Skocz do zawartości
IGNOROWANY

program do obliczania zapotrzebowania na ciepło


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kolego niestety nie znam takiego programu, na pewno są, ale wiem, że o tym jest napisane w polskiej normie. Do zgrubnych obliczeń, przyjmuje się od 40 do 60 W/m3 w zależności od grubości ścian, użytego materiału itp. jeżeli masz projekt budynku to projektant podaje tą wartość.

Jeśli zobaczysz, że ściana ma grubość 60 cm zbudowana jest z porządnej cegły i w dodatku jest ocieplona a okna są szczelne, to gdy przymniesz wartość 40W/m3 to i tak policzysz zbyt duże zapotrzebowanie, a gdy ściana zewnętrzna jest cienka i w dodatku z cegły silikatowej bez ocieplenia, okna i drzwi stare, wypaczone, to w mroźną i wietrzną zimę te 60W/m3 może okazać się mało. Wracając do programu to i tak musisz znać współczynniki przenikania, straty ciepła z wentylacji itp. program sam nic nie zrobi a obliczenie na piechotę nie jest trudne.

Opublikowano

bardziej praktyczne jest oblicznie wedlug wskaznika W/m2 i powinien on byc podany w kazdym projekcie domu!

 

natomiast najlepsza sprawą jest zapoznanie się z danymi ile procentowo ucieka ciepla przez poszczegolne przegrody oraz wentylację- bez tego trudno racjonalnie dyskutować o stratach ciepła w budynku

 

przy czym ciepło uciekające przez wentylacje (zakładamy brak odzysku przez pompe ciepla lub rekuperator) jest wartościa stałą (dla wskaznika W/m2) gdyż oddychac czymś musi czlowiek

 

przy braku odzysku ciepła ze zuzytego powietrza dobrym rozwiązaniem sa nawiewne i wywiewne kratki higrosterowane ale ze względu na wysoką cene narzuconą przez posredników chyba nigdy nie bedą popularne

zapobiegają one zbędnym stratom ciepła przez wentylacje

Opublikowano
Witam

Czy może ktoś zaproponować jaki jest dobry program do obliczania zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach?

Każdy dom będzie pracował na innym współczynniku.Przede wszystkim bierze się pod uwagę usytuowanie budynku w terenie tj.budynek w otwartym terenie ,czy w zabudowie osiedla.Następnie inne są przeliczenia do mieszkań w zależności od kierunków świata,północne mieszkania wymagają większego zapotrzebowania na ciepło.Ilość i wielkość otworów,izolacje termiczna ścian ,jakość otworów .Najważniejszą rzeczą jest cykl ogrzewania,ilu godzinny.Czas pracy kotła jest najważniejszy ,im dłuższy tym lepszy.Przy prawidłowym doborze w stosunku do metrażu i spełnieniu tych wymogów mamy ten komfort.Temperatura też odgrywa bardzo istotną rolę i zastosowane grzejniki.Może być przedział 40-60w,60-80,80-100 a nawet

o wiele więcej odnosi się to do starych domów.Temperatura strychu też brana jest pod uwagę.

Opublikowano

Tak należy podejść do tematu jak napisał Sławek (trumoter) w postach #2 i #5 plus wskazana byłaby ugruntowana wiedza w zakresie fizyki budowli.

Aby zrobić to na prawdę dobrze, należy przeprowadzić kompletny audyt energetyczny budynku (będzie on wymagany przy wszelkich transakcjach kupna - sprzedaży mieszkań i budynków od 2009r).

Czyli wychodzimy od PN (EN) tylko wiadomo, że nie bardzo lubimy liczyć na "piechotę". Do tego służą odpowiednie programy wspomagające przy obliczeniach.

 

Jeśli chodzi o konkretny program to np. jeden z modułów Konstruktora firmy INTERSOFT "zapotrzebowanie ciepła i termomodernizacja budynku", - koszt programu ~500 PLN brutto.

 

Kolego czarnyf21, jeśli chciałbyś poeksperymentować, to dołączam 2 arkusze w formacie .xls , jeden z nich pomaga w obliczeniach współczynnika przenikania ciepła "U" w przegrodach, natomiast drugi arkusz (kalkulator" pomaga w obliczeniu całkowitego zapotrzebowania na ciepło budynku Q, E.

 

Pozdrawiam i życzę tylko dobrych wyników

 

Igor

 

PS. Sorry, po napisaniu postu próba dołączenia kalkulatorów do postu zakończyła się komunikatem "Wysyłanie zakończone niepowodzeniem. Nie masz uprawnień do wysyłania plików o takim rozszerzeniu"

Jeśli jesteś zainteresowany tymi kalkulatorami, napisz, a wyślę Ci na priv.

Opublikowano

Dodałem możliwość dodawania plików xls.

  • 11 miesięcy temu...
Opublikowano

do pobrania tych plików xls trzeba mieć jakieś specjalne uprawnienia??

próbowałem już kilka razy i wyświetla mi "czy na pewno jestem zalogowany"

sprostowanie:

po wysłaniu 1 posta w końcu zadziałało (ot może komuś się przyda)

Opublikowano

witam .fajnym programem jest instal OZC 4.6 niektóre firmy zajmujące się sprzedażą systemu ogrzewania mają ten program do pobrania w wersji demo. pozdrawiam

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Panowie pomocy,

 

z akruszy rockwool wyliczylem ze moje

Qh =7937[kWh/rok]

a rzeczywiste Q = 9342 [kWh/rok]

przy sezonie grzewczym 200 dni.

 

Jak mam z tego wyliczyc jakiej mocy piec mam kupic ??

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
Opublikowano

Mi z tych arkuszy rockwol wyszło Qh 4176 kwh rzeczywiste 4625 kwh na m2 21,9 kwh Zamierzam grzać sie pradem jak duzy bufor bede potrzebował dla 191 m2 PU .

Moje CO zakładam bufor z woda grzany grzałka w taniej taryfie. e

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.