylko Afriso. Jak ktoś ze sprzedawców zapewni, że inne sa tak samo skuteczne to wyjdz i tam nie wracaj. Dobezpiecz jeszcze podłogówkę termostatycznym zaworem mieszającym z zakresem 35 - 60 stopni. Ustaw pokrętłem na 45 maks i zamontuj za zaworem mieszającym ale przed pompą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się trochę skorygować ten schemat:

1. jeśli dobrze zrozumiałem to ten zawór tzm ma być tak podłączony z rozdzielaczem ! (chociaż to czarna magia dla mnie )

2. czy zawór odpowietrzający na kotle ok ?

3. cwu dwupłaszczowy musi być zainstalowany idealnie w poziomie ?

4. belka rozdzielacza też musi być w poziomie na "co " bo na podłogówce to wiem że musi być !

5. rurki w kotłowni bez ocieplenia dobry pomysł bedą ogrzewać kotłownie ! ( długośc rurek po ścianie wkotłowni to z 2,5 mb )

6. co do tej podłogówki >>>>>> ???? """ wskazówka super""" teraz tylko nanieść na schemat !!!! i tu wielka prośba pomocy gdzie te zawory termoregulacyjne, i czy ten TZN ma podbierać zimną wodę z podłogówki ?.

7. Czy istotnym jest położenie rozdzielacza w budynku ( rurki do grzejników nie są takiej samej długości )

8. na poddaszu wystarczy rtl na 5 m2 łazienka.

 

Dopiero teraz zerknałem na meldunek pozdro dla ziomala ....... ja też z Lubelskiego.

 

:D

post-689-1198957529_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tak czytam i często piszecie o instalacjach C.O. wykonanych z rur PEX. Zawsze omijałem takie wynalazki szerokim łukiem i nawet do głowy mi nie przyszło aby robić instalację co i cwu z czegoś innego jak miedź. Z ciekawości przejrzałem Allegro i wszystko co zwiazane z pexem i wydaje mi się że pirońsko drogo wyjdzie taka instalacja. Może ktoś kalkulował koszty dla pexa i dla miedzi? W mojej instalacji napewno pexa nie użyję ale taka wiedza może się przydać na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja firma robi w pex 95 % instalacji c.o. i 100% w wodzie.

Jeżeli chodzi o materiał to wychodzi mniej wiecej tak samo ( droższe złączki pex, ale rura 3x tańsza)

Za to robocizna.... Instalacja wod-kan wraz z wykuciami (2 chłopa) budowa średniej wielkości (12 punktów) -2-3 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika że nie warto zmieniać przyzwyczajeń :angry: . Tak prawdę mówiąc w instalacjach innych niż z miedzi brakuje mi tej "finezji", a miedź stwarza wrażenie szlachetności ( ale mnie poniosło :angry: )

Mam jeszcze pytanie- w większości propozycji instalacji z zaworem czterodrożnym pompa jest montowana na zasilaniu po zaworze 4D ale logika (przynajmniej moja) podpowiada że najodpowiedniejsze miejsce byłoby między zaworem 4D a wejściem powrotnym kotła. Jeśli mój tok myślenia jest błędny proszę o argumenty weryfikujące mój pogląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Jeśli masz zastosowany zawór czterodrożny to pompa zasilająca c.o. musi być za zaworem w kierunku do grzejników lub przed zaworem na powrocie z grzejników. W ten sposób cała moc pompy i wymuszany przez nia przepływ może zostać wykorzystany do obiegu grzejników. Zastosowanie pompy pomiędzy kotłem a zaworem zmniejsza przepływ przez grzejniki i powoduje powstanie sytuacji, że im bliżej "0" na zaworze tym mniejszy przepływ przez grzejniki na korzyść niepotrzebnego wymuszenia przez kocioł. W zależności od układu instalacji i ilości np. pięter w budynku mogą przestać grzać te na np. najwyższych piętrach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaniu boilera w najwyższym punkcie przydał by sie odpowietrznik automatyczny.

Nie wiem,czy nie lepiej było by w miejsce odpowietrznika na kotle wpiąć rurę do naczynia wzbiorczego.

Rura do naczynia podłączona jak na rysunku w zasadzie przejmie tylko przypadkowe bąble powietrza.Większość będzie tłoczona przez pompę do instalacji,a przecież chodzi o to,by powietrza szło tam jak najmniej.

Odpowietrznik i tak nie wydali tak dużej ilości powietrza,jaka powstaje przy gotowaniu się kotła.Przydatny będzie jedynie przy usuwaniu powietrza w normalnej eksploatacji.

Można by go dać na jedno z ramion trójnika wkręconego jak ''T''.Np. na prawe ramię dajemy odpowietrznik a na lewe rurę do naczynia.Oczywiście przez kolanka skierowane go góry.

Czy przy takim podłączeniu boilera nie ma dużego prawdopodobieństwa odwrócenia się obiegu ogrzewania go?Woda tłoczona w dół przez pompę może rozdzielić się na dwa obiegi.Część popłynie do boilera po rurze powrotnej,a część do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.