Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność Instalacji C.o.


Tymian81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Obecnych i tych śpiących.

W grudniu 2011 r. kupiłem dom wybudowany w 1986r ok 180m2 pow.; grzew. ok 130, reszta to strych i pomieszczenia w piwnicy. Stara instalacja spawana z naczyniem wzbiorczym na strychu. Grzejniki po części aluminiowe i panelowe stalowe. Piec Moderator z Hajnówki 17kW(krokodyl, ile dasz tyle zje). Złośliwość rzeczy martwych sprawiła uszkodzenie wymienika CWU. Za namową znajomego kupiłem pionowy wymienik i postanowiłem sam go zainstalować. Po paru przepaleniach kotła dochodzę do wniosku, że coś z.......

post-44398-0-10834800-1350677652_thumb.jpg

pompami steruje sterownik z funkcją priorytetów (KG Elektronik). Mam wrażenie, że pompy walczą między sobą a druga sprawa to wyciąganie ciepła z wymienika CWU przez instalacje CO. Czytałem troche o zaworach zwrotnych, tylko nie mogę dojść gdzie je zamontować.

Proszę o opinię i porady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście za pompą CO nie dawałbym zaworu zwrotnego, i tak jest zawór różnicowy. A poza tym może "produkować" niepotrzebny szum albo dzwonienie w układzie. Na końcu nitki ładującej bojler daj odpowietrznik. Nie wiem skąd efekt "walki" pomp- może masz gdzieś przydławienie między piecem a odejściem na bojler- na zasilaniu lub powrocie. W sterowniku proponowałbym wyłączyć funkcję priorytetu CWU i ustawić równoległą pracę pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Planuje zmienić piec na Bunderus Logano S111-20 i podobno on potrzebuja zaworu 3drożnego. Gdzie go w mojej instalacji można by go zamontować ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście za pompą CO nie dawałbym zaworu zwrotnego, i tak jest zawór różnicowy. A poza tym może "produkować" niepotrzebny szum albo dzwonienie w układzie. Na końcu nitki ładującej bojler daj odpowietrznik. Nie wiem skąd efekt "walki" pomp- może masz gdzieś przydławienie między piecem a odejściem na bojler- na zasilaniu lub powrocie. W sterowniku proponowałbym wyłączyć funkcję priorytetu CWU i ustawić równoległą pracę pomp.

Zasilanie jest na 1cal a na powrocie jest zrobiona redukcja na 3/4. Co do sterownika , jak ustawie równoległą pracę to mam wrażenie jakby powietrze śmigało między zaworem różnicowym a pompą CWU. Jak jest priorytet CWU to chyba ściąga mi wodę z zimnych grzejników CO ale to tylko mogą być moje złudzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie znam tego pieca ale opienie w necie nie są zachęcające. Jeśli chdzi zaś o zawór to proponowałbym 4-D i to tak ze 6/4 cala i takie orurowanie przy kotle. Opis podłączenia znajdziesz na forum. Wyjścia na Bojler przy samym kotle żeby nie było dławień. No i oczywiście osobna rura od kotła do naczynia. Alternatywą tego rozwiązania ( zawór 4-D i rura osobna do naczynia ) jest zastosowanie pompy kotłowej czyli takiej, która wodę wychodzącą z kotła będzie tłoczyć do jego powrotu celem podniesienia temp. powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli ta redukcja jest na powrocie do pieca to rtochę za cienko i rzeczywiście takie zjawisko przepychania pomp może mieć miejsce. Coś trzeba z tym zrobić bo piec ma na pewno 5/4 albo więcej. Jeśli chodzi o powietrze przy pompie CO to może kóla w zaworze różnicowym sie zlasowała albo zaklinowała bo raczej złego ukierunkowania pompy czy zaworu to nie podejrzewam, chciaż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do naczynia to idą 2 rurki bezpośrednio do niego a dwie pozostałe zasilają grzejniki. Zbyt wiele danych i mój mały mózg się trochę gubi :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli ta redukcja jest na powrocie do pieca to rtochę za cienko i rzeczywiście takie zjawisko przepychania pomp może mieć miejsce. Coś trzeba z tym zrobić bo piec ma na pewno 5/4 albo więcej. Jeśli chodzi o powietrze przy pompie CO to może kóla w zaworze różnicowym sie zlasowała albo zaklinowała bo raczej złego ukierunkowania pompy czy zaworu to nie podejrzewam, chciaż...

Kula raczej pracuję ponieważ słychać stuk przy załączeniu pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to rzeczywiście sprawa tego dławienia. Spróbuj pompę baniaka dać na 1 i pompę CO też na 1. Tak w ogóle to jakie to pompy, takie same czy może któraś jest mocniejsza? Np. 25/4 lub 25/40 czy 25/60 albo 25/6. 25 to średnica śrubunka pompy= 1cal a po "łamaniu" 6=60( 4=40 ) i to jest podnoszenie- ciśnienie pompy 6 ( 4 ) metrów słupa wody.

Edytowane przez yozik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co udało się zaobserwować , zdjęcia mogę zrobić ale nie wiem czy będę potrafił objąć w obiektywie to co istotne ;| Oczekuje na podpowiedzi i sugestie do tematu . pompy to identyczne 25/40-180 grundfos

Pozdr.

post-44398-0-93822200-1350685391_thumb.jpg

Edytowane przez Tymian81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.