Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam;

mam prośbę o pomoc i radę czy moja instalacja jest zrobiona optymalnie i ew. co należyałoby zmienić.

Instalacja CWU składa się z zbiornika solarnego i wpiętego za nim szeregowo kotła kondensacyjnego, który ma swój zbiornik. Woda podgrzane przez solary jest jednocześnie wejściem do kotła gazowego (w celu podgrzania CWU gdy temperatura CWU jest za niska) i z kotła gazowego wchodzi CWU do instalacji . Zrobiona jest też cyrkulacja między tymi zbiornikami w kierunku zbiornika solarnego sterowana w zależności od temperatury CWU w zbiorniku solarnym. Jest również zrobiona cyrkulacja CWU w instalacji do kotła gazowego sterowane sterownikiem z kotła gazowego

Czy to jest właściwe rozwiązanie.

Czy lepiej byłoby zamontować zwór sterujący przepływem CWU z kotła solarnego do instalacji gdy temp CWU jest odpowiednia np 60 stop. C. a gdy jest za mała wtedy wpada do kotła gazowego celem podgrzania? Czy to ma być zawór trójdrogowy? Co z cyrkulacją?

Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu właściwego rozwiązania, by doprowadzić instalacje do optymalnego działania, instalator który to robił twierdzi ze tak jest, tzn optymalnie

może sa gotowe schematy?

 

Pozdrawiam

 

J

Opublikowano

Witam,

Z opisu wygląda, że jest to zrobione w miarę optymalnie.

Jeśli masz wątpliwości, to napisz z czego one wynikają.

Czy zauważyłeś jakieś nieciekawe zachowanie tego rozwiązania?

Pozdrawiam.

Opublikowano

dziękuje za odp

 

moje obawy dotycza głównie cyrkulacji między zbiornikami. Przykład

ustawie cyrkulacje zeby się włączyła gdy temp w zbiorniku solarnym bedzie np 40 stopni, jeżeli w zbiorniku gazowym będzie wyższa to nastąpi jej schłodzenie, tak?

czy nalezy ustawic włączenie cyrkulacji miedzy zbiornikami tylko wtedy gdy temp w zbiorniku solarnym bedzie wyzsza od zadanej cwu do instalacji np 55 stop?

zauwazyłem ze prze pomopą nie ma zaworu zwrotnego

J

Opublikowano

Vernl znalezałem watek (z maja 2010 dotyczacy podłączenia dwóch zbiorników CWU), który odpowiedział na moje pytania - brałeś ww tej dyskusji udział - ale pozostaje jescze dla mnie problem jak rozwiązać sterowanie cyrkulacja między dużm (przed)zbiornikiem (solarnym) a małym gazowym - prosze o pomoc

Opublikowano

dlaczego?

 

Woda z dużego przepłynie do małego wtedy gdy zostanie odkręcony kurek z ciepłą wodą - piec gazowy przygotowuje ciepłą wodę w okreslonych programach - załóżmy ran o i po południnu, jeżeli temp woda wody w małym spadnie poniżej zadanej włączy sie piec by ja podgrzac, a w duzym (w okesie letnim) jest odpowiednia temp wody to dobrze byłoby ja wymieszana? -tak to rozumiem - jestem w tych sprawach laikiem - i być może moje rozumowanie jest błędne

Opublikowano

No ten kurek to się znowu nie tak rzadko odkręca, to się coś tam wymiesza ;)

Gazowy można ustawić nieco mniej restrykcyjnie (czyli np. nie ma nagrzewać do 60C lecz do załóżmy 45C. Nawet jak czasem się włączy to dogrzać będzie musiał niedużo. Warto to poobserwować i ew. coś pokombinować bez kosztów i przeróbek. Może się okazać , że będzie dobrze.

 

Tu jest taka sytuacja, że solar nagrzewa duży zbiornik (więc ma pole do popisu) a przez mały się tylko przelewa i dodatkowo magazynuje (tu woda i tak dość często się wymienia, przez co mieszanie samoczynnie zachodzi).

Cyrkulacja to koszt materiałów, koszt przeróbek oraz koszt stały poboru prądu i stała strata mieszania.

Czy więc nie warto spróbować działać jak natura chciała?

Jeśli się na to zdecydujesz to napisz jakie są obserwacje.

 

Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.