Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja "inteligentna Kotłownia"


look

Rekomendowane odpowiedzi

Może kogoś zainteresują spisane doświadczenia z 3 sezonów grzewczych i podłączania kotłowni do amatorskiej instalacji "inteligentnego domu". Pisane dla trochę innej grupy docelowej niż fachowcy, których większość na tym forum, ale fragmenty mogą być interesujące.

http://techniczny.wordpress.com/2013/06/09/inteligentna-kotlownia-z-kotlem-na-ekogroszek/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inteligentny dom to rozwiązanie dla pasjonatów. Dla zwykłych użytkowników zdecydowanie bardzie przyjazne są jak najprostsze instalacje. Po drugie, panuje błędne przeświadczenie, iż automatyka jest receptą na wszystko. Tak nie jest, automatyka jest potrzebna, ale podstawą dobrze pracującego układu jest odpowiedni dobór urządzeń, instalacji, komina itd. Następnie poprawny montaż, uruchomienie i konserwacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj, jak zresztą w każdej dziedzinie, chodzi o dobranie odpowiednich środków do danego problemu. Dla jednego taka automatyka będzie ułatwieniem życia, a dla drugiego utrudnieniem. Dajmy na to dziadek, który całe życie węgiel szuflował, nie widzi problemu w szuflowaniu go dalej i chce po prostu, aby było ciepło i by nic się nie psuło, a do elektroniki podchodzi jak do jeża.

 

A ktoś, kto się ciut zna i nie chce spędzać godzin w kotłowni, zmajstruje sobie parę wichajstrów do kupy i będzie na swój sposób zadowolony.

 

Fest ciekawy opis, ogólnie rzecz biorąc. Widać spore zrozumienie tematu ogrzewania, a nie tylko użycie automatyki jako magicznego lekarstwa na problemy, które sama stworzyła. Sam próbowałem coś takiego na mniejszą skalę wyrzeźbić najpierw od zera, potem z użyciem Arduino (zresztą dzięki inspiracji z tego bloga;) ) i na razie stanęło na pomiarach temperatur naokoło domu, ale w planach mam sterowanie CWU, kolektorami słonecznymi (jak już je wyrzeźbię) i może kotłem (Camino) jeśli się uda osiągnąć przewagę nad mechanicznym miarkownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sterowania czymś, co może być niebiezpieczne staram się specjalnie nie tykać. Szczególnie jak gdzieś występuje potencjalna szansa wzrostu ciśnienia, to pozostawiam to firmowej automatyce. Dobudowuję tylko system optymalizujący mniej ważne procesy i monitorujący całość.

 

Tekst napisany jest raczej pod kątem osób, które bardziej interesują się automatyką niż ogrzewaniem, stąd opisałem wiele spostrzeżeń dotyczących ogrzewania i wyjaśniłem od podstaw co według mnie jest lepsze i dlaczego. Gdy 3 lata temu kupowałem dom, trochę brakowało mi informacji, co z czym powiązać i jakie są możliwości. A przy remoncie trochę decyzji podjąć trzeba. Oczywiście forum było tu nieocenione, natomiast natłok informacji na info-ogrzewanie jest tak duży, że wielu osobom ciężko przebrnąć - można długo czytać a końca nie widać.

 

Oczywiście to tylko subiektywne spojrzenie i wiem, że dla wielu osób automatyka jest zbędna. Przy najmniej jak się nie ma takiego systemu. Gdy już się ma, to raczej wszyscy śledzą działanie z zaciekawieniem. Poza tym to dopiero początek drogi, wkoło coraz więcej elektroniki i myślę, że wkrótce kotłownie też będą szły w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami już w innym wątku, ale zrobię to raz jeszcze tutaj. Słyszeliście może o korzyściach posiadania w swoim mieszkaniu termostatu? Jeżeli nie to mam dla Was małą dawkę informacji :) Jakiś czas temu zamontowałem w swoim domu termostat firmy *** i stwierdzam, że to całkiem fajne i funkcjonalne urządzenie, które pozwala oszczędzić w dłuższej perspektywie całkiem niezłą sumę na ogrzewaniu. Jego plusem jest na pewno to, że możemy go podłączyć pod piec na ekogroszek, gazowy czy elektryczny. Dodatkowo za jego pomocą można regulować temperaturę w całym mieszkaniu i nie tylko temperaturę :) Sterujemy nim z dowolnego miejsca, dzięki aplikacji wgranej na telefon. Poczytajcie sobie o tym rozwiązaniu. Naprawdę warto! Ja jestem z niego mega zadowolony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.