Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc


mirmur

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym wziął 19 kW, jak masz jeszcze zasobnik c.w.u. to wtedy 22 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij 0,1 kW na m2 powierzchni + ok. 3 kW na ogrzanie c.w.u. i daje to 21 kW. 25 kW będzie tylko marnował węgiel i robił dziury w portfelu, w sklepie chcą sprzedać a wiadomo większy kocioł jest droższy. Mi też doradzali na dom 100 m2 + 100 l c.w.u kocioł 19 kW , a w innym sklepie 23 (!!!) kW [jak mowili z większego garnka nie wykipi, jakoś mnie to nie przekonało], kupiłem taki 14 kW i ma nadmiar mocy jeszcze. Dom nieocieplony bo wziaąbym nawet taki 12 kW.

Edytowane przez mlodzieniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem są nawet inne zapisy, kocioł 15 moc 6 - 15 kW. Duża rozbieżność wynika z podania mocy dla różnych paliw możliwych do spalania w danym kotle. Poza tym ta moc to moc nominalna, czyli w idealnych warunkach osiągana - faktycznie kocioł pracuje z inną, nawet połowę mniejszą. Sprawdź jeszcze, jak u Ciebie z kominem i wentylacją kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo podobny dom, tez z tego okresu, tylko bez styropianu.

 

Przy takim dobrym ociepleniu jak podajesz, ja bym brał pod uwagę kocioł 20kW, absolutnie nie większy.

15kW może by też na upartego wystarczył, ale powiedzmy że jak trafi Ci się naprawdę kiepski opał to zamiast 15kW wyciągniesz powiedzmy 10kW, a do tego nie będziesz czyścił kotła przez miesiąc, to faktycznie sprawność takiego kotła będzie na poziomie 50% albo jeszcze mniej.

Lepiej mieć min większy kocioł ale bez przesady. 22-25kW to za dużo.

Nie słuchaj tu co po niektórych którzy wprowadzają Cię w błąd (być może nieświadomie).

Przy takim ociepleniu jak u Ciebie nie masz straty 100W/m2 - takie założenia robiło się 20 lat temu dla domów starych bez izolacji.

Są kalkulatory w necie żeby samemu sobie obliczyć opór cieplny ściany itd., na oko można powiedzieć, że u Ciebie wyjdzie ok 50-60W/m2.

 

Podawany przez niektórych producentów kotłów zakres mocy np 5-20kW oznacza że kocioł sam sobie reguluje moc w zależności od potrzeby.

Czyli nie działa dwu stanowo - grzejąc na maxa, a potem nadzór i tak w kółko.

 

Często w kotłach 15, 20, 25kW jest montowany ten sam palnik - różnica jest tylko w wielkości samego wymiennika, oraz nastawy w sterowniku dla palnika. Większy kocioł ma po prostu większa powierzchnie grzewczą - dla tego radził bym 20kW a nie 15.

 

Pozostaje jeszcze jedna najważniejsza kwestia, czy masz ogrzewanie tylko grzejnikowe, czy sama podłogówka ?

Do samej podłogówki 15kW Ci spokojnie wystarczy.

 

Co do komina to powiem CI że możesz mieć problem z wykwitami z racji dość dużej sprawności kotłów i niskiej temp spalin na wyjściu z komina, chyba że komin też masz dobrze ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że dość dziwne i śmieszne pytanie.

Generalnie na kotle najczęściej trzyma się 60st, tak żeby na powrocie było z 50st albo i więcej - ma to na celu zwiększenie żywotności kotła.

 

Max temp jest łatwo osiągana tylko w kotłach z dodatkowym stałym rusztem, gdy sobie dobuzujesz drewnem.

Jak byś utrzymywał na kotle stale 90st to spalanie na pewno było by duuużo wyższe.

Domyślam się że producenci podają 80st jako max bo w niektórych miejscach kotła gdzie woda słabiej krąży, temp może być już bliska 100st.

 

- Czemu myślisz o zaworze 4d ?

- nie ma odpowiedzi na poprzednie pytanie o grzejniki i podłogówke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam mam zawór mieszający 4d z siłownikiem. Często mimo tego zaworu powrót i tak jest za zimny i trzeba dokładać pompę kotłową na powrocie z zaworu 4d. Ja tak musiałem zrobić żeby 4d zaczoł normalnie funkcjonować zgodnie z założeniem.

Także nie jest do końca prawdą że sam zawór 4d na dzień dobry wydłuża żywotność kotła itd. Często 3d jest lepszym i tańszym rozwiązaniem.

Najlepiej sobie o tym porozmawiać z osobą która będzie robiła montaż kotła i niech poda swoje za i przeciw na temat tych mieszaczy, a może ktoś tu jeszcze na forum coś od siebie powie. Choć tak naprawde to odnośnie tych zaworów mieszających już tak dużo było mówione, wystarczy tylko poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.