Skocz do zawartości

kolret

Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia kolret

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Ten kocioł z super automatyką i pozostałymi zaletami pozwala oszczędzić? Trochę się zakręciłem. Z tego co piszesz sterując ogrzewaniem z poziomu takiego pieca można zaoszczędzić, a za pomocą systemu inteligentnego domu już nie... Przecież te same funckje (strefy grzewcze, sterowanie pogodowe) mogę realizować właśnie przez taki system. To nie tylko załącz i wyłącz ogrzewanie, ale też odpowiednie sterowanie nim. Oczywiście że sam kocioł jest nieporównywalnie tańszy od takiego systemu, ale jak sam wspomniałeś, taki system to nie tylko ogrzewanie, ale także komfort i bezpieczeństwo . Wyszedłem z założenia, że połączenie wszystkich możliwość inteligentnego domu i oszczędności jakie daje (nawet jeśli nie są nadzwyczajne, ale z tego co widzę podobnie oszczędza się na innych wymienionych wyżej rozwiązaniach), są dla mnie wystarczającym powodem aby w to zainwestować. Czas pokaże czy decyzja była dobra. Jak na razie jestem bardzo pozytywnie nastawiony, tym bardziej że zbierając informacje od osób posiadających już podobne instalacje usłyszałem o nich wiele dobrego (złego chwilami też, ale zdecydowanie mniej ;) )
  2. I właśnie coś takiego chciał bym realizować. Tyle że na co dzień miał bym program "standardowy", a w nieoczekiwanych przypadkach sterował bym właśnie tak jak kolega wspomniał. Rozważając wszystkie za i przeciw (ogrzewanie to kropla w szklance wody), postanowiłem zdecydować się na instalację inteligentnego domu. Po długich poszukiwaniach i konsultacjach z instalatorami itd, znalazłem już system dla siebie - Vision BMS. Wygląda na to że ciężko go zagiąć, przynajmniej z mojego rozeznania tak wynika. Teraz nic tylko projekt instalacji i do roboty :D
  3. Ok, po lekturze podesłanej przez arthi mogę stwierdzić, że mam małą akumulację cieplną ścian, więc chyba w moim przypadku miało by to sens.... Mnie urządza już samo wyłączenie ogrzewania podczas kilkudniowej nieobecności. Często mi się zdarza :( Gdyby tak wziąć pod uwagę, że na noc obniża się nieznacznie temperaturę? Czyli w nocy powiedzmy 19 stopni, w ciągu dnia 17 i po powrocie z pracy 22. W ciągu dnia spędzam w zasadzie ok 6h w domu. Gdybym mógł resztę czasu utrzymywać niższe temperatury, było by całkiem miło. Miało by to sens? Z programowaniem baby na szczęście problemów zbyt dużych nie mam :D
  4. Mogę prosić o rozwinięcie wypowiedzi? Nie siedzę za bardzo w ogrzewaniu, a zaintrygowałeś mnie.
  5. Brzmi bardzo obiecująco. Szczególnie możliwość komunikacji po e-BUS. Tyle, że pewnie wymagało by to tak czy inaczej oprogramowania do obsługi takiego kotła przez system IB. Ale możliwości super ;) Ja przymierzam się do takiego rozwiązania, żeby zainwestować w najprostszy piec utrzymujący zadaną temperaturę - powiedzmy 22 stopnie. Nie ingerował bym w sterowanie samym piecem (ewentualnie sterowanie gniazdem zasilającym, żeby włączyć i wyłączyć urządzenie). Do tego dołączył bym elektrozawory sterowane przez system IB. W ten sposób piec regulował by intensywność grzania na zasadzie sprzężenia zwrotnego, w zależności od poziomu przepływu przez zawory (których koszt jest niewielki). Co myślicie?
  6. vernal: Czasem zdarza się, że opuszczam mieszkanie na dzień, czasem na 4, wszystko zależy od sytuacji. Myślę że temepratura rzedu 17 stopni podczas nieobecności była by ok. Kiedy jestem powiedzmy 22 stopnie. groszek: Cały sens podziału na czas ogrzewania w IB jest taki, że jest to czas ruchomy i samemu się go określa. Oprócz podziału na dzień/noc, można dodać godziny pracy, weekend, wyjazd na dłuższy czas itd... Możliwość szybkiej i zdalnej zmiany tych ustawień jest przydatna przy takim trybie życia jak mój (nie będę się rozpisywał, ale jest dosyć zakręcony), i nie chodzi tu o zmiany w przeciągu minut, ale powiedzmy poł godziny.Tym bardziej jest to sensowne, jeśli ustawienia te tyczyć się będą nie tylko ogrzewania, ale też alarmu i pozostałych systemów. Zależy kto czego oczekuje od swojej "automatyki" w domu. Co do samych stref, to też nie mam w pełni przekonania, bo u mnie nie koniecznie się to przyda, ale jak ktoś ma garaż w którym od czasu do czasu np majsterkuje, to myślę taki podział też by mu się przydał. Generalnie myślę, że sytuacja którą opisujesz, tzn że to człowiek ma się przystosować, mija się trochę z całym sensem IB. Ja już się trochę o tym naczytałem i wiem że można to bardzo fajnie dopasować do własnych potrzeb. gtoni: problemy z prądem tyczą się chyba ogólnie życia codziennego :( Tak czy inaczej na co dzień jesteśmy od niego uzależnieni. Zawsze zostaje otworzenie zaworów ogrzewania ręcznie. P.S. Ale się poruszenie zrobiło :(
  7. No i tu się mogę z Tobą zgodzić tylko w pewnym stopniu. Zgadza się, że można oszczędzić sposobami takimi jak Twój czy użytkownika sambor. Jednak takie rozwiązanie jest dobre wtedy, kiedy zależy Ci tylko na oszczędnościach związanych z ogrzewaniem. Można też dołożyć do tego oszczędności na energii elektrycznej, montując samemu różnego rodzaju patenty. Ale w miarę zwiększania zakresu automatyki w domu, okazuje się, że trzeba by instalować osobne patenty, lub gotowe rozwiązania dla ogrzewania, oświetlenia, systemu alarmowego, klimatyzacji, zabezpieczeń przez zalaniem i innych... Moje rozumowanie jest takie, że jeśli zainwestował bym w instalację IB, miał bym to wszystko za jednym zamachem i sterował bym wszelkimi gałęziami z poziomu jednego urządzenia. Gdyby coś siadło - mam do tego gwarancję jednego producenta a nie 10-ciu. Oszczędności od których zacząłem, miały by na celu stopniowy zwrot kosztów takiej instalacji biorąc pod uwagę cały system.
  8. Właśnie to mnie przekonuje. Sprawdzałem już inne możliwości Inteligentnych Domów, najbardziej interesuje mnie system antywłamaniowy (ten już sprawdziłem) i właśnie sterowanie ogrzewaniem. Pozostałe możliwości, takie jak sterowanie oświetleniem i inne funkcje, potrafię rozeznać sam. Tak jak piszesz, koszt takiej instalacji (elementów które mnie interesują) to od 10 do 20 tys. W moim przypadku chodzi o 115 m2. Trafiłem na statystykę, która mówi że dla domu 150m2 w jednym sezonie grzewczym (gaz 0.95zł/m3) można zaoszczędzić ok 1600zł. Gdyby tak faktycznie było, w przeciągu kilku lat zwróciły by mi się koszty całej instalacji (zakładając, że nie będzie się to sypać) biorąc pod uwagę dodatkowe oszczędności na prądzie. Przekonuje mnie to, że mógł bym sobie określić temperaturę jaka ma być utrzymywana w domu kiedy mnie nie ma (powiedzmy 16-18 stopni). A grzanie do temperatury preferowanej zaczynał bym odpowiednio wcześniej - tak, żeby po moim powrocie było już nagrzane.
  9. Witam, Na ile można zaoszczędzić pieniędzy inwestując w ogrzewanie zarządzane systemem inteligentnego budynku? Podobno można bardzo precyzyjnie określać zasady kiedy i w jakich strefach domu ma być załączane/wyłączane ogrzewanie. Może ktoś ma taką instalację i może się wypowiedzieć? Nawet jeśli nie to co o tym sądzicie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.