Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie węglem i drewnem na ruszcie awaryjnym


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jestem posiadaczem nowego kociołka HEITZ 16 kW na ekogroszek oczywiście z podajnikiem ślimakowym.

Piec ten wyposażony jest w duży żeliwny ruszt awaryjny a mi pozostały zapasy węgla i suchego drewna.

 

Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników o konsekwencje palenia na ruszcie awaryjnym.

W szczególności interesuje mnie sprawa skraplania się spalin oraz wzrostu temperatury spalin. Nadmienię tylko że instalacja wyposażona jest w zawór 4 drożny.

 

Czy oszczędności na paliwie nie odbiją mi się na żywotności pieca?

 

Proszę o opinie na ten temat.

Opublikowano

A paliłeś już na tym ruszcie? Nie znam Twojego pieca, ale skoro piszesz, że ruszt jest AWARYJNY to tak bym go traktował, a zapasy węgla raczej sprzedał lub "rozbił". W moim piecu palenie w awaryjnym palenisku to całkowite nieporozumienie - mała pojemność paleniska, mniejsza "droga" ciepła w piecu a co za tym idzie niższa sprawność - generalnie porażka. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś przed rozważeniem szkodliwości dla pieca sprawdź, czy nie będzie to zbyt szkodliwe dla Ciebie :rolleyes:

 

Z pewnością nie jest to palenisko (jeżeli jest nazwane awaryjnym) do palenia "na stałe" - tak więc może nie być zbyt optymalne także dla żywotności pieca.

Opublikowano
Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników o konsekwencje palenia na ruszcie awaryjnym.

Czy oszczędności na paliwie nie odbiją mi się na żywotności pieca?

 

W instrukcji kotła powinno być napisane jak długo zdaniem producenta można palić w sposób ciągły na takim palenisku, a jeśli takiej informacji nie ma to należałoby się skontaktować z działem technicznym producenta. Ja w jednej z ulotek reklamowych jednego z kotłów HEITZ wyczytałem, że można w nim palić ręcznie nie tylko w przypadku braku prądu, ale także braku odpowiedniego paliwa. No, jeśli to drugie, to przecież nikt nie kupuje węgla na jedno czy dwa przepalenia , tylko co najmniej pół tony. Czyli, że ostatecznie można by palić nawet przez miesiąc. Musiałbyś sprawdzić u źródła, czy to nie był chwyt reklamowy sprzedawcy, czy istotnie konstrukcja kotła jest taka, że na to pozwala.

 

Czasami producenci przerabiają zwykły kocioł na kocioł z podajnikiem, więc ta wersja z podajnikiem zachowuje część funkcjonalności starego kotła.

Opublikowano
Czasami producenci przerabiają zwykły kocioł na kocioł z podajnikiem, więc ta wersja z podajnikiem zachowuje część funkcjonalności starego kotła.

 

W Lingu Combi chyba tak właśnie jest? Wymiennik żeliwny z Viadrusa, więc chyba normalnie palić tam można, nie tylko awaryjnie?

 

Ja teraz przepalam wieczorami w takim kotle na ruszcie awaryjnym (zapasowym)- jak zwał, tak zwał.

W instrukcji jest napisane że to kocioł wielopaliwowy i że można śmiało palić albo z podajnika, albo na dodatkowym ruszcie (tylko że tu trzeba co jakiś czas dokładać do pieca).

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Nie wiem czy jeszcze ktoś ten wątek śledzi ale jako ż jestem posiadaczem popdobnego pieca popwim tak producenci przygotowyją go do palenia bez automatyki Wiadomo jak jest z pewnością dostaw energii elektrycznej szczególnie dla odbiorców takich jak my - na ten temat to lepiej sie nie rozpisywać wszyscy to zapewne doświadczyli. Ja by się nie denerwować i nie tracic pieniędzy na połączenia telefoniczne do ZE , zakupiłem sobie mały agregat prądotwórczy / 800W/ i jak wyłączą , zapalam agregat , przełączam i pale dalej. Jak kupiłem piec miałem w zapasie pozostałości po kopciuchu 3 tony węgla / tak zwanego niesortu / sprzedałem po obniżonej nieco cenie i nie było problemu /.

Bez automatyki pale w tym piecu jedynie w okresach przesciowych - wczesną jesienią i czasem w okreach letnich . Co zauważyłem tz. pale tylko drewnem i to suchm : długośc płomienia jest znacznie większa od tego z retorty przy nie dopilnowaniu ogień dochodzi do komina . zaś jak się mocno ograciczy ilośc doprowadzonego powietrza w komorze spalania następuje smolenie ścianek,

zapewne wynik suchej destylacj drewna , Spalanie w moim piecu suchego drewna przy odpowiedniej regulacji przebiega bez dymnie . Sterownik mam wówczas załączony wszystko działa prócz wentlatora i podajnika ślimakowego. nek

Opublikowano

mozesz palicnatym ruszcie tylko ze palenieprzypomina raczej awaryjne praktycznie jak nałozysz wegla to co jakis czas bedziesz musiał iscdołozyc po drugie mususz sie nauczyc palic zebyc nie gotował wody czyli wyłaczas podajnik (kabel z e sterownika wyciagasz) i palisz na samej dmuchawce a przeciwskazan nie ma tylko zebyc nie wpadł na pomysł ze jakims drewnem przepalisz to jakims miałem ijeszcze mokrym jesli to wegiel i suche drewno to pal smiało a np wieczorem odpalaj retorde i spalicz co trzebai i komfort bedziesz miał

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.