Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Takie Zużycie Węgla Jest Ok ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam, od początku listopada zużyłem 2,5 tony. Dom z końca lat 80 ma powierzchnię ok 220m2 parter, piętro, poddasze + cwu 120 litrów. Nieocieplony. Tylko stropy pod dachem. Palenie nie jest ciągłe, głównie w dzień - temp. w pomieszczeniach 21 stopni. Ze względu na mały przekrój komina palę kostką, a nie orzechem jak zaleca SAS. Zakładam ze kocioł jest przewymiarowany, takie mam odczucia, że mniejszy lepiej by odbierał ciepło.

Edytowane przez gruchaa
Opublikowano (edytowane)

Uśredniając, trochę ponad 30 kg węgla na dobę przy tej powierzchni i braku ocieplenia to dobry wynik.

Jaka moc kotła, jaki węgiel, jak palisz - czemu tego nie piszesz?

Edytowane przez lysy1l
Opublikowano

Zgadzam się. Nie piszesz jaki kocioł.

Opublikowano

Jaki problem zmniejszyć powierzchnię wymiany i paleniska wystarczy poczytać posty przemysława 2 coś tam szamot i do dzieła.poz Hermogenes

Opublikowano

2,5 tony to nie jest tragedia przy 21stopniach w domu i nieocieplonych murach.

Ja przy 200m2 nieocieplonych murów spaliłem do tej pory też coś w okolicach 2,5 tony + ~3mp sosny a zacząłem na początku października. Temperatura w domu jest jednak niższa (oczywiście chodzi mi o temperaturę domu a nie powietrza) ale to wynika z tego, że czasem teściowej się nie chce rozpalić na noc bo twierdzi, że jej jest ciepło (17-18stopni termometr przy ścianie 3-4m od grzejnika). Wiem, że dla niektórych to lodówka ale teściowa do tej pory korzystała z ogrzewania gazowego i jak było chłodniej to nie wiadomo było czy teściowa puszcza parę z ust czy dym z papierosa :P. Jestem u teściowej tylko na weekendy i wtedy ja ostro hajcuję bo żona lubi ciepło w tygodniu podejrzewam, że teściowa sobie odpuszcza.

Podsumowując moim zdaniem twój wynik jest całkiem rozsądny pod warunkiem, że twój piec nie stawia czarnej zasłony dymnej na całą okolicę wtedy faktycznie jest jeszcze duża szansa na zmniejszenie zużycia opału.

pzdr

Opublikowano

Kocioł mam w podpisie - SAS NWT 29kW. Instalacja na grubych solidnych rurach. Palę od dołu czyli rozpalam drewnem na naturalnym ciągu do 50 stopni, sypię dwie węglarki, zamykam piec, włączam dmuchawę. Temp zadana spalania 60-65 stopni. Co do rodzaju węgla nie wiem dokładnie, bo mam skład węglowy w rodzinie, więc ceny atrakcyjne to nie wnikam jaka energetyczność. Na pewno jedna tona kostki była słabsza, druga mocniejsza.

 

Ten SAS jest dziwny, nie jest typowy dolniak.

Przekrój-kotła-SAS-NWT.jpg

Niestety mam kocioł z roku produkcji 2004 więc nie ma możliwości zainstalowania miarkownika i muszę korzystać z dmuchawy. Skoro wynik jest całkiem przyzwoity to się cieszę :)

Opublikowano

To nie jest dolniak tylko śmieciuch. Zakładam, że po podrzuceniu opału do kotła raczysz sąsiadów przez godzinke gęstym smierdzącym dymem. Jeżeli tak a na 99% jestem pewien, że tak to jest możliwość zmniejszenia zużycia.

Opublikowano (edytowane)

Racja dlatego palę grubym węglem - mniejszy dym przy rozpalaniu, a potem prawie wcale. Naprawdę nie ma tragedii: żółtego, gęstego dymu wolno płożącego się nie wytwarzam a wiem o co Ci chodzi, bo niestety widuję takie w mojej okolicy. Za to jak bym zasypał piec orzechem wymieszanym z miałem jak sugeruje instrukcja to masakra, dymi jak parowóz. Niestety jak kocioł był kupowany miałem mało lat i nie ogarniałem , a póki co kocioł chodzi i spełnia (w miarę możliwości) swoje zadanie, więc zmiana nie wchodzi w grę.

Edytowane przez gruchaa
Opublikowano

U mnie podobnie - trochę ponad 200 metrów do ogrzania, a zbliżam się już do 2,5 tony przy czym spaliłem też niecałe 3 metry mieszanego drewna na początku sezonu.

Niestety jak chałupa nie ocieplona i stare mury, to cudów się nie osiągnie.

Zazwyczaj na sezon idzie mi 4-4,5 tony węgla + do 5 metrów drewna, zależy od pogody. W tym roku zima niby na razie łagodna (brak dużych mrozów, średnia odnotowana przez elektronikę temperatura grudzień -1.2, styczeń jak na razie +0.1 stopnia), zobaczymy co będzie dalej.

Opublikowano

No dokładnie,tutaj liczy się izolacja,jeśli nie jest prawidłowo wykonana,stare mury- nie ma co lliczyć na mniejsze zużycie opału. Póki co z tego co piszesz na początku sezonu jak na taką powierzchnie to zużycie nie przedstawia się aż tak źle,jest w normie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.