Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jestem od miesiaca posiadaczem pieca klimosz ling duo 25 kw z sterownikiem economic premium, i od razu kłopoty i problemy

nie mogę ustawic tego pieca, spala mi od 40 do 50 kg groszku na dobę, dom 180 m, duzo podłogówki, zawór czterodrozny z siłownikiem i trójdrożny z siłownikiem na podłogówkę, termostat pokojowy i czujnik zewnętrzny

właczyłem mu pida i ten piec wogóle się nie wyłancza, chodzi cały czas, spala dużo, na podlogówkę daje 30 stopni, juz nie wiem co robić, jak go ustawić

prosze o jakies porady

Opublikowano

chyba mam podobny problem z podłogówką.

Czy zawór 4 drożny masz włączony w trybie automatycznym?

To pozwoli uzyskać żądaną temperaturę na piecu-grzejnikach,i wydawało się że i na podłogówce co u mnie w praktyce nie zdaje egzaminu(z podłogówką).

Opublikowano

U mnie podobna konstrukcja- Lazar Uni Komfort 25 KW spalał podobnie. Pierwszy zbiornik ~160kg pochłonął w 3 dni, kolejny w 4dni. Zawór czterodrogowy przez te dni ledwo co otwierał. Musisz czekać aż temperatury powrotu w miarę wzrosną. Niewiem jaki masz próg ochrony powrotu- u mnie to 50st. i niestety na piecu musi być te sześćdziesiąt kilka stopni, by choćby część poszła na instalację.

Opublikowano

Jestem od miesiaca posiadaczem pieca klimosz ling duo 25 kw z sterownikiem economic premium, i od razu kłopoty i problemy

nie mogę ustawic tego pieca, spala mi od 40 do 50 kg groszku na dobę, dom 180 m, duzo podłogówki, zawór czterodrozny z siłownikiem i trójdrożny z siłownikiem na podłogówkę, termostat pokojowy i czujnik zewnętrzny

właczyłem mu pida i ten piec wogóle się nie wyłancza, chodzi cały czas, spala dużo, na podlogówkę daje 30 stopni, juz nie wiem co robić, jak go ustawić

prosze o jakies porady

 

Napisz jakie masz dokładne ustawienia to może coś się poradzi. W szczególności przerwa, podawanie na poszczególnych biegach i moc dmuchawy. Włączona pogodówka? Ciepło w domu? Może źle wpięty termostat pokojowy??

Opublikowano

termostat wpięty dobrze sprawdzałem, jak sie nagrzeje w domu to zwiera styki i na sterowniku pokazuje sie ikona i obniza temperature na co i podłogówke, w domu jest ciepło, ale on wiecej chodzi jak nie chodzi, nie wiem może tak ma być, ale myslałem ze bedzie mniej spalał tego groszku

moje ustawienia to: (1 bieg-5 podawanie, 105 dmuchawa), (2 bieg-6 podawanie, 115 dmuchawa), (3 bieg-8 podawanie, 125 dmuchawa), przerwa 24 sek, krzywa na co to 6, krzywa na podlogówke to 3, ustawiłem w opcjach serwisowych temperature P1 na 55 stopni, w zaworze czterodrożnym minimalną temperature na 38 stopni, a w trojdroznym na 33 stopnie, pogodówka tez chodzi, temperature powrotu dałem mu 35, bo cały czas sie zawór zamykał

interesuje mnie jak ustawić dobrze wszystkie P w opcjach serwisowych i jak powinny byc ustawione, aby piec funkcjonował tak jak należy

pozatym chciałbym aby na podłogówkę dawał cały czas na przyklad 35 stopni, wczoraj paliłem drewnem i chodzi super

Opublikowano

ustawienia wydają się być OK - moze troche więcej powietrza?? pewnie nie masz temp spalin?? nie dymi przy otwarciu pieca?? ale wydaje się być OK bo skoro na drewnie jest dobrze... może po prostu słaby groszek??

 

Ja pale pelletem przy podobnej ilości ogrzewanych pomieszczeń i spala mi ok 25kg na dobę...

 

Na jakim biegu najczęściej pracuje piec??

Opublikowano

Najczesciej chodzi na pierwszym, czasmi na drugim, ale spala duzo i chodzi mi tu o to żę, skoro osiągnie temperature na termostacie, to powinno przymykac zawór czterodrożny i piec powinien sie zatrzymywać, a on chodzi zawór otwiera zamyka i tak cały czas, rzadko kiedy stoi w czuwaniu

Opublikowano

albo słaby ciąg albo mało powietrza... dlatego kopci... zacznij od większej dawki powietrza - jakieś 130 na I biegu a na III ok 150 i wtedy zobacz... Byś może z racji słabego ciągu i/lub małej ilości powietrza paliwo spala się mało efektywnie (w mniejszej temp). Wyczystka w mieszaczu sprawdzana - może zapchana popiołem?? (ale skoro nowy piec to mało prawdopodobne)

Kotłownia duża - starcza powietrza??

a może coś źle zawory poustawiane i się nie zamykają?? i pomimo że piec chce je zamknąć to cały czas są otwarte i studzą piec który ciągle musi grzać... trzeba wszystko posprawdzać bo przy obecnych temp to max 25-30 kg powinno Ci spalać. bo jakby było -30 to wtedy by podajnik na dobe chyba starczał... ;)

Opublikowano

kotłownia jest spora jakieś 20m kwadr. powietrza napewno starcza, wyczystka na pewno nie zapchana

zawory widać że chodza dobrze zamykają się i otwierają, tylko że jak nagrzeje w domu do nastawionej temperatury na termostacie, no to obniża temperature na co i tak powinno byc, ale zawór czterodrożny chodzi i otwiera i wypuszcza ciepło, a piec chodzi i chodzi bo nie może sie zagrzać.

Opublikowano

...no to obniża temperature na co i tak powinno byc, ale zawór czterodrożny chodzi i otwiera i wypuszcza ciepło, a piec chodzi i chodzi bo nie może sie zagrzać.

 

jaką masz wersję softu w sterowniku?? może uszkodzony sterownik albo stara wesja softu która miała z tym problem...

 

Jak masz ustawiona opcę P16 w serwisowych?? - możę za mała wartość i nie obniża temp o tyle co powinno - ustaw na max - chyba 40% i zobacz jakie będą efekty...

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

witam,

piec użytkuję od zimy 2010/2011. Co do kopcenia - nie ma możliwości zadymiania jeśli jest wymagany ciąg. Problem może byc w złym skonstruowaniu nawiewu kotłowni. Mam nadzieję że posiadasz tzw. kolano nadmuchowe (innymi słowy rura wprowadzona z zewnątrz do pomieszczenia z piecem co najmniej fi 150 aby doprowadza na stałe powietrze do wentylatora). Ten element razem z odpowiednim ciągiem komina powinien zapewni bezdymową pracę kotła. Jeśli ciąg komina z jakiś względów może byĆ za słaby możesz odsunąc kilka centymetrów górną płytę ceramiczną aby go wzmocniĆ. Podstawa palenia w tym piecu to naprawdę dobre i sprawdzone paliwo.

Micho

  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam serdecznie wszystkich użytkowników.

Chciałbym włączyć się do tematu, gdyż posiadam podobny problem z moim systemem ogrzewania. Sprawę postaram się streścić a szczegóły podam, jeżeli któryś z Szanownych Panów zechce pomóc.

 

Dom 110m2 ocieplony 18 styropianem, 12 podłoga. Niskie poddasze. Cały dom w podłogówce + Kaloryfer w najdalszym pomieszczeniu (łazienka) na jednej lini z sektorem tego pomieszczenia.

Dodatkowo wkład kominkowy bez żadnych dodatków. Na dachu panel solarny próżniowy (szt. rur 28)

Instalacja ma już 3 latka i nigdy o tej porze nie można poradzić sobie z ustawieniem spalania tak, aby uzyskać pełne wypalenie węgla.

 

Instalacja od samego początku miała wady - młody szalony hydraulik bez doświadczenia czy papierologii powalił wszystkich jakością wykonania i dobraniem urządzeń. Kolejny instalator (z Viessmann) poprawił to i owo, wymienił większość pomp, których przeznaczenia nie znam i poszły ładne pieniążki. Rezultat, teraz nie ma strat ciepła, a i w okresie jesiennym mogę ustawić tak ogrzewanie, aby oszczędnie spalać węgiel przy wydajnym ogrzaniu domu.

Sercem domu w zimę jest Piec LING DUO 25 na sterowniku Economic. Ogrzewa 75% domu + 100l zasobnik wody.

Kiedy nadchodzi taka pora jaką mamy za oknem (temperatura bliska 0 albo niżej) zaczynają się problemy. Piec nigdy nie przepala podanego węgla. Już wielokrotnie przesiewałem uzyskując kilka wiaderek węgla nietkniętego płomieniem. Regulacje alpejskie - od długich nastaw cyklów do skróconych do minimum. Przesłona wentylatora tyle razy była regulowana, że nie wiem już jak powinna być "standardowo". Rezultat - byle do wiosny, bo piec nadal się opiera.

Próbuję obecnie uzyskać płomień taki jak na podanych wyżej filmikach, ale wciąż nic.

Obecne ustawienia (2 płytki kamienne wyciągnięte z nad paleniska):

TRYB PRACY

5s podawania

17s przerwa w podawaniu

133 jednostek mocy wentylatora (przesłona ustawiona obecnie zębem równo z obudową)

TRYB PRZERWY - 40 min

Krzywa temperaturowa (6 - temperatura 20)

Zadana temperatura CWU - 45 st C

 

Obecnie pełen zbiornik starczył na 3 dni, z czego wyciągnąłem czarny, lekko przypalony węgiel z komory. Nie radzę sobie z tym wyzwaniem, dlatego BŁAGAM o pomoc!

Serdecznie pozdrawiam

Rafał

Opublikowano

Witam,

 

Według mojej oceny płytki ceramiczne (szamoty) nie powinny być wyjęte,

należy je włożyć na swoje miejsce. Na 110m2 wystarczyłby kocioł 15 kW,

25kW jest "przedawkowany" zdecydowanie!

 

Hej!

Opublikowano

Witam serdecznie,

Moim skromnym zdaniem również wybrałbym 15kW, ale wyboru dokonywał mój wspaniały ojciec, który nigdy nie słucha rad.

 

Obserwacje z dzisiaj rano - w piecu pojawiło się jeszcze więcej węgla niedopalonego niż wcześniej. Szamot wrócił na swoje miejsce a ustawienia pieca zmieniłem na:

5s pracy podawania

40s przerwy w trybie podawania

150 moc dmuchawy

45min przerwy pomiędzy cyklami.

Krzywa temperaturowa nadal bez zmian, choć temperatura w pokojach spadła poniżej 21 st. C a wg. domowników jest to stanowczo za mało.

Dodatkowo zauważyłem że "płomień" nie wygląda tak jak na filmach w trybie rozpalania/pracy. Ogień jest znacznie bardziej pomarańczowy, dodatkowo nie jest on "pionowy", gdyż przy otwartych drzwiach języki ognia wydostają się przez nie i "opalają" piec z zerwnątrz. Jednocześnie wydostaje się dużo dymu na kotłownię.

Z tego powodu zastanawiam się czy dopływ powietrza do pieca nie jest za duży/mały. Innym elementem który mnie trapi jest fakt, czy ujście spalin z pieca jest swobodne... Doradzie coś Szanowni Panowie, ponieważ nie mam już żadnych pomysłów.

Pozdrawiam

Rafał

Opublikowano

@Grizzly

 

Witaj!

 

Rozumiem, że płytki ceramiczne są na ( dolna jest do pelet) górnej półce?

Długa przerwa w podawaniu spowoduje obniżenie się kopczyka na retorcie,

co nie jest wskazane.

 

"Dodatkowo zauważyłem że "płomień" nie wygląda tak jak na filmach w trybie rozpalania/pracy. Ogień jest znacznie bardziej pomarańczowy, dodatkowo nie jest on "pionowy", gdyż przy otwartych drzwiach języki ognia wydostają się przez nie i "opalają" piec z zerwnątrz. Jednocześnie wydostaje się dużo dymu na kotłownię"

 

W mojej ocenie brak jest drożności ciągowej, należałoby dokładnie to sprawdzić.

 

Hej!

Opublikowano

Komin przed sezonem był czyszczony przez specjalistę i uważał że jest on bardzo czysty i nie czuł żadnego oporu w trakcie czyszczenia.

Jednak też myślę nad drożnością... połączenie między piecem a pionem komina, tam nikt od początku nie zaglądał.

 

"Rozumiem, że płytki ceramiczne są na ( dolna jest do pelet) górnej półce?

Długa przerwa w podawaniu spowoduje obniżenie się kopczyka na retorcie,

co nie jest wskazane."

Płytki (2 sztuki szamotu) są na górnej półce (tuż pod rurami)

Jeżeli chodzi o zmniejszenie kopczyka - to jest problem który mnie dręczy. Ciągle jest za duży i spada z niego niespalony węgiel.

Opublikowano

Piec ponownie wyczyszczony, użyty odkurzacz techniczny zatem żadnej sadzy. Palenisko, wyjścia dmuchawy, komora wentylatora. Wszystko czyste jak na święta.

Po kilku próbach ustaliłem: małe ilości dymu wydostające się z łączenia kolanka i pieca prowadzącego do pionu komina - kominiarz jednak tam nie zajrzał... od pierwszej instalacji.

Lekka nieszczelność pod paleniskiem - sylikon 1200 znowu ukruszył się (w zeszłym roku poprawiałem). W piątek dokonam pełnego przeglądu i po weekendzie powiem czy jest poprawa.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Jestem od miesiaca posiadaczem pieca klimosz ling duo 25 kw z sterownikiem economic premium, i od razu kłopoty i problemy

nie mogę ustawic tego pieca, spala mi od 40 do 50 kg groszku na dobę, dom 180 m, duzo podłogówki, zawór czterodrozny z siłownikiem i trójdrożny z siłownikiem na podłogówkę, termostat pokojowy i czujnik zewnętrzny

właczyłem mu pida i ten piec wogóle się nie wyłancza, chodzi cały czas, spala dużo, na podlogówkę daje 30 stopni, juz nie wiem co robić, jak go ustawić

prosze o jakies porady

 

Mam nadzieje , ze nie bedzie to najgorszy wybor.My jestesmy nieszczesliwymi posiadaczami 3 rok:) Myslimy o piecu na drewno...szkoda , ze wczesniej sie rozmyslilismy.

Ten piec to zlodziej pieniedzy i nawet nie jest cieplo przy tym albo jest goraco bo spala 30 kg na dobe nawet przy + 5...podlogowka to najgorsze co moglismy zaplanowac przy tym piecu.Dol bez grzejnkow ...dobrze , ze jest kominek.

Zainwestowalismy nawet nowy sterownik , myslimy cos z nim nie tak...650 zl poszlo...Zachowan tego pieca nie chce sie juz nawet opisywac :))

Opublikowano

Zainwestowalismy nawet nowy sterownik , myslimy cos z nim nie tak...650 zl poszlo...Zachowan tego pieca nie chce sie juz nawet opisywac :))

To nie wina "pieca" tylko właśnie sterowania.

Najdroższy porządny sterownik do podłogówki kosztuje 250 zł, to ja nie wiem kto Was tak naciąga, nie dość że drogo to jeszcze efekt mizerny.

  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano

Wybaczcie że tak długo, ale zapomniałem już gdzie poruszałem ten problem i dopiero teraz znalazłem mój post.

Jak rozwiązany został problem z niespalony węglem

_ Instalator wymienił kolano łączące piec i pion kominowy na zbudowane z 3 elementów. Okazało się że na zgięciu kolana zbiera się nadmiar sadzy tworząc pewnego rodzaju "korek". Przebijanie go nic nie dawało, ponieważ warstwa sięgała nawet 30cm. Na starym łączeniu musiałbym odsuwać piec i oczyszczać kolano nawet do dwóch razy w sezonie.
Po zainstalowaniu nowego kolanka problem przestał istnieć. Popiół pozostaje na ostatniej półce. Kolanko jest drożne, węgiel się spala doskonale.

Jednak mam nowe pytanie. Po spadku temperatury w ostatnich dniach bardzo znacząco wzrosło spalanie węgla. Nie wiem już czy obecne kilogramy na dobę mieszczą się w normie czy nie. Piec szaleje, ściąga groszek i woła o więcej. Popielnik produkuje na 2-3dni pełną półkę aż pod retort, a zasobnik węgla starcza do 5 dni (praktycznie czysty ślimak).
Nastawa:
- 115 moc dmuchawy
- 50s przerwa
- 35min nowy cykl
- Krzywa nr 5 temp. 21C

A więc chciałbym zapytać jaką nastawę proponujecie ustawić wyjściowo, ponieważ pogubiłem się w tym wszystkim i nie wiem już w którą stronę podążać. Proszę o jakiś punkt zaczepienia...

Serdecznie pozdrawiam
Rafał

Opublikowano

Od trzech sezonów jestem użytkownikiem Klimosz Ling Duo Kombi25 kw - według mnie rewelacja. Podłogówka, kilka grzejników, zawór czterodrożny, trójdrożny, przewałówka - wg. mnie bardzo ważna.

 

 

Ja spalam 150 kg e-groszku na 7 dni. Moc dmuchawy 115, podawanie co 16 sek, podtrzymanie 50 minut. Ogrzewam 190 metrów

 

 

Ktoś wcześniej pisał, że ma problemy z podłogówką - u mnie rewelacja. Oddzielna pompa na podłogę, kolejna na grzejniki, oczywiście przewałówka.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.