Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ważne: Dobrze Dobrane Przekroje, A Obieg Kotłowy ...


olekstar

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Mam dość mocno skopane rozwiązania w kotłowni :unsure: Oto schemat - mój faworyt, wg którego zamierzam przerobić kotłownię:

 

post-7809-0-67082000-1352499418_thumb.png

Schemat zaproponował kiminero, za co mu serdecznie dziękuję

 

Szanowni koledzy, czy moglibyście zasugerować, jak do tego schematu dobrać prawidłowo średnice rur w obiegach:

 

1. średnica rury na której ma być zamontowana pompa kotłowa

2. średnica rury dla CWU do rury zasilającej i powrotu do zasobnika CWU 120l

3. średnica rury zasilającej obwód - idącej od kotła do zaworów 3-D do podłogówki i obiegu grzejników

4. średnica rury powrotnej

5. średnica zaworów 3-D

 

Pewnie będziecie potrzebowali dodatkowych informacji: dobrze ocieplony dom 180 m2 do ogrzania, w tym:

  • Kocioł Ling Combi 25kW
  • 8 obwodów podłogówki
  • 6 grzejników z zaworami termostatycznymi
  • 2 drabinki bez głowic termostatycznych (tak zalecił mi instalator)

Pozdrawiam :)

olekstar

Edytowane przez olekstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałbym wszędzie 1" lub 28Cu, - to trochę drogo ale dobrze i nie trzeba redukować.

 

Np do CWU może iść 20Cu lub3/4" ale pompa ma gwinty 1", a sam zbiornik może też takie ma.

do podlogówki obowiązkowo 1" lub 28Cu , na grzejniki można się pokusić na 3/4" lub 20Cu, ale daj 1"

 

W przypadku rur zgrzewanych min to 32 stabi.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam identycznie zrobione według schematów specjalisty Guitara na tym forum. kiminero proponuje to samo ale w otwartym. ja połaczyłem je w jeden.

 

Rury w pexie i miedzi.

 

Na zasilaniu 1 1/2 ocynk idzie na nitki po 28 na p, kotłową i 3d tez jest w 28 do naczynia mam 18 (powinno być 28 wedlug BHP ale koszty wzieły górę) za pompami redukuje sie na 22 na CO I CWU.Drugi obieg CO w 22 (bez 3d)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Mam dość mocno skopane rozwiązania w kotłowni :unsure: Oto schemat - mój faworyt, wg którego zamierzam przerobić kotłownię:

 

 

Schemat zaproponował kiminero, za co mu serdecznie dziękuję

 

Szanowni koledzy, czy moglibyście zasugerować, jak do tego schematu dobrać prawidłowo średnice rur w obiegach:

 

1. średnica rury na której ma być zamontowana pompa kotłowa

2. średnica rury dla CWU do rury zasilającej i powrotu do zasobnika CWU 120l

3. średnica rury zasilającej obwód - idącej od kotła do zaworów 3-D do podłogówki i obiegu grzejników

4. średnica rury powrotnej

5. średnica zaworów 3-D

 

Pewnie będziecie potrzebowali dodatkowych informacji: dobrze ocieplony dom 180 m2 do ogrzania, w tym:

  • Kocioł Ling Combi 25kW
  • 8 obwodów podłogówki
  • 6 grzejników z zaworami termostatycznymi
  • 2 drabinki bez głowic termostatycznych (tak zalecił mi instalator)

Pozdrawiam :)

olekstar

 

Nie jestem specem, ale mam wątpliwość czy obieg grzejnikowy potrzebuje zawór 3D.

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla prostoty układu wszędzie bym zastosował 1" przed i za pompami lub miedź 28 oraz dodatkowo rura wyjściowa z kotła i powrotna gdzie zbiegają się wszystkie obiegi wykonałbym z rury stalowej czarnej o średnicy takiej jak kocioł ma przyłącza. Tutaj będą duże przepływy w przypadku funkcjonowania 4 pomp jednocześnie. Lepiej aby ta woda krążyła wolniej niż gwizdała nam po rurach.

Zawory 3D także 1". Nie zapomnij w najwyższym punkcie wężownicy zbiornika CWU zainstalować automatycznego odpowietrznika.

Edytowane przez Digitrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.