Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Parę Wątpliwości


Nisstyre

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Parę miesięcy temu u mnie w domu został wymieniony piec z zasypowego na piec z podajnikiem (Heitz 24kW + komputer Plum3 bodajże - poprawię jutro rano jak sprawdzę).

Pierwsza i najważniejsza rzecz: mimo iż na piecu jest 65 stopni np. wyjściowa temp. na kaloryferach jest mniej niż 40 stopni a kaloryfery są ledwo ciepłe. Ma ktoś może jakiś pomysł co jest nie tak?

Druga rzecz jest taka: kocioł mi wręcz połyka węgiel (Na Fuzzy Logic idzie 1,5-2 worków po 25kg na dobę) zaś na manualnym trybie z kolei nie udaje mi się wyciągnąć temp. wyżej niż 45-50 stopni - tu chciałbym zapytać o jakiś ustawienia albo porady jak co ustawić gdyż nie bardzo się orientuję co z czym i dlaczego:)

 

Dokładne info co do ustawień dmuchawy + czasu podawania itp dam jutro jak już będę w domu. Na manualu dmuchawa chodziła zazwyczaj na około 35-45%. Czas podawania około 8s na 75sek przerwy. Są to jednak info z pamięci więc skoryguję jutro posta około południa.

Na FL korekta nadmuchu jest 85-90%

Pozdrawiam

Nisstyre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Parę miesięcy temu u mnie w domu został wymieniony piec z zasypowego na piec z podajnikiem (Heitz 24kW + komputer Plum3 bodajże - poprawię jutro rano jak sprawdzę).

Pierwsza i najważniejsza rzecz: mimo iż na piecu jest 65 stopni np. wyjściowa temp. na kaloryferach jest mniej niż 40 stopni a kaloryfery są ledwo ciepłe. Ma ktoś może jakiś pomysł co jest nie tak?

Druga rzecz jest taka: kocioł mi wręcz połyka węgiel (Na Fuzzy Logic idzie 1,5-2 worków po 25kg na dobę) zaś na manualnym trybie z kolei nie udaje mi się wyciągnąć temp. wyżej niż 45-50 stopni - tu chciałbym zapytać o jakiś ustawienia albo porady jak co ustawić gdyż nie bardzo się orientuję co z czym i dlaczego:)

 

Dokładne info co do ustawień dmuchawy + czasu podawania itp dam jutro jak już będę w domu. Na manualu dmuchawa chodziła zazwyczaj na około 35-45%. Czas podawania około 8s na 75sek przerwy. Są to jednak info z pamięci więc skoryguję jutro posta około południa.

Na FL korekta nadmuchu jest 85-90%

Pozdrawiam

Nisstyre

fuzzy logic jest najgłupszą aplikacją jaką ktoś nieznający tematu wymyślił a sam takiej głupoty nie wymyslił to musiała cała rodzina na tym myslec jak tak prosty proces zepsuć: wyłacz te funkcję i zrób normalne ustawienia np podawanie 5s ,przerwa 30s i dmuchawa na 60-100% przesłona otwarta na max
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej zrobię według rady. Pozostaje mi tylko kwestia słabo nagrzewających się kaloryferów. Przykład z dzisiaj: na kotle 65+ stopni, temperatura na wyjściu około 35-40 stopni co owocowało chłodem w domu (domek jednorodzinny).

Zastanawiam się jak ustawić pompę (ma 3 stopniową regulację; obecnie jest na "dwójce". Zmieniałem tez na "jedynkę" ale nie zmieniało to za bardzo nic. Od razu dodam, że kaloryfery są odpowietrzone i odkręcone na maxa więc kompletnie nie mam pojęcia co się dzieje.

Pozdrawiam

Niss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej zrobię według rady. Pozostaje mi tylko kwestia słabo nagrzewających się kaloryferów. Przykład z dzisiaj: na kotle 65+ stopni, temperatura na wyjściu około 35-40 stopni co owocowało chłodem w domu (domek jednorodzinny).

Zastanawiam się jak ustawić pompę (ma 3 stopniową regulację; obecnie jest na "dwójce". Zmieniałem tez na "jedynkę" ale nie zmieniało to za bardzo nic. Od razu dodam, że kaloryfery są odpowietrzone i odkręcone na maxa więc kompletnie nie mam pojęcia co się dzieje.

Pozdrawiam

Niss

wklej foto instalacji kotłowni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Smok jest. cała instalacja jest na zdjęciach jakby co=]

Ciśnienie jest na 0,8.

Pompa cwu jest na "jedynce".

Pompa do kaloryferów jest na "dwójce".

Wczoraj i dzisiaj palimy samym drewnem - na wieczór rozpalam na groszek.

W razie co jestem przy kompie cały czas więc mogę walczyć z tym dzisiaj.

 

Wczoraj przestawiłem zawór czterodrogowy na takie ustawienie jak widać na zdjęciu (był na 3) - temp skoczyła do góry ale nie wiem czy dobrze zrobiłem;)

 

Pozdrawiam

Niss

post-40007-0-49710900-1355648962_thumb.jpg

post-40007-0-18593400-1355648969_thumb.jpg

post-40007-0-16607500-1355649012_thumb.jpg

Edytowane przez Nisstyre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po raz kolejny brak inf od pytającego - ile można wyciągać od ludzi co mają w instalacji?

Jak to tajemnica co masz w instalacji to nie pytaj o rozwiązanie Swojego problemu,

Jeżeli chcesz porady to max wiedzy o instalacji na samym początku. a nie jak powyżej - dopiero w 7 poście wychodzi co i jak.

 

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor: Nie było mnie wczoraj w domu więc nie mogłem dać zdjęć ani dokładnego info. Wiedziałem, że jest zawór ale dopiero rano dzisiaj mogłem odpisać i dać zdjęcia. Jak wróciłem do domu o tej 2 w nocy to rozpaliłem jeszcze piec i przestawiłem ten nieszczęsny zawór by sprawdzić efekty.

Poza tym... piec i instalację mam od niedawna i po prostu szukam porad u ludzi, którzy wiedzą więcej niż ja (Ci "magicy" co mi go instalowali i się podobno na tym znali praktycznie nic mi nie wyjaśnili co do palenia w zimie -.-')

 

@Vernal: Dziękuję w takim razie za informację :) jest na 6.

 

Dzisiaj na wieczór wracam do groszku. Przeczytałem temat o paleniu w retortowych w całości i zastanawia mnie jedno: Zacznę od ustawienia 5/30-40 ale pomysłu na ile ustawić przerwę w nadzorze to nie mam pojęcia (obecnie 25 minut - myślę czy nie zejść do 15 minut). Są jakieś zależności np od czasu podawania i przerwy w pracy? na samym początku eksperymentowałem na manualu ale nie mogłem dobić do zadanej a spieki miałem okrutne.

Pozdrawiam

Niss

Edytowane przez Nisstyre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także mam pewne wątpliwości a w zasadzie UWAGI.

 

Od paru dni w innym temacie poruszany jest problem z "pożarem kotła".

W Twojej instalacji widocznej na zdjęciach nie widać najważniejszej z rur, a mianowicie rury do naczynia wzbiorczego. Jest za to masa zaworów odcinających skutecznie instalacje CO od kotła na paliwo stałe.

 

A Ty wspominasz jeszcze, że palisz drewnem. Poproś fachowców by poprawili fuszerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest układ zamknięty. Wybaczcie moje niedopatrzenia co do informacji: nie wiem do końca co jest potrzebne. Ostatni raz jak poprosiłem o pomoc miałem stary piec zasypowy i wystarczyły same zdjęcia i przekrój poprzeczny pieca.

Co do palenia drewnem: palimy drewnem jak jesteśmy wszyscy w domu by trochę zaoszczędzić gdyż ilość spalanego groszku była kosmiczna (około 45-50kg na dobę). Jeżeli wypunktujecie mi informacje, których mam udzielić to zaraz się wezmę do roboty i wszystko podam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach widać zawór bezpieczeństwa i manometr wpięte bezpośrednio w powrót kotła, tylko nie widać naczynia przeponowego, masz takowe?

Co do podtrzymania to są dwie szkoły, albo częste aby utrzymać ładny kopczyk, dobrze rozpalony tak aby po przejściu w tryb pracy kocioł odrazu palił z dużą mocą, albo jak najdłużej żeby nie wietrzyć kotła a nadrabiać w trakcie pracy, dłuższe dochodzenie do optymalnych parametrów pracy. Zależy jeszcze jak długie przestoje masz i z jaką mocą palisz, parametry trzeba dobrać do konkretnego przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeponowe jest za ścianką na lewo od pieca-może 2m (jak nie mniej) od pieca.

 

Po nocy doszedłem do takich ustawień:

Podawanie: 10s

Przerwa: 40s

Przerwa w nadzorze: 15 minut

Dmuchawa: 50% otwarta, 35% mocy

 

Problem w tym, że bardzo długo zajmuje mu dobicie do zadanej (od godziny męczy się by dobić z 55 na 60 stopni).

Obserwacje po nocy:

Na obecną chwilę wszelkie zmiany z otwarciem klapy dmuchawy/zmianą jej mocy/zamknięciem klapy dmuchawy owocują spadkiem temperatury i jeszcze dłuższym dobijaniem do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc dokładniejsze info o mojej insatalcji:

 

Piec Heitz Eco 16kw ze sterownikiem Plum EcoMax 800

Powierzchnia 100mkw, dom piętrowy o grubym murze, nieocieplony (stare budownictwo)

Okna drewniane aczkolwiek szczelne.

Grzejników 12 w domu z zaworami termostatycznymi. Instalacja bez kryzowania ani zaworów kryzujących.

 

Obecne ustawienia:

Podawanie: 10s

Przerwa: 40s

Przerwa w nadzorze: 25 minut

Dmuchawa: 75% otwarta, 50% mocy

Zawór 4D na 3,5 ustawiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.