Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Małe Przepływy Na Rotametrach


czarnyn

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam honor. Nie umiem się tu jeszcze poruszać, a wskoczył mi na ekran jedyny tekst, więc myślałem że to odpowiedź. Sorki.

 

Nie mam fotki, ale zamontowana jest na podłogówce grupa pompowa z mieszaczem Meibesa. Pompa faktycznie 40, ale w poprzednim domu była 25/50 i śmiga śmiało na 14+8+4 pętle. Oczywiście wtedy zastosowany był inny rozdzielacz. Mam jeszcze niedługo uruchomić mniejszą podłogówkę, ale z tymi felernymi rozdzielaczami. Na niej się przekonam, czy to wina rotametrów. Jeszcze raz sorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie się wkleiło i widzę, że mam dokładnie to samo, tylko może ładniej wykonane. Też masz pompę Alfa, zawór trójdrożny, dwa termometry z zaworami odcinającymi i jednym zaworem zwrotnym. Nie widzę żadnej różnicy (no może w nazwie firmy - zamiast WOLF jest MEIBESS). Nie wiem natomiast, gdzie wyczytałeś, że mam kocioł kondensacyjny??? Nic takiego nie pisałem. Mam kocioł na pelet z podajnikiem. Szkoda, że nie mam zdjęć, choć może jakieś znajdę. Może będzie na nim grupa z mieszaczem? Na razie dzięki - może jeszcze jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie się wkleiło i widzę, że mam dokładnie to samo, tylko może ładniej wykonane. Też masz pompę Alfa, zawór trójdrożny, dwa termometry z zaworami odcinającymi i jednym zaworem zwrotnym. Nie widzę żadnej różnicy (no może w nazwie firmy - zamiast WOLF jest MEIBESS). Nie wiem natomiast, gdzie wyczytałeś, że mam kocioł kondensacyjny??? Nic takiego nie pisałem. Mam kocioł na pelet z podajnikiem. Szkoda, że nie mam zdjęć, choć może jakieś znajdę. Może będzie na nim grupa z mieszaczem? Na razie dzięki - może jeszcze jakieś pomysły?

to jak masz taki ukąłd z mieszaczem ładniej wykonany to po co ta pompa w rozdzielaczu i wrescie po co ta głowica ???

jak zdejmiesz głowice to przepływy sie zwiekszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiminero - jesteś jak arbiter, ale dobrze mieć adwokata - dzięki. Markowy rotametr to jaki? Mówisz o głównym dużym na cały obieg, czy o poszukiwaniu pasującego do rozdzielacza? Z tym drugi może być problem.

 

Jak już wcześniej wspomniałem, przepływowość zaworu trójdrożnego nie ma nic do rzeczy, bo robiłem różne spinki i wywalałem zawór. Szło bez żadnych urządzeń po drodze oprócz pompy a na rozdzielaczu życia nie ma. Owszem rotametry prawie wyskakują z gniazd, gdy przelewam pętle bieżącą wodą ze studni. Wtedy przepływu starczyłoby na trzy takie domy, z tym że przepływ wody pod ciśnieniem nie jest dobrym wykładnikiem przepływu pompowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że z braku miejsca nie zastosowałem oryginalnych zaworów odcinających z termometrami, tylko zwykłe, krótsze. Podejrzewam zbyt silne sprężyny w rotametrach, bo skoro posadzki są ciepłe, a nie widać, żeby coś płynęło, to taki wniosek mi się nasuwa. Dorzucę jeszcze rozdzielacz z parteru. Oba rozdzielacze na zdjęciach są w czasie pracy pompy, więc widoczne przepływy - jak widać - nie są powalające, bo ich po prostu nie ma. Przy odkręconych dwóch pętlach wskaźniki zjeżdżają do 2 lit/min. Czy to wina przepływomierzy? Dojścia do rozdzielaczy - rura PEX 26 . Wyjście z kotła poprzez kolektor i pompę aż do trójnika PEX 32. Pompa Alfa2 25/40 włączona na III ( badałem też pompę standard 25/40 - bez zmian). Proszę o wskazówki.

kolego jak nic nie widać a grzeje to moze sa rotametry na powrót a ty masz zasilanie i tyle bo innego rozwiazania nie widze ,a sorki bo podkleiłes se pod temat a ja pisałem do czarnyn ,dopiero teraz te twoje foty wpadły mi na stół operacyjny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak masz taki ukąłd z mieszaczem ładniej wykonany to po co ta pompa w rozdzielaczu i wrescie po co ta głowica ???

jak zdejmiesz głowice to przepływy sie zwiekszą

Automatyk proszony jest o zażycie mocnej kawy lub o przerwę na świeżym powietrzu :)

To w dalszym ciągu nie ten wątek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk proszony jest o zażycie mocnej kawy lub o przerwę na świeżym powietrzu :)

To w dalszym ciągu nie ten wątek...

automatyk juz był sie przewietrzyć i zażył wiatru .....i sie ogarnął post 33 Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jak nic nie widać a grzeje to moze sa rotametry na powrót a ty masz zasilanie i tyle bo innego rozwiazania nie widze

Też mi to przez myśl przeszło, ale wyglądają na wersję do zasilania. Chyba że podpięcie od strony kotła jest na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o głównym dużym na cały obieg, czy o poszukiwaniu pasującego do rozdzielacza? Z tym drugi może być problem.

O rotametr na belce chodzi. A próbowałeś te co masz wymontować (jeden znaczy)? Dowiedziałbyś się jak z długością, bo może coś tutaj nie gra. Mimo "zdechłych" rotametrów podłoga grzeje, czyli obie belki ta sama temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te fotki. Są cztery rzeczy do wyjaśnienia, żeby się nikt nie czepiał. Jak znajdziecie następne, to chętnie skorzystam z porady.

 

1. Brakuje zaworu czterodrożnego do podnoszenia temp.powrotu - Będzie.

2. Brakuje sprzęgła hydr., które było pod grupą pompową i zapewne będzie, choć jego konieczność stawiam pod znakiem zapytania.

3. Zawór bezpieczeństwa jest tymczasowo zakorkowany, bo kapał nawet przy 0,5bar - do wymiany.

4. Kotłownia ogólnie nie skończona, więc proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te fotki. Są cztery rzeczy do wyjaśnienia, żeby się nikt nie czepiał. Jak znajdziecie następne, to chętnie skorzystam z porady.

 

1. Brakuje zaworu czterodrożnego do podnoszenia temp.powrotu - Będzie.

2. Brakuje sprzęgła hydr., które było pod grupą pompową i zapewne będzie, choć jego konieczność stawiam pod znakiem zapytania.

3. Zawór bezpieczeństwa jest tymczasowo zakorkowany, bo kapał nawet przy 0,5bar - do wymiany.

4. Kotłownia ogólnie nie skończona, więc proszę o wyrozumiałość.

kotłownia moze byc w rozsypce ale za zawór z korkiem to masz u mnie prze.....e ,czekamy na foty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @ardan22 przepływy rzędu 2l/min są dla podłogówki wystarczające, w szczególności przy tak długich pętlach, najwyżej zmień pompę z 25/40 na 25/60

ja mam taki mieszacz jak w poście #25 ale z pompą Wilo 3 bieg w na ok 150m2

podłogówki i pompa idzie na 2 biegu, przepływy 2l/min, długość pętli 50-70mb, w sumie 15 pętli na dwóch poziomach, temp wody zasilającej 30-32C.

Kocioł na pellet, praca z buforem 800l

Pozdr.

 

PS Patrząc na twoje zdjęcie mam wrażenie że masz za małe naczynie przeponowe

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za opóźnienia odpowiedzi, bo nie świecę tu jeszcze za bardzo. Na zasilaniu temperatura 40 to na powrocie ok.30. Wskazuje to na prawidłową pracę i obie belki są ciepłe a podłoga miła w dotyku. Nie próbowałem wymontowywać rotametru (jednego znaczy). Pokuszę się o to jutro. Jeśli zasilanie wychodzi z kotła na górze, a górna belka to zasilanie, to mam wszystko podłączone OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeraziłes mnie 40 na zasilaniu ???? to jak beda mrozy -30st a nie teraz a delta jest zbyt duza i niedopuszczalna ,a tak na marginesie to gdzie ten ładniejszy mieszacz??? daj foto nad mieszaczem to za chwile wypunktujemy ta instalacje i moze ruszy bo juz na 90% wiem co jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że niby do mieszacza rura 20?????????? Automatyk - proszę się jeszcze raz przewietrzyć. Od kotła do mieszacza idą rury 32. Nie widzicie czarnych złączek HENCO? Może nie robicie z takich średnic PEX. Rzadko kto ma szczęki - ja mam.

 

Sambor, ja mówiłem o przepływie 2l/min na max. dwóch pętlach. Jak odkręcę wiecej, to efekt jest jak na zdjęciach, czyli 0l/min. To już zdecydowanie za mało, prawda? Naczynie też mi się wydaje za małe i pomyśle o tym, dzięki. Włączałem tymczasowo dwie pompy 40+40 w szereg i efekt żaden. Kostrzewa chce zawór czterodrogowy, wiec nie wiem, co włożę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.