Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Koledzy! ;)

 

...zwracam się do Was z wielką prośbą...instalcję znacie, otwarta z jedną pompą dla całej instalacji. Na powrocie alpha 2 25-60, zamontowany jest zawór różnicowy 2"

...niestety wielkość różnicówki powoduje to, że kulka opada przy pracy pompy w funkcji AutoAdapt, na maksymalnym i ,minimalnym ciśnieniu zmiennym. Aby utrzymać (kulę dociśnietą) ciśnienie w instalacji musi zasuwać na wysokich obrotach - co objawia się utrzymywaniem ciśnienia, jednak szumem w grzejnikach :(

 

... czy jest jakaś alternatywa dla zaworu różnicowego, aby alpha mogła zasuwać na minimalnych obrotach?, i w razie braku prądu układ działał??

 

za info i pomoc byłbym wdzięczny

 

pozdro serdeczne ;)

Opublikowano

Witam!

 

Widziałem kiedyś takie rozwiązanie w instalacji grzewczej, gdzie w miejsce zaworu rożnicowego zamontowany był elektrozawór (rozmiar, o ile dobrze pamiętam, 6/4 cala). Był to elektrozawór w wersji stale otwartej, który w przypadku dopływu zasilania 230V natychmiast przechodził w stan całkowitego zamknięcia. Wyglądało to w ten sposób, że przewód go zasilający był połączony z przewodem pompy c.o. i w momencie jej uruchomienia zamykał się zarazem elektrozawór (czasem podobne układy można spotkać przy bojlerach). Z kolei gdy pompa się wyłączała, elektrozawór zaraz otwierał się, umożliwiając tym samym grawitacyjny przepływ wody przez grubą rurę zasilającą. Użytkownik był bardzo zadowolony z tego rozwiązania, tym bardziej że wcześniej zawiódł się na zaworach różnicowych, które się psuły, i kulowych zwykłych, których otwierania stale musiał pilnować. Nie ukrywał zarazem, że całość z montażem sporo go kosztowała (chyba ponad 1000 zł).

 

Można dostać takie zawory, ale ceny dla większych przekrojów nie są małe (dwucalówka prawie 1000 zł brutto):

 

http://www.elektrozawory-sklep.pl/pl/automatyka/ESM_87_087007.html

 

http://allegro.pl/elektrozawor-ceme-1-1-2-no-nbr-0-3bar-cewka-i2056053123.html

 

 

Kaczy, pamiętam inny wątek, który założyłeś i przy okazji mam też pytanie: jakiej firmy zawór różnicowy posiadasz i czy przypadki, które opisywałeś, dotyczyły zaworów różnych firm czy tylko jednej?

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10836-zawor-roznicowy-kontrolujcie/

Opublikowano

zarówno poprzedni jak i ten to jakiś pierwszy lepszy ze sklepu :huh:

....jednak wkurza mnie to, że alpha 2 zasuwa na wysokich obrotach jak mogłaby na tym do czego została stworzona, przez te wysokie obroty zasilanie zrównuje się z powrotem - a jak wiadomo to spadek wymiany ciepła :angry:

 

...mam jeszcze szatański pomysł - zaślepić zawór różnicowy - w razie braku prądu wszystko przez pompę - jednak to chyba mieszkanie na bombie! :(

Opublikowano (edytowane)

zarówno poprzedni jak i ten to jakiś pierwszy lepszy ze sklepu :huh:

 

No właśnie, producenci też są różni. Znane firmy produkujące ZR to chociażby UNISAN i TECH-POL, ale nie wiem, jaka jest jakość i awaryjność ich wyrobów w porównaniu do pozostałych. Chyba wielkiej filozofii w budowie różnicowego jednak nie ma...

 

...mam jeszcze szatański pomysł - zaślepić zawór różnicowy - w razie braku prądu wszystko przez pompę - jednak to chyba mieszkanie na bombie! :(

 

To już lepiej w miejsce różnicowego załóż kulowy przelotowy. Trudne to do pogodzenia z automatyką sterującą pompami, ale zawsze masz możliwość ręcznego otwierania, a przy zaślepieniu nie masz nic. Z przepływem bez prądu przez pompę różnie bywa. W razie co możesz dodać jeszcze na wypadek braku prądu UPS jako dodatkowe zabezpieczenie.

Edytowane przez WojtB
Opublikowano

znalazłem jeszcze coś takiego....

 

NA ZASILANIU STOSUJMY ZAWÓR RÓŻNICOWY Z KULKĄ TONĄCĄ W WODZIE, ZAŚ NA POWROCIE STOSUJMY ZAWÓR Z KULKĄ PŁYWAJĄCĄ W WODZIE.

 

ale nie wiem ile w tym prawdy?? :unsure:

Opublikowano

Nie mam pojęcia, ale wiem, że są zawory różnicowe, które mogą pracować zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej, na zasilaniu i powrocie, jak i w górę oraz w dół. Tak przynajmniej deklaruje producent Tech-Pol, ale jak się to sprawdza, tego nie wiem. Może spróbuj się z nimi skontaktować i przedstaw swój problem.

 

http://www.tech-pol.pl/produkty/zawory-roznicowe-zr.html

 

http://www.tech-pol.pl/kontakt.html

 

Zobacz też, jakiego producenta zawór posiadasz, sprawdź również prawidłowość montażu ZR w stosunku do przyłącza pompy, bo i z tym są czasem problemy.

 

Przy okazji, poprzednio omyłkowo wpisałem, że UNISAN jest producentem ZR. Jest to firma handlowa.

Opublikowano

...jeszcze jedno...

 

zawór zamontowany jest strzałką w dół - nóżki są na dole - jak mniemam po załączeniu pompy piłka powinna być "podrywana" do góry i zamykać grawitację

...miałem na próbę zamontowany odwrotnie - jednak po załączeniu pompy momentalnie gotował - bez pompy było lepiej jak z pompą - może rzeczywiście problem tkwi w kulce, pusta czy pełna?? :huh:

 

 

"

Opublikowano

Witaj kaczy,co ty z tą róznicą zasilania i powrotu... Przy grawitacji to podstawa ale przy obiegu wymuszonym jakie to ma dla Ciebie znaczenie. Przepływ jest dużo szybszy i odbiór ciepła i tak jest większy niz przy grawitacji, przecież to dlatego właśnie szybciej gniją dzisiejsze kotły. Pamiętać tylko trzeba, żeby na powrocie była odpowiednia temperatura. Popatrz jaki odbiór jest ciepła z silnika spalinowego w którym płyn chłodzący ma temperaturę około 80st. C, zakładając, że sprawność takiego silnika to optymistycznie 50%, to drugie tyle idzie w niebo w tym między innymi przez ciepło wydalane przez chłodnicę. U siebie często mam tak, że wyjście i powrót mam prawie takie same i nie widzę, żeby temp. spalin rosła czyli odbiór ciepła jest w porządku (oczywiście zakładając, że moc jest na stałym poziomie).

Opublikowano

zawór zamontowany jest strzałką w dół - nóżki są na dole - jak mniemam po załączeniu pompy piłka powinna być "podrywana" do góry i zamykać grawitację

...miałem na próbę zamontowany odwrotnie - jednak po załączeniu pompy momentalnie gotował - bez pompy było lepiej jak z pompą - może rzeczywiście problem tkwi w kulce, pusta czy pełna?? :huh:

 

Być może, ale żeby to stwierdzić trzeba by najpierw sprawdzić m.in. wspomniany sposób montażu względem przyłącza. Zobacz, co tu się działo:

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1479342.html

 

Może zrób fotki tego podłączenia i zamieść na forum. Są tu z pewnością Użytkownicy, co pomogą Ci w ocenie.

Jeśli natomiast podłączenie ZR i bypassu jest w porządku, wtedy trzeba szukać przyczyny w samym zaworze.

Opublikowano

...no dobra Koledzy, skoro tak już rozmawiamy..

..cały czas mi wklepywano, że delta zasilania i powrotu 15-20C - to optimum - jestem w błędzie, nie patrzeć na to??

... kocioł mam ten sezon, więc mozna powiedzieć, że cały czas go testuję, chałupa jest dogrzana, odbioru nie ma, różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem 2-3C. Zmniejszając obroty zwiększyłbym deltę, ale czy jest to konieczne, dla efektywności kotła?

.... przy powrocie 50C i temperaturze spalin 100-120C, jest podgotowywanie wody w rusztach :( , czy winą jest mała delta, brak rozbioru, podnosząc temperaturę spalin w trosce o komin - jest ewidentne gotowanie w rusztach, nie wyobrażam sobie mieć 55-60C na powrocie w trosce o ochronę kotła - jak w ty robicie?

 

....poniżej fotka bajpasu na powrocie kotła - strzałka na zaworze różnicowym - w dół

 

http://w91.wrzuta.pl/obraz/4OIjRlwetgo/img_0016

http://w91.wrzuta.pl/obraz/a6Lzkt8XjhG/img_0015

Opublikowano

....poniżej fotka bajpasu na powrocie kotła - strzałka na zaworze różnicowym - w dół

 

http://w91.wrzuta.pl/obraz/4OIjRlwetgo/img_0016

http://w91.wrzuta.pl/obraz/a6Lzkt8XjhG/img_0015

 

Bypass pompy i położenie zaworu różnicowego wydaje się być OK, ale niech się wypowiedzą fachowcy z branży. Tak na marginesie - z czego wykonana jest ta górna rura przyłącza?

 

Sam ZR jest chyba z firmy Tech-Pol - robią przeważnie w kolorze czarnym, zresztą w instrukcji jest podane, że zawór może pracować w takiej pozycji jak u Ciebie. Dodać należy, że nie wszyscy producenci zaworów różnicowych dopuszczają taką możliwość. Pytanie tylko, jakie są warunki pracy dla zaworu zamontowanego strzałką w dół np. czy nie wymaga właśnie ustawienia wyższych obrotów pompy itp. W instrukcji nic na ten temat nie pisze, są narysowane tylko schematy.

 

http://www.tech-pol.pl/images/stories/images/instrukcja.pdf

 

Dlatego na Twoim miejscu skontaktowałbym się z producentem w tej sprawie i przedstawił, w czym jest problem.

Opublikowano

....... przy powrocie 50C i temperaturze spalin 100-120C, jest podgotowywanie wody w rusztach :( , czy winą jest mała delta, brak rozbioru, podnosząc temperaturę spalin w trosce o komin - jest ewidentne gotowanie w rusztach, nie wyobrażam sobie mieć 55-60C na powrocie w trosce o ochronę kotła - jak w ty robicie?

 

Nie mamy rusztów wodnych, a właściwie mamy nad nimi zrobiny ruszt szamotowy... :D Miałem już tak, że powrót prawie 70 (podmieszanie przez bojler), wyjście trochę więcej i nie ma gotowania wody. Pompa Grundfos 25-40, chodzi cały czas powyzej temp. 42 st. C. na 1-szym biegu. Na grawitacji delta taka jak piszesz i gotowanie wody w kotle. Ale ja nie staram się palić non stop. Jeżeli jest zbyt ciepło przestaję palić i tyle, utrzymywanie palenia za wszelką cenę uważam za nieekonomiczne (niska sprawność kotła przy niskiej mocy).

Opublikowano (edytowane)

@Kaczy: nie wiem, czy pamiętasz dawny wątek o zastosowaniu zamiast ZR kulowych - zrobione z ZZ bez sprężynki. Najlepiej działają te z mosiężnym grzybkiem. Mam takowy na powrocie i pracuje cichutko; jest też pionowo jak u Ciebie - grzybek opada grawitacyjnie i otwiera zawór zawsze oprócz stanu pracy pompycool.gif. ' The simplest means the best ' - jak mawiają polscy plumberzy w Old Merry England...

A pompa jest BEZ FILTRAohmy.gif i poziomo, co jej też nie pomaga w odpowietrzaniu samoczynnym, a cieniaste plastyki na wejściu - co zgrzewka to dławik, bo rurki na ciepło zawsze włażą ciut za głęboko do złączek. Na dodatek te 'calowe' PP25 mają przelot wew Fi16 - litości dla biednej Alphy!!!

Wybacz krytykę, ale ad Rem!rolleyes.gif.

PozdrA.

Edytowane przez adamasz
Opublikowano (edytowane)

..cześć! ;)

..te zgrzewki, pójdą wont, to tymczasowe, do czasu jak dojdę do ładu z różnicówką :rolleyes:

...może rzeczywiście za dużo wymagam przy takich rurkach...

...przy pompie nie ma filtra bo pod sufitem jest spirotrap ;)

 

 

...nie wiem czy Alpha ma tak, źle, w funkcji AutoAdapt pobiera średnio 7-10W - więc opory chyba nie tak wielkie, tylko to rozpinanie różnicówki

Edytowane przez kaczy
Opublikowano

Zaworki 2'' kosztują, ale jak chcesz spokojnie spać, to załóż je przed i po tym węźle - a dalej śrubunki i możesz całość wyjmować razem z ZZ i pompą pospołusmile.gif. Swoją drogą grawitacja i na 1,5" pójdzie...

A.

Opublikowano

...czy zawór zwrotny ma być w miejscu różnicowego??

...czy też różnicówka pozostaje i dołożyć przed pompą i za pompą zawory wzrotne?

Opublikowano

No, kolego kaczy-znamy się już trochę jako doświadczeni... przez COsmile.gif. Przecież ZR to grawitacyjny ZZ z ciężką (niepotrzebnie) i drogą (a jakże) kulą!

Zamień buldoga 2"ZR na 1,5"ZZ bez sprężynki - to i kieszeń się cieszy, i grawita śmiga!

A.

Opublikowano

lepiej mieć pewność ;)

...dzięki za pomoc i info

 

będę walczyć w miarę możliwości i czasu

 

pozdro i dzięki ;)

Opublikowano

...aktualny zawór jest zamontowany strzałką w dół - czy to jest ok???

 

...czy musi byc strzałką w górę?

Opublikowano

TAK SAMO nowy jak stary, jak wspomniałem ZZ i ZR pełnią rolę tożsamą - strzałki to odwzorowują. Kierunek 'przewodzenia' na powrocie to kierunek 'do kotła'smile.gif!

A.

Opublikowano

Panowie... albo już głupieje albo się starzeje ;)

...albo łeb mi się lasuje od obiegów kotłowych

 

...ustawiając pompę na minimum i mając zadaną 70C - na grzejnikach jest wrzątek - oczywiście potrzeba czasu aby to ciepło dotrało do grzejnika

....ustawiając pompę na wysokie obroty - ciepło jakby dochodzi szybciej, jednak ciepło jest wyczuwalnie mniejsze

... czy tłumaczyć to przenikalnością?, mniejszy przepływ lepszy odbiór i wymiana? - czy coś z zaworem nie tak

...swoją drogą gdyby zawór partolił to kocioł by gotował

.... a może malutki przepływ to zawór się zamyka i stąd to ciepło, gdy podwyższam obroty to zawór rozłącza (oczywiście gdyby byłby źle założony)

 

totalny mętlik we łbie :(

Opublikowano

Szybszy przepływ wody to większe oddawanie i pobieranie ciepła (lepsza wymiana), dlatego grzejnik szybciej stygnie ale i chałupę nagrzewa Ci szybciej. Dlatego między innymi kotły w starych instalacjach, gdzie po modernizacji dołożono pompkę co. chodzą na niższych temperaturach bo duzo większy przepływ wody przy mniejszej jej temperaturze już nagrzewa chałupę. Weź to na chłopski rozum. Postaw browar do garnka z wodą albo pod odkręcony kran, który szybciej się schłodzi przy założeniu że tu i tu temperatura wody będzie taka sama. :D

Opublikowano

macie rację koledzy B)

...jakoś wczoraj blokada lub jak kto woli problemy z myśleniem - aż wstyd się przyznać :)

 

pozdro

Opublikowano (edytowane)

Przecież ZR to grawitacyjny ZZ z ciężką (niepotrzebnie) i drogą (a jakże) kulą!

Zamień buldoga 2"ZR na 1,5"ZZ bez sprężynki - to i kieszeń się cieszy, i grawita śmiga!

Edytowane przez WojtB
Opublikowano (edytowane)

No właśnie, jak duże mogą być opory hydrauliczne zaworu różnicowego?

ZR ma umożliwić przepływ grawitacyjny wody, pytanie natomiast w jakim stopniu - poprzez ową kulę - przepływ ten zostaje spowolniony?

 

Poza tym, czy zamiast wyciągania sprężyny z zaworu zwrotnego, nie lepiej byłoby zastosować ZZ klapowy? A druga rzecz, czy w przypadku montażu ZZ bez sprężynki, w pionie i strzałką do góry (czyli na zasilaniu), grawitacja będzie w stanie działać, jeśli zawór ma grzybek mosiężny?

Edytowane przez WojtB

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.