Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odwrotnie Połaczone Rury Do Zasobnika Cwu


andyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zbiornik 400l z podwójną wężownicą. Górna wężownica od kotła jest podłączona nieprawidłowo, jak wskazuje instrukcja, dolna rurka to zasilanie. górna - powrót. Instalator coś mi kiedyś tłumaczył, że takie podłączenie ea mi w rezultacie większy bufor ciepłej wody ale będzie się ona trochę wolniej nagrzewała. No i jak paliłem ekogroszkiem, to nie zauważyłem problemów, bo kocioł pracował praktycznie na zadanej temperaturze - coś około 66st a woda i tak miała zawsze temperature nie mniejsza niz 48st. Ale sprawa sie komplikuje, jak zacząłem dogrzewać wodę drewnem , gdy solary nie dają rady. Nie mogę osiągnąć temperatury większej niż 53st, po za tym słychać w wężownicy jak powietrze "bąbelkuje" . Mam jeescze cyrkulacje pomiedzy rurkami górnej wężownicy

Czy instalator zrobił błąd w sztuce podłączając zbuiornik odwrotnie, czy miał faktycznie w tym jakiś zamysł. Czy takie podłączenie jest nieefektywne i bedzie mi nastręczało problemów z usunięciem powietrza z układu? Czy w takim ustawieniu dwie wężownice będą ze sobą współpracowały?

 

Prosze o pomoc

 

Andyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy koleś ten instalator.

Jak zrobił to świadomie, to chwała mu za to, że myśli (bo rzeczywiście wydaje się, że więcej wody będzie nagrzanej, choć większym kosztem i rzeczywiście dłużej)

Myślę, że lepiej (efektywniej, łatwiej, mniej kombinacji z prowadzeniem rur itp) mieć podpięty zbiornik zgodnie z instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz kocioł i jaki sterownik oraz fotki albo choć przybliżony schemat żeby było wiadomo o co chodzi. Podejrzewam że sterownik wyłącza pompę ładującą baniak uznając że jest nagrzany- to raz , dwa- może zbyt niska temp. załączania pomp powoduje jago wystudzenie. Propozycja jest taka żeby na czas podgrzewu CWU na sterowniku ustawic priorytet CWU i temp. CWU ustawić np. na 70st. Wtedy piec nie będzie za szybko wyłączał pompę ładującą dając wodzie w baniaku się zagrzać ale wyłączy ją natychmiast gdy temp. pieca zacznie spadać poniżej temp. baniaka zostawiając w nim ciepło. To tak wstępnie bo nie wiem jaki sterownik. Ja przy takim paleniu pokusiłbym się o zakup jakiegoś taniego sterownika solarnego i nim sterowałbym pompą ładującą baniak. Sterownik taki czuwa aby pompa ładująca pracowała tylko wtedy gdy źródło ciepła ( solar, piec ) ma wyższą temp. od baniaka. Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem- Ty palisz w piecu na ekogroszek drewnem?!!!!! Chlopie Ty wiesz co Ty robisz swojemu kotłowi ( i swojej kieszni !!! ) ?!!!! Już to widzę, te przegrody całe osmolone, te drzwiczki ociekające smołą i czarną parą. Nie taniej byłoby sprzedać to drewno, kupić groszek. Nie miałbyś problemu z wodą a i piec w sezonie grzewczym odpłacił by Ci z nawiązką. Co do podłączenia samego baniaka do pieca to tak jak napisał Vernal- grzać bedzie. Może ciut ciut szybciej miałbyś ciepłą wodę gdyby zasilanie było podłączone do górnego króćca ale to bardziej kosmetyczna sprawa. Co do bulgotania w wążownicy to spróbuj jak jest możliwość zamknąć na chwilę tą cyrkulację to może wyrzuci powietrze.

Edytowane przez yozik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.