Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

breghopozaklejałem dziurki idąc za Twoją radą i strony https://esterownik.pl/faq#w-popielniku-znajduje-duze-spieki-jak-temu-zaradzic , tzn. mam tylko szczeliny na dłuższych bokach, a na krótkim i wszystkie otwory dopalające zatkane...no i powiem, że zbyt wielkiej różnicy nie ma. Pali się tak jak wcześniej na 2/3 palnika i spieka, ale spieki to już chyba wina ekogroszku (wrzuciłem teraz samą Wesołą bo akurat taką miałem pod ręką).Trochę mocniej chyba dmucha z początku palnika ale rewelacji nie ma.ustawienia to 5/72/20% (serwis 1-100)Pokombinuję też coś z tą cegłą szamotową.

Nie wiem czy dobrze zrobilem wchodzac na te stronę -:)

Wszedlem na forum, a tam cieknące wymienniki, urwane slimaki, dziurawe obudowy ślimaka.

Biorac pod uwagę stan mojego zasobnika, rdza, to na wiosne czeka mnie gruntowne sprawdzenie tych częsci. Zaczynam się bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zakleisz nacięcia pionowe nie zmienisz rozkładu powietrza i nadal może dmuchac mocniej od strony podajnika.

możesz jednak spróbować, jak będzie zły rozkład zawsze można wydłubać tam gdzie pojawi się niedopał.

dlatego sugeruję zakleić w sposób jak poniżej a nie zostawiając równą szczelinę

pamiętaj też że zaklejając otwory zmniejszasz napowietrzenie i będziesz musiał podnieść moc nadmuchu albo wydłużyć przerwę podawania po tym zabiegu

inaczej wystąpi niedopał

attachicon.gifekoenergia.jpg

Timon,

czy zaklejenie szczelin zastosować na 2 dłuższych bokach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej mańki. Zauważylem jakis czas temu, pod farba zasobniku spore pęcherze. Co ciekawe powłoka farby była nienaruszona. Pod spodem oczywiście rdza jak jasny pieron. Jako były wlasciciel Poloneza, znam nierowną walkę z tego typu rdzą. Bo przyczyną nie jest tu wilgoć wystepująca nawet przy dobrze wysuszonym ekogroszku z wegla kamiennego tylko zła obróbka blach przed malowaniem lub złej jakości stal. Pytanie, podlega to jakiejkolwiek reklamacji????

U mnie były pęcherze w nowo kupionym kotle, i farba odchodziła ....szok, oczywiście wymienili mi kocioł, ale w twojej sytuacji to wątpię , że coś zrobią, jak długo masz kocioł ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agostino

a czopuch masz całkowicie otwarty?

jak z ciągiem i wentylacją???

przyczyn dymienia może być kilka

 

skoro czarno w kotle to za mało powietrza do spalania

moze te ustawienia nie sa takie do końca poprawne?

wrzuć fotkę popiołu może trzeba wydłużyć przerwe podawania

Witam. Czopuch mam otwarty całkowicie, Ciąg jest ok. Komin wysoki, około 9m. średnica 200, kratka wentylacyjna 14x14, ale nie mam nawiewnika, ale zrobię . Na razie rozszczelniam  okno w kotłowni. Już wkrótce się przeprowadzę na dobre, to z chęcią skorzystam z twojej pomocy, bo czytając forum (tak na szybko) widzę, że już kilku użytkownikom pomogłeś:) Zrobię fotkę popiołu, ale z mojej obeserwacji widać trochę niedopału. A i na koniec dodam że dzwoniłem na serwis i powiedzieli mi, że w tym miejscu gzie u mnie wydobywał się dym jest to niemożliwe. Kazali mi ewentualnie uszczelnić zamykanie czopucha, bo ich zdaniem jedynie dym mógł się tam wydobywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie były pęcherze w nowo kupionym kotle, i farba odchodziła ....szok, oczywiście wymienili mi kocioł, ale w twojej sytuacji to wątpię , że coś zrobią, jak długo masz kocioł ??

To występuje jedynie w zasobniku, od wewnetrznej strony. Wiadomo jakie tam panują warunki ale powłoka lakiernicza jest nienaruszona, oprocz miejsc, gdzie skrobnołem śrubokrętem. No i pod tym fajniutkim lakierem rozwijaja sie superbuły rdzy. Kocioł ma 4 lata. Troche bawilem sie w zabezpieczanie antykorozyjne amatorsko i widze analogię, gdzie podwozie Poloneza zabezpieczone fabrycznie wygladało świetnie, po lekkim puknieciu śrubokretem, tenże wchodził jak w masło. W innych samochodach, gorzej zabezpieczonych bo brak powloki zabezpieczajacej, blacha tylko polakierowana, była zdrowa. Twierdze więc, że blachy zasobnika byly źle przygotowane do malowania, może byly nawet pordzewiałe, lub sama stal jest zlej jakości. Sztuka jest sztuka i widać duże brakorobstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna możliwa przyczyna to niewidoczne uszkodzenia powloki spowodowane wsypywaniem paliwa. Po czasie wnika wilgoć i mamy mega bable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi chodzi bardziej o to żeby proces spalania zaczynał się wcześniej, dzięki temu węgiel będzie dłużej się palił zanim zostanie wyrzucony do popielnika tym samym będzie lepiej dopalony, bo ja cały czas od strony podajnika mam niedopały, niewielkie ale się zdarzają. Gdy wydłużam przerwę podawania to już na środku zapada się kopiec.

jak masz niedopał od strony podajnika to znaczy że tam nie dociera powietrze, trzeba by zatem zakleić któryś ze środkowych otworów skoro tam wypala krater.

może jest tam coś nieświadomie przytkane podczas uszczelniania korony i stad ten problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

przede wszystkim witam wszystkich forumowiczów aktywnie/paswynie śledzących ten konkretny temat.

Ja od tego sezonu tez jestem użytkowanikiem TermoTecha Aqua Duo 15KW.

 

Dom jest w trakcie wykańczania - np. nie wszędzie jest ocieplony strop (belki stropowe).

Utrzymuję temp. ok 17 st.

Parametry jakie mam ustawione:

10/100/30% (menu serwisowe: 15-50)

Spalanie - ok 25kb na dobę.

 

Zastanawiam się nad deflektorem - pytanie czy warto, czy zysk jest rzeczywiście zauważalny?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie

Przy takich ustawieniach nie robi ci się krater???

Brak spieków?? Jakie paliwo??

Co do deflektora, wydaje się, że jest potrzebny, ale sam musisz to ocenić. Mi nie chciało sie meczyć, by podwiesić go pod rusztem wodnym to rzuciłem tarcze hamulcową na ruszt. Zamierzam jednak na dniach te tarczę spróbować podwiesić, niestety malo tam miejsca. Staporków twierdzi, że deflektor jest tam niepotrzebny, serwisant doradził mi, by rzucić na ruszt szamotkę. Jeśli masz dobry opał i nie za duży dom, to przy 17 stopniach, pali trochę za dużo.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest dość duży - około 200m2 mieszkalnej + 50m2 garażu.

Tak jak mówiłem - nie mam jeszcze ocieplonego całego stropu - częścio wogóle nie mam stropu (belki).

 

Czemu uważasz, że robi się krater (to fakt)? Który parametr bys zmienił?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kraterem to tylko pytanie, musisz zajrzeć i zobaczyć. To spory dom i przy braku docieplenia to raczej normalne zużycie. Jesli możesz to wrzuć zdjęcia popiołu i palnika podczas pracy, to bardziej doswiadczeni koledzy może coś doradzą.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kraterem to tylko pytanie, musisz zajrzeć i zobaczyć. To spory dom i przy braku docieplenia to raczej normalne zużycie. Jesli możesz to wrzuć zdjęcia popiołu i palnika podczas pracy, to bardziej doswiadczeni koledzy może coś doradzą.

 

Zdjęcia wrzucę za parę dni - teraz niecodziennie jeżdzę na budowę.

Popiół jakieś tam spieki ma, ale tragedii też chyba nie ma...przynajmniej tak mi się wydaje ;-)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się dzisiaj za czyszczenie kotła i rękodzieło przy zalepianiu otworów. Korona trzymała bardzo słabo, pomimo wcześniejszego silikonowania. Pozatykałem, polepiłem, uszczelniłem, koronę,zobaczymy co z tego będzie. Przy czyszczeniu jedna niepokojaca sprawa, sprawdzcie to u siebie, pod rurami rusztu wodnego jest coś w rodzaju zbiorczego rozdzielacza, wystaje to niewiele, jak gdyby poza plaszczyznę tylnej ściany kotła. Sporo rdzy i wżerów. W sumie to nic dziwnego, przy niskich temperaturach powrotu to właśnie tam może kondensować para wodna ze spalin. Warto może podnieść temperaturę na kotle, obecnie mam 57 stopni. Powrót z wymiennika płytowego może wtedy wynosić ok. 47, niestety brak termometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze możesz założyć przylgowy na rurę powrotną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy u Was podczas palenia również w górnej komorze zbiera się bardzo duża ilość sadzy ? Jest jakiś sposób aby tego się pozbyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się jakieś zdjęcie. U mnie po tygodniu jest kilkumilimetrowa warstwa czasem z farfoclami. Sporo też jest w poziomych kanałach.sporo zależy od nadmuchu, ciągu i oporów hydraulicznych poza kotłem, czyli kolana, trójnik itp.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Czy u was tak samo wygląda kocioł po 3 tygodniach pracy ? Jakoś strasznie dużo tej sadzy. Jest jakiś sposób aby tego mniej się zbierało?

post-61351-0-83432500-1458378069_thumb.jpg

post-61351-0-16740600-1458378089_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Czyscic trzeba co tydzien. Inaczej wywalasz kupe opalu grzejac komin zamiast wymiennika.. Jezeli plomien na palenisku prawidlowy to sadza tworzy sie nadmiernie przez permamentne podtrzymanie albo(i) zbyt zimny powrot do kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy u was tak samo wygląda kocioł po 3 tygodniach pracy ? Jakoś strasznie dużo tej sadzy. Jest jakiś sposób aby tego mniej się zbierało?

Za długi czas między czyszczeniem. Wprawdzie są użytkownicy co przy stosowaniu sadpalu czy wapna chwalą się, że kocioł im prawie nie zarasta ale trudno w to uwierzyć.

Przy okazji, kiedy czyściłeś wylot spalin(tam gdzie wyczystki)????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylot spalin czyściłem tylko raz przez rok i wiele tam nie było. :) stosowałem sadpal i było trochę lepiej. Najwięcej zbiera się w górnej komorze. Rozumie że raz w tygodniu muszę bawić się w kominiarza i nic tego nie zmieni ? Nadmuch mam na 25

Edytowane przez Dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od prawidlowego palenia w dolniaku od dolu w gorniaku od gory . Podawac dodatkowe powietrze w dolniaku w palnik, w gorniaku nad plomien za pomoca KPW . Kontrola temp spalin nie kiszenie opalu, to tak na poczatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.