Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

sebastiw mam twoje ustawienia dmuchawa na 30% i na piecu od prawie 2h jest 55 stopni i temp stoi w miejscu idzie na okraglo nie wiem juz jak zmienic zeby podeszlo do 58 nie zmieniajac czasu przerwy na 2min 10s. bo wtedy żre 100kg na dobe. napewno nie jest winny opal bo pewniak prosto z kopalni. piec czyszcze codziennie i mam z niego gdzies niecale 0,5 l sadzy bez ubijania. pompa co na 3 biegu. pompa cwu na 1 biegu. pompa cyrkulacyjna cwu wylaczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadana mam 58 po chyba 4h na twoich ustawienoach mam 52 na komputerze 54 na wyjaciu na grzejniki o 46 ma powrocie do pieca. plomienie otulaja ruszt wodny pierwszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebastiw mam twoje ustawienia dmuchawa na 30% i na piecu od prawie 2h jest 55 stopni i temp stoi w miejscu idzie na okraglo nie wiem juz jak zmienic zeby podeszlo do 58 nie zmieniajac czasu przerwy na 2min 10s. bo wtedy żre 100kg na dobe. napewno nie jest winny opal bo pewniak prosto z kopalni. piec czyszcze codziennie i mam z niego gdzies niecale 0,5 l sadzy bez ubijania. pompa co na 3 biegu. pompa cwu na 1 biegu. pompa cyrkulacyjna cwu wylaczona.

panowie nie można w ciemno wrzucać czyichś ustawień do swego piecanawet jeśli piec taki sam i opał taki sam. Przecież nasze domy są różne i ich zapotrzebowanie na ciepło czyli straty ciepła są różne stąd trzeba samodzielnie dojść do pewnych optymalnych ustawień. Z mego doświadczenia wiem, że spalanie mało zależy od różnych ustawień nadmuchu i czasu podawania  najwięcej zależy od co oczywiste od temp na zewnątrz a tym samym podawanej na grzejniki. Ja jeśli podam na grzejniki 32st spalam ok30 kg na dobę a jeśli podawałem 48st przy mrozach sporych spalał nawet 50kg co oczywiście zrozumiałe. Jak sprawdzić w prosty sposób zapotrzebowanie na ciepło naszego domu? Porównać na ile spada temperatura na grzejnikach czyli różnica między temp zadaną na grzejniki a ta która spływa do kociołka na powrotach ze wszystkich grzejników. Jeśli mała jest róznica to dom ma małe straty ciepła i analogicznie w drugą stronę. Fizyki nie oszukamy. Dom dobrze ocieplony nie spowoduje dużego spalania i odwrotnie.  Ja nie uwierzę już nikomu kto tu zapodaje, że dom nieocieplony i o dużej kubaturze i można go ogrzać do np. 22st 15 kg opału przy -15 na zewnątrz. Pozdrawiam i jeśli ktos nie zgodzi sie ze mną to podyskutujmy tutaj. Acha i coś jeszcze. Mały nadmuch to dużo sadzy i długie dochodzenie do zadanej ale mniejsze straty w komin. Duży nadmuch to szybkie dochodzenie do zadanej mało sadzy fajnie piec w środku dopalony ale też starty ciepła w komin. Jeśli też temp na kotle nie może dojść do zadanej to podnieś parametry czyli nadmuch i częstotliwośc podań paliwa bo dom pobiera na tyle dużo ciepła, że nie nadążasz z ogrzewaniem kotła słabym nadmuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pisze koti, z tym, że czujniki temp. powrotu są przy piecu, gdzie spotyka się woda z obiegu cwu i powrót z co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze koti dobrze pisze ja spalam rocznie 20 do 25 ton opalu. piec stary ze slimakiem mi sie zepsol wiec kupilem ten. stary tez sporo palil ale przyjmujac 20x900 ekogroszku czy 20x 700 retopalu to i tak jestem na czysto do przodu na miale 20x500 srednio 5tys na rok i z tego sie ciesze.

 

dziwi mnie za to jedna rzecz mam tez piec stary samorobka reczna chyba ze 30 lat i ten piec jak zapale (nie ma zadnych nowoczesnych sprzetow poza pompa obiegowa na powrocie) to mucha nie siada cieplutko przyjemnie nawet w najwieksze mrozy. i spala troche mniej niz te wszystkie nowe piece . troche mniej to hdzies 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to skoro takie spalanie to u Ciebie norma to OK.

 

Widocznie masz dużą powierzchnię do grzania, albo dużo mostków termicznych, a może instalację CO, która ma duże straty... strasznie dużo pytajników :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pisze koti, z tym, że czujniki temp. powrotu są przy piecu, gdzie spotyka się woda z obiegu cwu i powrót z co.

dokładnie i to jest temp powrotu do kotła jakiej powinno się przestrzegać aby nie gnił kociołek a co do różnicy na grzejnikach to wystarczy jakiś zwykły dostepny np do samochodów czujnik temperatury podwójny tzn z dwoma odczytami w miare dokładny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znalazłem instrukcji tego modelu ale jeśli nie oparty jest na innej podstawie to w menu masz możliwość korekty mocy kotła i współczynnika wentylatora. jak nie dopala podbij nadmuch albo obniż moc kotła powinno pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem użykownikiem nowego pieca Stalmark DUO PID 31 kW Sterownik ST - 730

mam problemy jak ustawic ustawienie pieca aby spalanie bylo zadowalające

zamontowany jest też zawor 4 drożny

temp. zadana CO - 65

temp. CWU - 45

histereza - 1

podlączony tez jest regulator temp. zew. i wew.

widze że w palenisku nie dokońca spala sie Eko-groszek

zostaja duże kawalki

chodzi w trybie auto

podajnik wystarczy na 3 dni

 

Proszę o pomoc

a do tego 4d siłownik mosz? bo jak nie to d0pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy mrozach podajnik na 3 dni jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 3 dni jest ok ale zależy na jaką chałupę

jak ma potrzeby w okolicy 6KW to nie jest ok a o chałupie to kolega nic nie napisał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie patrzyłem- jakoś ciągle o tym zapominam

niemniej jednak w koszu tego modelu mieści się 270L czyli jakieś 190 kg opału

daje to 60kg/dobę i to już nie jest tak mało zwłaszcza iż kolega pisze o niedopale czyli sprawność procesu nie jest zbyt duża.

nie spierajmy się jednak o cyfry tylko spróbujmy pomóc pytającemu- jeśli się odezwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej dobija mnie w tym piecu ilość sadzy... zarówno wewn. pieca, na czopuchu komina, jak i na dachu i w okolicy domu... porażka :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie sadzy jest sporo ale tylko w wewnątrz pieca - raz na 2-3 dni zbieram ją i nie zajmuje mi to więcej niż 2 minuty więc dużo kłopotu w tym nie widzę. Natomiast jeżeli chodzi o sadzę wylatującą z komina to takiej nie zauważyłem, okolica jest czysta - może dzięki małemu nadmuchowi 23%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak? jeden duo boss produkuje tony sadzy, a drugi nie wiele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam za to inny problem - piec słabo mi grzeje wodę CWU - piec chodzi teraz na 58 stopni, cwu na 55. Na początku jak puszczę z kranu to jest gorąca ale potem szybko już tylko letnia. Mam długą drogę między piecem a bojlerem - czy to z tym coś związane? Może zwiększyć predkość popmki? Mam boljer 140l,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długą drogę, tzn.?

 

pompa CWU na 1nce w większości wypadków starczy.

 

Jaka temp. osiąga woda wg czujnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z jednej piwnicy do drugiej i potem do góry do mieszkania przez strop - może z 8-10m.

 

Ale właśnie nie wiem gdzie sprawdzić temp. cwu jaka jest aktualnie, na rurach nigdzie nie ma żadnego czujnika mierzącego temp., koło bojlera też nie. Jest jeden wskaźnik na piecu wbudowany zaraz koło sterownika ale to raczej nie ten...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik temp. bojlera musisz mieć przymocowany do bojlera.... jak bez niego stwierdzisz jaka jest temp. CWU?  8 metrów od pieca do bojlera????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda cwu 55st to naprawde gorąca woda jesli taka temperature rzeczywiscie ma w zbiorniku gdzie powinien byc pomiar czyli w pochwie wewnatrz zbiornika a nigdy gdzie indziej bo moze to miec powazne konsekwencje w postaci rozerwania zbiornika gdy sie go przegrzeje. u mnie jest cwu 45st i woda jest mocno goraca  200l wystarcza na biezaco dla 6 osob plus pranie gary itp. pamietac nalezy ze wypuszczajac wode ze zbiornika wplywa do niego jednoczesnie zimna z instalacji schladzajac wode w zbiorniku ale bez przesady bo 140 l to nie tak malo aby nie starczylo na twa instalacje. ja sadze ze pomiar rzeczywisty jest niepoprawny bo nie w pochwie zbiornika no chyba ze cos z instalacja jest spaprane ta od cwu choc to malo prawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.