Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Serdecznie wszystkich FORUMOWICZÓW :)

Zarejestrowałem się na forum w celu uzyskania porad odnośnie pieca z podajniekiem na ekogroszek. Przeczytałem już wiele postów na forach na temat ekogroszku i powiem szczerze, że wszędzie coś innego jest dobre. We wrześniu mam zamiar wymienić piec, który dotąd ogrzewał 100 m2 budynku, ale od sierpnia będzie "uruchomiona" druga kondygnacja i stary piec niestety nie podoła. Także pisze o ogrzaniu 200m2.

Piec oczywiście chciałbym użytkować także w sezonie letnim. Słyszałem o piecach na ekogroszek duo, w których można palić np. drewnem, czy węglem. Jest to opcja, która mnie ineresuje najbardziej.

Drugą rzeczą jest podajnik. Czy ślimak czy tłok. Niektórzy piszą, że ślimak się zacina, a inni że tłok nie podaje całej porcji ekogroszku (chodzi mi o to, że część ekogroszku pozostaje na ścianach, które trzeba potem oczyszczać).

Trzecią rzeczą jest jaki kupić piec. Chodzi mi tu oczywiście o model oraz dokładne parametry pieca. Miejcie na uwadze, że jest to dom o 200m2. Słyszałem, że do takiej kubatury pasowałoby użyć 50 kW.

Dziękuje Wszystkim za pomocne rady.

Pozdrawiam

Damian

Opublikowano (edytowane)

Witam

Jeśli chodzi o kotły z podajnikiem , to wydaje mi się, że są dwa naprawde godne polecenia tzn: Ogniwo BIecz Eko plus(ślimak) i Taurus Gaur Duo (tłokowiec), musisz wziąć pod uwage, że generalnie palenie eko-groszkiem to dość droga zabawa, żeby nie powiedzieć bardzo droga. W obu tych piecach, które podałem, jest możliwość spalania miału węglowego, który w dobrym układzie jest prawie pół tańszy od eko- groszku.

Nie wiem jaki masz ten dom, ale jestem prawie pewny, że gdybyś kupił piec 50 kW, to wyrządziłbyś ogromną krzywde przede wszystkim swojemu portfelowi i środowisku też.

Jeśli dom jest docieplony, to spokojnie wystarczy Ogniwo model 16 kw, lub taurus model 18,5 kw, jeśli nie docieplony to Taurus 25 kW lub ogniwo 25 KW choć to już i tak jest chyba za dużo.

Wogóle to zastanów się, czy chcesz kocioł z podajnikiem, bo wbrew pozorom nie jest to takie super rozwiązanie, jeśli nie miałeś do czynienia z takimi kotłami to pewnie pierwszą zimę spędzisz w kotłowni kombinując z nastawami, popatrz troche na forum i zobacz jaka jest masa wpisów typu: Ratunku co zrobić, mój piec wciąga 100 kg eko groszku.

Ja poważnie bym się zastanowił, nad jakimś porządnym kociołkiem zasypowym dolniakiem, jeśli chcesz palić grubym węglem, lub jak chcesz palić miałem to odpalanym od góry. W nowych kotłach zasypowych spokojnie można osiągnąć stałopalność rzędu kilkunastu godzin, także obsługa jest zredukowana do minimum, w zamian za to masz prosty kocioł w którym nie bardzo jest się co zepsuć, i nie musisz wiecznie kombinować z nastawami.

Przemyśl sprawe, i jak masz pytania to wal śmiało pomożemy.

Pozdrawiam

Rafał.

Edytowane przez Rafal71642
Opublikowano

We wrześniu mam zamiar wymienić piec, który dotąd ogrzewał 100 m2 budynku, ale od sierpnia będzie "uruchomiona" druga kondygnacja i stary piec niestety nie podoła. Także pisze o ogrzaniu 200m2.

Stary da radę, tylko trzeba sie nauczyć palić.

Opublikowano

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi.

Od razu sprostuje metrarz. Oceniłem go tak bardziej na oko. Razem z korytarzami to jest 240 m2, także od teraz prosze Was do odnoszenia się do tej kubatury.

 

Zaczne od docieplenia domu. W ubiegłym roku robiona byla elewacja i położone 10 cm styropianu. Grubość ścian to 1,5 pustaka. Okna wymienione są na nowe plastiki 5 komorowe.

Jeżeli chodzi o piece bez podajnika to raczej nie wchodzą w grę, ze względu na fakt, że myślę troche przyszłościowo bo nie chce mieć na swojej kondygnacji pieca. Chodzi mi tu głównie o bezpieczeństwo dzieci i szkodliwość dymu, który zawsze w mniejszy czy większy sposób bedzie dokuczał. Dlatego piec będzie stał w dobudowanym przy garażu, odpowiednio docieplonym i wentylowanym pomieszczeniu 10m2 specjalnie własnie na piec. Od niego wypuszcze specjalną do tego celu rure pod ziemią, o dł. ok 15 m, ktora doprowadzi cieplo do domu. Ten pomysł jest już sprawdzony przez znajomych także nie obawiam się.

Jeżeli chodzi o stary piec. Nie znam dokładnie ile ma kW, jest to tzw piec półtora metra, firma to Puławy Krzaczek, ma ok. 15 lat i ma wbudowany komputer. Przy temperaturze 23 stopni w domu na piecu utrzymuje się 55 stopni wymagało to 2 razy dzinnie schodzic do pieca i zasypywać go mokrym miałem do pełna. Dziennie trzeba było wyrzucać ok 5 l popiołu.

Na pytanie górniak czy dolniak nie potrafię jeszcze odpowiedzieć bo nie wiem do końca jakie znaczenie kryją te dwie nazwy. Rozpala się od dołu, a dokłada się od góry i na dole zbiera się popiół. Myślę, że to parametry zwykłeko starego pieca. Zdaje sobie sprawe, że pewnie ten piec wyrobiłby na 2 kondygnacje, ale czasy sie troche zmieniły i chce mieć piec, który pozwoli mi cieszyć się zimą.

Bardzo dziękuje za odpowiedzi :)

Pozdrawiam

Damian

Opublikowano

jeśli docieplone tylko ściany a nic nie robiłeś ze stropem ewentualnie połacią dachu to i tak będziesz miał spore straty ciepła.

szacuję okolice 80-90w/m2 czyli kocioł o mocy w oklicy 20-22KW. przy powierzchni 240m2- kubaturę to byśmy znali jakbyś podał do tego wysokość tych pomieszczeń.

 

na starym kociołku na pewno gdzieś jest tabliczka znamionowa z jego mocą. nowy musi być mniejszy bo po termomodernizacji ;chociaż w ograniczonym stopniu ; zapotrzebowanie na ciepło się zmniejszyło.

Opublikowano

to jak są plany to niech plany uwzględnią przynajmniej 30cm wełny w ten dach w 2 warstwach i nie jakaś marketówka o współczynniku 0,044 tylko przynajmniej 0,039, ewentualnie jak strych nieużytkowy to rozwinąć to na podłodze strychu - mniej wełny łatwiej zrobić i taniej wyjdzie a efekt nawet lepszy ponieważ nie będziesz musiał strychu grzać niepotrzebnie. jak chcesz graciarnię to podłogę na stelarzu, w środek wełna rzeczona a na wierzch OSB.

górą masz straty w okolicy 30% całego ciepła.

jak to zrobisz to wtedy kociołkiem 19KW ogrzejesz spokojnie całość a może nawet ciut mniejszy wystarczy jak dobrze poszukasz (są konstrukcje o mocy 17KW które w razie konieczności pociągną do 20KW)

nie kupuj kotła przewymiarowanego. warto z decyzją poczekać chwilę dłużej niż potem żałować.

Opublikowano

 

Przecież ma okna 5 komorowe.

 

Okna ma 5-komorowe ale pewnie 2 szybowe, 10 cm styro położone polską ręką to w obliczeniach max 8cm - mostki cieplne, ubytki klajstrowane klejem zamiast pianką.

 

powinno być 17 -20kW dla kotła z podajnikiem dla DS może być 12-15kW

 

pozdrawiam

Opublikowano

Ds pracuje na pełnej mocy a podajnik można trochę podregulować na mniejszą moc

Nie zależnie od tego moim zdaniem kocioł z podajnikiem nigdy nie pracuje na full i trudno jest go przeciążyć a Ds-a można.

Opublikowano

no ja właśnie zakładam tą "niewiadomą" że niewiadomo jak zrobiono. stąd szacuję na poziomie 17-19KW

podejrzewam że termomodernizacja ograniczyła się do wymiany okien i rzucenia styro na ściany.pytanie jak osadzono nowe okna i ile tam nadal jest strat?

zostaje po staremu w dół i w górę i tu też są straty.

górę już wiemy że może poprawić ale dół???

jak by bardzo chciał i myślę że wyszłoby to tylko na dobre to porządne OZC i termowizja w kupie i wtedy decyzja o wyborze mocy

Opublikowano

Witam

Tak jak już napisałem Protech Karo Duo lub Taurus Gaur Duo wersja 18,5 KW, moim zdaniem w sam raz, jak sama końcówka nazwy: "DUO" wskazuje kocioł jest jeden ale tak naprawde są dwa w jednym :), masz podajnik, ale jest też możliwość zwyczajnego palenia grubym węglem, na pełnowartościowym ruszcie wodnym, a nie awaryjnie na dokładanych "kratkach", po za tym masz możliwość palenia miałem poprzez podajnik, który jest znacznie tańszy. Generalnie uniwerslaność tego kotła jest duża.

Pozdrawiam

Rafał.

Opublikowano

Ds pracuje na pełnej mocy a podajnik można trochę podregulować na mniejszą moc

Nie zależnie od tego moim zdaniem kocioł z podajnikiem nigdy nie pracuje na full i trudno jest go przeciążyć a Ds-a można.

Podajnik podregulować... w tym przypadku poniżej 50% mocy przez 80% sezonu. W sumie można ale w imię czego te straty akceptować.

Jak chodzi o przeciążanie to pisał tu kolega uczestniczący w testach, że Ogniwo małe bez problemu przeciążali o 25%.

 

Muszę pozostać przy 12 kW ;)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

WItam :)

Mam pytanie odnośnie strat w wyniku doprowadzania ciepła 20 metrową rurą do mieszkania. Rury mają być obłożone 3 krotnie specialną pianką i dodatkowo ma to być włożone w rurę kanalizacyjną. Nie wiem czy ktoś z piszących wziął poprawkę na ten fakt. Wydaje mnie się że moc 25 kW byłaby najlepsza.

 

Kolejne pytanie jest jaki wykonać komin. Tak jak pisałem wczesniej na kocioł będzie wygospodarowany oddzialny budynek no i trzeba pomyśleć o kominie. Jaki polecacie (rura kwasoodporna, komin murowany z cegły z wkładem żaroodpornym, komin murowany z cegły z wkładem kwasoodpornym), a może polecace coś innego do ekogroszku i jak to wygląda cenowo.

Pozdrawiam

Damian

Opublikowano

Mam pytanie odnośnie strat w wyniku doprowadzania ciepła 20 metrową rurą do mieszkania. Rury mają być obłożone 3 krotnie specialną pianką i dodatkowo ma to być włożone w rurę kanalizacyjną. Nie wiem czy ktoś z piszących wziął poprawkę na ten fakt. Wydaje mnie się że moc 25 kW byłaby najlepsza.

Dorzucam 2 kW, w sumie 14 kW.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.