Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec uniwersalny? Jakie akcesoria?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich,

 

Jestem "nowy", ale od wczoraj nie mogę oderwać się od monitora. Większość problemów była już gdzieś poruszana, ale chciałbym prosić o poradę "kompleksową".

 

Obiekt:

- dom ok. 170 m2, przełom lat 70/80, 3 kondygnacje + piwnica,

- okna plastikowe, 3 szybowe, z początku lat 90 - jedne z pierwszych w Polsce,

- ściany z suporeksu (1 cały, pustka, połówka) + docieplenie 10 cm styropianu,

- docieplony strop poddasza, brak docieplenia stropu między piwnicą a parterem,

 

Stan obecny:

Ogrzewanie głównie kominkiem, idzie ponad 10 m3 drewna na sezon. Przy niższych temperaturach dogrzewamy kotłem gazowym. Brak komfortu w niektórych pomieszczeniach, szczególnie przy niższych temperaturach.

 

Moje dylematy:

1. Dobór mocy kotła: wyszło mi, że powinno być ok. 20 kW. Z jednej strony nie chcę przewymiarować (aby nie było problemów w ciepłe dni), z drugiej przy wyższych mocach paliwa starcza na dłużej a zależy mi na stałopalności.

2. Typ kotła: Chciałbym, aby był jak najbardziej uniwersalny, aby nie wiązać się konkretnym rodzajem paliwa, które teraz jest tanie a za rok podrożeje X razy: węgiel, miał, drewno, odpady drewniane a może nawet biomasa typu wierzba??? Doszedłem, że najlepiej sprawowałby się piec ze spalaniem dolnym ze sterownikiem i dmuchawą. Z różnych na rynku moją uwagę zwrócił piec Seko Eko II-N. Co o tym sądzicie? Ma długą gwarancję (10 lat!) i nawet nie wymagają zaworów czterodrogowych.

3. Akcesoria dodatkowe:

a) zawór czterodrogowy. Zdecydowanie chcę chronić kocioł. Ale zastanawiam się, czy nie zrobić tak, aby na kotle było np. 70 stopni, większość grzejników na termostatach, ale zostawić np. 2 łazienkowe, 1 kuchenny i np. na korytarzu bez zaworów.

b ) Sterownik. Zastanawiam się czy nie zastąpić standardowego sterownika kotła sterownikiem z algorytmem PID - wielu na forum twierdzi, że daje większe oszczędności.

4. Sposób palenia - jak najoszczędniej. Czy palić w kotle w trybie ciągłym, czy "przepalać". Producent podaje zużycie rzędu 1,3 kg przy mocy minimalnej - to daje ok. 940 kg miesięcznie - to sporo. Kiedyś w tym domu był kocioł (dosyć nowoczesny jak na tamte czasy), w którym paliłem od ok. godz. 15 zostawiając go na noc załadowanego. Temperatura buzowała do 80 stopni, ale rano i w dzień było całkiem ciepło. Zużycie paliwa: ok. 2 tony na sezon! A dom był wtedy niedocieplony a instalacja grawitacyjna. Nie wiem czy coś takiego jest do osiągnięcia w piecach nowoczesnych.

 

Uff ... Strasznie dużo mi tego wyszło ... Proszę o Wasze sugestie i opinie.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Opublikowano

Wlasciwie ja mam podobny dom,troche mlodszy 180 m2 ogrzewania, 2 warstwowy 16 waty szklannej. Przez 6 m-cy spale 3 t

groszku / ciepla woda/ kociol 16 kW DAKON DOR. Dochodze do wniosku,ze piec jest za duzy. Lepiej jest niedowymiarowac niz

przewymiarowac, tymbardziej ze jest u Ciebie kominek. Piec u mnie pracuje na pol gwizdka, w miare pelna para i to na usta-

wieniach 70 oc pracowal przez 2 tygodnie 3 lata temu, gdy bylo -30 oC. I tylko tyle, wiec po co go tlumic i ma pracowac na

niskiej sprawnosci?

Dlatego: sprawdz jeszcze raz wyliczenia?

Co do konkretnego pieca, to zalezy:

-czy ma kto podkladac do pieca,

-czy cala dobe jest ktos w domu,

-czy sa male dzieci, chory, starsza osoba itp

To rzutuje na wybor pieca rodzaj opalu i sposob palenia.

Nie jestem zwolennikiem pieca z dmuchawa, od tego jest dobry komin.

Ogladalem kiedys piece SECO- jakies toporne, maly zasyp, moje odczucia: odmlodzony na sile stary koksiak nie rewelacja.

gtoni

Opublikowano

Dzięki,

 

3 tony to nie tak dużo. Nabrałem nadziei ...

 

Ostatnio, dzięki różnym opiniom na forum, wpadł mi w oko Ceramik (200 lub SDS) Kostrzewy. Obiecujące jest dopalanie spalin, ale też jak czytam o konieczności konfiguracji (pomimo, że jestem inżynierem elektrykiem i informatykiem) to zastanawiam się czy to nie przesada.

 

Czekam na opinie innych. Jutro przedzwonię do lokalnego dystrybutora Kostrzewy i zobaczę co powiedzą. Może się jeszcze przejadę do nich.

 

Jeśli chodzi o SEKO to jedną z ogromnych zalet jest 10 lat gwarancji na szczelność. Przerażają mnie doświadczenia innych o cieknących 5-letnich kotłach.

 

Co do Twoich pytań:

- do pieca póki co ma kto podkładać, ale raczej chcemy ograniczyć obsługę do minimum,

- przez większość czasu ktoś w domu jest ale niekoniecznie tak musi być (czyli piec powinien być jak najmniej wymagający),

- w domu są małe dzieci (1 i 2,5 roku),

 

Zapomniałem napisać, że w tej chwili jednej kondygnacji nie używamy, więc chyba przewymiarowywanie pieca nie jest wskazane, skłaniam się ku 18 kW jeśli miałoby być coś z Ceramika.

 

Najgorsze w tym wszystkim, że przy tych opcjach i najrozmaitszych kombinacjach to wszystko wyjdzie w praktyce, co niestety jest drogą zabawą ...

 

Pozdrowienia,

Jacek

Opublikowano

Pytalem sie o dzieci i czy ktos jest stale w domu w tym kontescie:

Przy takim ukladzie optymalne jest stale palenie a nie przepalanie - taki sposob palenia wprowadza poprawke in minus do mocy

kotla. Mowiac prosciej potrzeba mniejszy kociol - ale o ile, w tym jest sek?

Czy ma byc ciepla woda CWU - to jest in plus do mocy.

Zawor 4d jak najbardziej, poprawia komfort.

gtoni

Opublikowano

Zapomnialem dodac: przy paleniu mialem trzeba piec wiekszy - wiec moze 18 kW to optymalnie z opcja taniego palenia mialem

gtoni

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.