Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Weryfikacja Średnic Rur I Pompy C.o.


leymann

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W załączniku "projekt instalacji" z naniesionymi wartościami średnic rur na odpowiednich odcinkach. Moje pytanie, zmienilibyście na większe, czy takie mogą być?

 

 

Pompa c.o. Grundfos UPS 25-40

 

 

Krótki opis do rysunku:

 

Pomarańczowy kolor to ściany.

Od pompy c.o. do pierwszego trójnik ( czerwony kolor ) rura fi 22, później rozdział na instalacje piętra fi 18 ( czarny kolor ) i zielony odcinek fi 18, po którym jest trójnik rozdzielający na obwód zasobnika ( żółty kolor ) fi 15 i obwód parteru ( czarny kolor ) fi 15.

 

 

 

Odpowiednia wentylacja dla kotła jest zapewniona, żeby uprzedzić już pytania.

 

048cd216c0772c38m.jpg

ffb2c16d3fc03671m.jpg

 

40cc62b0de107f3fm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jakis żart ta instalacja czy własne wariacje na temat ????

co po pierwsze jesli juz chcesz ukłąd jedno rurowy to stosuje sie dla danego pomieszczenia (czyli jak w jednym pomieszczeniu jest np 4 grzejniki) ale kociecznośc stosowania dodatkowej armatury powoduje że robi normalne układy dwururowe

druga sprawa to średnice ,przy takich średnicach to pompa musiałby być 25/60 co za tym idzie za dwa trzy lata instalacja do wymiany bo kolan i kształtek by juz nie było

instalacja w obrebie kotła 28 ,podpowadzenie do grzejników 22 do przed ostatniego 18 i ostatni odcinek moze być 15 gałązki do grzejników oczywiście 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dziękuje Panom za rady. Chciałem jednorurową instalację, ponieważ wtedy wyszłoby mniej rur, a wiadomo miedź jest droga.

 

Poprawiłem i wyszło mi coś takiego, czy tak mogłoby być? Jesli tak jest dobrze to naniose jeszcze średnice rur na rysunek.

 

 

 

 

03ce1da1dd646383m.jpg

 

 

 

Wczytałem się w posta Pana Automatyka i chyba chodziło mu o taką instalację, mam racje?

Czy przy takim układzie i średnicach, jakie dobrał Pan Automatyk. a także przy pompie 25-40 układ będize działać prawidłowo i nie zostanie wypłukany?

 

0d79b0d70b96cf1fm.jpg

 

fa1f3229edb0b062m.jpg

Edytowane przez leymann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dziękuje Panom za rady. Chciałem jednorurową instalację, ponieważ wtedy wyszłoby mniej rur, a wiadomo miedź jest droga.

 

Poprawiłem i wyszło mi coś takiego, czy tak mogłoby być? Jesli tak jest dobrze to naniose jeszcze średnice rur na rysunek.

 

 

 

03ce1da1dd646383m.jpg

instalacja jednorurowa nie wyjdzie taniej

chyba że grzejniki połaczysz tak jak pokazałeś ale to jest bez sensu ,do instalacji jednorurowej jest odpowiednia armatura tak aby do danego grzejnika wchodziła odpowednia ilośc wody i wracała ale duzo by o tym pisac

jak juz tak mocno chcesz zrobić instaalcę tanio to zrób sobie rozdzialacz i podejdz pod grzejniki pex i bedziesz miał tanio ,ale pex to jakiś wavin ,tece czy coś anie ze rura z marketu za 1,6 zł bo pamiętaj w instalacji jest zasada jak wzyciu co się nie najesz to się nie naliżesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób normalnie instalacje dwu rurową. Tylko na parterze musisz wykonać instalacje dookoła mieszkania. na pietra prowadzisz piony. W sumie rury wyjdzie niewiele więcej a unikniesz problemów eksploatacyjnych.

post-4692-0-77679600-1337242658_thumb.jpg

 

Przy instalacji jedno rurowej trzeba wymusić bardzo duże przepływy a więc energia elektryczna. Średnica rur musi być jednakowa od początku do końca. Różnica w ilości rur jest niewielka (także kosztowo) a problemów może być dużo i to często nieodwracalnych co oznacza podwojenie wydatków. jeśli wykonasz instalację w ten sposób to ilość rur wzrośnie niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Panowie, chyba wszystkich niechcący wprowadziłem w błąd. Może opiszę sytuacje. Dom to kamienica, nie mająca pywnicy w części budynku, w której będzie robiona instalacja. Wszystkie plany, to rzuty budynku z góry. Pierwszy z nich to 1 piętro na którym będize znajdowac się kotłownia, drugi to parter ( małe mieszkanie, które jest pod częścią mieszkania znajdującego się na piętrze z dwoma grzejnikami c22 500x1000 i grzejnikiem łazienkowym oraz płytowym c22 500 x 800 ).

0d79b0d70b96cf1fm.jpg

 

fa1f3229edb0b062m.jpg

 

 

Słuchając waszych rad zrobię instalację dwururową, czyli w takim wypadku muszę zastosować się do schematu poniżej schematu:

 

03ce1da1dd646383m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie poprawiłeś, Chociaż udało Ci się przez przypadek narysować "prawie" prawidlowy schemat instalacji jednorurowej. Nie wiem jak wygląda struktura własności tej kamienicy (jak jesteś właścicielem to już pół sukcesu), ale na taka robotę potrzebna jest zgoda administratora i fachowo wykonany projekt, nie zapominając o opini kominiarza. Poza tym kotłownia na piętrze jakoś mnie nie przekonuje i jezeli jest jakaś alternatywa to jej szukaj (np gaz ziemny), ale najpierw załatw "papierologię" i projekt a potem możesz wykonać instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Panowie, chyba wszystkich niechcący wprowadziłem w błąd. Może opiszę sytuacje. Dom to kamienica, nie mająca pywnicy w części budynku, w której będzie robiona instalacja. Wszystkie plany, to rzuty budynku z góry. Pierwszy z nich to 1 piętro na którym będize znajdowac się kotłownia, drugi to parter ( małe mieszkanie, które jest pod częścią mieszkania znajdującego się na piętrze z dwoma grzejnikami c22 500x1000 i grzejnikiem łazienkowym oraz płytowym c22 500 x 800 ).

0d79b0d70b96cf1fm.jpg

 

fa1f3229edb0b062m.jpg

 

 

Słuchając waszych rad zrobię instalację dwururową, czyli w takim wypadku muszę zastosować się do schematu poniżej schematu:

 

03ce1da1dd646383m.jpg

Wystarczy odwrócić rysunek i zasilanie dać od piętra w dół. na górze zostaną tylko odpowietrzniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zgodzę się, trzeba załatwić formalności. A kotłownia na piętrze nie jest najlepszym rozwiązaniem ale możliwym do wykonania. A może jednak uda się wygospodarować pomieszczenie na parterze?

Nic nie poprawiłeś, Chociaż udało Ci się przez przypadek narysować "prawie" prawidlowy schemat instalacji jednorurowej. Nie wiem jak wygląda struktura własności tej kamienicy (jak jesteś właścicielem to już pół sukcesu), ale na taka robotę potrzebna jest zgoda administratora i fachowo wykonany projekt, nie zapominając o opini kominiarza. Poza tym kotłownia na piętrze jakoś mnie nie przekonuje i jezeli jest jakaś alternatywa to jej szukaj (np gaz ziemny), ale najpierw załatw "papierologię" i projekt a potem możesz wykonać instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, chetnie bym zrobił w pexie, albo pp, ale nie wspomniałem o tym, że kocioł jest na paliwo stałe i niestety muszę zrobić wszystko w miedzi.

 

Rozumiem, że lepszym rozwiązaniem byłby schemat, który zacytowałeś tak?

a co w dzisiejszych czasach ma typ instalacji do typu kotła?

kupujesz kocioł do układów zamkniętych z automatu masz w nim węzownicę schłądzającą i po temacie

a dobry pex udarowo wytrzymuje nawet 120st a dokłądnie złaczki choć to nie polecane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właścicielem kamienicy inaczej bym się nawet za to nie zabierał, pozwolenia wszystkie niezbędne też posiadam.

 

Wim, że kotłownia na pierwszym pietrze nie jest dobrym pomysłem, sam chciałem zrobić ją na parterze, ale niestety nie da rady. Jeśli mówicie żę będą z tym aż takie problemy, to wtedy zrobię centralne tylko dla pierwszego piętrza, a na parterze osobny obieg i drugi mały kociołek kuchenny się może gdzieś istawi, z tym, że trzeba będize palić w dwóch kotłach, a nie wiem, czy to będize ekonomiczne.

 

Postanowiłem wszystko uporządkować i zamieścić schematy, możęcie mi powiedizeć, który z nich będize prawidłowy?

 

 

Pierwsze piętro

 

schemat 1

28cd9aa5c6650df3m.jpg

 

schemat 2

2f995a9b70c25a52m.jpg

 

Parter

 

schemat 1

c9fc1592694a0304m.jpg

 

schemat 2

15d107f98be37de8m.jpg

 

 

 

 

 

 

Co do Pana Automatyka rozumiem, że jest Pan doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie, jednak gdziekolwiek bym nie czytał, to na każdym forum ludzie mówili, że do węglowego kotła miedź będize najlepsza, choć czytałem o rozwiązaniu, które polegało na doprowadzeniu do pierwszego grzejnika rur miedizanych, a później juz pex, albo pp stabi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do Pana Automatyka rozumiem, że jest Pan doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie, jednak gdziekolwiek bym nie czytał, to na każdym forum ludzie mówili, że do węglowego kotła miedź będize najlepsza, choć czytałem o rozwiązaniu, które polegało na doprowadzeniu do pierwszego grzejnika rur miedizanych, a później juz pex, albo pp stabi.

słabym ogniwem w pex sa oringi w złączkach natomiast jak zrobisz instalacje z technologi TECE wciskanej to masz gwarancje żec tego nie rozerwie

wszytkie inne metody są jako zaciskane czy to przez skręcanie ,zaciskanie ,prasowanie czy cokolwiek polega poprostu na casicnieciu pex na oringu a jak ta sie przegrzeje czy cos to są przecieki

zrobisz jak zechcesz jeszcze kilka lat temu ta technologia nie była u nas dostepna

w miedzy czasie przepisy sie zmieniły ,kotły są robione do układów zamknietych i w dodatku z wezownicami do schładzania dlatego tez wystapienie w układzie temperatury powyzej 95st jest praktycznie niemozliwe dlatego dobry pex nawet na złaczkach zaciskanych mozna stosować

co jeszcze dwa czy trzy lata temu było strzelanie sobie w nogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia TECE jest baaardzo droga, powiedziałbym nawet za droga o ile nie droższa niż miedź, jedną z najtańszych jest pp, ale czy warto sie w to pakować? Nie sądze. Bądź co bądź od rozdzielacza musiałyby odchodzić rury na poszczególne obwody i tu nadal pytanie, jak te obwody mają wyglądać? I jeszcze pytanie, czy od rozdzielacza mógłbym puścić w ostateczności rury miedziane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.