Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Mam obecnie dom o powierzchni 80m kwadratowych. Latem planowana rozbudowa do około 120-140. Interesują mnie dwa typy kotłów. Jeden oczywiście palony od dołu a następny od dołu i góry. Obecnie mam kocioł podobny do kamen W z tym, że mój ma te połki po bokach co kamen z tyłu. W kotle pali się rewelacyjnie miałem od dołu. Nic nie fucha, nie rozpala się cały wsad tylko pali się powoli dół. W każdym momencie moge dołożyć miału i nic się nie dzieje. Wada mojego kotła, że ma zasyp 19kg i wypala się to w obecnych temperaturach 0-4stopnie w 9h. Wiem wiem za wiele, ale dom mam nie ocieplony itd. Jestem nastawiony na tego kamena w. Jednak kolega polecił mi kamena wg mówiąc, że palisz sobie od góry i masz spokój. Na forum czytałem, że takie kotły długo osiagają zadaną temperaturę. Nigdy nie paliłem od góry i boję się, że jak braknie wsadu w piecu to nie mogę dożucić do pełna tylko muszę rozpalać od nowa i tak w koło. Przy palonym od dołu dosypuje sobie cały czas. Proszę o jakąś poradę.

post-35615-0-02885400-1323882772_thumb.jpeg

post-35615-0-41932600-1323882784_thumb.jpeg

Opublikowano

a czym bedziesz palił jak dalej maiłem to tylko piec gornego spalania a jesli weglem to polecam dolne spalanie ale ten kamen co ma byc dolnego spalani to nie jest taki typowy dolniak trzeb było by go zmodyfikowac zasłonic ten gorny przelot

Opublikowano

A co przemawia za górnym spalaniem? Czytałem już o tych kotłach wiele i plus to tylko łatwe rozpalanie, ale trzeba czyścić prawie dzień w dzień i rozpalać. Obecnie palę sporo miału bo ok 50kg na 24h co daje około 1,5tony na miesiąc. W zeszły sezon spaliłem 8,5tony. Lubię ciepełko lecz nie palę do 25stopni,ale 24 na dobę. Może górne spalanie jest bardziej ekonomiczne, czy ten kamen w spali tyle samo co kamen wg?

Opublikowano

z tego co ja wiem to do palenia miałem zalecane sa gorniaki a dlaczego uparłes sie na kamena rozgladni sie za zebcem albo sasem ja jakbym dzis maił kupowac to kupił bym dolne spalanie ale nie kamen a cos z tych co napisałem bo kamena trzeba było by przerobic niestety kupiłem defro i sie mecze powiem ci ze to twoje spalanie to jakas masakra ja przy obecnych temp 130m2 srednio ocieplone spalam ok 1,3 kg na godzine wegla palac raz dziennie przez ok 12h bo na tyle mi wystarcza zasyp 15kg wegla dodam ze moj dom nie stoi w zwartej zabudowie a do tego na górce w domu mam 22 stopnie i pale dmuchawą uwazam ze to duzo mazy mi sie zejscie do 1kg na h zrezygnuje z dmuchawy i przejde na miarkownik.

Opublikowano (edytowane)

do mati82 .masz rację jakbyś palił sterując miarkownikiem , to wydłużył byś czas spalnia przy tej samej ilości paliwa co teraz.

Edytowane przez albodek
Opublikowano

Co do zębca słyszałem, że mają cienką blachę i jakieś problemy ze spawami. Co do sasa nie słyszałem negatywnych opini i chyba wypróbuje kamena W. Zmienię opał na orzech i mam z 2t miału to będę dosypywał. Miał chyba pójdzie do lamusa bo czytając posty miał ma ok 15%popiołu, a węgiel koło 6%. Płacąc za miał płacę za popiół i wywózkę śmietnika :-).

Opublikowano

Dzięki za link też kiedyś wziąłem się za czytanie tego. Wniosków żadnych jak i doświadczenia z mojej strony. Nic stawiam na tego kamena W jest podobny do któregoś z zebców z tym, że zębiec ma ruchomą przegrodę by albo palić dołem albo górą. Kamen nie ma tego i albo można go przerobić albo palić tak jak jest. Kociołek jest dość fajny do doświadczeń. Mam takie pytanko. Czy paląc konkretnie dołem, gdy będę chciał dorzucić węgla nie fuchnie mi po oczach jak powietrze zmiesza się z palnymi gazami?

Opublikowano

Kocioł górno-dolny czyli na pewno nieekologiczny i nieekonomiczny, będzie palił dużo jak ten obecny i zadymiał okolicę. Ale jak Cię to kręci to Twój wybór i Twoja kasa.

 

Piszesz że się nie znasz, a jednocześnie nie chcesz porady, tylko utwierdzenia Cię przekonaniu że dobrze wybrałeś - ja i koledzy powyżej tak nie uważamy.

Opublikowano

kolego druid85, po pierwsze twój nick wskazuje na mądrość w co powątpiewam czytając twe wypowiedzi, mówisz iż się nie znasz :rolleyes:, a krytykujesz i jedziesz po jednej z najlepszych firm na rynku kotły Zębca służą po 10-20 i więcej lat ;). Blachy Sędzimirskiej , to za cienkiej nie dają i wolę 5mm z Sędzimirskiej niż 6mm z chin przez Czechy przylatującej :P buahaha!!! Pokazałeś na przekrojach kocioł typowo górno-dolny( lipa nawiasem mówiąc bo co jest do wszystkiego...) i prostego górniaka . Szczerze koledzy Ci mówią spalasz za dużo, najlepsze miałowce choć nie najtrwalsze :rolleyes: , to górniaki z pionowym wymiennikiem, ale szybciutko padają od kondensatu doły więc kosztem kilku procent sprawności lepiej brać do miału wyspecjalizowanego w tym zakresie górniaka z pionowym wymiennikiem np. Zębiec KMW czy coś bardziej uniwersalnego Sas UWT gdzie pojedziesz także na miarze przy drewku co zalecane B) . Natomiast mówiąc o tym fuknięciu hm widzę , iż nikt nie wyjaśnił Ci , to Ja to zrobię, po to są klapki tzw. krótkiego obiegu w kotłach dolnego spalania jak Zębiec KWKD , Żywiec KDO-U(RW) czy pionowy wymiennik HEF-y, wtedy gdy chcesz podłożyć otwierasz tą klapę i spaliny są wciągane w komin, poza tym dobry kocioł ma system zaciągania spalin ku lepszemu dopalaniu z powrotem w stronę palnika/paleniska/żaru i w komin ;). W Zębcu KWKD jest to po tylnej ściance i po to także jest dodatkowe powietrze(wtórne) poprzez drzwi zasypowe.

kwkd_przekroj.jpg

A, spójrz także na te ładnie ukazane przepływy w tym dolniaku, punkt 7 oraz 14 pokazuje miejsce umieszczenia klapki krótkiego ułatwiającego bezdymne podkładanie.

kwkd_przekroj.gif

Ps Najlepsze rezultaty w kotłach tradycyjnych na miale osiąga się w górniakach wyspecjalizowanych do tego paliwka gdyż jest ono specyficzne, resztę można spalać w dolnych lub górnych. Oczywiście kocioł, może być nawet najlepszy, ale końcowo wszystko zależne od palacza, choć na lipnym kociołku, to i najlepszy bez przeróbek po bandzie efektywności nie pojedzie ;):D. Więc na koniec doradzam Ci kolego odnieść się poważnie do wiedzy lub dalej brnij w swoich przekonaniach. (Ja mam dom 180m2 i w Moim KWP górniaku najgorszego ekogroszku za 16 zł z marketu 15kg nie spalam na razie grzejąc bojler na początku do 70-80oC) Pozdrawiam.

  • Nie zgadzam się 1
Opublikowano

Przepraszam za wywody no, ale jest tyle tych kotłów, że nie wiadomo na co się zdecydować. Już mnie głowa boli bo muszę zmienić kocioł w tygodniu, a nie wiem co wybrać choć powoli uświadamiacie mnie w moim złym wyborze. Jest jeszcze inna opcja. Wuja zajmuje się kotłami własnej produkcji i robi coś na wzór kotłów bidała kwm-s. Kocioł ma zmieniony dopływ kanałów powietrza. Są trzy w poziomie co ok 20cm. Mało informacji w necie o tych kotłach.

Opublikowano

Popieram, będzie najtaniej na pewno , tylko pokombinuj żeby dorobić tak jak w tym protoplaście kanały podające powietrze ponad zasyp miału i kanał ceramiczny w półce poziomej, ale kształt komory paleniska zrobiłbym chudsze a wyższe i kończące się bliżej półki o jakąś 1/3 względem proporcji w przekrojach na stronie biadały strona biadała . Ps Ale ja dalej obstaje, iż wymiennik poziomy jak w KWM-SG będzie trwalszy niż w KWM-S, co z resztą nawet sam producent pisze :

cyt. "

 

Zasada działania

Korpus kotła KWM-SG składa się z komory paleniskowej i wymiennika ciepła wykonanych z wysokiej jakości, atestowanej stali. Palenisko ma formę prostopadłościanu, w którym na ścianach umieszczone są dysze napowietrzające, a od dołu ruszt wodny wykonany z atestowanych rur grubościennych.

 

W kotle KWM-SG kanały konwekcyjne znajdują się w górnej części kotła (górnokanałowy) i uformowane są w kształcie czterech ?półek?. Taka budowa ma znaczący wpływ na jego żywotność ze względu na brak skraplania się spalin w części konwekcyjnej. Z przodu kotła KWM-SG znajdują się wyczystki rewizyjne, które ułatwiają wygodny dostęp do kanałów konwekcyjnych.

 

W przedniej części kotłów KWM-SG zamontowane są szerokie termiczne drzwiczki paleniskowe i zasypowe zakończone specjalną uszczelką termiczną. Całość kotłów obudowana jest wysokogatunkową izolacją termiczną która zabezpieczona jest obudową metalową. Kotły centralnego ogrzewania typu KWM-SG montować należy zgodnie z normą PN-91/B-02413 i BN-71/8864-27 dotyczącą zabezpieczenia urządzeń grzewczych wodnych systemu otwartego oraz naczyń wzbiorczych systemu otwartego."

 

To jest ten drobny niuansik , niestety przy paliwach długopłomiennych i mokrych , albo sprawność albo trwałość, pomijając, iż lepiej wymienić kocioł niż komin choć komin do miału powinien być i tak kwaso-odporny co wielu uczciwych producentów napomyka. Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

Opublikowano

Właśnie myślałem o tym kotle KWM-SG tyle, że z firmy stalkot. Kocioł tani i jeśli będzie do bani to nie będzie, aż tak bolało. Kamen WG a ten KWM-SG prawie to samo. Stalkota kosztuje 2500 a Kamena 3500. Mam jeszcze mały problem z doborem mocy kotła. Na jednych stronach pisze, że 19KW nadaje się do powierzchni 120m nieocieplonego budynku. Według Kamena wymiennik 2m to kocioł 22kW który ogrzewa do 230m i nie wiem jaką moc wybrać. Dom nie ocieplony. Ściany pancerne 70cm z kamienia. Strop ocieplony 5cm.

Opublikowano

Mój wybór padł na Kamena WG bez sterownika. Kocioł bez sterownika jest o 1000zł tańszy. Sterownik mam atos z dmuchawą funfel nóweczka. Nie opłaca się robić kotła za 2600zł. Muszę teraz dorobić tylko dysze do powietrza. Chciałbym zapytać jak powinien wyglądać nadmuch w piecu rozpalanym od góry. Z tego co widziałem w innych kotłach to kanały są pionowe np co 10cm wiercony otwór fi10. Czy wystarczą takie dwa kanały?

Opublikowano

Tylko nie wywal dziury w wymienniku :P.

kmw_przekroj.jpg

Jak dorabiasz sam lepiej fi 3-5 nie większe, bo opał będzie zatykał natomiast za to gęsto będzie lepiej :) i ja dałbym x4 kątowniki .

Opublikowano

Czyli te kanały to nic innego jak doprowadzenie PW tyle, że spod wymiennika, a nie z zewnątrz? Teraz pytanie takie. Jak dmuchawa wali w popielnik to gdy piec jest zasypany na maxa to powietrze przedostaje się tymi kanałami i rozpala miał od góry. Co dzieje się gdy miału jest na tyle mało, że dmuchawa przepuszcza powietrze przez popielnik? Czy nie temperatura nie będzie na tyle wysoka by robiły się spieki?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam Kocioł już zamontowany. Palę od góry i zasyp ok 40kg wystarcza na 18-19h przy temperaturze 0-2stopnie. Jak dla mnie bomba bo nie muszę biegać i martwić się czy kociol wytrzyma do rana. Co do spalania to i tak sporo, bo wychodzi ok 50kg na 24.

Opublikowano

Witam Kocioł już zamontowany. Palę od góry i zasyp ok 40kg wystarcza na 18-19h przy temperaturze 0-2stopnie. Jak dla mnie bomba bo nie muszę biegać i martwić się czy kociol wytrzyma do rana. Co do spalania to i tak sporo, bo wychodzi ok 50kg na 24.

to jest dramat takie spalanie jak temp spadnie do -10 to bedziesz palił 60 kg na 24 czyli ok 1800kg na miesiąc Życze powodzenia

Opublikowano

To niech ktoś pomoże jak zmniejszyć spalanie. Nie podoba mi się jedna rzecz w tym kotle. kocioł ma bardzo długi zasyp ok 40cm. Szerokość zasypu 28cm i wysokość też coś koło tego. W początkowej fazie spalania jest ok bo pali się tylko miał w kwadracie ok 20x20cm. Niewielki płomień wystarcza do osiągnięcia temperatury 65stopni na kotle. Po czasie rozpala się wsad na całej powierzchni i wtedy sterownik bardzo rzadko włącza dmuchawę. Jedynie dmuchawa załączana jest na czas przedmuchów. Jak otwieram kocioł po 5h to w środku kłęby dymu, a gdzieś tam tli się światełko ognia. Może ktoś pomoże w jakiejś nastawie ewentualnie przeróbce. Na forum jest wiele opisów powietrza wtórnego i myślę w dzwiczkach zasypowych zrobić dziurki by w momencie przestoju kotła płomień nie był do końca dławiony i gazy się dopalały.

Opublikowano

na tylna ściane cegła szamot na zaprawie aby zmniejszyc komore jak to juz było pisane komora powinna być wąska ale wysoka oczywiscie do spalania od góry zeby paliła sie jak najmniejsza powierzchnia

uzywasz dmuchawy czy nie jeslu uzywasz to nie mozesz zrobic otworów w drzwiczkach zasypowych bo bedzie dym dawał na kotłownie a jesli bez dmuchawy to dziury sa konieczne a jak palisz miałem to dmuchawa jest raczej konieczna

mozesz jeszcze spróbować tak aby przed zasypem na ruszt położyć na 2/3 rusztu karton i dopiero wsypac miał

a przy nastepnym rozpalaniu mozna jeszcze spróbować zasypać częśc miału u góry popiłem wtedy nie zapali sie cała powierzchnia

ale napewno problemem jest to ze u góry brakuje powietrza i gazy sie nie dopalaj tylko leca w komin

widzisz byłes uparty przy zakupie nie słuchałes rad to teraz bedziesz sie męczył

Opublikowano

Palę z dmuchawą, ale chodzi mi o otwory i zamontowanie elektrozaworu. W momencie dmuchania dmuchawy otwory się zamykają, a jak przestaje dmuchać otwierają. Co do porad koledzy wskazywali kilka rodzajów kotłów lecz konstrukcje są podobne. Różnice tam jakieś są wiadomo i mogą mieć duży wpływ no, ale cóż co producent to coś innego. Rozpalam tak, że kładę papiór na ruszta, zasypuje to wszystko miałem i rozpalam.

Opublikowano

Mam pytanie co do miału. Wczoraj wziąłem na próbę od taty miał i dziś pali się od 6rano nic prawie nie ubyło. Wsad to 30kg. Jakby paliło się jak dotychczas to wytrzyma może dwie doby. Poza tym mam pytanie co do miału, a dokładnie płomienia. Na starym miale płomień był żółto pomarańczowy w całej powierzchni pieca i jak otwarłem dzwiczki wyczystki tam też był taki płomień. Nowy miał pali się płomieniem żółto- niebieskim, a bardziej niebieskim. Jak otworze wyczystkę tam jest jak z palnika czysto niebieski niknący w przezroczystość. Jaki winien być ten płomień?

Opublikowano

Witam po małej przerwie. Kociołek na obecnych ustawieniach, przy obecnej temperaturze i nowym miale wytrzymuje 28h/30kg przy 0-2stopnie na dworze. Niżej nie zejdę chyba, że kosztem temperatury lecz mam małe dziecko i musi być ciepełko. Wynik uważam za dobry. Zmiana dostawcy miału była strzałem w 10. Kupiłem tańszy miał u innego dostawcy i okazał się być lepszy. Pozdrawiam i dziękuję za porady.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.