Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Termostatyczny Czy 4-Drożny Plusy I Minusy.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Posiadam kocioł Mullti-Perfekt Lazara, napędza on 7 kaloryferów na pierwszym poziomie na róże 3/4cala i 3 kaloryfery na 2 poziomie w róże 1/2 cala, kaloryfery są stalowe starego typu z założonymi głowicami termostatycznymi. Kocioł podłączony jest za pomocą zaworu termostatycznego i pompa CO jest na powrocie aby zabezpieczyć zimny powrót. Problem owej instalacji a raczej samego podłączenia jest taki iż jaka temperatura jest na kotle taka idzie wprost na kaloryfery, ujawni się to tak iż w cieplejsze dni góra jest gorąca a duł zimy. Instalacja ma dużą bezwładność i pracuje wręcz skokowo. Drugim problemem jest noc kiedy to termostat pokojowy kotła może wyłączyć pompę CO ale wtedy instalacja wychładza się i ponowne nagrzanie jest dość pracochłonne a utrzymywanie ciepła 24h też się mija z celem. Kompromisem było by zainstalowanie zaworu 4 drożnego ze sterownikiem, komputer sam by sterował temperaturą w instalacji a na noc można było by zastosować funkcję obniżania temperatury mieszacza i nie wyłączanie całej instalacji. Które podłączenie kotła jest lepsze, czy po przerobieniu instalacji nie na potkam się na inne problemy?? Pomóżcie w podjęciu decyzji.

Opublikowano

Na inne może napotkasz ale niektóre z obecnych też pozostaną.

Błędem jest obniżanie temperatury na noc, bo późniejsze nagrzewanie wynika z właściwości budynku a nie instalacji.

Skoro budynku nie zmieniasz, to przy takim postępowaniu problem ten nadal pozostanie.

Opublikowano

Z ogrzewaniem w nocy masz rację ma sens i podstawę ekonomiczną. Pytanie brzmi ile w ogóle osób korzysta z takiego rozwiązania jak ja mam czyli zawór termostatyczny czy jednak zawór 4 drogowy rozwiązał by problemy opisane powyżej i ustabilizował by pracę układu??

Opublikowano

Ja napiszę to co zawsze: zapomnij o zaworze 4D, zainstaluj 1 calowy 3D za nim pompa CO. Do do zapewnienia wysokiej temp na powrocie zainstaluj małą pompę do obiegu kotłowego łączącego wyjście z powrotem kotła. 100 % poprawnego działania.

Opublikowano

Nie są to za duże koszty 2 pompka mógł byś to narysować bo do końca Cie nie rozumiem i dlaczego te rozwiązanie miało by być lepsze??

Opublikowano

Duże koszty to są gdy trzeba zainstalować duży zawór 4D wraz z obiegiem kotłowy o dużym przekroju a co gorsza poprawne funkcjonowanie tego układu jest wielce wątpliwe. Dlaczego jestem tego pewien ? ano dlatego, że u siebie pomimo posiadania zaworu 4D z obiegiem na rurach DN40 nie zawsze jest na powrocie to czego oczekuję.

Opublikowano

Wyjaśnij dlaczego twoja alternatywa jest lepsza, bo dalej jej do końca nie rozumiem. Doszedłem też do takiego wniosku, jeżeli ja mam pompę na powrocie i zawór termostatyczny to cześć wody wraca do kotła czyli pompa traci swoje 30 procent mocy czy też pracy na kręcenie wodą w kółko. W zaworze 4 drożnym cała wodę pompuje w obieg CO

Opublikowano

tylko układ wtryskowy jest gorszy od obiegowego, dlatego że instalacja ma swoje opory, a jak ty ograniczysz ilośc wody poprzez układ wtryskowy to te grzejniki z małymi oporami będą moze grzały, ale reszta juz niekoniecznie

Opublikowano

Układ wtryskowy, aż takim fachowcem nie jestem nie rozumiem tego pojęcia. Grzejniki trzeba odpowiednio kryzować i nie powinno być problemu z rozchodzeniem się ciepła.

Opublikowano

albo jest układ jakościowy ,obiegowy czyli krązy ta sama ilośc wody o roznych parametrach czyli jakbyś miał zawór 3 d w funkcji CO ,natomiast układ wtryskowy jest wtedy jak obieg kotłowy jest na obiegu a grzejniki sa dozowane -wtryskiwany jest czynnik o temperaturze kotła w danej chwili a ilośc tego czynnika jest ograniczona i teraz co jest dla ciebie najwazniejsze ,bo jesli musisz mieć ochronę powrotu i jednoczesnie chcesz mieć kontrolę temepratuy na grzejnikach to tylko 4 d i dwie pompy i tyle, a głowica na grzejniku jako doprecyzowanie regulacji np jak zaświeci słońce czy bedzie sie coś gotowało w kuchni czy coś

Opublikowano

Które podłączenie kotła jest lepsze, czy po przerobieniu instalacji nie na potkam się na inne problemy?? Pomóżcie w podjęciu decyzji.

Zdecydowanie polecam radę Digitraxa. Pompa kotłowa może być nawet używana (za kilkadziesiąt złoty kupisz). Wtedy 3D na zasilenie zaraz za pompę i mostek do powrotu grzejników. 3D najlepiej z siłownikiem, ale na początek ręcznie też można go obsługiwać.

 

W przyszłości rozbudujesz sobie sterowanie tym zaworem np. o pogodówkę. Siłownik bez problemu też wykona za ciebie korektę nocną, jeśli ci na niej zależy. O kotle zapominasz. Jedynym jego celem jest utrzymywanie stałej temperatury zadanej a powrotem interesuje się pompa kotłowa z czujnikiem lub bez, załączona nawet na stałe.

 

Pozostaje jeszcze kwestia jak grzejesz CWU. Jeżeli używasz do tego kotła, to powinien on mieć swoją pompę, ponieważ ta od CO może przygotowywać wodę za zimną do wydajnego ogrzewania boilera. Ewentualnie zawór przełączający CO/CWU i sterownik głównego zaworu CO pozwalający na podniesie temperatury na czas grzania CWU w priorytecie. Prościej jednak boiler z własną pompą.

 

Prawdopodobnie powiesz, że trzy pompy to już przesada, ale ludzie, nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko. Dążenie do automatyzacji procesu sterowania układem CO, nie jest możliwe w inny sposób. W pełni "automatyczne" to były układy grawitacyjne, ale jednocześnie mało komfortowe i energochłonne.

Opublikowano

  • Prawdopodobnie powiesz, że trzy pompy to już przesada, ale ludzie, nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko. Dążenie do automatyzacji procesu sterowania układem CO, nie jest możliwe w inny sposób. W pełni "automatyczne" to były układy grawitacyjne, ale jednocześnie mało komfortowe i energochłonne.

no jak ktoś nie rozumiał podstaw fizyki to moze i mu drogo było ,to jedno z najtańszych instalacji w eksploatacji ale to tak na magrinesie

Opublikowano (edytowane)

Zdecydowanie polecam radę Digitraxa. Pompa kotłowa może być nawet używana (za kilkadziesiąt złoty kupisz). Wtedy 3D na zasilenie zaraz za pompę i mostek do powrotu grzejników. 3D najlepiej z siłownikiem, ale na początek ręcznie też można go obsługiwać.

 

Proszę o prosty rysunek poglądowy. Wtedy się wyjaśni piszecie o mostu zobrazujcie mi to co z temperatura powrotu. ja chce mieć na kotle 65 lub 60 a na kaloryferach zależy od potrzeby 40 -55

Dlaczego jedni twierdzą ze w obiegu kocioł - zawór 4 drogowy ma być pompa a drudzy twierdzą ze tylko duża średnica i nie trzeba pompy. Na dzień dzisiejszy CWU jest wpięte w pion jako można powiedzie kaloryfer ale będzie przeniesione w okolice kotła i da się dodatkową pompę. Komputer ma dużo możliwość więc sterowaniem sięnie martwie. Ma możliwość osobno sterowania pompą cwu podgrzewa wodę a następnie się wyławiacza.

Edytowane przez Kjuku

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.