TIMON120777 Opublikowano 4 Września 2013 #76 Opublikowano 4 Września 2013 przemal00 może on nie wie jak powinien wyglądac proces spalania i uznaje iz jak kocioł nie gasnie to znaczy że spisuje się bez zarzutu? ja też tak miałem po pierwszej zimie potem jak przeczytałem jak to powinno wyglądac to się załamałem. operaj swój wybór na wyliczeniu a nie na opowieściach znajomego. powiem więcej udaj się do niego i obejrzyj jak ten kocioł wygląda, czy jest czysty czy brudny i jak bardzo zapytaj jak często czyści jak często zypie opał i ile i jaki popiół wyrzuca. zapytaj ile spala na sezon przy takich parametrach jakie podałeś jego dom potrzebuje jakieś 5 do 6KW aż jestem ciekaw co tam zastaniesz- jeśli się odwazy pokazać
zbigmaz1 Opublikowano 4 Września 2013 #77 Opublikowano 4 Września 2013 powolutku zacząłem myślec o 14 - 15 kW a tu dzisiaj znajomy mówi że jego kocioł ,,Heiz...." 25 kW spisuje się bez zarzutu. Pow ogrzewana 110 m2 połowa podłogówka, podłoga parter nad piwnica 10 cm styro, ściany 15 cm styro, okna 3 szyby, dach 25 cm wełna, zwarta bryła budynku praktycznie kwadrat, Polska płn-wsch Jak usłyszał o 14 kW na 200m2 ogrzewanej to spojrzał na mnie jak na wariata po czym znowu znalazłem się w punkcie wyjścia Jakie są Wasze opinie o palnikach rynnowych Defro, Metal-fach ? A czytałeś w mojej stopce co grzeję i ile mój kocioł ma kW?
wuwok Opublikowano 4 Września 2013 #78 Opublikowano 4 Września 2013 dopisz tez ze masz bufor,jaka role spełnia, jaki koszt założenia jego + sam koszt bufora :)
Jaro966 Opublikowano 4 Września 2013 #79 Opublikowano 4 Września 2013 Pelet jest dużo bardziej przyjazny niż ekogroszek. 15 kW zaś wystarczy ci w zupełności. Możesz kupić oczywiście większy kocioł, przy czym niewiele więcej dopłacisz, ale to bez sensu. Sambor poruszył temat, który bywa często pomijany. Podtrzymanie żaru w piecach na ekogroszek swoje kosztuje. Wg mojego znajomego na tyle dużo, iż koszty ogrzewania peletem są takie same jak koszty ogrzewania ekogroszkiem.
Vlad24 Opublikowano 4 Września 2013 #80 Opublikowano 4 Września 2013 Kręcisz kolego ;) podtrzymanie ognia w kotle retortowym na ekogroszku porzebuje ok 2 kg/dobę 1,4-2 zł Teraz ty mi powiedz ile prądu i peletu zużyje kocioł peletowy, gdy będzie musiał 2-3 razy na godzinę rozpalać się i gasić.
Jaro966 Opublikowano 4 Września 2013 #81 Opublikowano 4 Września 2013 Tak jak napisałem, opieram się na opinii kolegi, który cały ubiegły sezon ogrzewał dom kotłem mini bio kostrzewy. Jego szwagier ma podobny dom, ale kocioł na ekogroszek. Koszty wyszły im prawie takie same. Napisałem skąd mam takie informacje więc nie zarzucaj mi kłamstwa.
Vlad24 Opublikowano 4 Września 2013 #82 Opublikowano 4 Września 2013 Zarzuciłem ci krętactwo z przymrużeniem oka. A teraz zarzucam bez przymruzenia Zestawianie ze sobą dwóch różnych domów, ich rodzin oraz istalacji i to jeszcze na zasadzie "szwagier kolegi powiedział". Do tego wyciąganie z tego wniosków i na tej podstawie doradzanie nosi znamiona krętactwa :D
Jaro966 Opublikowano 4 Września 2013 #83 Opublikowano 4 Września 2013 kto chce niech wierzy kto chce niech nie wierzy. Lepszy przykład z życia wzięty niż obliczenia wiadomo skąd. Wracając do tematu: jeśli kogoś nie przerażają nieco wyższe rachunki za pelet to jest zdecydowanie bardziej przyjazne paliwo niż ekogroszek. Jeżeli zaś ktoś życzy sobie palić oszczędnie to zapewne na ekogroszku wyjdzie finansowo lepiej, choć zdania są podzielone o czym już wspominałem.
Vlad24 Opublikowano 4 Września 2013 #84 Opublikowano 4 Września 2013 Ok To ile w takim razie szwagier kolegi stracił groszku na podtrzymanie i jak to obliczył?
TIMON120777 Opublikowano 4 Września 2013 #85 Opublikowano 4 Września 2013 Tak jak napisałem, opieram się na opinii kolegi, który cały ubiegły sezon ogrzewał dom kotłem mini bio kostrzewy. Jego szwagier ma podobny dom, ale kocioł na ekogroszek. Koszty wyszły im prawie takie same. Napisałem skąd mam takie informacje więc nie zarzucaj mi kłamstwa. pozwolę sobie stanąć w opozycji do tego stwierdzenia podobnie jak Vlad24 zaznaczyłem tylko dwa króciutkie fragmenty które wprowadzają do tej wypowiedzi mnóstwo niejasności gdyby domy były IDENTYCZNE , zbudowane przez tą samą ekipę o takiej samej powierzchni i z tych samych materiałów łącznie z izolacją i stolarką okienną - można PRÓBOWAĆ porównywać ale też nie do końca. :( dlaczego? ze względu na ilość osób w każdym z nich oraz ich preferencje odnośnie temperatury komfortowej, zużycia CWU oraz czasu przebywania w domu(zyski bytowe) kiedyś była taka reklama PRAWIE ROBI WIELKĄ RÓŻNICĘ i tutaj ta różnica może być naprawdę WIELKA
sambor Opublikowano 4 Września 2013 #86 Opublikowano 4 Września 2013 Mój podczas rozpalania dość ostro sypie, w którymś temacie podawałem ilość, teraz z pamięci to ok 3kg / dobę więcej bez bufora czyli jak z buforem zapala się średnio 2x h po ok 20min to bez bufora zapalał się co 10-15min na 10 min. Samo rozpalenie - do osiągnięcia mocy nominalnej to 5-6 min, czyli bez bufora były tylko cykle zapalenia i wygaszenia kotła Wygaszenie to też ok 2-3 min. W fazie zapalania zapalarka pobiera ok 600W przez 5 x 20 sek- to sobie Vlad policzy ile to prądu. - mnie wychodzi 1,6kWh/dobę bez bufora a z buforem 2-3 x mniej. np UPS do tego kotła musi być min 1000VA lub więcej.
Vlad24 Opublikowano 4 Września 2013 #87 Opublikowano 4 Września 2013 ;) Coś w ten deseń Jak widać nie ma prostych rozwiązań i szczegóły trzeba uwzgłedniać. Choc mini bio ma trochę inną koncepcję sterowania przyjętą. Priorytetem nie jest zapewnienie stałej temperatury na zasilaniu, a nagrzanie pomieszczenia z termostatem pokojowym. Nie każdemu ten typ sterowania odpowiada, ale w kwestii taktowania ma swoje niezaprzeczalne zalety.
Jaro966 Opublikowano 4 Września 2013 #88 Opublikowano 4 Września 2013 Timon, nie męcz chłopie. Napisałem skąd mam dane więc możesz sobie je przyjąć lub nie. Jeśli chcesz mieć porównanie to musisz wybudować dwie identyczne chałupy, musisz je identycznie umeblować, wstawić identyczną ilość garów, książek i innego umeblowania. Potem wstawisz do tych chałup dwa różne kotły. Paliwo wcześniej musisz przebadać, żeby wiedzieć z czym masz do czynienia. Przy tak przygotowanych chałupach włączasz te kotły i palisz w nich przez cały sezon. Po roku zamieniasz kotły w chałupach i powtarzasz wszystko od początku. Biorąc pod uwagę, że nigdy nie będziesz miał dwóch identycznych chałup oraz dwóch identycznych chałup i tak nie uzyskasz identycznych wyników. Oczywiście możesz zrobić takie badanie i zrobić do tego racunek błędów tak jak czyni się to przy badaniach laboratoryjnych. Uzyskasz wtedy jakieś porównanie z obliczonym marginesem błędu. Rozumiem, że o takie porównanie chłopie ci chodzi?
TIMON120777 Opublikowano 4 Września 2013 #89 Opublikowano 4 Września 2013 nie rozumiesz chodzi mi o to że tu nie ma jak porównać więc takie pisanie że prawie albo podobnie wnosi tylko zamęt gdybyś nawet podał jakieś cyfry szwagier spalił 3 tony eko (po 800zł tona) a kolega szwagra spalił 3 tony peletu (po 800zł tona) to i tak by bylo mało nadal nie wiadomo na co to poszło i ile z tego w komin i jakiej mocy były kociołki- jak mocno przewymiarowane i z jaką sprawnością to się odbywało to taka sztuka dla sztuki i nie masz żadnych danych "prawie" oraz "podobnie" to żadne dane dla mnie jeśli męczę nie czytaj zrozumiem ja zawsze powtarzam że nie należy porównywać bo każdy obiekt inny więc po co to robić ? żeby Kowalski darł włosy z głowy ponieważ Nowak spala pół tony mniej niż on? żeby pokazać swój punkt widzenia?- pokazałeś - jest inny od mojego i jak widać nie tylko od mojego masz prawo do tego inni mają prawo poznać również odmienne zdanie i sami wyciągna wnioski z tej dyskusji jak się wczytasz w posty sambora i Vlada to zrozumiesz jak szczegółowo trzeba problem rozebrać żeby mieć podstawy do porównań a i tak będzie to trudne
zbigmaz1 Opublikowano 4 Września 2013 #90 Opublikowano 4 Września 2013 dopisz tez ze masz bufor,jaka role spełnia, jaki koszt założenia jego + sam koszt bufora :) Jeżeli masz coś do mnie to napisz wprost bo jak do tej pory gdzie bym się nie wpisał jesteś na nie, a jak czytać nie umiesz to się naucz. W stopce masz wszystko co chciałeś więc po co te głupie wpisy? Ceny masz w internecie.
wuwok Opublikowano 4 Września 2013 #91 Opublikowano 4 Września 2013 Hmmm widzisz ty wiesz,ja wiem ale czy ktoś inny to wie? ludzie maja rożna wiedzę jeśli chodzi o piece ,instalacje itd . Odnośnie edukacji może cyrylica popiszemy? myślę ze dałem dowód ze u nas w szkole 7 klas jest na wysokim poziomie:) biegle używam cyrylicy,i po angielsku mogę coś kliknąć :) .Wiec proszę nie podawać pod wątpliwość mojego wykształcenia :D [podstawowe ale solidne+analfabetyzm wtórny :D ]."Sądu" nie zawaham się użyć..sorki literówka .."osadu innych" :D A ceny za bufor??myślę ze powiedzmy odstają od możliwości przeciętnego Kowalskiego który szuka pieca za parę zeta i temu ma pytania, rozterki :) . Sam bufor 5.5tys [fajna sprawa ] i teraz rodzi się pyt ile osób da tyle kasy???Do tego rozbudowana instalacja która nie każdy hydraulik zrobi a jeśli już to i skroi odpowiednio więcej !!!!Bez bufora miałbyś dalej 17kw na taki metraż??nawet piszesz ze 11kw wystarczy czyli zapotrzebowanie budynku masz 40w/m2???????? a to proszę z dedykacja dla ciebie od nieuka :D . Буфер тепла используется для нагрева помещения , но стоимость превышает денежные возможности обычного покупателя
zbigmaz1 Opublikowano 5 Września 2013 #92 Opublikowano 5 Września 2013 Nie poddaje pod osąd twojego wykształcenia a jedynie zwracam uwagą na to że pytasz o to co widnieje w mojej stopce zarzucając mi że tego nie podaję. Kocioł przez ostatnie dwie zimy nie dał mi poznać że mu brakuje mocy a wprost przeciwnie. Jakie mam zapotrzebowanie? Nie wiem nie robiłem OZC jednak kupiłem to co daje radę, jest wystarczające i się sprawdza. Do reszty twoich wywodów wybacz ale się nie odniosę bo nie ma do czego.
ZawiJan99 Opublikowano 5 Września 2013 #93 Opublikowano 5 Września 2013 A czytałeś w mojej stopce co grzeję i ile mój kocioł ma kW? No! Przecież nie wiesz, ile kW ma Twój kocioł. Że producent tak napisał? he, he, he Nie każdy kocioł o mocy nominalnej (podanej przez producenta) 17kW jest równy mocą maksymalną innemu kotłowi o mocy nominalnej (podanej przez producenta) 17kW. Widziałem kotły, które na badaniach atestacyjnych osiągały swoją moc nominalną przy temperaturach spalin wylotowych poniżej 100*C. Te z pewnością miały ogromną rezerwę mocy (gorzej z pracą w lecie). Widziałem jednak i takie, które te moc nominalną osiągały przy temperaturach spalin wylotowych 200*C (cud miód na lato). Zgodzisz się chyba, że w tym przypadku trudno mówić o jakiekolwiek rezerwie mocy. A ten Twój 17kW osiągał przy jakich temperaturach spalin? Jak nie wiesz, spytaj może swojego producenta. Może on wie? Lub swego sprzedawcy. I nie pisz na forum informacji "spod dużego palca". To raczej nie jest godne pochwały.
przemal00 Opublikowano 5 Września 2013 #94 Opublikowano 5 Września 2013 Bzdura, nowoczesne palniki na pellet działają na zasadzie zgazowania pelletu na gaz drzewny i spalania tego gazu w trybie ciągłym, a w takim palniku nie popalisz owsem, słonecznikiem ani niczym innym sypkim, nie wiem jak by było kaloryczne. Ba nawet gorsze gatunki pelletu mają problem z rozpalaniem, a z łuski słonecznika to nie możliwe. Palę u siebie pelletem już 3 rok, sprawdziłem ok 10 dostawców na rynku, i praktycznie 1 produkt spełnia wymagania tego cholernego palnika. - akurat najdroższy. :angry: W palniku na eko groch możesz natomiast spalać to co piszesz - zboża ,słonecznik byle było sypkie i kaloryczne , od siebie dodam nawet pestki z owoców i drobna zrębka., ale jaka jest sprawność tego spalania.? W związku z powyższym : - czy w palniku rynnowym Defro EKO Uni lub Metal fach SEG Bio można na stałe palić peletem czy lepiej pójść w stronę Heitztechnic HT DasPell lub Defro Duo pelet. Czy Waszym zdaniem Heitztechnic to inna liga niż Defro lub Sokół jak twierdzi Pan sprzedawca ? Pan sprzedawca jak oświadczył zrobi instalację do mojego domu ale nie słabszą niż 20KW abym przy -30st.C nie walił zębami lub nie musiał odpalać kominka PW 19kW. perspektywa brudu w kotłowni oraz dymu przy ekogrochu mnie przeraża, podobno przy pelecie jest dużo czyściej
zbigmaz1 Opublikowano 5 Września 2013 #95 Opublikowano 5 Września 2013 Jeżeli chcesz wiedzieć przy jakiej temp. spalin to osiąga to spytaj producenta kotła a jak cię to ne zadowala to sobie kup i przebadaj w swoim labo. Mnie to wystarcza że ogrzewa mój dom. A piszę kciukami bo z fona. To by było na tyle.
ZawiJan99 Opublikowano 6 Września 2013 #96 Opublikowano 6 Września 2013 Jeżeli chcesz wiedzieć przy jakiej temp. spalin to osiąga to spytaj producenta kotła a jak cię to ne zadowala to sobie kup i przebadaj w swoim labo. Mnie to wystarcza że ogrzewa mój dom. To nie ja chcę wiedzieć. To pytający chce. A do Ciebie to jak do słupa. Jak już musisz się wywnętrzać, to pisz tak: Mój RBR 11kW wystarcza na to, co ogrzewam. Czy inne kotły o mocy nominalnej 11kW wystarczą - tego nie wiem, bo moc nominalna RBR 11kW nie była weryfikowana. Nie wiem także, jakie są rzeczywiste moce mojego RBR 11kW podczas pracy u mnie, bo tego nie mierzyłem.
sambor Opublikowano 6 Września 2013 #97 Opublikowano 6 Września 2013 Nie wiem także, jakie są rzeczywiste moce mojego RBR 11kW podczas pracy u mnie, bo tego nie mierzyłem. Sugerowałem w kilku postach abyś zamontował ciepłomierz - wtedy będziesz wiedział jak mają się wskazania ( przeliczenia) programu ze sterownika w stosunku do rzeczywistości ,
zbigmaz1 Opublikowano 6 Września 2013 #98 Opublikowano 6 Września 2013 To jest twoje pisanie, nie moje. Jak na widok zielonego koloru dostajesz drgawek to też to wyraźnie napisz. Ja już napisałem co chciałem napisać natomiast ty jeszcze nie.
karoka65 Opublikowano 7 Września 2013 #99 Opublikowano 7 Września 2013 Sugerowałem w kilku postach abyś zamontował ciepłomierz - wtedy będziesz wiedział jak mają się wskazania ( przeliczenia) programu ze sterownika w stosunku do rzeczywistości , Sambor pan doktor ma tu inną misję do spełnienia. Dalej kąsa i próbuje prowokować zbędne przepychanki Proponuję żeby zajął się swoim bo ma dużo do zrobienia a nie martwił się o innych.
zbigmaz1 Opublikowano 7 Września 2013 #100 Opublikowano 7 Września 2013 Właśnie o to chodziło i dlatego napisałem że jeszcze wszystkiego nie napisał. Jest jeden temat na tym forum na którym powinien najwięcej pisać i to w swoim temacie http://forum.info-og...6-kotly-ogniwo/ Pisał już na tym temacie ale nie w temacie.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.